Pytania o Biblié i intrpretacjé

Jest to miejsce do dyskusji na wszelkiego rodzaju tematy Pisma Świętego
Agnieszka

Re: Pytania o Biblié i intrpretacjé

Postautor: Agnieszka » sob mar 18, 2017 6:20 pm

Grecki termin θρησκειας również tłumaczony jest jako oddawania czci , natomiast BT tłumaczy werset z Daniela 6 : 6 : "....z kultu jego Boga". Nigdzie nie ma w Biblii o zakładaniu i tytulowaniu wszelakimi nazwami religii ,a już na pewno nie zakładaniu religii / wiary jako instytucji , bo nasza wiara / oddawanie czci czy jak kto woli religii - czyli to religia ma być w nas samych .
Wg PWN termin religijny :
1.dotyczący religii - i tu mój dopisek : z pewnością chodzi o naszą wiarę w sercu - czyli dotyczący wiary a nie zakładania instytucji i budowania wiary na tym co propaguje wielu przywódców bardzo często nie zgodnym / sprzecznym ze Słowem Bożym .
2. Odznaczający się głęboką wiarą i pobożnością - i tu mój dopisek : z pewnością wg Biblii mamy oddawać Bogu cześć w Duchu i Prawdzie , budowanie naszej wiary w nas samych , w naszych sercach a nie budowanie instytucji w dodatku z całą otoczka ikon , obrazów , rzeźb i nazywanie tych martwych przedmiotów np. obrazkiem świętym który podaje się też wiernym do całowania - pamiętam z kościoła prawosławnego jak pop podchodził z takimi obrazkami i rozdawał a drugi chodził z taca - bo wypadało coś rzucić za ten obrazek :lol: - nie ma nic za darmo ;-)

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob mar 18, 2017 6:42 pm

P.S. Czemu mają służyć nazwy / logo katolicki , prawosławny , zielonoswiatkowy , mormonow, itd.?????
Wyróżnianiu się w czym ? Nazwie ? i propagowaniu czego? - że jesteśmy lepsi ? W czym ? , że tylko kościół katolicki / religia katolicka....... , albo : że tylko organizacja swiadkow Jehowy jest jedyną prawdziwą religią / organizacją Bożą.
A gdzie w tym wszystkim , w całym tym zamieszaniu człowiek ? - człowiek jako poszczególna jednostka która odpowiada przed Bogiem , a nie zbiór jako jakaś instytucja z nazwą? To nie budynki i te wszystkie martwe obrazki / rzeźby poniosą odpowiedzialność - mogą co jedynie zostać zburzone , zniszczone .
W taki oto sposób tworzą się podziały na lepszych , gorszych i kto lepiej i najprawdziwiej interpretuje Biblię.
A gdzie najważniejsze - czyny?

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob mar 18, 2017 7:11 pm

P.S. A na londyńskich autobusach widnieją takie oto wielkie napisy : I LOVE MORMON.
Co to ma być? Reklama czego ? Czy Chrystus zaprasza nas do siebie przez określoną denominacje czy do jakiejś denominacji , a może wg niektórych do Chrystusa jest tylko droga przez denominacje?????? i trzeba najpierw pokochać określoną denominacje i w dodatku afiszowac się wszedzie z tą całą miłością - do czego ? , a potem do Chrystusa. Nie ogarniam!

christianinroman

Postautor: christianinroman » sob mar 18, 2017 7:44 pm

Wyraz grecki " threskeia" jest tłumaczone jako religia a w drugim znaczeniu jako " oddawanie czci" - Dzieje Apostołów 26.5 i Jakuba 1.27

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob mar 18, 2017 8:08 pm

christianinroman pisze:Wyraz grecki " threskeia" jest tłumaczone jako religia a w drugim znaczeniu jako " oddawanie czci" - Dzieje Apostołów 26.5 i Jakuba 1.27

Świetnie , że przytoczyłeś list Jakuba gdzie sens tego wersetu nie odnosi się do zakładania jakiejś religii , instytucji a do naszej wiary , oddawania czci .
Czystą i nieskazitelna bogobojnoscia u Boga i Ojca jest to : nieść pomoc sierotom i wdowom w ich ucisku i strzec się splamienia ze strony świata.
Dosłownie : Religijność / oddawanie czci i nieskazitelna / nieskalana od Boga i Ojca to jest odwiedzić sieroty i wdowy w ucisku / utrapieniu ich nieskalanym / niesplamionym samego siebie zachowywać / strzec z dala od świata.
Tak więc religia / religijnosc to nie bieganie do kościoła , przynależność do określonej denominacji , bo to my jesteśmy żywym kościołem przynależacym do Chrystusa ; religijnosc / oddawanie czci to zachowywać siebie w czystości / niesplamionym i pomagać potrzebującym.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob mar 18, 2017 8:26 pm

P.S. http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=666
Wersety 5 - 7
Myślę , że również nawiazujace do naszej religijności / oddawania czci - jakimi być nie powinniśmy i mamy porzucić to co złe - to co nie podoba się Bogu.
Pytanie retoryczne - bo to nie ja jestem od rozliczania :-) Czy wiele religii nie kroczy dzisiaj śladami Babilonczykow????? , ale z jaką wyniosloscia naucza!
Jakim zatem autorytetem szczyci się wielu przywódców????? Dla mnie żaden autorytet i to Jezus Chrystus jest najwspanialszym bynajmniej moim autorytetem.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob mar 18, 2017 8:57 pm

Znalazłam jeszcze taką definicję religii - system wierzeń i praktyk , określający relację jednostki do różnie pojmowanej sfery sacrum , czyli świętości i sfery boskiej.
Źródło : https://pl.m.wikiquote.org/wiki/Religia
Z całą pewnością religia to nie instytucja z narzuconymi przez daną denominacje wierzeń , praktyk tylko jest to relacja jednostki - nasza osobista relacja z Bogiem , dla niektórych z bogami - bo każdy jest religijny inaczej i nie każdy uznaje Biblię za księgę natchnioną przez Boga albo nie uznaje całości Biblii i tu nawet nie wdaje się w polemikę z takimi osobami ponieważ jeżeli ktoś mi mówi , że nie uznaje Biblii - sprawa jest oczywista i nie narzucam się , ale jeżeli ktoś mi mówi , że uznaje Słowo Boże i zaprasza mnie do instytucji z ikonami , rzeźbami i modlitwami do swietych , itp. - to wówczas zaprzecza sam sobie , że uznaje Pismo Święte , bo uznanie to przede wszystkim dojść do wniosku , że coś jest słuszne , właściwe , konieczne a potem tą słuszność realizować a nie tylko przytaknac , że tak zgadzam się..... itp.
Mieć uznanie dla Boga , to tylko Jemu oddawać cześć w Duchu i w Prawdzie i przede wszystkim przestrzegać podstawowych przykazań.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob mar 18, 2017 11:40 pm

Chciałabym podzielić się jeszcze wiadomością odnośnie dosłownej interpretacji Biblii - a konkretnie wersetu z Ewangelii Marka 16 : 17 - 18 przez niektóre ruchy zielonoswiatkowcow i kiedyś oglądałam nawet program w TV jak przez takie praktyki ludzie tracili życie.
Dokładniej opisuje to artykuł pana Romana Zając
http://www.naszczas.pl/biblia/opowiesci ... ac-do-rak/

bernard

Postautor: bernard » ndz mar 19, 2017 7:23 am

Agnieszka pisze:
bernard pisze:[b]
Agnieszko , a czy potrafisz rozmawiać tylko o zagadnieniu który się nazywa RELIGIA , bez wycieczek w strone KK czy jakiekolwiek innego ?

Bernardzie , to co teraz napiszę , kieruję do księży ponieważ Ty nie jesteś odpowiedzialny za teksty typu " TYLKO religia katolicka / kościół katolicki.......".

Nie potrafisz :(

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » ndz mar 19, 2017 8:12 am

bernard pisze:
Agnieszka pisze:
bernard pisze:[b]
Agnieszko , a czy potrafisz rozmawiać tylko o zagadnieniu który się nazywa RELIGIA , bez wycieczek w strone KK czy jakiekolwiek innego ?

Bernardzie , to co teraz napiszę , kieruję do księży ponieważ Ty nie jesteś odpowiedzialny za teksty typu " TYLKO religia katolicka / kościół katolicki.......".

Nie potrafisz :(

Oczywiście , że potrafię :-)
Na tym forrum piszemy o różnych zagadnieniach - również o wycieczkach w stronę organizacji sJ - to o czym pisza wydawcy w swojej lekturze, i teraz Bernardzie nie zdziwilabym się jak jakiś sJ również napisał by np. : "A czy potrafisz / potraficie rozmawiać o zagadnieniu które się nazywa religia bez wycieczek w stronę JW.Org." ? I znowu można odbić piłeczkę - jedni w stronę drugich - np. "A czy możecie nie nazywać nas Babilonem Wielkim i wytykać nam nasze praktyki i nauczania ? " To właśnie robią religie wymyślone przez ludzi jako instytucje z nazwą .
Bernardzie jak widzisz nie da się inaczej...... - to nie forum podróżnicze czy ogrodnicze - jak sądzić kwiatki itp. :-)

Wróć do „Różne zagadnienia Biblii”