Biblijny potop mit czy rzeczywistość?

Jest to miejsce do dyskusji na wszelkiego rodzaju tematy Pisma Świętego
Awatar użytkownika
Datsun

Re: Nowe niebo i nowa ziemia

Postautor: Datsun » wt mar 21, 2017 6:24 pm

Agnieszka pisze:Z pewnością takie kataklizmy były jak wielkie powodzie , trzęsienia ziemi , pożary itp.
Arka jest dla mnie symbolem Chrystusa , a to jak inni to pojmuja - nie wnikam i nie oceniam.
Dla mnie już wszystko wypełniło się w Chrystusie .
Nie odbierz mnie proszę też źle , ale sprawdź proszę w słowniku pojęcie - wizja.
Z pewnością jest to WYOBRAŻENIE człowieka który w tamtych czasach posługiwał się innym / symbolicznym językiem.

Agnieszko ... :)
W takim razie jeśli potop, Adam i Ewa jako prarodzice i inne wydarzenia biblijne to wizje i symbolika to wynika, że Ty jedna masz rację, a wszyscy inni włączając w to apostołów byli w błędzie. Hę...? ;)

Agnieszka pisze:Datsunie , a teraz zapytam Cię wprost : Czy wierzył byś w Boga , dziękował Mu za życie które otrzymałeś nie oczekując nic więcej w przyszlosci w zamian? Czy Twoja wiara opiera się tylko / przede wszystkim na tym , że wierzysz , że po śmierci fizycznej otrzymasz drugie życie - literalne czy duchowe?

Nieraz się nad tym zastanawiałem i uważam, że warto by było żyć i umrzeć z Chrystusem niż "żyć" i zniknąć bez Niego. To proste, Agnieszko...
Myślisz, że chcę być uczniem Jezusa tylko dlatego, że dostanę coś w zamian?
Agnieszka pisze:Dla mnie rodowód jest owszem od Adama - człowieka Chrystusa - to On zapoczątkował wszystko.......
Do zrozumienia jest niestety potrzebny poprawny / paleo hebrajski język , nie współczesna hebrajszczyzna........
Datsunie , tego nie da się w jednym zdaniu wytłumaczyć....... , a ja nie mam czasu...... , napisałam in tak wiele , ale Ty nawet nie próbujesz dociekać w hebrajskim tylko opierasz się na tłumaczeniach . Ha po hebrajsku czytam zupełnie co innego......

Biblia została napisana dla wszystkich ludzi. Uważam, że zwyczajnie się zagalopowujesz z tym hebrajskim i tyle...
Żydzi znają hebrajski i wierzą w literalny potop i Adama i Ewę -to powinno chyba Ciebie zastanowić.

Odpowiedziałem na Twoje pytanie, ale trochę smutno że zignorowałaś moje... ;)

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » wt mar 21, 2017 6:36 pm

Datsun pisze:
Agnieszka pisze:Z pewnością takie kataklizmy były jak wielkie powodzie , trzęsienia ziemi , pożary itp.
Arka jest dla mnie symbolem Chrystusa , a to jak inni to pojmuja - nie wnikam i nie oceniam.
Dla mnie już wszystko wypełniło się w Chrystusie .
Nie odbierz mnie proszę też źle , ale sprawdź proszę w słowniku pojęcie - wizja.
Z pewnością jest to WYOBRAŻENIE człowieka który w tamtych czasach posługiwał się innym / symbolicznym językiem.

Agnieszko ... :)
W takim razie jeśli potop, Adam i Ewa jako prarodzice i inne wydarzenia biblijne to wizje i symbolika to wynika, że Ty jedna masz rację, a wszyscy inni włączając w to apostołów byli w błędzie. Hę...? ;)

Agnieszka pisze:Datsunie , a teraz zapytam Cię wprost : Czy wierzył byś w Boga , dziękował Mu za życie które otrzymałeś nie oczekując nic więcej w przyszlosci w zamian? Czy Twoja wiara opiera się tylko / przede wszystkim na tym , że wierzysz , że po śmierci fizycznej otrzymasz drugie życie - literalne czy duchowe?

Nieraz się nad tym zastanawiałem i uważam, że warto by było żyć i umrzeć z Chrystusem niż "żyć" i zniknąć bez Niego. To proste, Agnieszko...
Myślisz, że chcę być uczniem Jezusa tylko dlatego, że dostanę coś w zamian?
Agnieszka pisze:Dla mnie rodowód jest owszem od Adama - człowieka Chrystusa - to On zapoczątkował wszystko.......
Do zrozumienia jest niestety potrzebny poprawny / paleo hebrajski język , nie współczesna hebrajszczyzna........
Datsunie , tego nie da się w jednym zdaniu wytłumaczyć....... , a ja nie mam czasu...... , napisałam in tak wiele , ale Ty nawet nie próbujesz dociekać w hebrajskim tylko opierasz się na tłumaczeniach . Ha po hebrajsku czytam zupełnie co innego......

Biblia została napisana dla wszystkich ludzi. Uważam, że zwyczajnie się zagalopowujesz z tym hebrajskim i tyle...
Żydzi znają hebrajski i wierzą w literalny potop i Adama i Ewę -to powinno chyba Ciebie zastanowić.

Odpowiedziałem na Twoje pytanie, ale trochę smutno że zignorowałaś moje... ;)

Datsunie I tu akurat wiekszosc żydów - tych których znam nie wierzy w literalny potop i literalnego Adama i Ewę jako pierwszą parę ludzką - nawet ksiądz powiedział kiedyś na religii mojemu mężowi i innym wówczas dzieciom , że Adam i Ewa to symbole , tak więc nie tylko ja zagalopowuje się..... :-) ;-)
10 Przykazań z pewnością traktuje literalnie :-)

bernard

Postautor: bernard » wt mar 21, 2017 6:39 pm

Agnieszka
Adam i Ewa to symbole

Symbole czego ?

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » wt mar 21, 2017 7:55 pm

bernard pisze:Agnieszka
Adam i Ewa to symbole

Symbole czego ?

Nie dosłownie pierwsza para ludzka. Symbole życia. To słowa mojego męża.
Ja juz napisałam swoje zrozumienie wcześniej - Ewa - życie , Adam - ziemia , człowiek / ludzie.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » wt mar 21, 2017 7:55 pm

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » wt mar 21, 2017 8:14 pm

P.S. Zadzwoniłam do znajomej żydowki - potwierdziła i powiedziała mi , że absolutnie nie jest to nazwa własna przynależaca do kobiety jako Ewa i Adama jako mężczyzny - zna biegle język biblijno - hebrajski i śmieje się lecz nie złośliwie kiedy ludzie wierzą w doslownosc , że na ziemi żyla kiedyś osamotniona pierwsza para ludzka i od niej powstalismy. Na ziemi - Adam HADAM zostało zapoczątkowane życie - Ewa HAVA.
Jeżeli ktoś uważa , że przesadzam z hebrajskim , to co ma powiedzieć moja znajoma której pierwotnym językiem jest hebrajski i przeczytała cały Stary Testament po hebrajsku , również nie wierzy w potop i studiowała historie starożytna.
W ogóle to zapytała co mnie tak wzięło na Biblię i dociekania :-) , nie powiedziałam , że piszę na forum bo przypuszczam , że mogłaby wówczas wiele mi nie powiedzieć a jeszcze chciałabym sposobem wyciągnąć trochę informacji dla siebie.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » wt mar 21, 2017 8:38 pm

http://kosciol.wiara.pl/doc/490995.Swieci-Adam-i-Ewa
"Księga Rodzaju zawiera opisy stworzenia z RÓŻNYCH TRADYCJI" - z tym akurat się zgodzę.
No i ze kobieta nie powstała zebra mężczyzny i to jest symboliczny opis - też się zgodzę .
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Ewa - imie żeńskie które pierwszy raz pojawia się 2000 p.n.e w jezyku ludów sumeryjskich.
To religie przetłumaczyły tak Biblię że wyszła doslownosc, że była puerwsza para ludzka i dostali od Boga od razu imiona własne , albo jeszcze inaczej - przyjęły takie dosłowne wierzenia , lecz ludzie coraz bardziej dociekaja i coraz więcej się tym dyskutuje , pisze .

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » wt mar 21, 2017 9:08 pm

Po hebrajsku
http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-1-1.htm
Rodzaju 1 : 26 , 27 :
נַעֲשֶׂה - uczyniłem (czas przeszły) a nie uczynmy אָדָם - Adam czyli człowieka na obraz / podobnego do......
27 :
הָאָדָם HADAM przetłumaczone na człowiek - więc skąd wzięła się historyjka , że Adam to imię własne i że był pierwszym jedynym człowiekiem na ziemi?

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » wt mar 21, 2017 9:20 pm

W kolejnych rozdziałach HADAM już przetłumaczono na imię własne"..... i skryl się Adam " , a nie człowiek..... 3 : 8
Wolę jednak czytać w orginale i nie dać się zwieść przez niepoprawne tłumaczenia i grą słów / tłumaczeń (raz tak raz inaczej)
Dobranoc :-)

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr mar 22, 2017 7:11 am

Z wikipedi : Eden - ogród rozkoszy - biblijny raj stworzony przez Boga.
W Biblii da się wyróżnić dwie tradycje dotyczące Edenu - zawarta w księdze Ezechiela i zawarta w księdze Rodzaju . Prawdopodobnie są niezależnymi od siebie nawiazaniami do MEZOPOTAMSKICH MITÓW i TRADYCJI królewskich ogrodów, takich jak wiszące ogrody Semiramidy , DOSTOSOWANYMI DO TEOLOGII JUDAISTYCZNEJ.
P.S. Napisałem o tym ku doslownosc interpretowania Bibllii .

Wróć do „Różne zagadnienia Biblii”