Jak wyjść z cukrzycy typu II

Ten dział poświęcony jest zagadnieniom zdrowotnym. Można tutaj podzielić się sugestiami odnośnie diety oraz wszelkimi radami, które pomagają przywrócić zdrowie lub utrzymać się w jak najlepszej formie.
Awatar użytkownika
Ida

Re: Jak wyjść z cukrzycy typu II

Postautor: Ida » śr sty 18, 2017 6:42 am

Agnieszka pisze:Moją jedyną używką jest czarna kawa - espresso , czy to źle???????

Kawa w umiarkowanych ilościach (1-2 filiżanki dziennie) nie wpływa ujemnie na nasz organizm, a nawet naukowcy przyznają jej pozytywne właściwości. Pita z umiarem poprawia koncentrację, dotlenia organizm, poprawia perystaltykę jelit. Szkodliwy wpływ kawy wiąże się z zawartą w niej kofeiną. Zbyt dużo kawy powoduje nerwowość, niepokój, rozdrażnienie, trudności w zasypianiu. Dziej się tak m.in. dlatego, że nadmierne picie kawy wypłukuje z organizmu magnez.

A co myślisz na temat jajek? Podobno ich jedzenie to samo zdrowie

Był okres, kiedy dopatrywano się związku między ilością zjedzonych jajek a podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi oraz w efekcie miażdżycą. Pamiętam jak moja babcia chorująca na cukrzycę, ściśle przestrzegała zaleceń lekarza i jadła tylko 2 jajka tygodniowo albo wyrzucała ugotowane żółtka. Dziś zmieniono nieco poglądy. Okazało się, że większy związek z miażdżycą ma dostarczanie organizmowi nasyconych kwasów tłuszczowych niż cholesterolu.
Zdaniem dietetyków osoby zdrowe mogą jadać 4–5 jajek w tygodniu, wliczając w to te, które zostały użyte do różnych potraw, np. do makaronu czy ciasta. Niektórzy badacze uważają, że bez obawy możemy zwiększyć ich liczbę nawet do 1–2 sztuk dziennie (norma WHO to 10 jajek tygodniowo). Ograniczenia dotyczą czasem tylko żółtka – niewskazane jest w schorzeniach wątroby ze względu na zawarty w nim tłuszcz. Natomiast białko można jeść bez limitów, byle nie przekraczać dziennej normy białka jako składnika odżywczego.
Osobiście jestem zdania, że do wszelkich nowinek należy podchodzić rozsądnie i z dystansem. Niemniej przemawiają do mnie uzasadnienia, podparte praktyką, osobistymi doświadczeniami i argumentami stricte naukowymi ( biochemia). Np. cenię wysiłki popularnego obecnie Jerzego Zięby. Oto, co mówi na temat jedzenia dużej ilości jajek: https://www.youtube.com/watch?v=3CA8pJ11rxQ&list=PLWj9FLzY2L2KDt2iOcM0QOlEC1uCE-LCu
Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam i na wieki.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » śr sty 18, 2017 8:28 am

Dzięki, Ido.
Kiedyś czytałem, że w żółtkach jajek znajdują się prawie wszystkie potrzebne nam do życia witaminy i minerały. :)

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr sty 18, 2017 8:54 pm

Dziękuję Ci również Ido.
Jestem pełna podziwu Twojej wiedzy :-) - na prawdę i wiesz co czuję jakby przemawiał do mnie fachowiec - specjalista lekarz :-)

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » śr sty 18, 2017 9:38 pm

Rzeczywiście słychać było fachowca. Ido, przyznaj się kim jesteś z zawodu 8-)

Awatar użytkownika
Ida

Postautor: Ida » czw sty 19, 2017 6:18 am

Agnieszka pisze: wiesz co czuję jakby przemawiał do mnie fachowiec - specjalista lekarz :-)

Aga, weź bez jaj. :lol: Nie, nie jestem lekarzem. Lekarze nie mają czasu wchodzić i pisać na forum. Zajmują się leczeniem pacjentów i zarabianiem kasy. Inne aspekty terapii scedowali na tzw. średni personel medyczny. "Średni" to on jest zwłaszcza w otrzymywanym wynagrodzeniu. ;)
Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam i na wieki.

Wróć do „Zdrowie”