Zdumiewające odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Dział poświęcony bieżącym wydarzeniom, które chcielibyśmy skomentować.

Awatar użytkownika
morwa

Re: Zdumiewające odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Postautor: morwa » ndz kwie 02, 2017 1:37 pm

... Konserwatorzy pracujący na terenie starego miasta w Jerozolimie odsłonili po kilku wiekach kamienną płytę, na której, według tradycji, w roku 30 lub 33 złożone zostało ciało Chrystusa...." (koniec cytatu)

Tradycja katolicka najczęściej opiera się na hipotezach,nie na faktach.
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

bernard

Postautor: bernard » ndz kwie 02, 2017 2:59 pm

Uważasz ze lokalizacja Grobu Pana jest błędna?

Ilyad

Postautor: Ilyad » ndz kwie 02, 2017 8:56 pm

Ciekawe artykuły, niemniej jednak, podobnie jak ze sprawą autentyczności "całunu turyńskiego": jeżeli grób zdaniem naukowców będzie prawdziwy, wierzący nie będzie " bardziej wierzący", a niewierzącego to do wiary raczej nie doprowadzi. Taka ciekawostka ;)

Iskierka

Postautor: Iskierka » pn kwie 03, 2017 6:22 am

Ilyad pisze:Ciekawe artykuły, niemniej jednak, podobnie jak ze sprawą autentyczności "całunu turyńskiego": jeżeli grób zdaniem naukowców będzie prawdziwy, wierzący nie będzie " bardziej wierzący", a niewierzącego to do wiary raczej nie doprowadzi. Taka ciekawostka ;)

Też tak myślę. Ludzie przywiązują uwagę do miejsc, tworzą różne kulty, są pielgrzymki, tyle że w tym akurat przypadku, Pan Jezus już dawno zmartwychwstał, opuścił ziemski grób, siedzi po prawicy Ojca w Niebie i to jest ważne KIM jest dla nas, co dla nas uczynił.

Jak podaje artykuł:
"Cieszę się, panuje tu wyjątkowa atmosfera, trudno ukryć radość – komentuje grecki patriarcha Jerozolimy Thephilos III. – Są tu franciszkanie, Ormianie, Grecy, muzułmańscy strażnicy i żydowscy policjanci. Mamy nadzieję i modlimy się, żeby wiadomość okazała się prawdziwa, a niemożliwe stało się możliwe – dodaje duchowny, który rozpoczął w 2015 r. dyskusje nad ponownym zbadaniem Grobu Pańskiego i zaprosił do Jerozolimy naukowców z Aten”.
„Tymczasem towarzyszący konserwatorom archeolodzy ustalili za pomocą badania radarowego, że za marmurowymi płytami znajdują się ściany jaskini. Być może - spekulują badacze – jest to wnętrze oryginalnego grobowca
.”

Taka skłonność ludzi, by nadawać rzeczom martwym większy priorytet, niż TEMU, który za nas zmarł..." oto tu jest, albo tam.." i taka wędrówka ludu...

bernard

Postautor: bernard » pn kwie 03, 2017 7:27 am

Ilyad pisze:Ciekawe artykuły, niemniej jednak, podobnie jak ze sprawą autentyczności "całunu turyńskiego": jeżeli grób zdaniem naukowców będzie prawdziwy, wierzący nie będzie " bardziej wierzący", a niewierzącego to do wiary raczej nie doprowadzi. Taka ciekawostka ;)

Uważasz ze nie jest możliwy wzrost wiary i doprowadzenie do wiary przez ,, piątą Ewangelię" czyli Ziemię Świętą ?

PS. Odnośnie calunu to polecam bardzo konkretna prace Alfreda Palla ( protestant )który w bardzo prosty i naukowy sposób udowodnił prawdziwość calunu i błednosc wcześniejszych datowań .

Palla jest też autorem bardzo cennych i ciekawych opracowań z zakresu bibilistyki , Ziemi Świętej i Inn. Polecam jeżeli ktoś jeszcze nie miał okazji .
Ostatnio zmieniony pn kwie 03, 2017 8:05 am przez bernard, łącznie zmieniany 1 raz.

bernard

Postautor: bernard » pn kwie 03, 2017 7:55 am

Iskierka
Taka skłonność ludzi, by nadawać rzeczom martwym większy priorytet, niż TEMU, który za nas zmarł..." oto tu jest, albo tam.." i taka wędrówka ludu...

A kto mówi ze miejsca związane z naszym Panem są ważniejsze od Niego samego ?
Ludzie odwiedzający te miejsca robią to włanie ze względu na Pana , dlatego że były/ są w taki czy inny sposób z Nim związane.

sławne będzie miejsce jego spoczynku Iz 11,10

Ludzie przywiązują uwagę do miejsc, tworzą różne kulty, są pielgrzymki, tyle że w tym akurat przypadku, Pan Jezus już dawno zmartwychwstał, opuścił ziemski grób, siedzi po prawicy Ojca w Niebie i to jest ważne KIM jest dla nas, co dla nas uczynił.

Uważasz ze gmina Jerozolimska miała gdzieś miejsca gdzie Pan np został ukrzyżowany, pochowany itd ? Zauważ że już w ST Izraelici w taki czy inny sposób upamiętniali miejsca szczególnej interwencji Boga.
Co do omawianego grobu - pustego grobu ! - to jest on paradoksalnie świadkiem zmartwychwstania .
Dla tych którzy kochają Pana każde Jego słowo ,czyn czy wdpomniane miejsca w który w jakiś szczególny sposób działał będzie drogie . A wszystko z miłości do Pana.
Ap Paweł uczył ze jeżeli ktoś pewne dni przestrzega bądź nie przestrzega ze względu na Pana dobrze czyni. Podobnie jest też z miejscami związanymi z Panem .Jeżeli ktoś ze względu na Niego upamiętnia w jakiś szczególnej sposób to nikt nie ma prawa go potępiać. Podobnie jak ktoś nie ma prawa potępiać tego kto nie przykłada do tego wagi.

Ps.
Jan ujrzał i uwierzył kiedy odwiedził pusty grób. Tak też się może stać każdym.

Ilyad

Postautor: Ilyad » pn kwie 03, 2017 9:18 am

bernard pisze:

Uważasz ze nie jest możliwy wzrost wiary i doprowadzenie do wiary przez ,, piątą Ewangelię" czyli Ziemię Świętą ?
.

Słuchaj. Mogę się mylić. Jeżeliby kogoś to przyprowadziło do wiary, to chwała Bogu ! Swoją drogą, to myślę że problemem Polaków nie jest to że oni nie wierzą. Najczęściej wierzą ! Kiedyś na jednej z ewangelizacji w więzieniu zapytałem czy są tu niewierzący. Tylko kilka osób podniosło rękę. Aż cisnęło mi się na usta, by ich zapytać: "to co wy tu robicie ? Chyba nie siedzicie za ewangelię ?", ale powstrzymałem się. Problemem Polaków (raczej nie tylko ich) jest to że ONI NIE CHCĄ ŻAŁOWAĆ GRZECHÓW, a wręcz swoje grzechy KOCHAJĄ.
PS. Odnośnie calunu to polecam bardzo konkretna prace Alfreda Palla ( protestant )który w bardzo prosty i naukowy sposób udowodnił prawdziwość calunu i błednosc wcześniejszych datowań .

Chętnie bym poczytał...A swoją drogą, to znasz kogoś ktoby nawiązał społeczność z Bogiem (nie znaczy uwierzył), przez całun turyński, albo wizytę w Ziemi Świętej ?

ps. Zawsze myślałem że "piąta ewangelia", to ta żyjąca w nas :)

bernard

Postautor: bernard » pn kwie 03, 2017 9:53 am

Ilyad pisze:
bernard pisze:

.

Słuchaj. Mogę się mylić. Jeżeliby kogoś to przyprowadziło do wiary, to chwała Bogu !

Chwała.
Swoją drogą, to myślę że problemem Polaków nie jest to że oni nie wierzą. Najczęściej wierzą ! Kiedyś na jednej z ewangelizacji w więzieniu zapytałem czy są tu niewierzący. Tylko kilka osób podniosło rękę. Aż cisnęło mi się na usta, by ich zapytać: "to co wy tu robicie ? Chyba nie siedzicie za ewangelię ?", ale powstrzymałem się. Problemem Polaków (raczej nie tylko ich) jest to że ONI NIE CHCĄ ŻAŁOWAĆ GRZECHÓW, a wręcz swoje grzechy KOCHAJĄ.

Masz sporo racji.
A swoją drogą, to znasz kogoś ktoby nawiązał społeczność z Bogiem (nie znaczy uwierzył), przez całun turyński, albo wizytę w Ziemi Świętej ?

Znam osoby których wiara się wzmocnił po odwiedzinach Ziemi Świętej.
Znam jedna osobę która nawróciła się z ateizmu po fakcie śmierci JP2 .

ps. Zawsze myślałem że "piąta ewangelia", to ta żyjąca w nas :)

To też :)

Iskierka

Postautor: Iskierka » pn kwie 03, 2017 10:29 am

bernard pisze:.Jeżeli ktoś ze względu na Niego upamiętnia w jakiś szczególnej sposób to nikt nie ma prawa go potępiać. Podobnie jak ktoś nie ma prawa potępiać tego kto nie przykłada do tego wagi.

Ps.
Jan ujrzał i uwierzył kiedy odwiedził pusty grób. Tak też się może stać każdym.

Czy mój post sugeruje, że kogoś potępiam lub nie? :roll:

Co do Jana, to wiedział, w którym grobie był pochowany Pan Jezus. Poza tym miał osobiste relacje z Panem.
Dzisiaj się spekuluje, czy to aby to miejsce i pobożne życzenia aby tak było....
Wiara rodzi się ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Boże. Jeśli ono nie dotrze do ludzi, to czy widok grobu, będzie argumentem?... no ale to moje zdanie :)

Wróć do „Wydarzenia z kraju i ze świata”