Ks. Jozuego 5,13-15

Jeśli chciałbyś skomentować jakiś fragment Biblii lub chciałbyś poznać opinie innych użytkowników to jest to przeznaczone do tego miejsce.
Awatar użytkownika
morwa

Ks. Jozuego 5,13-15

Postautor: morwa » pn wrz 25, 2017 8:08 am

Z KIM ROZMAWIA JOZUE ?

(13) Gdy Jozue przebywał blisko Jerycha, podniósł oczy i ujrzał przed sobą męża z mieczem dobytym w ręku. Jozue podszedł do niego i rzekł: Czy jesteś po naszej stronie, czy też po stronie naszych wrogów? (14) A on odpowiedział: Nie, gdyż jestem wodzem zastępów Pańskich i właśnie przybyłem. Wtedy Jozue upadł twarzą na ziemię, oddał mu pokłon i rzekł do niego: Co rozkazuje mój pan swemu słudze? (15) Na to rzekł wódz zastępów Pańskich do Jozuego: Zdejm obuwie z nóg twoich, albowiem miejsce, na którym stoisz, jest święte. I Jozue tak uczynił.

Kim jest wg. Waszej oceny jest "wódz zastepów Pańskich" ?
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Awatar użytkownika
Natan

Re: Ks. Jozuego 5,13-15

Postautor: Natan » sob wrz 30, 2017 5:16 am

morwa pisze:Z KIM ROZMAWIA JOZUE ?

(13) Gdy Jozue przebywał blisko Jerycha, podniósł oczy i ujrzał przed sobą męża z mieczem dobytym w ręku. Jozue podszedł do niego i rzekł: Czy jesteś po naszej stronie, czy też po stronie naszych wrogów? (14) A on odpowiedział: Nie, gdyż jestem wodzem zastępów Pańskich i właśnie przybyłem. Wtedy Jozue upadł twarzą na ziemię, oddał mu pokłon i rzekł do niego: Co rozkazuje mój pan swemu słudze? (15) Na to rzekł wódz zastępów Pańskich do Jozuego: Zdejm obuwie z nóg twoich, albowiem miejsce, na którym stoisz, jest święte. I Jozue tak uczynił.

Siostro Morwo,

Jan Kalwin i inni komentatorzy są zdania, że to był Chrystus w bycie przedludzkim. Kalwin zaznacza, że to nie było Wcielenie, jakie nastąpiło dopiero podczas narodzin Pana Jezusa na ziemi, ale jedynie przybieranie podobieństwa człowieka.

Iskierka

Re: Ks. Jozuego 5,13-15

Postautor: Iskierka » sob wrz 30, 2017 2:40 pm

Natan pisze:
morwa pisze:Z KIM ROZMAWIA JOZUE ?

Siostro Morwo,

Jan Kalwin i inni komentatorzy są zdania, że to był Chrystus w bycie przedludzkim. Kalwin zaznacza, że to nie było Wcielenie, jakie nastąpiło dopiero podczas narodzin Pana Jezusa na ziemi, ale jedynie przybieranie podobieństwa człowieka.

Morwo, dzięki za ten urywek Biblii, przyznaję, dawno tego nie czytałam, a za każdym razem można wyczytać „perełki”, nad którymi człowiek się nie zastanawia głębiej. Wnikliwość to jednak dobra rzecz...

Zgodnie z Twoim pytaniem odpowiem jakie mam zdanie, nie będę się powoływać na zrozumienia innych ludzi, szczególnie nieżyjących, bo kto wie, może teraz mieliby inne zdanie?, ani cytować dzieł, bo tego jest w internecie multum, a Biblię tłumaczy Biblia, przynajmniej powinna.

Dla porównania przytoczę inne przekłady :
„a gdy Jozue był pod Jerychem podniósł oczy i spojrzał i stał tam przed nim jakiś mąż, mający w ręku dobyty miecz. Jozue podszedł więc do niego i rzekł doń „Czy jesteś po naszej stronie, czy po stronie wrogów? Na to on rzekł: Nie, lecz przyszedłem teraz jako książę wojska Jehowy.....(PNŚ).

„Gdy Jozue przebywał blisko Jerycha podniósł oczy i ujrzał przed sobą męża z mieczem dobytym w ręku. Jozue podszedł do niego i rzekł Czy jesteś po naszej stonie czy też po stronie naszych wrogów? A on odpowiedział: Nie, gdyż jestem wodzem zastępów Jahwe i właśnie przybyłem...(BT).

„I stało się , gdy Jozue był u Jerycha, że podniósł oczy swych a ujrzał, a oto mąż stał przeciwko niemu mając miecz swój dobyty w ręce swej i przystąpiwszy do niego Jozue rzekł mu : Z naszychżeś ty czy z nieprzyjaciół naszych? A on rzekł: Nie, alem ja hetman wojska Pańskiego, terazem przyszedł....(BG).

Najlepiej odpowiedziałby Jozue.... ;)
Zaciekawił mnie przekład PNŚ i użycie słowa "książę". Podobnie jest np. w Daniela 10:13. To określenie wg mnie dotyczy „przednich aniołów” czyli wodzów, rozumiem jako naczelnych, spełniających wiodącą rolę – np. archaniołowie, którzy kierują zastępem anielskim. Czy można powiedzieć, że książę anielski to inne określenie archanioła? Ciekawa jestem Waszego zdania.

Chyba nikt z nas nie kwestionuje, że Bóg ma swoje zastępy anielskie, którymi się posługuje, jednak tak samo diabeł też ma kohortę swoich wiernych zbuntowanych aniołów, swoje wojsko.

Pytanie, które zadałaś jest dość istotne biorąc pod uwagę różne zrozumienia słowa JHWH – i w tym przypadku określenia - wódz zastępów Jahwe, hetman wojska Pańskiego czy książę wojska Jehowy. Niby podobne znaczenia, ale....o kogo chodzi?

Dla jednych JHWH to imię Boga Ojca, dla innych tym słowem-Imieniem określany jest Ojciec, Syn, Duch Święty czyli ogólnie Bóg.

Jeśli przyjmiemy, że JHWH to imię Syna, więc tak wielu tłumaczy, że ten „wódz” wojsk Pańskich to Pan Jezus i pytanie, czy jest wodzem swojego wojska, czy raczej posłał naczelnego anioła swojego wojska, czy sam jest wodzem wojska JHWH czyli Ojca, jak wierzą inni.

Ponieważ dalej mamy opis w jakim celu przyszedł ten „wódz wojsk Pańskich”, ja rozumiem, że chodzi o posłannika w imieniu JHWH, dla mnie ogólnie Boga, bo tak rozumiem. Czy to był sam JHWH? ale która osoba? Czy zbawczą dla mnie jest wiedza, czy to był „anioł” Boga JHWH ( w sensie ogólnym), czy „anioł” Syna JHWH czy „anioł” Ojca JHWH? czy Oni osobiście?

Fajnie byłoby wiedzieć wszystko, ale że nie mam pewności co do osoby, kto faktycznie rozmawiał z Jozuem, to odczytuję tak jak napisano, że to był „naczelny” niebiańskiego wojska Pańskiego ( Bożego, JHWH), przyszedł w postaci ludzkiej aby dać Jozuemu wytyczne co do sposobu zdobycia Jerycha.
Tak wyraża Biblia, tak zapisano a nie inaczej, na tym poprzestaję... i tak na razie przyjmuję. :)

Co do tego poglądu Kalwina i innych, ciekawa jestem jakie wersety były wiodące w takim zrozumieniu....

Wróć do „Komentarze do wersetów”