Ew. Mateusza 24:45-51

Jeśli chciałbyś skomentować jakiś fragment Biblii lub chciałbyś poznać opinie innych użytkowników to jest to przeznaczone do tego miejsce.
Awatar użytkownika
morwa

Ew. Mateusza 24:45-51

Postautor: morwa » ndz wrz 10, 2017 1:26 pm

Mam pytanie odnośnie tego fragmentu Pisma Świętego:

''Kto więc jest tym sługą wiernym i roztropnym, którego pan postawił nad czeladzią swoją, aby im dawał pokarm o właściwej porze? Szczęśliwy ów sługa, którego pan jego, gdy przyjdzie, zastanie tak czyniącego. Zaprawdę powiadam wam, że postawi go nad całym mieniem swoim. Jeśliby zaś ów zły sługa rzekł w sercu swoim: Pan mój zwleka z przyjściem i zacząłby bić współsługi swoje, jeść i pić z pijakami, przyjdzie pan sługi owego w dniu, w którym tego nie oczekuje, i o godzinie, której nie zna. I usunie go, i wyznaczy mu los z obłudnikami; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.'' Mateusza 24:45-51.

Znam wykładnię tego tekstu Świadków Jehowy,z którą obecnie się nie zgadzam...
Do końca jeszcze nie mam przekonania co do innych wyjaśnień które do mnie dotarły... Wciąż to badam...

Może macie jakieś sugestie,przemyślenia odnośnie tego fragmentu?
Podzielcie się.... Interesuje mnie...

Czym wg.Was jest ten ''pokarm o właściwej porze''?
Kto ma go udzielać i komu?
Czy sługa oznacza pojedyncze osoby czy grupę osób?
Na czym będzie polegało ustanowienie go (jeśli okaże się wierny i roztropny) nad całym ''mieniem'' Pana?
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Agnieszka

Re: Ew. Mateusza 24:45-51

Postautor: Agnieszka » ndz wrz 10, 2017 2:26 pm

Morwo , ja kiedyś odpowiedziałam robbo 1 na ten temat tutaj :
viewtopic.php?f=46&t=777&p=15585&hilit=kto+jest+niewolnikiem+wiernym#p15585
Znalazłam też i takie tłumaczenie : KRK kontra ck :-)
http://www.piotrandryszczak.pl/polemika ... opnym.html
I tu fragment :
   „Dlatego trzeba słuchać prezbiterów, którzy są w Kościele i mają swe następstwo od apostołów, jak już ukazaliśmy. Razem z następstwem biskupstwa otrzymali godny zaufania charyzmat prawdy tak, jak to się spodobało [Bogu] Ojcu. Wszyscy inni, którzy nie chcą nic wiedzieć o swym następstwie, które sięga aż do początków i zbierają się osobno w jakimś miejscu, są podejrzani; są albo heretykami o fałszywych poglądach, albo schizmatykami, wyniosłymi i zadufanymi w sobie, albo działają jak hipokryci, tylko dla zysku i próżnej chwały. (…) Jeśli chodzi o tych ostatnich, którzy dla wielu uchodzą za prezbiterów, to służą jedynie swoim upodobaniom i nie mają bojaźni Bożej w swym sercu na pierwszym miejscu, tylko wymyślają innym i nadęci są pychą z racji swego wyniosłego miejsca, ale w ukryciu popełniają złe czyny (…) ci usłyszą słowo Pana: »jeśli zły sługa rzekł w sercu: ‘Mój pan się ociąga z przyjściem’, i począłby bić sługi i służące, jadałby i pijał, i upijał się, to przyjdzie pan tego sługi w dniu i o godzinie, której on nie zna, oddzieli go i cząstkę jego położy z niewierzącymi« (Mt 24,48-51). Należy się wystrzegać wszystkich ludzi tego rodzaju (tj. heretyków), a przyłączyć się do tych, którzy jak już to powiedzieliśmy, zachowują nauki apostołów i razem z przynależnością do stanu prezbiterów, przekazują zdrową naukę i nienaganne zasady życia jako przykład dla innych i upomnienia pozostałych” (jw. IV:26,2-4; patrz też IV:37,3).

Moje uwagi : przede wszystkim to dzisiaj wybiera się na prezbitrów itp. poprzez wolne głosowanie albo synod a nie koniecznie Duch Święty ustanawia...... - a sprzeciw wobec przywódców jest traktowany jako grzech przeciwko samemu Duchowi Świętemu.

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » ndz wrz 10, 2017 3:27 pm

Dziękuję Agnieszko,czytałam wcześniej to, co zalinkowałaś... próbuję to przetrawić, ale do końca przekonania nie mam...
Ciekawa jestem innych opinii...
A co jest tym pokarmem na czas słuszny wg. Ciebie?
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » ndz wrz 10, 2017 3:42 pm

morwa pisze:Dziękuję Agnieszko,czytałam wcześniej to, co zalinkowałaś... próbuję to przetrawić, ale do końca przekonania nie mam...
Ciekawa jestem innych opinii...
A co jest tym pokarmem na czas słuszny wg. Ciebie?

Przeklad grecki :
http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... version/TR
pożywienie / pokarm w porze
Morwo , szczerze to jakoś wcześniej nie zastanawiałam się co jest tym pokarmem , ale myślę że może chodzić tu o Słowo Boże , o Jezusa który jest chlebem..... ; na pewno jestem daleka od interpretacji , że są to jakieś nowe objawienia / światła itp.

Są też interpretacje , że byli to apostołowie i tu klikając w słowo - ustanowił , czytamy :
vi Aor Act 3 Sg
Czasownik Tryb orzekający Czas przeszły dokonany Strona czynna Trzecia osoba Liczba pojedyncza

Tutaj natomiast znalazłam taka interpretacje :
https://www.komentarzbiblijny.pl/new/nt ... _45-51.php

I jeszcze ciekawostka :-)
http://prawdziweobliczewts.info/newlight/niewolnik.html
I tu - Ciekawe , "inspirujące" cytaty z publikacji śJ ;-)

Znalazłam jeszcze w sieci :
http://berea.kwch.org/berea_old/jw/niew_cze_ck_2.htm

Morwo , wiem że czekasz , jesteś ciekawa zrozumienia innych uczestników forum , ale ja też jestem ciekawa jak Ty to pojmujesz :-) Napiszesz coś chociaż troszeczkę? :-)

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Postautor: tadeusz2904 » pn wrz 11, 2017 11:36 am

Droga Morwo!
Zaodany przez Ciebie werset jest slabo umocowany w PS.
Wpowiec samego Pana Jezusa; ale nie w bezposredniej nauce tylko w przykladzie ;w przypowiesci.
Jak zapewne wiesz, dla osob podatnych na nauki biblijne moze byc swietnym przykladem do wprowadzenia ,umocowania swojej wladzy-przywodztwa.
Analogicznie ma sie tagze wypowiec Pana Jezusa zanotowana przez Mt.16.18.
Moj kierunek zrozumienia to prozba do JHWH oraz Jego syna, azeby nie dac sie uprowadzic, wytracic ze swego,, przyjecia milosci prawdy by zostac zbawionym"2Tes 2:10b.
Puki co oczywiscie taktownie ,,Panu ,swemu Bogu ,bedziesz oddawal poklon i tylko jemu bedziesz sluzyl"Mt4.8b(Uws.Biblia Gd.
,,Nagi wyszedłem .. i nagi się tam wrócę.Hi 1,20(UBG).

Awatar użytkownika
alert

Postautor: alert » pn wrz 11, 2017 2:45 pm

morwa pisze:Mam pytanie odnośnie tego fragmentu Pisma Świętego:

''Kto więc jest tym sługą wiernym i roztropnym, którego pan postawił nad czeladzią swoją, aby im dawał pokarm o właściwej porze? Szczęśliwy ów sługa, którego pan jego, gdy przyjdzie, zastanie tak czyniącego. Zaprawdę powiadam wam, że postawi go nad całym mieniem swoim. Jeśliby zaś ów zły sługa rzekł w sercu swoim: Pan mój zwleka z przyjściem i zacząłby bić współsługi swoje, jeść i pić z pijakami, przyjdzie pan sługi owego w dniu, w którym tego nie oczekuje, i o godzinie, której nie zna. I usunie go, i wyznaczy mu los z obłudnikami; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.'' Mateusza 24:45-51.

Znam wykładnię tego tekstu Świadków Jehowy,z którą obecnie się nie zgadzam...
Do końca jeszcze nie mam przekonania co do innych wyjaśnień które do mnie dotarły... Wciąż to badam...

Może macie jakieś sugestie,przemyślenia odnośnie tego fragmentu?
Podzielcie się.... Interesuje mnie...

Czym wg.Was jest ten ''pokarm o właściwej porze''?
Kto ma go udzielać i komu?
Czy sługa oznacza pojedyncze osoby czy grupę osób?
Na czym będzie polegało ustanowienie go (jeśli okaże się wierny i roztropny) nad całym ''mieniem'' Pana?

Kontekst tego fragmentu wskazuje że dotyczy to ponownego Przyjścia Syna Człowieczego. Rozumiem to jako przestrogę dla złych pasterzy, przywódców, ewangelistów. Zgodnie z tym co napisał apostoł Jakub w 3;1 „ Niechaj niewielu z was zostaje nauczycielami, bracia moi, gdyż wiecie, że otrzymamy surowszy wyrok.  „
Jezus żyje i wkrótce Powróci

Wróć do „Komentarze do wersetów”