ew.Marka 1:1-4

Jeśli chciałbyś skomentować jakiś fragment Biblii lub chciałbyś poznać opinie innych użytkowników to jest to przeznaczone do tego miejsce.
Iskierka

ew.Marka 1:1-4

Postautor: Iskierka » pt lis 10, 2017 7:34 am

Marka 1:1-4
Początek dobrej nowiny o Jezusie Chrystusie.Jak jest napisane u proroka Izajasza: oto ja przed twoim obliczem wysyłam mego posłańca, który przygotuje drogę twoją. Słuchajcie! Ktoś woła na pustkowiu „przygotujcie drogę Jehowy, prostymi czyńcie jego szlaki. Tak Jan, który chrzcił wystąpił na pustkowiu...”.PNŚ
Świadkowie Jehowy nie mają kłopotów z identyfikacją osoby opisanej w księdze Izajasza 40:3 jako ”głos wołającego na pustkowiu (pustyni)”. Wierzą , że tą osobą był Jan Chrzciciel. W swoim przekładzie Biblii, w NT przetłumaczyli, że „głos wołającego na pustkowiu” czyli Jan Chrzciciel przygotowuje drogę Jehowy.

Pytanie do Świadków Jehowy.
Kim zatem jest Jehowa – Ojcem czy Synem w tym przypadku? Komu tak naprawdę Jan przygotował drogę?

Mat 3:1-3 „ W owych dniach przyszedł Jan Chrzciciel głosząc na pustkowiu judejskim i mówiąc „okazujcie skruchę, bo przybliżyło się królestwo niebios. To właśnie o nim powiedziano przez proroka Izajasza tymi słowy:” słuchajcie, ktoś woła na pustkowiu: Przygotujcie drogę Jehowy , prostymi czyńcie jego szlaki”.PNŚ

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Re: ew.Marka 1:1-4

Postautor: Ann78 » pt lis 10, 2017 7:58 am

Dziękuję Iskierko :)
Posłańcem jest Jan. Przygotowuje drogę dla Boga JHWH. Przyszedł Jan, który zaświadczał o Światłości i przygotował drogę dla Baranka. J.1.

Pan Jezus powiedział:
"Póki jestem na świecie, jestem światłością świata."
Biblia Warszawska Jan 9,5

"Na to rzekł im Jezus: Jeszcze na małą chwilę światłość jest wśród was. Chodźcie, póki światłość macie, aby was ciemność nie ogarnęła; bo kto w ciemności chodzi, nie wie, dokąd idzie."
Biblia Warszawska Jan 12,35

"Wierzcie w światłość, póki światłość macie, abyście się stali synami światła. To Jezus powiedział, i odszedłszy, ukrył się przed nimi."
Biblia Warszawska Jan 12,36

"Ja jako światłość przyszedłem na świat, aby nie pozostał w ciemności nikt, kto wierzy we mnie."
Biblia Warszawska Jan 12,46
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Sadlor

Postautor: Sadlor » pt lis 10, 2017 8:31 am

Posłańcem jest Jan. Ale przygotwuje drogę dla Pana Jezusa a nie dla [JHWH], zadałem ostatnio to pytanie Natanowi odnośnie "Trójcy".

Jeżeli mówimy że Bóg Ojciec Jahwe i Pan Jezus to ta sama osoba to wyznajemy pogląd Branhamistów.

Natan pisze:Witam serdecznie Morwo i Sadlorze,

Sadlorze, Trójca nie polega na tym, że Bóg Ojciec i Pan Jezus to jedna Osoba. Taka nauka nazywa się modalizmem lub sabelianizmem. Dzisiaj głoszą ją tzw. jednościowcy oraz wyznawcy Williama Branhama. Trójca głosi, że są Trzy Osoby Boskie, ale jeden Bóg.

W NT nigdzie nie występuje imię Boga Jahwe.

Niechcę jednak wchodzić w dyskusję na teamt "Trójcy" bo niechciałbym zaśmiecać wątku. Powiem szczerze, że spostrzeżenie Iskierki jest wyjątkowo błyskotliwe i ciekaw jestem obrony ŚJ w sprawie ich podobno jedynego właściwego przekładu Biblii.
z bojaźnią i ze drżeniem zbawienie swoje sprawujcie.

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » pt lis 10, 2017 8:40 am

Sadlor pisze:Posłańcem jest Jan. Ale przygotwuje drogę dla Pana Jezusa a nie dla [JHWH], zadałem ostatnio to pytanie Natanowi odnośnie "Trójcy".

Jeżeli mówimy że Bóg Ojciec Jahwe i Pan Jezus to ta sama osoba to wyznajemy pogląd Branhamistów.

Sadlorze, Trójca nie polega na tym, że Bóg Ojciec i Pan Jezus to jedna Osoba. Taka nauka nazywa się modalizmem lub sabelianizmem. Dzisiaj głoszą ją tzw. jednościowcy oraz wyznawcy Williama Branhama. Trójca głosi, że są Trzy Osoby Boskie, ale jeden Bóg.

Niechcę jednak wchodzić w dyskusję na teamt "Trójcy" bo niechciałbym zaśmiecać wątku. Powiem szczerze, że spostrzeżenie Iskierki jest wyjątkowo błyskotliwe i ciekaw jestem obrony ŚJ w sprawie ich podobno jedynego właściwego przekładu Biblii.

Niestety, nie zrozumiałeś Sadlorze.
Nigdzie nie napisałam, ze Ojciec i Syn to jedna i ta sama Osoba. To dwie odrębne Osoby, ale ten sam Bóg. Pisał o tym Natan. Różnica między Twoim zrozumieniem, a moim, polega na tym, ze Ty przypisujesz imię JHWH Ojcu, a ja Bogu. Rozumiesz?
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Sadlor

Postautor: Sadlor » pt lis 10, 2017 9:02 am

Ann78 pisze:Ty przypisujesz imię JHWH Ojcu, a ja Bogu. Rozumiesz?

Dziękuję Aniu. Samej "Trójcy" raczej nie zrozumiem, ale twoje wyjaśnienie jest dla mnie jasne :) Chodź przynam że się z nim nie zgadzam.

Iskierka

Postautor: Iskierka » pt lis 10, 2017 7:15 pm

Sadlor pisze:Posłańcem jest Jan. Ale przygotwuje drogę dla Pana Jezusa a nie dla [JHWH], zadałem ostatnio to pytanie Natanowi odnośnie "Trójcy".

Księga Izajasza 40:3 "Słuchajcie, Ktoś woła na pustkowiu, oczyśćcie drogę Jehowy ! Prostujcie dla naszego Boga gościniec wiodący przez pustynną równinę". PNŚ

ST przepowiada wiele proroctw, które spełniły się na Panu Jezusie Chrystusie. Dlaczego więc np. w Izajasza 40:3 , jest mowa o Jehowie? Skoro dotyczy to Syna, a większość zna ziemskie imię Syna Bożego urodzonego z Marii, czyli Jezusa Chrystusa, w czym był problem aby zamieścić w ST to imię? Według mnie w ST imię Syna nie było objawione, dopiero Marii nakazano aby takie imię nadała Synowi. Mówiono ogólnie o Bogu Izraela JHWH.
Czy ktoś może mi podać werset, który mówi, że JHWH to imię tylko Ojca? Czy raczej mówi się, że JHWH to Bóg Izraela ? Dla mnie to jest różnica.

Mam przekonanie takie jak Ann78, że w ST ogólnie mówi się o Bogu Izraela JHWH, natomiast NT wyraźniej objawia nam, że jest Ojciec ( do Niego modlił się Syn), że jest Syn, któremu nadano ziemskie, ludzkie imię, i że jest Duch Święty, który przychodzi od Ojca i Syna.

Dla mnie te wersety z Izajasza i ew. Marka są czytelne, że ziemski Jezus to w ST JHWH - Bóg (ale nie Ojciec, tylko Syn), w NT znany jako Jezus Chrystus. Imię Jezus też było popularne i niejeden mężczyzna miał tak na imię, ale Jeden był Chrystusem, Synem Bożym urodzonym z Marii.

Nadmienię jeszcze, że dla mnie osobiście nie jest ważne jak ktoś wierzy np. Branhamiści, Świadkowie, Katolicy i można mnożyć. Dla mnie jest ważne, jak do mnie przemawia i jak przekonuje mnie Pismo. Na dzień dzisiejszy tak jestem przekonana. Jeśli ktoś rozumuje inaczej, nie widzę potrzeby się spierać.

Sadlor

Postautor: Sadlor » pt lis 10, 2017 10:57 pm

Wróćmy do początku tego tematu Iskierka bardzo błyskotliwie zauważyła że w PNŚ wielokrotnie słowo Pan oznaczające Pana Jezusa zostało przez biblistów ŚJ zamienione na słowo Jehowa. Tutaj zauważamy pułapkę w jaką sami się wpędzili zamieniając wszędzie gdzie się da Pana na Jehowę, bo wynikało by z powyższych wersetów że Pan Jezus i Bóg Ojciec to jedna i ta sama osoba o imieniu Jahwe co jest zgodne z twierdzeniami Trynitarystów z którymi jednak ŚJ się nie zgadzają.

Z całości Biblii w sposób jasny dowiadujemy się że Jan miał prostować ścieżki przed Panem Jezusem, a nie przed Ojcem, jak dwie osoby mogą mieć to samo wyjątkowo unikalne imię [JHWH]? Czy to że w ST nie ma nigdzie imienia Syna Bożego, oznacza że Pan Jezus występował pod imieniem Jahwe, nie wiem.

Weźmy zatem dla przykładu modlitwę Pańską
"Ojcze nasz który jesteś w niebie Święć się Imię twoje"
Wiemy przecież że Ojciec nie występuje pod innym imieniem jak [JHWH] ( własciwie to występuje Pan Zastepów, jest tych imion dużo, ale chodzi tutaj o to główne imię ) Jak zatem Pan Jezus może modlić się do Ojca i mieć to samo co On imię, nie rozumiem tego, to tak jakby modlił się sam do siebie.

Weźmy jeszcze inny przykład
( Rzy 10 : 9 ) "Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz."
Jak zatem mamy rozumieć ten werset? Czy Pan Jezus sam wzbudził się z martwych? Czy to Bóg Ojciec go wzbudził?

Jeden jest Bóg Ojciec tak samo jak jeden jest Syn Boży Jezus Chrystus, jedna Osoba jedno Imię. Bóg Ojciec jest ponad Panem Jezusem, jak zatem skoro jeden jest większy od drugiego mają to samo Imię?

( 1 Kor 8 : 6 ) "Wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy."

( Jan 14 : 28 ) "Słyszeliście, że powiedziałem wam: Odchodzę i przychodzę do was. Gdybyście mnie miłowali, tobyście się radowali, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest niż Ja."

To Bóg Ojciec wywyższył Pana Jezusa i dał mu Imię ponad wszelkie imiona, tak więc skoro jeden drugiego wywyższył jak mogą mieć to samo Imię?

( Fil 2 : 9 - 11 ) "Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i obdarzył go imieniem, które jest ponad wszelkie imię, Aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią, I aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca."

Powiem szczerze że nie nie ciągnąłbym tego teamtu, gdyby nie nastepujące po sobie posty mój i Ani, gdy sobie wyobrażam że ktoś wchodzi na forum i czyta to, mógłby być nieźle zmieszany. Jedni piszą tak drudzy inaczej jedni mają rację drudzy mają rację, o co chodzi? Może ta Biblia rzeczywiście sama sobie zaprzecza?

Iskierka

Postautor: Iskierka » sob lis 11, 2017 4:12 am

Sadlor pisze:Wróćmy do początku tego tematu Iskierka bardzo błyskotliwie zauważyła że w PNŚ wielokrotnie słowo Pan oznaczające Pana Jezusa zostało przez biblistów ŚJ zamienione na słowo Jehowa. Tutaj zauważamy pułapkę w jaką sami się wpędzili zamieniając wszędzie gdzie się da Pana na Jehowę, bo wynikało by z powyższych wersetów że Pan Jezus i Bóg Ojciec to jedna i ta sama osoba o imieniu Jahwe co jest zgodne z twierdzeniami Trynitarystów z którymi jednak ŚJ się nie zgadzają.

Z całości Biblii w sposób jasny dowiadujemy się że Jan miał prostować ścieżki przed Panem Jezusem, a nie przed Ojcem, jak dwie osoby mogą mieć to samo wyjątkowo unikalne imię [JHWH]? Czy to że w ST nie ma nigdzie imienia Syna Bożego, oznacza że Pan Jezus występował pod imieniem Jahwe, nie wiem.

Weźmy zatem dla przykładu modlitwę Pańską
"Ojcze nasz który jesteś w niebie Święć się Imię twoje"
Wiemy przecież że Ojciec nie występuje pod innym imieniem jak [JHWH] ( własciwie to występuje Pan Zastepów, jest tych imion dużo, ale chodzi tutaj o to główne imię ) Jak zatem Pan Jezus może modlić się do Ojca i mieć to samo co On imię, nie rozumiem tego, to tak jakby modlił się sam do siebie.

Weźmy jeszcze inny przykład
( Rzy 10 : 9 ) "Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz."
Jak zatem mamy rozumieć ten werset? Czy Pan Jezus sam wzbudził się z martwych? Czy to Bóg Ojciec go wzbudził?

Jeden jest Bóg Ojciec tak samo jak jeden jest Syn Boży Jezus Chrystus, jedna Osoba jedno Imię. Bóg Ojciec jest ponad Panem Jezusem, jak zatem skoro jeden jest większy od drugiego mają to samo Imię?

( 1 Kor 8 : 6 ) "Wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy."

( Jan 14 : 28 ) "Słyszeliście, że powiedziałem wam: Odchodzę i przychodzę do was. Gdybyście mnie miłowali, tobyście się radowali, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest niż Ja."

To Bóg Ojciec wywyższył Pana Jezusa i dał mu Imię ponad wszelkie imiona, tak więc skoro jeden drugiego wywyższył jak mogą mieć to samo Imię?

( Fil 2 : 9 - 11 ) "Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i obdarzył go imieniem, które jest ponad wszelkie imię, Aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią, I aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca."

Powiem szczerze że nie nie ciągnąłbym tego teamtu, gdyby nie nastepujące po sobie posty mój i Ani, gdy sobie wyobrażam że ktoś wchodzi na forum i czyta to, mógłby być nieźle zmieszany. Jedni piszą tak drudzy inaczej jedni mają rację drudzy mają rację, o co chodzi? Może ta Biblia rzeczywiście sama sobie zaprzecza?

Dzięki Sadlor za komentarz. Rozumiem Twój punkt widzenia i pytania. Wspomnę, że Jezus modlił się do Ojca, a nie do siebie, Jezusa wzbudził z martwych Ojciec, a nie On sam siebie.
Fakt, że ludzie inaczej rozumują znaczenie imienia JHWH w ST, dowodzi, że nie jest to dla nich jednoznaczne ( dlaczego- nie wiem), że dotyczy tylko Ojca, wszak mówi się Bóg JHWH. Jest to pewne zamieszanie, przyznaję, ale czy możemy kogoś przekonać, że ma tak wierzyć, a nie tak? Ja wspomniałam, jak na dzień dzisiejszy to rozumiem.
Myślę, że skoro nas, uczestników forum, frapuje ten temat i są kontrowersyjne dyskusje i też jest pewne zamieszanie, to dlaczego inni co wchodzą na forum mają być w "pancerzu ochronnym" aby ich nie "gorszyć"? Każdy ma dostęp do Biblii, powinien ją czytać i w niej szukać odpowiedzi, a dyskusje na forach nie są "objawieniem" Bożym i nie mogą być podstawą wierzenia, takiego czy innego. :)

korba

Postautor: korba » sob lis 11, 2017 7:39 am

Iskierka pisze:Czy raczej mówi się, że JHWH to Bóg Izraela ? (...)
wszak mówi się Bóg JHWH

Nie do końca. W ST mówi się nie tylko Bóg JHWH ale też JHWH nazywa się Ojcem.

8 A teraz, Jehowo, tyś naszym Ojcem. My jesteśmy gliną, a tyś naszym Garncarzem; i wszyscy jesteśmy dziełem twej ręki
(Iz 64:8)

Tyś bowiem naszym Ojcem; choćby Abraham nas nie znał, a Izrael nas nie uznawał, ty, Jehowo, jesteś naszym Ojcem.
(Iz 63:16)

„‚Syn szanuje ojca, a sługa — swego wielkiego pana. Skoro więc ja jestem ojcem, gdzież jest szacunek dla mnie? A skoro ja jestem Wielkim Panem, gdzież jest bojaźń przede mną?’ — rzekł Jehowa Zastępów do was, kapłani, którzy gardzicie moim imieniem.
(Mal 1:6)

Nie ma jakiejkolwiek najmniejszej sugestii w ST, żeby oprócz Ojca ktoś jeszcze inny nosił imię JHWH, nawet Jego Syn.
Wszak już morwa zacytowała, że Syn JHWH ma inne imię, co wyraźnie sugeruje Prz 30:4:

Jakie jest jego imię i jakie imię jego syna — jeśli wiesz?

Gdy tak czytam tego typu tematy to jakiś smutek mnie ogarnia, że tak prostą sprawę 'chrześcijanie' nie są wstanie ogarnąć, tylko takie jakieś karkołomne wywody... :-(

Sadlor

Postautor: Sadlor » sob lis 11, 2017 7:56 am

Iskierka pisze:Ja wspomniałam, jak na dzień dzisiejszy to rozumiem.
Myślę, że skoro nas, uczestników forum, frapuje ten temat i są kontrowersyjne dyskusje i też jest pewne zamieszanie, to dlaczego inni co wchodzą na forum mają być w "pancerzu ochronnym" aby ich nie "gorszyć"? Każdy ma dostęp do Biblii, powinien ją czytać i w niej szukać odpowiedzi, a dyskusje na forach nie są "objawieniem" Bożym i nie mogą być podstawą wierzenia, takiego czy innego. :)

Masz rację Iskierko. Tylko Duch Boży może nas przekonać, a Słowo Boże rozjaśnić prawdę, jesteśmy tu po to by dyskutować. Forum nikogo nie zbawi, chodź przyznam szczerze, że miałem co do niego większe oczekiwania.

Pozdrawiam w Panu :)

Wróć do „Komentarze do wersetów”