ew.Marka 1:1-4

Jeśli chciałbyś skomentować jakiś fragment Biblii lub chciałbyś poznać opinie innych użytkowników to jest to przeznaczone do tego miejsce.
Iskierka

Re: ew.Marka 1:1-4

Postautor: Iskierka » sob lis 11, 2017 9:16 am

korba pisze:
Iskierka pisze:Czy raczej mówi się, że JHWH to Bóg Izraela ? (...)
wszak mówi się Bóg JHWH

Nie do końca. W ST mówi się nie tylko Bóg JHWH ale też JHWH nazywa się Ojcem.

8 A teraz, Jehowo, tyś naszym Ojcem. My jesteśmy gliną, a tyś naszym Garncarzem; i wszyscy jesteśmy dziełem twej ręki
(Iz 64:8)

Tyś bowiem naszym Ojcem; choćby Abraham nas nie znał, a Izrael nas nie uznawał, ty, Jehowo, jesteś naszym Ojcem.
(Iz 63:16)

„‚Syn szanuje ojca, a sługa — swego wielkiego pana. Skoro więc ja jestem ojcem, gdzież jest szacunek dla mnie? A skoro ja jestem Wielkim Panem, gdzież jest bojaźń przede mną?’ — rzekł Jehowa Zastępów do was, kapłani, którzy gardzicie moim imieniem.
(Mal 1:6)

Nie ma jakiejkolwiek najmniejszej sugestii w ST, żeby oprócz Ojca ktoś jeszcze inny nosił imię JHWH, nawet Jego Syn.
Wszak już morwa zacytowała, że Syn JHWH ma inne imię, co wyraźnie sugeruje Prz 30:4:

Jakie jest jego imię i jakie imię jego syna — jeśli wiesz?

Gdy tak czytam tego typu tematy to jakiś smutek mnie ogarnia, że tak prostą sprawę 'chrześcijanie' nie są wstanie ogarnąć, tylko takie jakieś karkołomne wywody... :-(

Korbo, jak rozumiesz powiązanie wersetu z Izajasza 40:3 i ew. Marka 1:1-4, dlaczego napisano w Izajasza, że ktoś przygotuje drogę Jehowy (Jahwe albo naszego Boga), a nie drogę Synowi, byłoby prościej.

Poza tym piszesz o wywodach innych, że są karkołomne. Przypomina mi się jak świadkowie Jehowy z uporem udowadniają, że Pan Jezus umarł na palu, a nie na krzyżu (przeszkadza Im jedna belka) i te Ich wywody w tym temacie są dla mnie też karkołomne. Ale tak musi być, że u świadków wszystko jest inne, Oni MUSZĄ inaczej wierzyć, Ich racja MUSI być inna.
Chciałabym wspomnieć, że tego typu pytania, wątpliwości, słyszę od różnych osób, które nie śledzą forum, czyli nie dla wszystkich wszystko jest tak oczywiste, poza tym ja też nie mogę ogarnąć, jak Żydzi w I wieku ( naoczni świadkowie) nie uwierzyli w Chrystusa, tylko nieliczni. Nic Ich nie przekonało, ani znaki, ani cuda.... a My wierzymy mając tylko pisemną relację w Pismach.

Ilyad

Re: ew.Marka 1:1-4

Postautor: Ilyad » sob lis 11, 2017 10:14 am

Nie ma jakiejkolwiek najmniejszej sugestii w ST, żeby oprócz Ojca ktoś jeszcze inny nosił imię JHWH, nawet Jego Syn.

Zgadza się w ST nie ma. Są za to w NT, np.niektóre cytaty ze ST, ewidentnie dotyczą Boga Jahwe, a mimo to Pan Jezus odnosił je do siebie. Tu masz przykład:

Ps 8:3-4: "O Panie, nasz Boże, jak przedziwne Twe imię po wszystkiej ziemi! Tyś swój majestat wyniósł nad niebiosa. Sprawiłeś, że [nawet] usta dzieci i niemowląt oddają Ci chwałę, na przekór Twym przeciwnikom, aby poskromić nieprzyjaciela i wroga."

Mt 21:16: "i rzekli do Niego: Słyszysz, co one mówią? A Jezus im odpowiedział: Tak jest. Czy nigdy nie czytaliście: Z ust niemowląt i ssących zgotowałeś sobie chwałę?"

Objawienie Boże było progresywne.

Wróć do „Komentarze do wersetów”