Rzymian 10:13

Jeśli chciałbyś skomentować jakiś fragment Biblii lub chciałbyś poznać opinie innych użytkowników to jest to przeznaczone do tego miejsce.
Iskierka

Rzymian 10:13

Postautor: Iskierka » pt lis 24, 2017 8:11 pm

Rzym. 10:13

„Każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie zbawiony”- PNŚ
„Każdy bowiem, kto wzywa imienia Pańskiego, zbawiony będzie”- BW
„Albowiem każdy, kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony” - BT wyd.II

Wyjaśnienie w/w wersetu według Świadków Jehowy.

"Rozważmy na przykład słowa Pawła skierowane do Rzymian, jak je oddano w BT: „Albowiem każdy kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony”. Czyjego imienia mamy wzywać, żebyśmy mogli być zbawieni? Często „Panem” nazywa się Jezusa, a w jednym miejscu powiedziano nawet: ”uwierz w Pana Jezusa(...) a zbawisz siebie i swój dom”. Czy miałoby to znaczyć, że Paweł miał na myśli Jezusa? (Dz. Ap. 16:31 BT). Nic podobnego. Przypis do Rzym. 10:13 odsyła w BT do Joela 3:5 w Pismach Hebrajskich. Wystarczy odszukać ten werset, by się przekonać, że Paweł przytoczył w Liście do Rzymian słowa Joela, które wg oryginału hebrajskiego brzmią: „Każdy kto będzie wzywał imienia Jehowy, ujdzie cało” według PNŚ. I rzeczywiście, Paweł miał tu na myśli wzywanie imienia Jehowy. Chociaż więc wierzymy w Jezusa, nasze zbawienie ma ścisły związek z docenianiem imienia Bożego. Przykład ten unaocznia, jak usunięcie imienia Bożego z Pism Greckich doprowadziło do tego, że wielu myli Jezusa z Jehową. Nie ulega wątpliwości, iż odegrało to niepoślednią rolę w powstaniu nauki o Trójcy!" .....Fragment tekstu z broszury „Imię Boże, które pozostanie na zawsze” str. 26.

Kogo tak naprawdę miał na myśli apostoł Paweł? Kogo głosił? Na Kogo wskazuje kontekst?

Sadlor

Re: Rzymian 10:13

Postautor: Sadlor » pt lis 24, 2017 9:46 pm

Chodzi o Pana Jezusa, wiemy Kogo głosił Paweł.

W przekładzie BW w Joela pojawia się słowo Pan które, czasem odnosi się do Ojca [JHWH] a czasem do Syna Jezusa Chrystusa. Mając tylko ST nie można było w sposób łatwy odróżnić tego, jednak z pomocą NT wszystko jest bardzo proste.

To tak jak w Psalmie 110 "Psalm Dawidowy. Rzekł Pan Panu memu: Siądź po prawicy mojej, Aż położę nieprzyjaciół twoich jako podnóżek pod nogi twoje!
"

Sam Pan Jezus nam to wyjaśnił :)
z bojaźnią i ze drżeniem zbawienie swoje sprawujcie.

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » sob lis 25, 2017 8:19 am

Podobnego zdania byli pierwsi chrześcijanie...
Można tak twierdzić,wziąwszy pod uwagę myśl z 1 Listu Koryntian 1:2
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Iskierka

Postautor: Iskierka » sob lis 25, 2017 11:38 am

morwa pisze:Podobnego zdania byli pierwsi chrześcijanie...

Tak. W Przekładzie Nowego Świata (PNŚ) ten werset oddano w następujący sposób. (w.1)"Paweł z woli Bożej powołany na apostoła Jezusa Chrystusa i Sostenes,nasz brat. (w.2) Do zboru Bożego, który jest w Koryncie, do was, uświęconych w jedności z Chrystusem Jezusem, powołanych na świętych, wraz ze wszystkimi, którzy wszędzie wzywają imienia naszego Pana Jezusa Chrystusa, Pana ich i naszego".
[/u]

Zatem sugerowanie przez Świadków Jehowy, że apostoł Paweł miał na myśli tylko wzywanie imienia Jehowy (Ojca), bo w ST podobnie jest w Joela, a na pewno już nie miał na myśli Pana Jezusa Chrystusa, jest manipulacją i odwracaniem uwagi od TEGO, który przyszedł aby nas zbawić.

Ilyad

Postautor: Ilyad » pn lis 27, 2017 1:12 pm

Iskierka pisze:
morwa pisze:Podobnego zdania byli pierwsi chrześcijanie...

Tak. W Przekładzie Nowego Świata (PNŚ) ten werset oddano w następujący sposób. (w.1)"Paweł z woli Bożej powołany na apostoła Jezusa Chrystusa i Sostenes,nasz brat. (w.2) Do zboru Bożego, który jest w Koryncie, do was, uświęconych w jedności z Chrystusem Jezusem, powołanych na świętych, wraz ze wszystkimi, którzy wszędzie wzywają imienia naszego Pana Jezusa Chrystusa, Pana ich i naszego".
[/u]

Zatem sugerowanie przez Świadków Jehowy, że apostoł Paweł miał na myśli tylko wzywanie imienia Jehowy (Ojca), bo w ST podobnie jest w Joela, a na pewno już nie miał na myśli Pana Jezusa Chrystusa, jest manipulacją i odwracaniem uwagi od TEGO, który przyszedł aby nas zbawić.

Kontekst mówi kto jest Panem (w.9). Poza tym początek 10 rozdz. Mówi o Żydach, którzy:

Rz 10:3: "... nie znając usprawiedliwienia, które pochodzi od Boga, a własne usiłując ustanowić, nie podporządkowali się usprawiedliwieniu Bożemu."

Jak wiadomo Żydzi znali Imię Boże, ale nie wzywali i nie znali Jezusa i nie uczynili Go swoim Panem, więc nie mogli dostąpić zbawienia. Proste, przejżyste.

korba

Postautor: korba » śr lis 29, 2017 8:48 am

Iskierka pisze:Kogo tak naprawdę miał na myśli apostoł Paweł? Kogo głosił? Na Kogo wskazuje kontekst?

Zawsze myślałem, że cytat jest cytatem więc ucina spekulacje. Jesli Paweł w Rzym 10:13 cytuje Joela, gdzie w tekście hebrajskim występuje tetragram to co tu dywagować?
To tak jakbym zacytował prezydenta Kaczyńskiego, ale ktoś dowodził, że miałem na myśli Tuska :)
Błędem jest uważać, moim zdaniem, jakoby Paweł TYLKO głosił Jezusa. Nic bardziej mylnego. W innym wątku morwa słusznie wykazuje, że głosił też Ojca Jezusa.
Zastanawiam się co takiego jest w tym Bogu Ojcu, że istnieje jakaś awersja co do jego postaci i Jego Imienia...
Tym bardziej, że cała Biblia wskazuje nie tylko na Jezusa ale i na Jego Ojca. Na przykład, o zbawionych mowa w Objawieniu 14:1 czytamy:
I ujrzałem, a oto Baranek stojący na górze Syjon, a z nim sto czterdzieści cztery tysiące mających napisane na swych czołach jego imię i imię jego Ojca
Jak widać gołym okiem, zbawieni mają dwa imiona na swoich czołach. W tym Imię Ojca. Jakoś ich to ani nie mierzi, a wręcz są w grupie zbawionych.
To tak na marginesie.

Natomiast co do kontekstu Rzym 10:13...
Na razie skupię się tylko na kontekście rozdziału 10 od wersetu 1 do 21.
w. 1,2 - Paweł wskazuje na gorliwość żydów dla Boga, ale nie według dokładnego poznania. Dla Boga? Żydzi nie uznawali Jezusa więc Paweł nie pisał o ich gorliwości dla Jezusa ale dla JHWH.
w. 4 - Chrystus jest końcem Prawa, ale Prawa danego przez Boga (czyli kogoś innego niż Chrystus).
w. 9 - mamy wyznać, że Jezus jest Panem. Panem, którego BÓG wskrzesił.
w. 13 - mamy wzywać imienia Pana. Cytat z Joela wskazuje, że chodzi o JHWH
w. 16-21 Paweł nawiązuje do tego, jak BÓG (JHWH) dawał się poznać Izraelowi. Nie było wtedy imienia Jezus.

Tak więc, jeśli Paweł czyni w Rzym 10 wzmianki o Jezusie, to wyraźnie nawiązuje też do Boga Ojca.
Jeśli ktoś uważa, że Paweł głosił TYLKO Jezusa jest w błędzie. Kontekst tylko rozdziału 10 wskazuje na DWIE osoby. A na co wskazuje kontekst CAŁEGO listu?
Jest tyle wzmianek o Bogu Ojcu w odróżnieniu od Jezusa, że aż nie chce się udowadniać tak prostej sprawy...
Dlaczego więc w Rzym 10:13 Paweł nie mógł mieć na myśli Boga Ojca (JHWH) skoro zacytował tekst z tetragramem JHWH, skoro nie raz i nie dwa nawiązywał w kontekście właśnie do Boga Ojca?
Naprawdę dziwię się Iskierko, że tak gmatwasz prosty temat...

Iskierka

Postautor: Iskierka » śr lis 29, 2017 9:01 am

korba pisze:
Iskierka pisze:Kogo tak naprawdę miał na myśli apostoł Paweł? Kogo głosił? Na Kogo wskazuje kontekst?

Zawsze myślałem, że cytat jest cytatem więc ucina spekulacje. Jesli Paweł w Rzym 10:13 cytuje Joela, gdzie w tekście hebrajskim występuje tetragram to co tu dywagować?
To tak jakbym zacytował prezydenta Kaczyńskiego, ale ktoś dowodził, że miałem na myśli Tuska :)
Błędem jest uważać, moim zdaniem, jakoby Paweł TYLKO głosił Jezusa. Nic bardziej mylnego. W innym wątku morwa słusznie wykazuje, że głosił też Ojca Jezusa.
Zastanawiam się co takiego jest w tym Bogu Ojcu, że istnieje jakaś awersja co do jego postaci i Jego Imienia...
Tym bardziej, że cała Biblia wskazuje nie tylko na Jezusa ale i na Jego Ojca. Na przykład, o zbawionych mowa w Objawieniu 14:1 czytamy:
I ujrzałem, a oto Baranek stojący na górze Syjon, a z nim sto czterdzieści cztery tysiące mających napisane na swych czołach jego imię i imię jego Ojca
Jak widać gołym okiem, zbawieni mają dwa imiona na swoich czołach. W tym Imię Ojca. Jakoś ich to ani nie mierzi, a wręcz są w grupie zbawionych.
To tak na marginesie.

Natomiast co do kontekstu Rzym 10:13...
Na razie skupię się tylko na kontekście rozdziału 10 od wersetu 1 do 21.
w. 1,2 - Paweł wskazuje na gorliwość żydów dla Boga, ale nie według dokładnego poznania. Dla Boga? Żydzi nie uznawali Jezusa więc Paweł nie pisał o ich gorliwości dla Jezusa ale dla JHWH.
w. 4 - Chrystus jest końcem Prawa, ale Prawa danego przez Boga (czyli kogoś innego niż Chrystus).
w. 9 - mamy wyznać, że Jezus jest Panem. Panem, którego BÓG wskrzesił.
w. 13 - mamy wzywać imienia Pana. Cytat z Joela wskazuje, że chodzi o JHWH
w. 16-21 Paweł nawiązuje do tego, jak BÓG (JHWH) dawał się poznać Izraelowi. Nie było wtedy imienia Jezus.

Tak więc, jeśli Paweł czyni w Rzym 10 wzmianki o Jezusie, to wyraźnie nawiązuje też do Boga Ojca.
Jeśli ktoś uważa, że Paweł głosił TYLKO Jezusa jest w błędzie. Kontekst tylko rozdziału 10 wskazuje na DWIE osoby. A na co wskazuje kontekst CAŁEGO listu?
Jest tyle wzmianek o Bogu Ojcu w odróżnieniu od Jezusa, że aż nie chce się udowadniać tak prostej sprawy...
Dlaczego więc w Rzym 10:13 Paweł nie mógł mieć na myśli Boga Ojca (JHWH) skoro zacytował tekst z tetragramem JHWH, skoro nie raz i nie dwa nawiązywał w kontekście właśnie do Boga Ojca?
Naprawdę dziwię się Iskierko, że tak gmatwasz prosty temat...

Rozumiem, że ma być takie zrozumienie i wytłumaczenie, jak to podano w zacytowanym fragmencie broszury wydanej przez Świadków Jehowy pt."Imię Boże, które pozostanie na zawsze” str. 26.... i basta! ;)

Nie mam zamiaru się kłócić.

korba

Postautor: korba » śr lis 29, 2017 9:05 am

Myślę, że wcale się nie kłócimy, no chyba, że proste wyjaśnienia są przez Ciebie tak odbierane :)
NIC nie nawiązałem ani do broszury ani jakiejkolwiek publikacji świadków Jehowy.
A nawet gdybym to zrobił to... co w tym złego? Czy sam fakt, że w broszurce świadków napisano coś logicznego, będzie odrzucone bo to broszura świadków?
No sorry, to jakieś nieuczciwe podejście. Nie wspomnę, że nie biblijne.

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » śr lis 29, 2017 10:29 am

korba pisze:Myślę, że wcale się nie kłócimy, no chyba, że proste wyjaśnienia są przez Ciebie tak odbierane :)
NIC nie nawiązałem ani do broszury ani jakiejkolwiek publikacji świadków Jehowy.
A nawet gdybym to zrobił to... co w tym złego? Czy sam fakt, że w broszurce świadków napisano coś logicznego, będzie odrzucone bo to broszura świadków?
No sorry, to jakieś nieuczciwe podejście. Nie wspomnę, że nie biblijne.

Broszury Swiadków Jehowy wyryły w niejednym umyśle koleiny, z których zejście kosztuje wiele odwagi, a potem bólu.
Rozumiem, że podjęcie tej drogi, ba- w ogóle pomyślenie, że można by na nią wstąpić, jest dla niektórych ponad siły.
Jestem jednak absolutnie pewna, i kieruję te słowa do Ciebie, Korbo, że kiedy staniesz przed Panem, a staniesz na pewno, gdyż każdy z nas stanie, wtedy te broszury nie zasłonią Ciebie. Będziesz odpowiedzialny za swoje decyzje.
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

korba

Postautor: korba » śr lis 29, 2017 11:00 am

Nie rozumiem tego kierunku... napisałem post w kontekście Biblii, cytuję wersety ŻADNYM SŁOWEM nie nawiązuje do jakiejś broszury a tutaj kilka postów kieruje się do mnie jakbym cytował jakąś broszurę.
A może to TY Ann78 masz jakieś koleiny, że gdy coś 'pachnie' poglądem świadków to znaczy, że to musi być zgoła złe i błędne?
To dla mnie kolejna okazja popatrzeć z boku, jak przeciwnicy świadków postrzegają innych, w tym nawet nie-świadków, ale mających podobne do nich zdanie :)
Czy to nie jakieś uprzedzenie?
Proszę o merytoryczność, a nie jakieś walenie w bęben bo podobne do świadków...
Czyżby naprawdę świadkowie byli winni całego zła na świecie? Kurcze... ale poziom!

Wróć do „Komentarze do wersetów”