Izajasza 44:24

Jeśli chciałbyś skomentować jakiś fragment Biblii lub chciałbyś poznać opinie innych użytkowników to jest to przeznaczone do tego miejsce.
Awatar użytkownika
morwa

Re: Izajasza 44:24

Postautor: morwa » pt gru 01, 2017 4:07 pm

korba pisze:Jakoś nie dostrzegam sprzeczności pomiędzy Iz 44:24 a Rodz 1:26.
Po pierwsze, tekst z Izajasza staje się jasny, gdy uwzględni się kontekst. Bóg (JHWH) zwraca uwagę na to, że jest prawdziwym Bogiem w odróżnieniu od fałszywych. Który Bóg może powiedzieć, że jest tak jak On? (w.7).
Następnie Bóg wykazuje absurd bałwochwalstwa nawiązując do drewnianej kłody.
'Czy oprócz mnie istnieje inny Bóg?' - pyta. I w takim kontekście JHWH odpowiada, , że sam stwarzał, wszystko, bez pomocy fałszywych bożków. Zrozumiałe więc jest też to retoryczne pytanie: KTO był ze mną?
Pytanie zostało skierowane w sprawie fałszywych bożków. Odpowiedź więc brzmi: Nikt wtedy nie był z fałszywych bogów.
W ogóle cały ten rozdział, to nie próba udowodnienia, że JHWH nikt nie mógł pomagać w stwarzaniu, ale wykazanie, że nikt z fałszywych Bogów tego nie zrobił, gdyż... nie istnieli i nie istnieją.

Korba, świetnie to wyjaśniłeś... Byłam zbyt leniwa (albo zajęta) by przeczytać (przypomnieć sobie) kontekst tej wypowiedzi... Ale usprawiedliwia mnie chyba fakt,że jestem tu z doskoku bo wciąż w pracy 24 godz/ na dobę :)
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » pn gru 04, 2017 7:31 am

korba pisze:Jakoś nie dostrzegam sprzeczności pomiędzy Iz 44:24 a Rodz 1:26.
Po pierwsze, tekst z Izajasza staje się jasny, gdy uwzględni się kontekst. Bóg (JHWH) zwraca uwagę na to, że jest prawdziwym Bogiem w odróżnieniu od fałszywych. Który Bóg może powiedzieć, że jest tak jak On? (w.7).
Następnie Bóg wykazuje absurd bałwochwalstwa nawiązując do drewnianej kłody.
'Czy oprócz mnie istnieje inny Bóg?' - pyta. I w takim kontekście JHWH odpowiada, , że sam stwarzał, wszystko, bez pomocy fałszywych bożków. Zrozumiałe więc jest też to retoryczne pytanie: KTO był ze mną?
Pytanie zostało skierowane w sprawie fałszywych bożków. Odpowiedź więc brzmi: Nikt wtedy nie był z fałszywych bogów.
W ogóle cały ten rozdział, to nie próba udowodnienia, że JHWH nikt nie mógł pomagać w stwarzaniu, ale wykazanie, że nikt z fałszywych Bogów tego nie zrobił, gdyż... nie istnieli i nie istnieją.

Czyli sam udowadniasz, że Pan Jezus i Bóg Ojciec to jeden Bóg Najwyższy JHWH -
"Ponieważ w nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone." Kol 1,16
.. i jest to zgodne ze słowem: "Uczyńmy" z Ks. Rodz.

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » pn gru 04, 2017 11:43 am

Korbo pisałeś o absurdzie bałwochwalstwa. Dlatego właśnie założyłem ten temat w oparciu o werset z Izajasza. Pozwólcie że najpierw wyjaśnię jak ja rozumiem owy absurd. Wyjaśnię to o fenomen płaskiej ziemi :) mój punkt widzenia. Kiedy Kopernik wyniósł Słońce "ponad wszystkie inne gwiazdy", uczynił z niego bóstwo co żywi, grzeje i świeci. Wiele osób liczy na udany urlop pokładając nadzieję w dobrej słonecznej pogodzie, wielu rolników (jak nie wszyscy) liczą na urodzaj pokładając nadzieję w pogodzie, urodzaj zależny jest tu od przewagi słońca, ośrodki narciarskie pokładają nadzieję w srogiej zimie, czy człowiek rzeczywiście potrzebuje zorganizowania swojego prywatnego życia i czasu w format 24godzinny zwanym "DZISIAJ"? Niektórzy powiadają: dziś uczynię to lub tamto jeśli Bóg pozwoli (czyt.: jeśli zdążę przed zachodem słońca)..
Tak oto nawet słońce może stać się bóstwem/bałwanem. Człowiek może je nieświadomie wręcz czcić. Bałwochwalstwo to nie tyle posągi, rzeźby i wizerunki, jak mówi kontekst tego rozdziału Izajasza, ale serce i rozum oddalone od Boga w działaniach. Jakich działaniach? Sprzyjających korzyściom niesprawiedliwego zysku.

"44:10 Kto rzeźbi bożka i odlewa posąg, żeby nie mieć pożytku"? A w innym miejscu: 41,6 "Pomagają sobie jeden drugiemu -
i mówią nawzajem do siebie: «Śmiało!» "
44:9 Wszyscy rzeźbiarze bożków są niczym; dzieła ich ulubione na nic się nie zdadzą; ich czciciele sami nie widzą ani nie zdają sobie sprawy, że się okrywają hańbą.
Poza faktem że ktoś sobie może wyrzeźbić bożka w drewnie, istnieje jeszcze fakt że to samo może zrobić na sercu i umyśle.
Lecz gdy coś niesprzyjającego się stanie wołają: "ratuj mnie! Tyś moim bogiem"... niczym kwiat polny, lecz trawa uschła a razem z nią kwiat. I zapominają o (albo poprostu nie rozumieją) wszechmocy prawdziwego Boga (bo go nie znają)
40:27 Czemu mówisz, Jakubie,
i ty, Izraelu, powtarzasz:
«Zakryta jest moja droga przed Panem
i prawo me przed Bogiem przeoczone?»

Jak pisze dalej w 44 rozdziale : tacy nie mają wiedzy, świadomości ani zrozumienia, nawet się nie zastanawiają. Nad czym? Że jest tylko jeden wybawca i odkupiciel. "Twórca twój jeszcze w łonie matki" to on daje temu wszystkiemu wzrost i nadaje temu wszystkiemu kształt.
Miarą wszystkich rzeczy jest człowiek.

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » pn gru 18, 2017 4:11 pm

Pstryk Provolone pisze:Morwo, zapytam jeszcze raz: gdy Bóg powiedział "uczyńmy" to czy mogło być tam obecne całe zgromadzenie niebiańskich istot i czy Bóg mógł posłużyć się wyrażeniem "uczyńmy" w sposób retoryczny? Czyli taki gdy sam stwarzał i opisywał to przed zgromadzonymi.
Gdzie umiejscowisz w czasie syna Bożego i aniołów?

Jak już cytuję sam siebie to chyba źle, ale coś znalazłem Hi38:4-7
Ostatnio zmieniony pn gru 18, 2017 4:20 pm przez Pstryk Provolone, łącznie zmieniany 1 raz.

korba

Postautor: korba » pn gru 18, 2017 4:17 pm

Pstryk Provolone pisze:to chyba źle

BARDZO źle.

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » pn gru 18, 2017 4:23 pm

A ty Korbo, jak myślisz?
Czy 38rozdział Hioba świadczy o tym że aniołowie byli obecni podczas stwarzania?

korba

Postautor: korba » pn gru 18, 2017 5:33 pm

Tak.

Wróć do „Komentarze do wersetów”