pwp 18:9-14

Jeśli chciałbyś skomentować jakiś fragment Biblii lub chciałbyś poznać opinie innych użytkowników to jest to przeznaczone do tego miejsce.
Pstryk Provolone

pwp 18:9-14

Postautor: Pstryk Provolone » ndz gru 24, 2017 4:38 am

9Gdy ty wejdziesz do kraju, który ci daje Pan, Bóg twój, nie ucz się popełniania tych samych obrzydliwości jak tamte narody. 10 Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień2 swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; 11 nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych3. 12 Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich Pan, Bóg twój, sprzed twego oblicza. 13 Dochowasz pełnej wierności Panu, Bogu swemu. 14 Te narody bowiem, które ty wydziedziczysz, słuchały wróżbitów i wywołujących umarłych. Lecz tobie nie pozwala na to Pan, Bóg twój.

dotyczyło to narodu wybranego,a jak jest dzisiaj? Czy nowy testament wyjaśnia coś w tej sprawie? Jak się ustosunkować do powyższych słów?

Jak coś wiecie lub znajdziecie, to piszcie.
Miarą wszystkich rzeczy jest człowiek.

Iskierka

Re: pwp 18:9-14

Postautor: Iskierka » wt gru 26, 2017 1:29 pm

Pstryk Provolone pisze:
9Gdy ty wejdziesz do kraju, który ci daje Pan, Bóg twój, nie ucz się popełniania tych samych obrzydliwości jak tamte narody. 10 Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień2 swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; 11 nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych3. 12 Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich Pan, Bóg twój, sprzed twego oblicza. 13 Dochowasz pełnej wierności Panu, Bogu swemu. 14 Te narody bowiem, które ty wydziedziczysz, słuchały wróżbitów i wywołujących umarłych. Lecz tobie nie pozwala na to Pan, Bóg twój.

dotyczyło to narodu wybranego,a jak jest dzisiaj? Czy nowy testament wyjaśnia coś w tej sprawie? Jak się ustosunkować do powyższych słów?

Tak na szybko.

Niech nie znajdzie się u ciebie taki, ....wróżbita, ani wieszczbiarz, ani guślarz, ani czarodziej, ani zaklinacz, ani wywoływacz duchów, ani znachor, ani wzywający zmarłych, gdyż obrzydliwością dla Pana jest każdy, kto tak czyni.......”(Księga Powtórzonego Prawa 18:10-14).

Czarownicy nie zostawisz przy życiu” (2 Mojż.22:18).

Nie będziesz.....wróżyć ani czarować”’ „ nie będziesz się zwracać do wywoływaczy duchów ani do wróżbitów, nie wypytujcie ich, bo staniecie się nieczystymi, Ja Pan, jestem Bogiem waszym” (3 Mojż.19:26,31).

Jozjasz usunął też wróżbitów i czarodziejów i bożki domowe i wszystkie obrzydliwości, jakie pojawiły się w ziemi judzkiej...” (2 Król.23:24,25).

Nowy Testament też nam mówi, jaki jest Boży pogląd na tego typu praktyki. Znamienny werset z Listu do Galacjan:

Jawne zaś są uczynki ciała, mianowicie: wszeteczeństwo, nieczystość, rozpusta, bałwochwalstwo, czary ....., o tych zapowiadam wam, jak już przedtem zapowiedziałem, że ci którzy te rzeczy czynią Królestwa Bożego nie odziedziczą”( Gal. 5:19-21).

Poniżej przykład ap. Pawła, nie był obojętny wobec ducha wieszczego, którego miała pewna dziewczyna.

A gdyśmy szli na modlitwę zdarzyło się , że spotkała nas pewna dziewczyna, która miała ducha wieszczego, a która przez swoje wróżby przynosiła wielki zysk panom swoim. Ta idąc za Pawłem i za nami, wołała mówiąc: Ci ludzie są sługami Boga najwyższego i zwiastują wam drogę zbawienia. A czyniła to przez wiele dni. Wreszcie Paweł znękany, zwrócił się do ducha i rzekł: Rozkazuje ci w imieniu Jezusa Chrystusa żebyś z niej wszedł. I w tej chwili wyszedł”. (Dz.Ap.16:16,17) .

Ci, którzy zajmowali się czarami, magią, zanim poznali Pana, później niszczyli księgi, które zapewne zawierały pewien "instruktaż", chodziło o to aby postronni nie mieli dostępu do tajemnej wiedzy, więc nie wyrzucano tych ksiąg do "kosza", ale spalono, zniszczono.

Wielu też z tych, którzy uwierzyli, przychodziło, wyznawało i ujawniało uczynki swoje. A niemało tych, którzy się oddawali czarnoksięstwu znosiło księgi i paliło je wobec wszystkich i zliczyli ich wartość i ustalili, że wynosiła pięćdziesiąt tysięcy srebrnych drachm.” (Dz.Ap. 19: 18,19).

Ostatnia Księga - Objawienie, również wspomina o tym, jaki los spotka tych, którzy zajmują się czarami.

Udziałem zaś bojaźliwych i niewierzących i skalanych i zabójców i wszeteczników i czarowników... będzie jezioro płonące ogniem i siarką. To jest śmierć druga” (Obj.21:8).

”Na zewnątrz są psy i czarownicy.......”. (Obj. 22:15).

"A zaniósł mnie w duchu na wielką i wysoką górę i pokazał mi miasto święte Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga......I nie wejdzie do niego nic nieczystego ani nikt, kto czyni obrzydliwość i kłamie, tylko ci, którzy są zapisani w księdze żywota Baranka" (Obj.21:10,27)

Tak jak czytamy w ST, jeśli chodzi o czary, wróżby, wywoływanie duchów i wzywanie zmarłych, że jest to obrzydliwością dla Boga, tak samo podkreśla to NT. Boży punkt widzenia nie zmienił się. Jest to dla nas wskazówka, że Boże Słowo jest niezmienne, chociaż zainteresowania ludzi w kierunku wróżbiarstwa, okultyzmu, spirytyzmu, wszelkiego rodzaju magii, potęgują się i jest to dziedzina, którą ludzie są zafascynowani.
Jest to niebezpieczne dla wierzących, co widać nawet w niektórych wspólnotach znanych z tzw. "wypędzania demonów", są tzw."służby uwalniania" ze złych mocy. Niestety po takich praktykach niejeden targną się na własne życie.

To co mamy wiedzieć jest w Bożym Słowie. Skoro Bóg przestrzegał Izraelitów - Swój naród wybrany, z którym zawarł Przymierze, jak również mówi o tym do Tych, którzy podlegają Nowemu Przymierzu, znaczy, że to są istotne dla nas informacje.

Zatem nie bawmy się w zaspokajanie naszej ciekawości sięgając do źródeł lub metod, które w Bożych oczach są obrzydliwością.

A nawiązując do tematu, mam pytanie: jaka jest różnica w "wywoływaniu duchów" a "wzywaniu zmarłych", bo takie rozdzielenie mamy w 5 Moj.18:11.
Jeśli się nie mylę to Ilyad zwrócił na to uwagę w innym wątku ( przy temacie o Saulu) ale temat nie został rozwinięty. Czy ktoś z Was wie, jak to wytłumaczyć? :)

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » wt gru 26, 2017 1:43 pm

Dzięki Iskierko! Bardzo ciekawe spostrzeżenia i fragmenty przytoczyłaś w wypowiedzi. Nie ukrywam, że bardzo ciekawi mnie wyjaśnienie co do ostatniego akapitu.

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » wt gru 26, 2017 1:45 pm

Ilyad, wiesz coś na ten temat?

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Postautor: tadeusz2904 » wt gru 26, 2017 2:47 pm

:o
Iskierka pisze:
Pstryk Provolone pisze:
9Gdy ty wejdziesz do krju, który ci daje Pan, Bóg twój, nie ucz się popełniania tych samych obrzydliwości jak tamte narody. 10 Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień2 swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; 11 nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych3. 12 Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich Pan, Bóg twój, sprzed twego oblicza. 13 Dochowasz pełnej wierności Panu, Bogu swemu. 14 Te narody bowiem, które ty wydziedziczysz, słuchały wróżbitów i wywołujących umarłych. Lecz tobie nie pozwala na to Pan, Bóg twój.

Tak na szybko.

Niech nie znajdzie się u ciebie taki, ....wróżbita, ani wieszczbiarz, ani guślarz, ani czarodziej, ani zaklinacz, ani wywoływacz duchów, ani znachor, ani wzywający zmarłych, gdyż obrzydliwością dla Pana jest każdy, kto tak czyni.......”(Księga Powtórzonego Prawa 18:10-14).

Czarownicy nie zostawisz przy życiu” (2 Mojż.22:18).

Nie będziesz.....wróżyć ani czarować”’ „ nie będziesz się zwracać do wywoływaczy duchów ani do wróżbitów, nie wypytujcie ich, bo staniecie się nieczystymi, Ja Pan, jestem Bogiem waszym” (3 Mojż.19:26,31).

Jozjasz usunął też wróżbitów i czarodziejów i bożki domowe i wszystkie obrzydliwości, jakie pojawiły się w ziemi judzkiej...” (2 Król.23:24,25).

Nowy Testament też nam mówi, jaki jest Boży pogląd na tego typu praktyki. Znamienny werset z Listu do Galacjan:

Jawne zaś są uczynki ciała, mianowicie: wszeteczeństwo, nieczystość, rozpusta, bałwochwalstwo, czary ....., o tych zapowiadam wam, jak już przedtem zapowiedziałem, że ci którzy te rzeczy czynią Królestwa Bożego nie odziedziczą”( Gal. 5:19-21).

Poniżej przykład ap. Pawła, nie był obojętny wobec ducha wieszczego, którego miała pewna dziewczyna.

A gdyśmy szli na modlitwę zdarzyło się , że spotkała nas pewna dziewczyna, która miała ducha wieszczego, a która przez swoje wróżby przynosiła wielki zysk panom swoim. Ta idąc za Pawłem i za nami, wołała mówiąc: Ci ludzie są sługami Boga najwyższego i zwiastują wam drogę zbawienia. A czyniła to przez wiele dni. Wreszcie Paweł znękany, zwrócił się do ducha i rzekł: Rozkazuje ci w imieniu Jezusa Chrystusa żebyś z niej wszedł. I w tej chwili wyszedł”. (Dz.Ap.16:16,17) .

Ci, którzy zajmowali się czarami, magią, zanim poznali Pana, później niszczyli księgi, które zapewne zawierały pewien "instruktaż", chodziło o to aby postronni nie mieli dostępu do tajemnej wiedzy, więc nie wyrzucano tych ksiąg do "kosza", ale spalono, zniszczono.

Wielu też z tych, którzy uwierzyli, przychodziło, wyznawało i ujawniało uczynki swoje. A niemało tych, którzy się oddawali czarnoksięstwu znosiło księgi i paliło je wobec wszystkich i zliczyli ich wartość i ustalili, że wynosiła pięćdziesiąt tysięcy srebrnych drachm.” (Dz.Ap. 19: 18,19).

Ostatnia Księga - Objawienie, również wspomina o tym, jaki los spotka tych, którzy zajmują się czarami.

Udziałem zaś bojaźliwych i niewierzących i skalanych i zabójców i wszeteczników i czarowników... będzie jezioro płonące ogniem i siarką. To jest śmierć druga” (Obj.21:8).

”Na zewnątrz są psy i czarownicy.......”. (Obj. 22:15).

"A zaniósł mnie w duchu na wielką i wysoką górę i pokazał mi miasto święte Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga......I nie wejdzie do niego nic nieczystego ani nikt, kto czyni obrzydliwość i kłamie, tylko ci, którzy są zapisani w księdze żywota Baranka" (Obj.21:10,27)

Tak jak czytamy w ST, jeśli chodzi o czary, wróżby, wywoływanie duchów i wzywanie zmarłych, że jest to obrzydliwością dla Boga, tak samo podkreśla to NT. Boży punkt widzenia nie zmienił się. Jest to dla nas wskazówka, że Boże Słowo jest niezmienne, chociaż zainteresowania ludzi w kierunku wróżbiarstwa, okultyzmu, spirytyzmu, wszelkiego rodzaju magii, potęgują się i jest to dziedzina, którą ludzie są zafascynowani.
Jest to niebezpieczne dla wierzących, co widać nawet w niektórych wspólnotach znanych z tzw. "wypędzania demonów", są tzw."służby uwalniania" ze złych mocy. Niestety po takich praktykach niejeden targną się na własne życie.

To co mamy wiedzieć jest w Bożym Słowie. Skoro Bóg przestrzegał Izraelitów - Swój naród wybrany, z którym zawarł Przymierze, jak również mówi o tym do Tych, którzy podlegają Nowemu Przymierzu, znaczy, że to są istotne dla nas informacje.

Zatem nie bawmy się w zaspokajanie naszej ciekawości sięgając do źródeł lub metod, które w Bożych oczach są obrzydliwością.

A nawiązując do tematu, mam pytanie: jaka jest różnica w "wywoływaniu duchów" a "wzywaniu zmarłych", bo takie rozdzielenie mamy w 5 Moj.18:11.
Jeśli się nie mylę to Ilyad zwrócił na to uwagę w innym wątku ( przy temacie o Saulu) ale temat nie został rozwinięty. Czy ktoś z Was wie, jak to wytłumaczyć? :)

Iskierko!
Masz jasne sprecyzowane stanowisko w tym temacie.
Nie wątpię, że byłaś wieloletnim śJ.
Oni tę naukę dobrze interpretują .
Być może--- coś mają za uszami.

Może teologicznie niepoprawnie, ale dla mnie wywoływanie duchów i przywoływanie zmarłych to jest to samo. :o
,,Nagi wyszedłem .. i nagi się tam wrócę.Hi 1,20(UBG).

Iskierka

Postautor: Iskierka » wt gru 26, 2017 4:30 pm

korba pisze:Z punktu widzenia Biblii rzecz sprowadza się do tego samego, jednak z punktu widzenia poganina już nie.
Narody pogańskie (a przecież w takim kontekście padają owe zakazy w Powt Pr 18:9-12) co innego rozumiały pod pojęciem duchów, które były demonami, bogami, czy je tam zwali, a co innego 'wzywać umarłych', co do których było przekonanie, że żyją gdzieś w zaświatach.
Jakby nie było Bóg tego zabronił, bez względu na to co sobie wyobrażały te narody.

Dzięki za odpowiedź Korbo. Potocznie mówi się "wzywać duchy umarłych" i może dlatego takie niezrozumienie.

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » wt gru 26, 2017 6:22 pm

A czym są znaki wróżów i ich przepowiednie i jaki miały one wpływ na ludzi?

Iskierka

Postautor: Iskierka » wt gru 26, 2017 7:05 pm

Pstryk Provolone pisze:A czym są znaki wróżów i ich przepowiednie i jaki miały one wpływ na ludzi?

Trudno mi dokładnie powiedzieć, nie param się tym zjawiskiem. Ale zapewne wiesz, że jest wróżenie z kart, z ręki, z fusów kawy, ze szklanej kuli,z lania wosku w andrzejki. Niby to "zabawa" dla niektórych, ale wróżący "widzi" albo udaje, że "widzi" ( są osoby udające wróżbitów, osobiście jednego znałam, który "wróżył" ze szklanej kuli i nieźle sobie zarobił na naiwnych ;), facet miał "gadane", odpowiednio się ubrał i bajał innym.

Niestety wróżenie może być tak sugestywne, że sporo osób wierzy w przepowiadanie Im przyszłości. Wróżbita także mówi o przeszłości i to najbardziej ludzi przekonuje jeśli widzą, że sporo wie z Ich życia, nabierają przez to zaufania.

Czy to ma wpływ na ludzi? Oczywiście.
Ludzie podporządkowują swoje życie przepowiedniom, snom, unikają pewnych sytuacji ( aby Im nie przeleciał w drodze czarny kot ;)) albo prowokują pewne zdarzenia, aby Im się spełniły wróżby. Dopatrują się czegoś czego nie ma, ale według Nich ma tak być bo tak było powiedziane przez wróżbitę. Stają się "niewolnikami" wróżb. Myślę, że najlepiej odpowiedziałyby osoby, które były uwikłane w takie zjawiska, a udało Im się uwolnić z tego.
Może tu na forum jest ktoś takowy? :)

Ilyad

Postautor: Ilyad » wt gru 26, 2017 7:27 pm

korba pisze:Z punktu widzenia Biblii rzecz sprowadza się do tego samego

Z punktu widzenia Twojej interpretacji opartej na BŁĘDNYCH ZAŁOŻENIACH. Biblia jedno od drugiego rozgranicza.

Ilyad

Postautor: Ilyad » wt gru 26, 2017 11:35 pm

korba pisze:Ilyad, a dlaczego 'wzywanie umarłych' (gdyby rzeczywiście żyli w zaświatach) miałoby być czymś obrzydliwym dla Boga.
Co złego jest w tym, ze chcę się spotkać z dziadkiem, którego kochałem, ale po prostu zmarł?
Dlaczego Bóg miałby tego nie chcieć? ;-)

Ja tego nie wiem. Podobnie jak nie rozumiem dlaczego Bóg brzydził się wszelkimi hybrydami lub dlaczego nie wolno było Żydom obsiewać pola kilkoma rodzajami ziarna. Myślę że Bóg po prostu taki jest. ;)

Wróć do „Komentarze do wersetów”