2 Piotra 3:13

Jeśli chciałbyś skomentować jakiś fragment Biblii lub chciałbyś poznać opinie innych użytkowników to jest to przeznaczone do tego miejsce.
Awatar użytkownika
Datsun

Re: 2 Piotra 3:13

Postautor: Datsun » pn lis 23, 2015 4:13 pm

bernard pisze:
Datsun pisze:Bernardzie, a skomentuj to:

Izaj. 65:17-23
17. Oto Ja stworzę nowe niebo i nową ziemię i nie będzie się wspominało rzeczy dawnych, i nie przyjdą one na myśl nikomu.
18. A raczej będą się radować i weselić po wszystkie czasy z tego, co Ja stworzę, bo oto Ja stworzę z Jeruzalemu wesele, a z jego ludu radość!
19. I będę się radował z Jeruzalemu i weselił z mojego ludu, i już nigdy nie usłyszy się w nim głosu płaczu i głosu skargi.
20. Nie będzie już tam niemowlęcia, które by żyło tylko kilka dni, ani starca, który by nie dożył swojego wieku, gdyż za młodzieńca będzie uchodził, kto umrze jako stuletni, a kto grzeszy, dopiero mając sto lat będzie dotknięty klątwą.
21. Gdy pobudują domy, zamieszkają w nich, gdy zasadzą winnice, będą spożywać ich plony.
22. Nie będą budować tak, aby ktoś inny mieszkał, nie będą sadzić tak, aby ktoś inny korzystał z plonów, lecz jaki jest wiek drzewa, taki będzie wiek mojego ludu, i co zapracowały ich ręce, to będą spożywać moi wybrani.
23. Nie będą się na próżno trudzić i nie będą rodzić dzieci przeznaczonych na wczesną śmierć, gdyż są pokoleniem błogosławionych przez Pana, a ich latorośle pozostaną z nimi.
(BW)

Ta inna rzeczywistość to jakby podobna to takiej jaką człowiek z krwi i kości sobie wyobraża.

Jest to raczej opis przyszlej rzeczywistosci opisanej jezykiem i wyobrazeniami dostepnymi ludzkiej wyobrazni,przyszla zas chwała,to co Bóg nam obiecał nas przerasta - ,,serce czlowieka nie jest w stanie ogarnąc jakich wielkich rzeczy Bóg przygotowal tym ktorzy Go miłują"

Bernardzie, zapominasz chyba że Izajasz pisał te słowa pod natchnieniem, a nie folgował swojej wyobraźni. :)
W taki sposób można rozmydlić każdy tekst Pisma Świętego mówiąc, że to wyobraźnia pisarza itp.

bernard

Postautor: bernard » pn lis 23, 2015 4:25 pm

Nie zrozumielismy sie Datsunie.Oczywiscie ze ksiega Izajasza jest natchniona i jest Slowem Bozym.
Mowiac o wyobrazeniach nie mialem na mysli jakies ludzkie wymysly tylko to ze za pomoca takich przyrodzpnych srodkow wyrazu jest nam przrkazana prawda o tym co nadprzyrodzone.
Zauwaz np ze jest tam mowa o tym ze ludzie beda dozywac dlugich lat zycia,czy uwazasz ze w przyszlym swiecie ktos bedzie mógl umrzec ? Dlugowiecznosc jest w biblii zwiazana zazwyczaj z blogoslawienstwem Bozym i te prawde Izajasz chce nam przez taki obraz przekazac .

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » pn lis 23, 2015 7:15 pm

bernard pisze: Nie zrozumielismy sie Datsunie.Oczywiscie ze ksiega Izajasza jest natchniona i jest Slowem Bozym.
Mowiac o wyobrazeniach nie mialem na mysli jakies ludzkie wymysly tylko to ze za pomoca takich przyrodzpnych srodkow wyrazu jest nam przrkazana prawda o tym co nadprzyrodzone.

Moim zdaniem wywracasz do góry nogami.
Skoro Izajasz pisze wyraźnie jak będzie po stworzeniu nowej ziemi to należałoby wierzyć, że właśnie tak będzie a nie że tak nie będzie. ;)

bernard pisze:Zauwaz np ze jest tam mowa o tym ze ludzie beda dozywac dlugich lat zycia,czy uwazasz ze w przyszlym swiecie ktos bedzie mógl umrzec ?

A dlaczego nie?
O nieśmiertelności i byciu podobnym Chrystusowi Pismo wyraźnie mówi ale o kościele, a nie o mieszkańcach naszej planety.
Zauważ, że dotknięty klątwą zgodnie z opisem Izajasza będzie grzesznik.

bernard pisze:Dlugowiecznosc jest w biblii zwiazana zazwyczaj z blogoslawienstwem Bozym i te prawde Izajasz chce nam przez taki obraz przekazac .

O kościele Pismo Święte wyraźnie mówi gdzie będzie przebywać i z kim. Izajasz przecież mówi o życiu na planecie ziemia, a nie o Nowej Jerozolimie lub jak ktoś woli: niebie.
Zastanów się nad tym i pomyśl: gdyby ten opis dotyczył kościoła to byłoby to oczywistym zaprzeczeniem nauk Jezusa. Albo ludzie się będą żenić i rozmnażać albo nie.
Wierzysz, że będzie tysiącletnie panowanie Królestwa nad ziemią?

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » pn lis 23, 2015 7:43 pm

Mar. 10:

(43) Lecz nie tak ma być między wami, ale ktokolwiek by chciał być między wami wielki, niech będzie sługą waszym. (44) I ktokolwiek by chciał być między wami pierwszy, niech będzie sługą wszystkich.

PS. Przepraszam, przeczytałam pierwszą stronę i nie zauważyłam drugiej ;) .
Ten cytat nasunął mi się jako kontynuacja słów Bernarda:
"Co do panowania naszego Pana to dlaczego myslisz na wzor ,,tego swiata" jako dominacja jednych nad drugimi ? Czy takie panowanie Jezus mial na mysli ?"

Mam nadzieję, że nie namieszałam Wam w dyskusji ;)
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » wt gru 08, 2015 8:59 am

Morwa ale tak ty jak i Bernard macie w moim ropzumieni8u dużo racji ?
Ponadto To "KTO" pisał nie jest jeszcze tak istotne jak "DO KOGO" pisał, gdyż takich zwrotów i języka używał aby był jak najlepiej rozumiany.
Także hebraizmów.

bernard

Postautor: bernard » wt gru 08, 2015 9:38 am

Datsun
bernard pisze:
Nie zrozumielismy sie Datsunie.Oczywiscie ze ksiega Izajasza jest natchniona i jest Slowem Bozym.

Moim zdaniem wywracasz do góry nogami.
Skoro Izajasz pisze wyraźnie jak będzie po stworzeniu nowej ziemi to należałoby wierzyć, że właśnie tak będzie a nie że tak nie będzie. ;)

Bedzie oczywiscie tak jak zapowiedzial Izajasz ( i nie tylko on ) i w tym zapewne jestesmy zgodni,rozni nas tylko to ze ja niektore opisy przyjmuje jako opis za pomoca symboli gdyz przyszlej chwaly nie da sie opisac poniewaz przerasta ona to co mozemy pomyslec sobie i wyobrazic.
bernard pisze:
Zauwaz np ze jest tam mowa o tym ze ludzie beda dozywac dlugich lat zycia,czy uwazasz ze w przyszlym swiecie ktos bedzie mógl umrzec ?

A dlaczego nie?
O nieśmiertelności i byciu podobnym Chrystusowi Pismo wyraźnie mówi ale o kościele, a nie o mieszkańcach naszej planety.

Nowa Ziemia i Niebo bedxie wolna od szatana,grzechu i smierci .Na jakiej podstawie wiec ludzoe beda umierac ?
Wierzysz, że będzie tysiącletnie panowanie Królestwa nad ziemią?

Nie jestem milenarystą.Odczytuje tysiaclecie jako okres od przyjscia Pana w ciele do paruzji.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » ndz gru 13, 2015 3:08 pm

bernard pisze:Bedzie oczywiscie tak jak zapowiedzial Izajasz ( i nie tylko on ) i w tym zapewne jestesmy zgodni,rozni nas tylko to ze ja niektore opisy przyjmuje jako opis za pomoca symboli gdyz przyszlej chwaly nie da sie opisac poniewaz przerasta ona to co mozemy pomyslec sobie i wyobrazic.

Bernardzie, w taki sposób można wykręcić, rozmydlić, przeinaczyć każdy tekst i wypowiedź Biblii, proszę nie obraź się że tak napisałem. Pismo Święte należy interpretować z pewną konsekwencją: albo czytamy coś symbolicznie albo dosłownie. Izajasz opisuje konkretne warunki jakie będą pod panowaniem Królestwa Bożego.

bernard pisze:Nowa Ziemia i Niebo bedxie wolna od szatana,grzechu i smierci .Na jakiej podstawie wiec ludzoe beda umierac ?

Przecież wyraźnie tam zostało napisane: "grzesznik". Twierdzenie, że nikt nigdy już nie będzie mógł umrzeć dotyczy wyłącznie kościoła:
Obj. 20:6
6. Błogosławiony i święty ten, który ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu; nad nimi druga śmierć nie ma mocy, lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i panować z nim będą przez tysiąc lat.
(BW)

...oraz zmartwychwstałych sprawiedliwych:

Łuk. 20:35-36
35. Lecz ci, którzy zostają uznani za godnych dostąpienia tamtego świata i zmartwychwstania, ani się nie żenią, ani za mąż nie wychodzą.
36. Gdyż już nie mogą umrzeć, są bowiem równi aniołom, a jako uczestnicy zmartwychwstania są synami Bożymi.
(BW)

bernard pisze:
Datsun pisze:Wierzysz, że będzie tysiącletnie panowanie Królestwa nad ziemią?

Nie jestem milenarystą.Odczytuje tysiaclecie jako okres od przyjscia Pana w ciele do paruzji.

Ale przecież Pismo Święte o tysiącleciu wyraźnie uczy:

Obj. 20:2
2. I pochwycił smoka, węża starodawnego, którym jest diabeł i szatan, i związał go na tysiąc lat.
(BW)
Obj. 20:3
3. I wrzucił go do otchłani, i zamknął ją, i położył nad nim pieczęć, aby już nie zwodził narodów, aż się dopełni owych tysiąc lat. Potem musi być wypuszczony na krótki czas.
(BW)
Obj. 20:4
4. I widziałem trony, i usiedli na nich ci, którym dano prawo sądu; widziałem też dusze tych, którzy zostali ścięci za to, że składali świadectwo o Jezusie i głosili Słowo Boże, oraz tych, którzy nie oddali pokłonu zwierzęciu ani posągowi jego i nie przyjęli znamienia na czoło i na rękę swoją. Ci ożyli i panowali z Chrystusem przez tysiąc lat.
(BW)
Obj. 20:7
7. A gdy się dopełni tysiąc lat, wypuszczony zostanie szatan z więzienia swego
(BW)

Widzimy konkretny tysiącletni okres dotyczący ziemi podczas którego szatan będzie związany, a potem wypuszczony. To symbolika?

bernard

Postautor: bernard » ndz gru 13, 2015 7:18 pm

Datsun
Pismo Święte należy interpretować z pewną konsekwencją: albo czytamy coś symbolicznie albo dosłownie. Izajasz opisuje konkretne warunki jakie będą pod panowaniem Królestwa Bożego.

A co decyduje o symbolice i doslownosci ?

Pomijajac to,zgadzamy sie w jednym ze bedzie Nowe Niebo i Ziemia ;)
bernard pisze:
Nowa Ziemia i Niebo bedxie wolna od szatana,grzechu i smierci .Na jakiej podstawie wiec ludzoe beda umierac ?

Przecież wyraźnie tam zostało napisane: "grzesznik". Twierdzenie, że nikt nigdy już nie będzie mógł umrzeć dotyczy wyłącznie kościoła:
Obj. 20:6
6. Błogosławiony i święty ten, który ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu; nad nimi druga śmierć nie ma mocy, lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i panować z nim będą przez tysiąc lat.
(BW)

Tysiaclecie to nie to samo co Nowe Niebo i Ziemia
Widzimy konkretny tysiącletni okres dotyczący ziemi podczas którego szatan będzie związany, a potem wypuszczony. To symbolika?

Tysiaclecie dotyczy oczywiscie ziemi co nest chyba logiczne.

Mowiac o symbolice nie mialem na mysli czegos nieprawdziwego co jak mi sie wydaje sugerujesz .Chodzilo mi o opisowy jezyk pelen symboli i obrazow za pomoca ktorego autor natchniony chce przekazac jakies prawdy.

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » pn gru 14, 2015 8:13 am

morwa pisze:Ale my oczekujemy, według obietnicy nowych niebios i nowej ziemi, w których mieszka sprawiedliwość.
(2 Piotr. 3:13)

Nowe niebiosa i nowa ziemia których oczekujemy...
Dlaczego stare niebiosa przeminą? Czym jest nowa ziemia?
Jak rozumiecie ten tekst?

Witajcie

Moim zdaniem odpowiedź jest w samym wersecie, gdyż mowa o nadziei i sprawiedliwości. Nowa ziemie tutaj to ziemia odnowiona i oczyszczona ze zła w sensie poznania Boga i wykonywania dzieł bożych w chwale synów bożych. Stary świat w skutek poznania Boga i usunięcia tym samym zła przeminie i tylko tyle widzę w słowach Piotra aby nie dopisywać tutaj niczego więcej co sam autor chciał przez to powiedzieć w sensie znanych mu słów "Oto wszytko nowe tworzę".

Gdy czytam o "nowym" niebie i "nowej" ziemi to nie mogę oprzeć się wrażeniu że nie chodzi autorowi tyle o miejsce, ale pewną sferę duchowości i świętości, która dopiero przekłada się na sferę bytowania tak ciała duchowego jak fizycznego czy to w niebie czy na ziemi. Tylko w taki sposób może przeminąć/odmienić się niebo, które przecież nie jest materialne. Dlaczego nie rozdzielam nieba i ziemi dla dwóch klas żyjących ? Bo uważam że wszystko jest dla Synów Bożych jako ich dziedzictwo gdyż takimi mamy się stać po zmartwychwstaniu w ciałach odmienionych. Piszę o dziedzictwie dla nas na podstawie obietnicy (pierwotnego celu Boga względem nas) i słów pisma gdyż tak niebo jak i ziemia wszytko jest dla nas i przez nas (czyli z naszego powodu) zostało stworzone. Owszem "ktoś" tu niegdyś w pewnym momencie zamieszał aby nie doszło to do skutku, jednak Bóg w swej Miłości i Mądrości wszystkim tak kieruje tak aby ten pierwotny cel się dla nas urzeczywistnił.

Dlatego nie rozumiem dlaczego twiedzi się na podstawie pisma, że jedni Synowie Boży mieli by być "ograniczeni" do życia w niebie, a inni do życia na ziemi skoro z racji dziedzictwa mogą mają jedno i drugie, możliwe a wręcz ściśle związane.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » pn gru 14, 2015 5:12 pm

bernard pisze:
Datsun pisze:Widzimy konkretny tysiącletni okres dotyczący ziemi podczas którego szatan będzie związany, a potem wypuszczony. To symbolika?

Tysiaclecie dotyczy oczywiscie ziemi co nest chyba logiczne.

Barnardzie, wytłumacz proszę...
Najpierw piszesz, że nie wierzysz w millenium (nie jesteś millenarystą), a teraz że tysiąclecie dotyczy ziemi i jednocześnie, że nowe niebo i ziemia to nie tysiąclecie.

Wróć do „Komentarze do wersetów”