Dz 5,34nn

Jeśli chciałbyś skomentować jakiś fragment Biblii lub chciałbyś poznać opinie innych użytkowników to jest to przeznaczone do tego miejsce.
kogut

Re: Dz 5,34nn

Postautor: kogut » sob lut 20, 2016 7:39 pm

OBIETNICA naszego Pana ze bedzie z nami PRZEZ WSZYSTKIE DNI przewiduje jakis okres gdzie Go nie bedzie ?

Jezus zapowiedział, że będzie ze swoimi uczniami a nie że odstępstwo się nie pojawi. Subtelna różnica.
Chwasty nie wyeliminowały kompletnie pszenicy! Ona wciąż była tylko niewidoczna. To z takimi, jednostkowymi uczniami był Jezus przez cały ten czas. Jednak chwasty przysłoniły prawdę.
Źle to ująłeś, odstępstwo nie oznacza, że Jezus nie był ze swoimi uczniami, tylko, że Jezus wspierał tych uczniów zagłuszonych przez chwasty/odstępstwo.

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » ndz lut 21, 2016 12:14 am

Przepraszam, ale jak czytam tę dyskusję, to włos mi się jeży na głowie :| .

Mam pytanie - Kogucie, wskaż tych nielicznych ludzi, z którymi był Pan?
Bo jak rozumiem, z nich potem wyłonił się Russel?

kogut

Postautor: kogut » ndz lut 21, 2016 7:52 am

Ann78 pisze:Przepraszam, ale jak czytam tę dyskusję, to włos mi się jeży na głowie :| .

Bez zbędnej egzaltacji proszę ;)

Nie rozumiesz przypowieści o pszenicy i chwastach. Skoro pszenica była zagłuszona i trudno ją było żeńcom rozróżnić to jak możesz oczekiwać, że jak kogoś wskażę? Wystarczy, że Jezus wiedział kto do niego należał.

bernard

Postautor: bernard » ndz lut 21, 2016 7:35 pm

kogut pisze:
bernard pisze:Biblia nic nie mowi o powszechnym odstepstwie.Sory.

Przypowieść Jezusa o 'pszenicy i chwastach'. Gdy słudzy spali przyszedł zły i nasiał chwastów i to tak skutecznie, że zdominowały pszenicę, że aż trudno było rozpoznać jedno od drugiego. Jeśli to nie zapowiedź 'powszechnego odstępstwa' to czego? I to aż do żniwa ;)
Apostoł Paweł również zapowiadał, że po jego śmierci rozpleni się odstępstwo. Generalnie apostołowie powstrzymywali to dopóki żyli.

Zapewne chodzi Ci o przypowieść z Mt 13,24-30 .
Sory,ale w tej przypowiesci nie ma nic o tym ze chwast zdominuje przenice ! Sens tej przypowiesci wyjasnił sam Jezus w wers.36-43 ,i jak widac nie ma to nic wspolnego z Twoja teza.
Co wiecej,w przypowiesci tej jest powiedziane : Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast?" 28 Odpowiedział im: "Nieprzyjazny człowiek to sprawił". Rzekli mu słudzy: "Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go?" 29 A on im odrzekł: "Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy..
Przed czym nas tu przestrzega ? Czyz nie przed pospiesznym sadem i ocena sytuacji ?
A czyz teza o zaniku chrzescijanstwa nie jest taka optyka ?
Apostoł Paweł również zapowiadał, że po jego śmierci rozpleni się odstępstwo. Generalnie apostołowie powstrzymywali to dopóki żyli.
.Jezeli Pawel bylby jedynym apostolem to mozna by tski wniosrk wyciagnac,fakty jednak sa takie ze byl on pasterzem tylko niektorych wspolnot a nie calego kosciola.
Poza tym powiedxial on tylko tyle ze pojawia sie ludzie ktorzy beda wprowadzac w blad ,co tez i Jezus zapowiedzial.Nie ma tu jednak zadnej wzmianki o jakims msowym odstepstwie ,jak twierdxisz .
Zapewne chodzilo Ci o mowe Pawla do pasterzy Efezu z Dz20,14-36.Mowi tam wprawdzie , że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada8. 30 Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów. - jednak nic tu nie ma o jsk7ms masowym odstepstwie.Co wiecej ,mowi tez ze : polecam was Bogu i słowu Jego łaski9 władnemu zbudować i dać dziedzictwo ze wszystkimi świętymi9.Oddal ich tu Bogu w obrone i ...nie zostal wysluchany,skoro wszyscy odpadli.
Jezus zapowiedział, że będzie ze swoimi uczniami a nie że odstępstwo się nie pojawi.

Jezus mowil o ludxiach ktorxy sami pobladza i innych w blad wprowadza ,a nie o jakims masowym odstepstwie.Poza tym sam fakt ze jest z nami przez wsxystkie dni az do skonczenia swiata jest gwarantem ze mimo ,,wilkow drapieznych" kosciol bedzie trwal . Nadz Pan mowil o drowadzrniu do prawdy,o Duchu Swietym itd ,ze bedzie obecny ,po czym wszystko sie rozpadlo.
Pan Jezus jest gwarantem trwania kosciola,Ewangeli i prawdy
No chyba ze nie jest i...diabel robi zawsze co chce.
Chwasty nie wyeliminowały kompletnie pszenicy! Ona wciąż była tylko niewidoczna. T

Hmm..Tylko przrnica moze glosoc prawdziwea Ewangelie ,alr skoro byla niewidoczna to znaczy ze Bog nie chce zeby WSZYSCY ludzie doszli do poznania prawdy.
To z takimi, jednostkowymi uczniami był Jezus przez cały ten czas.

Ale konkretnie z kim to juz nikt nie jest w stanie powoiedziec,wszystko tajemnica.
Jednak chwasty przysłoniły prawdę.

Czyli ani Ojciec,ani Syn ,ani Duch Swiety nie byl w stanie zabezpieczyc prawdy.
Znaczy ze wszystkie te obietnice,ze bedxie Duch,praeda,zr Jezus bedxie to jedna wielka lipa.

Nauka o odstepstwie i kilku sprawiedliwych jest typowym zabiegiem uspokojenia sumienia i mamienia innych .Jest jakby ,,mandatem" usprawiedliwiajacym istnienie wielu samozwanczych grup i ,,mesjaszy".

To wszystko jest oznaka slabej wiary i braku zawierzrnia w Boze obietnice.

bernard

Postautor: bernard » ndz lut 21, 2016 7:40 pm

kogut
Nie rozumiesz przypowieści o pszenicy i chwastach. Skoro pszenica była zagłuszona i trudno ją było żeńcom rozróżnić to jak możesz oczekiwać, że jak kogoś wskażę? Wystarczy, że Jezus wiedział kto do niego należał.

A w ktorym to konkretnie miejscu tej przypowiesci jest mowa o zagluszeniu pszenicy ?

Przeczytaj inne przypowiesci z tego rozdxialu.Zauwaz ze jest tam mowa o Krolestwie Bozym,o wzroscie w czasie a nie jakims obumieraniu !

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » czw lut 25, 2016 9:22 am

kogut pisze:Nie rozumiesz przypowieści o pszenicy i chwastach. Skoro pszenica była zagłuszona i trudno ją było żeńcom rozróżnić to jak możesz oczekiwać, że jak kogoś wskażę? Wystarczy, że Jezus wiedział kto do niego należał.

Widzisz, tylko że w Biblii jest napisane, że szatan nie przemoże Kościoła, że dzięki słowu apostołów uwierzą inni ludzie, a potem dzięki ich słowu następni, itd.
Jest także napisane, jak powinien funkcjonować Kościół, kiedy zabraknie już apostołów, a także po czym będzie można rozpoznać ludzi wierzących w Pana Jezusa Chrystusa.

Poniżej zamieszczam fragmenty Pisma:

Pan Jezus powiedział:
Mat. 16:
(18) A ja ci powiadam, że ty jesteś Piotr, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go.

Mar. 16:
(15) I rzekł im: Idąc na cały świat, głoście ewangelię wszystkiemu stworzeniu. (16) Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony. (17) A takie znaki będą towarzyszyły tym, którzy uwierzyli: w imieniu moim demony wyganiać będą, nowymi językami mówić będą, (18) węże brać będą, a choćby coś trującego wypili, nie zaszkodzi im. Na chorych ręce kłaść będą, a ci wyzdrowieją.

J. 17:
(15) Nie proszę, abyś ich wziął ze świata, lecz abyś ich zachował od złego. (16) Nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. (17) Poświęć ich w prawdzie twojej; słowo twoje jest prawdą. (18) Jak mnie posłałeś na świat, tak i ja posłałem ich na świat; (19) i za nich poświęcam siebie samego, aby i oni byli poświęceni w prawdzie. (20) A nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie.
Oto fragment z Dz. 20:
(28) Miejcie pieczę o samych siebie i o całą trzodę, wśród której was Duch Święty ustanowił biskupami, abyście paśli zbór Pański nabyty własną jego krwią. (29) Ja wiem, że po odejściu moim wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając trzody, (30) nawet spomiędzy was samych powstaną mężowie, mówiący rzeczy przewrotne, aby uczniów pociągnąć za sobą. (31) Przeto czuwajcie, pamiętając, że przez trzy lata we dnie i w nocy nie przestawałem ze łzami napominać każdego z was. (32) A teraz poruczam was Panu i słowu łaski jego, które ma moc zbudować i dać wam dziedzictwo między wszystkimi uświęconymi.

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » czw lut 25, 2016 9:27 am

bernard pisze:Jezus mowil o ludxiach ktorxy sami pobladza i innych w blad wprowadza ,a nie o jakims masowym odstepstwie.Poza tym sam fakt ze jest z nami przez wsxystkie dni az do skonczenia swiata jest gwarantem ze mimo ,,wilkow drapieznych" kosciol bedzie trwal . Nadz Pan mowil o drowadzrniu do prawdy,o Duchu Swietym itd ,ze bedzie obecny ,po czym wszystko sie rozpadlo.
Pan Jezus jest gwarantem trwania kosciola,Ewangeli i prawdy

Pan Jezus, Jego Słowo, Jego obietnice i Jego Moc są tego gwarantem.
W pełni się z Tobą zgadzam, Bernardzie.

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » czw mar 03, 2016 10:45 am

kogut pisze:

Kogucie tutaj moim zdaniem jesteś w błędzie interpretacyjnym. Skąd twierdzenie na podstawie tej wypowiedzi ewangelicznej że nie można było rozróżnić ? Przecież słudzy doskonale zauważyli i odróżnili że pojawił się chwast w pszenicy. Problem jednak był z usunięciem chwasta przy trosce o pszenice aby jej nie skrzywdzić przy tym. Gdyby Pan powiedział "usuńcie" tak zapewne by zrobili oraz podeptali nogami pszenicę przy okazji zbierania chwastów a nie zadawali pytań który to chwast a który to pszenica.

Skąd założenie że słudzy mogli by się pomylić ? Proszę uzasadnij mi to abym i ja wiedział bo może ja się mylę.

kogut pisze:
bernard pisze:Biblia nic nie mowi o powszechnym odstepstwie.Sory.

Przypowieść Jezusa o 'pszenicy i chwastach'. Gdy słudzy spali przyszedł zły i nasiał chwastów i to tak skutecznie, że zdominowały pszenicę, że aż trudno było rozpoznać jedno od drugiego. Jeśli to nie zapowiedź 'powszechnego odstępstwa' to czego? I to aż do żniwa ;)

Tu nie mamy w tym wersecie informacji o tak lubianym przez pewne kręgi słowie jak "dostępstwo". W myśl innej definicji biblijnej wszyscy jesteśmy odstępcami gdy grzeszymy i odstępujemy od Boga. Mamy natomiast tu informacje o nieprzyjaciołach ludu Bożego i dzieła Bożego synach złego nieprzyjaciela. Tych którzy korzystają z tej samej dobroci i gleby co pszenica. Ciągnąc soki z tej samej ziemi ale nie dając nic w zamian, wręcz szkodząc. Zagłuszają oni tym samym dzieło Boże przy korzystaniu z jego dobrodziejstwa. Dwa że dodatkowo jakby świadomie korzysta chwast z ochrony tych którym szkodzi. Trzy apostołowie niestety najczęściej nie radzili sobie jak żyli z owym odstępstwem. Prawie wszystkie listy to ukazują.

kogut

Postautor: kogut » pt mar 04, 2016 12:43 pm

Kaznodzieya pisze:Skąd twierdzenie na podstawie tej wypowiedzi ewangelicznej że nie można było rozróżnić ? Przecież słudzy doskonale zauważyli i odróżnili że pojawił się chwast w pszenicy. Problem jednak był z usunięciem chwasta przy trosce o pszenice aby jej nie skrzywdzić przy tym. Gdyby Pan powiedział "usuńcie" tak zapewne by zrobili oraz podeptali nogami pszenicę przy okazji zbierania chwastów a nie zadawali pytań który to chwast a który to pszenica.

Z rozróżnieniem też. Jeśli owym chwastem była tzw. życica roczna to we wstępnej fazie wzrostu jest mało rozpoznawalna. Owszem, korzenie splatają się z pszenicą też. W czym rzecz? Odstępstwo działa stopniowo i nie od razu stało się oczywiste (łatwo zauważalne).
Powołam się to na pewną analogię. Bóg wybrał Abrahama i polecił mu przejść wzdłuż i wszerz ziemię obiecaną. Dlaczego nie posiadł jej od razu? Wyjaśnia ją ten tekst:

Ty zaś w pokoju pójdziesz do swych praojców; zostaniesz pogrzebany w późnej starości. 16 Lecz w czwartym pokoleniu tu powrócą, gdyż jeszcze się nie dopełniła wina Amorytów”. (Rodz 15:15,16)

Bóg pewne rzeczy widzi z daleka. Jednak ludzie nie od razu. gdyby Bóg polecił Abrahamowi wywłaszczyć Kananejczyków od razu, zrobiłby to i byłoby to słuszne. Jednak czy wszyscy by o tym wiedzieli? Niekoniecznie. Dlatego czekając te 400 lat dziś już NIKT, nawet świeccy archeolodzy nie mają wątpliwości jak mocno były zepsute owe narody. Tak więc co nagle to niekoniecznie dobrze.
Podobnie z odstępstwem. Wstępna faza dla Boga i apostołów była widoczna jak na dłoni, dlatego temu przeciwdziałali. Jednak kiedy zasnęli, następni uczniowie Jezusa już nie mieli takiej siły, wiary czy możliwości poznawczych, aby temu się jednoznacznie sprzeciwić.
Kto i jak miał usunąć heretyka? Była wątpliwość. Jednak po tylu czasach, aż do dziś, problem staje się jasny.
Jednak nie dla wszystkich, jak widzę. Pojęcie herezji dla wielu społeczności jest rozmydlone a to moim zdaniem jeszcze bardziej rozbije zbór i społeczność.

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » pt mar 04, 2016 12:53 pm

Dziękuję za wyjaśnienie.

Myślę że nie wiemy jaki to był chwast. Chwasty są różne i nie jednego gatunku a to już żywa pragmatyka i życie ukazuje a nie ścisła analogia czy metafora jaka jest ulubioną wielu interpretatorów. Sama próba dojścia do wyrwania chwasta jest już zagrożeniem dla kłosów. Nie musi tu być nawet argumentacji korzennej. Przyznaj, że reszta to domniemanie nie majce wiele wspólnego z celem przypowieści. Trochę cięcie tekstu na sposób "żydowski". Po za tym poruszasz dwie różne kwestie fragmentaryczne i niekwestionowanie progresywne Kagucie. Ale przyznam ładnie to zrobiłeś. Tylko widzisz jest problem, ja patrzę na to z innej perspektywy :) długo by pisać, ale najprościej to nie klei się to w całość.

Naprawdę.

Uważam, że dla jednych ssących soki z gleby ma być to lekcja cierpliwości i wytrwałości w oczekiwaniu nieuchronnej narody, dla innych wspomnianych - klęski i hańby. Wszytko to w skutek sprawiedliwości Bożej w oczekiwaniu na żniwo oraz wyjaśnienia nam skąd i kim są synowie nieprzyjaciela. Wyjaśnienia dlaczego w królestwie jakie stworzył Bóg pojawia się zło i dlaczego jest tolerowane przez Stwórcę. Tego przesłania Jezusa się trzymajmy w tym fragmencie - wystarczy. Kwestia herezji czym jest i jak z nią walczyć zasługuje zaprawdę na osobny temat. Postawisz go wg. swojej miary ? Chętnie wezmę w nim udział. Uważam bowiem, że pojawiła się ona szybko i za czasów pierwszych apostołów a lokowanie jej po śmierci wspomnianych w takiej formie jak opisujesz nie do końca mnie przekonuje. Uważam także iż każdy kto poznał prawdziwie Chrystusa duchem - poznał i Boga, a taki nie jest podatny na herezję gdyż sam jest źródłem światła i wiedzy o Bogu.

Serdecznie Pozdrawiam

Wróć do „Komentarze do wersetów”