Sądzenie przed czasem

Jeśli chciałbyś skomentować jakiś fragment Biblii lub chciałbyś poznać opinie innych użytkowników to jest to przeznaczone do tego miejsce.
Awatar użytkownika
morwa

Sądzenie przed czasem

Postautor: morwa » ndz lut 19, 2017 3:13 pm

Obrazek

OSĄD PRZED CZASEM...
Kazdy z nas z osobna bywał i bywa osądzany...za postępowanie,poglady,zwyczaje...
Nie ominęło to również ap.Pawła który napisał:

(4) Albowiem do niczego się nie poczuwam, lecz to mnie jeszcze nie usprawiedliwia, bo tym, który mię sądzi, jest Pan. (5) Przeto nie sądźcie przed czasem, dopóki nie przyjdzie Pan, który ujawni to, co ukryte w ciemności, i objawi zamysły serc; a wtedy każdy otrzyma pochwałę od Boga. (6) A ja odniosłem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano, żeby nikt z was nie wynosił się nad drugiego, stając po stronie jednego nauczyciela przeciwko drugiemu. (7) Bo któż ciebie wyróżnia? Albo co masz, czego nie otrzymałbyś? A jeśli otrzymałeś, czemu się chlubisz, jakobyś nie otrzymał?..... (10) Myśmy głupi dla Chrystusa, a wyście rozumni w Chrystusie; myśmy słabi, a wyście mocni; wy jesteście szanowani, a my w pogardzie.... 1 Kor.4 rozdział...
Co to znaczy aby nie sądzić przed czasem?
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Awatar użytkownika
Datsun

Re: Sądzenie przed czasem

Postautor: Datsun » ndz lut 19, 2017 3:30 pm

Gdy przyjdzie Pan to wtedy będzie czas sądu (2 Tym.4:1).
Odnośnie zaś sądzenia to mamy przestrogę:
Mat. 7:1-2
1. Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni.
2. Albowiem jakim sądem sądzicie, takim was osądzą, i jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą.
(BW)

Ocena czyjegoś postępowania bardzo często jest mylona z osądzaniem. Bardzo często się mówi np. "nie osądzaj".
Czym jest osąd?
Jak sama nazwa wskazuje jest to wydanie osądu lub inaczej mówiąc wyroku w jakiejś sprawie. Ocenić więc możemy czy ktoś coś robi dobrze czy źle. Nie mamy natomiast prawa wyrokować czy np. za taki lub inny uczynek ktoś zasługuje na "potępienie". Z osądami lepiej się wstrzymywać ;)

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » ndz lut 19, 2017 3:40 pm

Też tak uważam Datsunie...
To bardzo delikatna sfera i jeśli już próbujemy wykazać komuś ,że błądzi w postępowaniu,myśleniu czy nawykach,musimy to robić umiejętnie.
To prawdziwa sztuka. Trzeba też wiedzieć kiedy powiedzieć "pas"

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » ndz lut 19, 2017 4:23 pm

Tak jest :)

Iskierka

Postautor: Iskierka » ndz lut 19, 2017 9:02 pm

Jak już mówimy o osądzaniu, to daje się to zauważyć podczas doktrynalnych dyskusji. Wtedy wyrokujemy - ten będzie zbawiony a ten nie. Sama słyszałam taką opinię, gdy na dzień dzisiejszy np. ktoś nie przyjmuje ewangelii zgodnej z naszą wykładnią - jedynie słuszną. Niektórzy złorzeczą Bogu ale czy na dzień dzisiejszy można tak wyrokować o tej osobie?

Bardzo trafiają do mnie słowa z Judy 9 "Tymczasem archanioł Michał , gdy z diabłem wiódł spór i układał się o ciało Mojżesza, nie ośmielił się wypowiedzieć bluźnierczego sądu, lecz rzekł"Niech cie Pan potępi".
2 Pi 2:11 " Chociaż aniołowie siłą i mocą są więksi od nich, nie wydają na nich przed Panem wyroku potępienia".

Tak "wyrokowała" o swoim niewierzącym współmałżonku pewna osoba nawrócona, bo duch Jej "objawił", że nie będzie zbawiona. Gdy słyszę takie relacje, to mówiąc szczerze, włos jeży mi się na głowie. Jaki duch to objawił? Czy mógł to zrobić skoro nie było jeszcze Sądu Bożego? Gdy na to zwróciłam uwagę w naszej rozmowie, powiedziała, że modli się do Boga o "dar rozróżniania duchów" i jest pewna, że ma takie rozróżnianie.
Ja osobiście mam odczucie, że to zwiedzenie. Dziwne jest to, że zawsze ktoś ze społeczności zielonoświątkowej ma takie " prorocze dary".
Co Wy o tym sądzicie?

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » ndz lut 19, 2017 9:17 pm

Jeśli chodzi o mnie to w pełni się z Tobą zgadzam.

Ilyad

Postautor: Ilyad » ndz lut 19, 2017 11:30 pm

dy na to zwróciłam uwagę w naszej rozmowie, powiedziała, że modli się do Boga o "dar rozróżniania duchów" i jest pewna, że ma takie rozróżnianie.

To że ktoś twierdzi że ma jakiś dar, niczego nie dowodzi.
Ja osobiście mam odczucie, że to zwiedzenie
.
Szczerze mówiąc też bym miał takie odczucie. Dopuki człowiek żyje, jest nadzieja.
Dziwne jest to, że zawsze ktoś ze społeczności zielonoświątkowej ma takie " prorocze dary".

Mnie to akurat nie dziwi. Wszystko co możemy od Boga otrzymać WYMAGA NASZEJ WIARY. Bez niej nie można podobać się Bogu.

Hbr 11:6: "Bez wiary zaś nie można podobać się Bogu; kto bowiem przystępuje do Boga, musi uwierzyć, że On istnieje i że nagradza tych, którzy go szukają."

Jk 1:5-7: "A jeśli komu z was brak mądrości, niech prosi Boga, który wszystkich obdarza chętnie i bez wypominania, a będzie mu dana. Ale niech prosi z wiarą, bez powątpiewania; kto bowiem wątpi, podobny jest do fali morskiej, przez wiatr tu i tam miotanej. Przeto niechaj nie mniema taki człowiek, że coś od Pana otrzyma"

Co za tym idzie, darów duchowych nie otrzyma człowiek niewierzący w możliwość ich otrzymania. ;) Bóg nie patrzy na nas przez pryzmat denominacji, tylko na szczere, wierzące serca :)

Natan

Postautor: Natan » pn mar 13, 2017 5:56 pm

Witam Cię serdecznie, Morwo,

Bardzo Ci dziękuję za tak bardzo potrzebny temat.

Trzeba z tym sądzeniem bardzo uważać. Można bardzo kogoś skrzywdzić. Osądzające słowa pójdą w obieg i nieraz trudno je cofnąć. A dzisiaj opinie można rozesłać z szybkością błyskawicy przez Facebooka czy e-mail.

Dziwię się niektórym radykalnym wierzącym, jak na prawo i lewo wyrokują: "Ten nie jest nawrócony", "Ta nie jest narodzona na nowo". (Może to taka ich broń przeciwko innym? Najpewniej brak miłości, pokory i szacunku). Jaką miarą mierzymy, taką i nam odmierzą. I jakim sądem sądzimy, takim i nas osądzą. Nad tym, który nie okazał miłosierdzia odbędzie się sąd bez miłosierdzia. A z każdego szkodliwego słowa zdamy sprawę w Dniu Sądu. Skoro okazano nam tak wielką łaskę, bądźmy łaskawi dla innych. Nawet kiedyś w "Strażnicy" pewien Świadek powiedział, że jeśli w czymś miałby się pomylić, to w okazywaniu miłosierdzia, a nie w okazaniu zbytniej surowości.

Pozdrawiam Was wszystkich pokojem Chrystusa.

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » wt mar 14, 2017 4:30 pm

Natan pisze:Witam Cię serdecznie, Morwo,
Bardzo Ci dziękuję za tak bardzo potrzebny temat.
Trzeba z tym sądzeniem bardzo uważać. Można bardzo kogoś skrzywdzić. Osądzające słowa pójdą w obieg i nieraz trudno je cofnąć. A dzisiaj opinie można rozesłać z szybkością błyskawicy przez Facebooka czy e-mail.

Witaj Natanie, :)
Tak masz rację,z sądzeniem trzeba uważać,bo łatwo możemy daną osobę skrzywdzić i odebrać jej dobre imię...jeśli nasz osąd zatoczy kręgi...
No cóż,nie jesteśmy doskonali w ocenianiu drugich, niewykluczone jest że możemy się mylić bo jesteśmy tylko ludzmi...
Dlatego na tym polu należy zachować daleko idącą czujność i pozostawić to Bogu. Pozdrawiam Cię serdecznie :)

Wróć do „Komentarze do wersetów”