1 List Jana 5:1

Jeśli chciałbyś skomentować jakiś fragment Biblii lub chciałbyś poznać opinie innych użytkowników to jest to przeznaczone do tego miejsce.
Awatar użytkownika
morwa

1 List Jana 5:1

Postautor: morwa » śr kwie 12, 2017 4:59 pm

"(1) Każdy, kto wierzy, iż Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził, a każdy, kto miłuje tego, który go zrodził, miłuje też tego, który się z niego narodził. (BW)

" (1) Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Mesjaszem, z Boga się narodził, i każdy miłujący Tego, który dał życie, miłuje również tego, który życie od Niego otrzymał. (BT)

(1) Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, narodził się z Boga, a każdy, kto miłuje Tego, który zrodził, miłuje również Tego, który z Niego został zrodzony.(BP)

(1) Ktokolwiek wie, iż Jezusa być Krystusem, z Boga się narodził, a ktokolwiek miłuje tego, który urodził, miłuje też tego, który z niego jest narodzon. (Biblia Brzeska)[/size]

W związku z powyższym zachodzą pytania dotyczące drugiej częsci tekstu...

Kto komu dał życie?
Skoro Jezus otrzymał życie( został zrodzony) to miał początek czy go nie miał?
Czy TEN który zrodził (dał życie).... jest większy czy równy TEMU, który przez NIEGO został zrodzony (otrzymał od NIEGO życie) ???...
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Natan

Re: 1 List Jana 5:1

Postautor: Natan » śr kwie 12, 2017 5:40 pm

Witam Cię serdecznie, Morwa.

Podzielę się moim, wciąż cząstkowym pojmowaniem tej kwestii. Pewien pisarz wczesnochrześcijański tak wyraził swoje zrozumienie: „Lecz musimy powiedzieć, że jedynie do Ojca należy właściwość bycia niezrodzonym, gdyż Sam Zbawiciel powiedział: Mój Ojciec jest większy niż Ja” (Listy Aleksandra na temat herezji ariańskiej).

Bardzo wnikliwe spostrzeżenie na temat relacji Syna [i Ducha] względem Boga Ojca podał Jan z Damaszku (676-749): „Wszystko zatem, co ma Syn i Duch, mają to od Ojca, nawet sam byt. [...] I jeśli nie ma czego Ojciec, to tego nie ma również Syn ani Duch. I dzięki Ojcu, czyli dzięki temu, że jest Ojcem, jest i Syn, i Duch. I dzięki również Ojcu ma Syn wszystko, co ma, i tak samo Duch” (Wykład wiary prawdziwej I,8, Jan Damasceński św., tłum. B. Wojkowski, wstęp J. Czuj, Warszawa 1969, s. 42).

Komentarz z Orthodox Study Bible: „Podczas gdy Syn jest zrodzony wyłącznie z Ojca, Duch Święty pochodzi wyłącznie od Ojca; Źródłem obydwu Osób jest Ojciec”. Komentarz z Biblii Poznańskiej:„- Ojciec jest większy od Jezusa, … dlatego, że rodzący Syna daje wszystko, nie otrzymując sam nic od nikogo. Syn zaś, współuczestnik tej samej i jedynej natury Boskiej Ojca, otrzymuje wszystko od Niego”.

Podsumuję moje zrozumienie wyjątkowej pozycji Boga Ojca: jest On niezrodzony i jest odwiecznym Źródłem istnienia Syna. To On Go zrodził przed wszystkimi wiekami, stąd Syn także jest Bogiem, dziedziczy Boskość po Swoim Ojcu w Swej naturze. Jednakże Bóg Ojciec ma tę przewagę nad Nim, że jest – jak Go w swej intuicji teologicznej określił Orygenes – Autotheos – Bogiem Samym z Siebie, podczas gdy Syn Boży jest Bogiem z Boga.

christianinroman

Postautor: christianinroman » śr kwie 12, 2017 6:00 pm

Po co komplikować sobie i innym poznanie Bożej miłości. W tym fragmencie nie ma ani jednej wzmianki o równości czy wyższości. Od 1 Jana 4.16 aż do 5.3 jest mowa o miłości do Boga i Brata. Czytając kontekst 5.1 widzimy jasno, że
,, Wszelki co wierzy iż Jezus jest Chrystusem, z BOGA SIĘ NARODZIŁ; a wszelki co MIŁUJE TEGO KTÓRY URODZIŁ, miłuje i tego który z NIEGO JEST NARODZONY"
Urodzony z BOGA miłuje Boga który go urodził i każdego urodzonego z Boga. Zob. 1 Jana 4.20-21.

Natan

Postautor: Natan » śr kwie 12, 2017 6:14 pm

Możesz mieć rację, Bracie.

1Jana 5:1 "Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, narodził się z Boga, a każdy, kto miłuje tego, który zrodził, miłuje też tego, który się z niego narodził. 
1Jana 5:2  Po tym poznajemy, że miłujemy dzieci Boże, gdy miłujemy Boga i zachowujemy jego przykazania" (Uwspółcześniona Biblia Gdańska). 

Czyli zwrot z wersetu 1., "tego, który zrodził" dotyczyłby Boga Ojca, który rodzi duchowo 'każdego, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem'. Mamy zatem miłować Boga Ojca, który nas zrodził przez wiarę w Pana Jezusa. A myśl o takim wierzącym, że "miłuje też tego, który się z niego narodził" dotyczy miłości człowieka odrodzonego do innych dzieci Bożych. Następny werset w kontekście potwierdza tę myśl, bo mówi: "miłujemy dzieci Boże".

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » śr kwie 12, 2017 6:14 pm

Natan pisze:Witam Cię .....
Podsumuję moje zrozumienie wyjątkowej pozycji Boga Ojca: jest On niezrodzony i jest odwiecznym Źródłem istnienia Syna. To On Go zrodził przed wszystkimi wiekami, stąd Syn także jest Bogiem, dziedziczy Boskość po Swoim Ojcu w Swej naturze. Jednakże Bóg Ojciec ma tę przewagę nad Nim, że jest – jak Go w swej intuicji teologicznej określił Orygenes – Autotheos – Bogiem Samym z Siebie, podczas gdy Syn Boży jest Bogiem z Boga.
]
Witam Cię równie serdecznie Natanie,
W zasadzie ze wszystkim się zgadzam,wyjąwszy kwestię Ducha o czym Ci wiadomo...
Ale nie o tym traktuje ten tekst...lecz o Ojcu i Synu..
Skoro Ojciec zrodził Jezusa czy sądzisz iż są oni współwieczni ?
Tekst mówi iż Bóg Jezusowi dał życie...
Każdy z nas kiedyś otrzymał dar zycia...
To był nasz poczatek... początek naszego istnienia...naszej egzystencji...
Logiczny wydaje się zatem wniosek,że Jezus też miał SWÓJ poczatek... Zatem nie może być współwieczny z Ojcem...

Natan

Postautor: Natan » śr kwie 12, 2017 6:24 pm

morwa pisze:
Natan pisze:Witam Cię .....
]
Witam Cię równie serdecznie Natanie,
W zasadzie ze wszystkim się zgadzam,wyjąwszy kwestię Ducha o czym Ci wiadomo...
Ale nie o tym traktuje ten tekst...lecz o Ojcu i Synu..
Skoro Ojciec zrodził Jezusa czy sądzisz iż są oni współwieczni ?
Tekst mówi iż Bóg Jezusowi dał życie...
Każdy z nas kiedyś otrzymał dar zycia...
To był nasz poczatek... początek naszego istnienia...naszej egzystencji...
Logiczny wydaje się zatem wniosek,że Jezus też miał SWÓJ poczatek... Zatem nie może być współwieczny z Ojcem...

Dziękuję za te myśli. Dla mnie rozstrzygający jest ten werset:

Ew. Jana 17:5 "A teraz ty, Ojcze, uwielbij mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u ciebie, zanim powstał świat".

Mam takie zrozumienie, że wraz z powstaniem wszechświata rozpoczął się czas. Zatem Chrystus istniał przed stworzeniem czasu. Poruszałem już na tym Forum myśl z Hebrajczyków 1:2, że w dosłownym przekładzie Bóg przez Chrystusa stworzył wieki. Ktoś, kto stworzył wieki musi być przedwieczny.

Ew. Jana 1:1-3 wskazuje, że Słowo (Chrystus w bycie przedludzkim) było u Ojca zanim cokolwiek się stało. Słowo nie jest tym, co się stało. Ono było przed wszelkim stworzeniem. Nic nie stało się bez udziału Słowa jako Pośrednika stworzenia. Kolosan 1:17 powiada, że Pan Jezus jest "przed wszystkimi rzeczami", to jest przed wszelkim stworzeniem.  

Czy mogłoby to w jakiś sposób zaszkodzić Twojej wierze, gdybyś przyjęła, że Chrystus jest odwiecznym Synem Boga Ojca? Ja przyjmuję to wiarą, w oparciu o świadectwa biblijne.

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » śr kwie 12, 2017 7:29 pm

Natan pisze:
Mam takie zrozumienie, że wraz z powstaniem wszechświata rozpoczął się czas. Zatem Chrystus istniał przed stworzeniem czasu. Poruszałem już na tym Forum myśl z Hebrajczyków 1:2, że w dosłownym przekładzie Bóg przez Chrystusa stworzył wieki. Ktoś, kto stworzył wieki musi być przedwieczny.

OKREŚLENIE "Przedwieczny",jak dla mnie ma inne znaczenie niż słowo WIECZNY (istniejący od zawsze)...
Tym bardziej że 1 List Jana 5:1 mówi iż SYN został zrodzony - (otrzymał życie ) od Ojca, co wskazuje na początek egzystencji...
Choć nie w czasie ...ale jednak :)

Czy mogłoby to w jakiś sposób zaszkodzić Twojej wierze, gdybyś przyjęła, że Chrystus jest odwiecznym Synem Boga Ojca? Ja przyjmuję to wiarą, w oparciu o świadectwa biblijne.

W żaden sposób zaszkodzić nie może Natanie,ponieważ wierzę że Jezus jest odwiecznym Synem Boga istniejącym od wieków, ale nie od zawsze.

W Biblii okreslenie odwieczny/odwieczne wcale nie oznacza istniejący/istniejace od zawsze.
PRZYKŁADY

Ps 76:5 bw "Wspanialszy jesteś i potężniejszy Niż góry odwieczne."(GÓRY MIAŁY POCZĄTEK)
Iz 24:5 bw "Ziemia jest splugawiona pod swoimi mieszkańcami, gdyż przestąpili prawa, wykroczyli przeciwko przykazaniom, zerwali odwieczne przymierze." (PRZYMIERZE NIE ISTNIAŁO OD ZAWSZE)
PODOBNIE...

Ha 3:10 bp "góry drżą na Twój widok. Chmury wylewają strugi wód, odwieczna toń rozbrzmiewa szumem i wyciąga wysoko ramiona."
Ez 35:5 bt4 "Bo nienawiść twoja jest odwieczna i oddałaś Izraelitów pod miecz w czasie zagłady, w czasie ich ostatecznej ruiny."

christianinroman

Postautor: christianinroman » czw kwie 13, 2017 5:03 am

Datsun. Uważam że te posty dot. Pana Jezusa powinny być przeniesione do tematu o Jezusie. Mieliśmy zająć się komentowaniem treści 1 Jana 5.1 a on mówi o miłości i tak to wynika z kontekstu.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » czw kwie 13, 2017 5:35 am

Tak, to prawda że często tematy zachodzą na inne i rozmowa idzie w zupełnie innym kierunku. Brat Roman ma rację, jeśli to możliwe to proszę o trzymanie się tematu. :)

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » czw kwie 13, 2017 5:52 am

Datsun pisze:Tak, to prawda że często tematy zachodzą na inne i rozmowa idzie w zupełnie innym kierunku. Brat Roman ma rację, jeśli to możliwe to proszę o trzymanie się tematu. :)

Datsunie, Brat Roman szuka dziury w całym z wiadomego jemu powodu a werset traktuje o relacji Jezusa (Mesjasza) z Ojcem o Jego egzystencji ...
A jest to wątek wnikajacy w treść różnych wersetów...
To co,za każdym wersetem będziemy zakładać osobny wątek,bo mówi o tym czy o tamtym,albo przenosić go do innych miejsc?
TO PO CO WŁAŚCIWIE JEST WĄTEK KOMENTARZE DO WERSETÓW?

Wróć do „Komentarze do wersetów”