1 List Jana 5:1

Jeśli chciałbyś skomentować jakiś fragment Biblii lub chciałbyś poznać opinie innych użytkowników to jest to przeznaczone do tego miejsce.
Agnieszka

Re: 1 List Jana 5:1

Postautor: Agnieszka » czw kwie 13, 2017 6:36 am

morwa pisze:
Natan pisze:
Mam takie zrozumienie, że wraz z powstaniem wszechświata rozpoczął się czas. Zatem Chrystus istniał przed stworzeniem czasu. Poruszałem już na tym Forum myśl z Hebrajczyków 1:2, że w dosłownym przekładzie Bóg przez Chrystusa stworzył wieki. Ktoś, kto stworzył wieki musi być przedwieczny.

OKREŚLENIE "Przedwieczny",jak dla mnie ma inne znaczenie niż słowo WIECZNY (istniejący od zawsze)...
Tym bardziej że 1 List Jana 5:1 mówi iż SYN został zrodzony - (otrzymał życie ) od Ojca, co wskazuje na początek egzystencji...
Choć nie w czasie ...ale jednak :)

Czy mogłoby to w jakiś sposób zaszkodzić Twojej wierze, gdybyś przyjęła, że Chrystus jest odwiecznym Synem Boga Ojca? Ja przyjmuję to wiarą, w oparciu o świadectwa biblijne.

W żaden sposób zaszkodzić nie może Natanie,ponieważ wierzę że Jezus jest odwiecznym Synem Boga istniejącym od wieków, ale nie od zawsze.

W Biblii okreslenie odwieczny/odwieczne wcale nie oznacza istniejący/istniejace od zawsze.
PRZYKŁADY

Ps 76:5 bw "Wspanialszy jesteś i potężniejszy Niż góry odwieczne."(GÓRY MIAŁY POCZĄTEK)
Iz 24:5 bw "Ziemia jest splugawiona pod swoimi mieszkańcami, gdyż przestąpili prawa, wykroczyli przeciwko przykazaniom, zerwali odwieczne przymierze." (PRZYMIERZE NIE ISTNIAŁO OD ZAWSZE)
PODOBNIE...

Ha 3:10 bp "góry drżą na Twój widok. Chmury wylewają strugi wód, odwieczna toń rozbrzmiewa szumem i wyciąga wysoko ramiona."
Ez 35:5 bt4 "Bo nienawiść twoja jest odwieczna i oddałaś Izraelitów pod miecz w czasie zagłady, w czasie ich ostatecznej ruiny."

Witam Cię Morwo.
Pisze w biegu , ponieważ spieszę się do pracy.
Zachęcam również do korzystania z innych przekładów w tym także hebrajskiego.
I tak np. nie widzę w hebrajskim ani w tłumaczeniu słowa odwieczny w Habakuka 3 : 10 http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=811 http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-22-3-10.htm
Kolejny przykład to nie odwieczne przymierze a בְּרִית עוֹלָם - przymierze świata tak jak Stwórca świata בורא עולם
W BT natomiast jest tłumaczone na wieczyste przymierze ; również słowo עולם (czyt. olam) w wielu miejscach w Biblii zostało przetłumaczone na - wieczne a nie odwieczne - to taka ciekawostka ; natomiast dosłownie oznacza świat gdyż wieczny po hebrajsku to נצחי.
Pozdrawiam.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw kwie 13, 2017 6:38 am

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » czw kwie 13, 2017 7:16 am

morwa pisze:
Datsun pisze:Tak, to prawda że często tematy zachodzą na inne i rozmowa idzie w zupełnie innym kierunku. Brat Roman ma rację, jeśli to możliwe to proszę o trzymanie się tematu. :)

Datsunie, Brat Roman szuka dziury w całym z wiadomego jemu powodu a werset traktuje o relacji Jezusa (Mesjasza) z Ojcem o Jego egzystencji ...
A jest to wątek wnikajacy w treść różnych wersetów...
To co,za każdym wersetem będziemy zakładać osobny wątek,bo mówi o tym czy o tamtym,albo przenosić go do innych miejsc?
TO PO CO WŁAŚCIWIE JEST WĄTEK KOMENTARZE DO WERSETÓW?

Przecież nie przeniosłem postów. Brat Roman jak nie chce to przecież nie musi o tym tutaj pisać. Są wątki już istniejące o tej tematyce.
Pozdrawiam.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw kwie 13, 2017 7:28 am

Jeszcze napiszę taką ciekawostkę.
Bardzo znane słowa modlitwy : Baruch Ata Adonai Melech Haolam......
מֶלֶךְ הָעוֹלָם - co tłumaczy się na Królu wieczności
Dosłowne tłumaczenie to Królu wszechświata.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw kwie 13, 2017 7:58 am

Jeszcze jeden przykład - Psalm 45 : 18 przetlumaczono na po wieki wieczne לְעֹלָם וָעֶד
Jeśli już to dosłownie oznacza na zawsze
Na przykład - Będę Cię kochać na zawsze to -
אוהב אותך לעולם ועד
http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-27-45-18.htm

christianinroman

Postautor: christianinroman » czw kwie 13, 2017 9:38 am

Byłem pewny na podstawie Słowa Boga że to PAN JEZUS wie wszystko o człowieku i zna moje myśli ale myliłem się, bo przecież Morwa napisała że szukam dziury w całym. Czyli że wie więcej o mnie niż ja sam o sobie. A ja chcę tego o czym pisał apostoł Piotr w 2 swoim liście 3.1: ,, List ten umiłowani jest już drugim listem który do was piszę a w nim chcę przez PRZYPOMINANIE UTRZYMAĆ W CZUJNOŚCI PRAWE UMYSŁY WASZE. " i 1 Piotra 1.8-9 : ,, TEGO MIŁUJECIE chociaż Go nie widzieliście, WIERZYCIE W NIEGO choć Go teraz nie widzicie, i weselicie się radością niewysłowioną i chwalebną, OSIĄGAJĄC CEL WIARY - ZBAWIENIE DUSZ. "

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » czw kwie 13, 2017 2:16 pm

Tekst z 1 Listu Jana 5:1 bardzo dobrze koresponduje z inną wypowiedzią z Ew. Jana 6:57

(57) Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie.(BT)

(57) Jak mię posłał Ojciec, który żyje, a Ja przez Ojca żyję, tak i ten, kto mnie spożywa, żyć będzie przeze mnie. (BW)

Tak jak my życie otrzymujemy 'przez Jezusa' dzięki Jego ofierze, tak samo żródłem życia naszego Pana jest Jego OJCIEC.
Czy dostrzegamy tę zależność ?

Obrazek
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Natan

Postautor: Natan » czw kwie 13, 2017 6:35 pm

morwa pisze:
Natan pisze:
Mam takie zrozumienie, że wraz z powstaniem wszechświata rozpoczął się czas. Zatem Chrystus istniał przed stworzeniem czasu. Poruszałem już na tym Forum myśl z Hebrajczyków 1:2, że w dosłownym przekładzie Bóg przez Chrystusa stworzył wieki. Ktoś, kto stworzył wieki musi być przedwieczny.

OKREŚLENIE "Przedwieczny",jak dla mnie ma inne znaczenie niż słowo WIECZNY (istniejący od zawsze)...
Tym bardziej że 1 List Jana 5:1 mówi iż SYN został zrodzony - (otrzymał życie ) od Ojca, co wskazuje na początek egzystencji...
Choć nie w czasie ...ale jednak :)

Czy mogłoby to w jakiś sposób zaszkodzić Twojej wierze, gdybyś przyjęła, że Chrystus jest odwiecznym Synem Boga Ojca? Ja przyjmuję to wiarą, w oparciu o świadectwa biblijne.

W żaden sposób zaszkodzić nie może Natanie,ponieważ wierzę że Jezus jest odwiecznym Synem Boga istniejącym od wieków, ale nie od zawsze.

W Biblii okreslenie odwieczny/odwieczne wcale nie oznacza istniejący/istniejace od zawsze.
PRZYKŁADY

Ps 76:5 bw "Wspanialszy jesteś i potężniejszy Niż góry odwieczne."(GÓRY MIAŁY POCZĄTEK)
Iz 24:5 bw "Ziemia jest splugawiona pod swoimi mieszkańcami, gdyż przestąpili prawa, wykroczyli przeciwko przykazaniom, zerwali odwieczne przymierze." (PRZYMIERZE NIE ISTNIAŁO OD ZAWSZE)
PODOBNIE...

Ha 3:10 bp "góry drżą na Twój widok. Chmury wylewają strugi wód, odwieczna toń rozbrzmiewa szumem i wyciąga wysoko ramiona."
Ez 35:5 bt4 "Bo nienawiść twoja jest odwieczna i oddałaś Izraelitów pod miecz w czasie zagłady, w czasie ich ostatecznej ruiny."

Wybacz, Siostro, że odpisuję z opóźnieniem, ale chwilami brakuje i czasu, i sił. A i zmartwienia przytłaczają człowieka.

Wszystkie przykłady, które byłaś łaskawa podać, dotyczą rzeczy zaistniałych w ramach stworzenia. Słowo odwieczny jest tutaj względne i dotyczy zamierzchłych czasów, lecz nie wieczności. Chrystus w bycie przedludzkim istniał przed wszelkim stworzeniem i do stworzeń jako odwieczny Syn Boga się nie zalicza. "Wszystko przez Nie [Słowo] się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało" (Ew. Jana 1:3). Jak wiesz, według Kolosan 1:16 wszystko zostało w Nim stworzone i dla Niego.

Natan

Postautor: Natan » czw kwie 13, 2017 6:44 pm

morwa pisze:Tekst z 1 Listu Jana 5:1 bardzo dobrze koresponduje z inną wypowiedzią z Ew. Jana 6:57

(57) Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie.(BT)

(57) Jak mię posłał Ojciec, który żyje, a Ja przez Ojca żyję, tak i ten, kto mnie spożywa, żyć będzie przeze mnie. (BW)

Tak jak my życie otrzymujemy 'przez Jezusa' dzięki Jego ofierze, tak samo żródłem życia naszego Pana jest Jego OJCIEC.
Czy dostrzegamy tę zależność ?

Obrazek

Ja zgadzam się z powyższym, ale rozumiem to tak, że życie Syna Bożego odwiecznie wypływa z Osoby Boga Ojca przez zrodzenie (co trzeba przyjąć wiarą i nie dociekać, bo i tak natury tego zrodzenia nie zrozumiemy, ale jest ono faktem, bo "jednorodzony Syn"). Z kolei Duch Święty odwiecznie wywodzi się z Ojca przez pochodzenie. Bóg Ojciec jest Źródłem dla Syna i Ducha, choć dla Każdego z Nich w odmienny sposób. Chrystus jest Drogą nie do Siebie, ale do Ojca. I na koniec, gdy Pan Jezus doprowadzi zbawioną ludzkość do chwały, do doskonałości, wówczas Sam Bóg Ojciec przejdzie do bezpośredniego królowania nad całym wszechświatem. Bóg Ojciec jest ostatecznym Źródłem, z którego wypływa nie tylko wszelkie stworzenie, ale przed zaistnieniem czasu wypływają odwiecznie z Jego Osoby Syn Boży i Duch Święty. Bóg Ojciec także jest celem, do którego ostatecznie zmierzamy. Takie jest moje niepełne wciąż poznanie. Zatem w żadnym wypadku nie jestem skłonny uznać, że Pan Jezus podczas swej preegzystencji miał początek w czasie lub że był stworzeniem. Taką naukę głosił Ariusz i była to nowa nauka.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw kwie 13, 2017 9:32 pm

Ja zgadzam się z powyższym, ale rozumiem to tak, że życie Syna Bożego odwiecznie wypływa z Osoby Boga Ojca przez zrodzenie (co trzeba przyjąć wiarą i nie dociekać, bo i tak natury tego zrodzenia nie zrozumiemy, ale jest ono faktem, bo "jednorodzony Syn"). Z kolei Duch Święty odwiecznie wywodzi się z Ojca przez pochodzenie. Bóg Ojciec jest Źródłem dla Syna i Ducha, choć dla Każdego z Nich w odmienny sposób. Chrystus jest Drogą nie do Siebie, ale do Ojca. I na koniec, gdy Pan Jezus doprowadzi zbawioną ludzkość do chwały, do doskonałości, wówczas Sam Bóg Ojciec przejdzie do bezpośredniego królowania nad całym wszechświatem. Bóg Ojciec jest ostatecznym Źródłem, z którego wypływa nie tylko wszelkie stworzenie, ale przed zaistnieniem czasu wypływają odwiecznie z Jego Osoby Syn Boży i Duch Święty. Bóg Ojciec także jest celem, do którego ostatecznie zmierzamy. Takie jest moje niepełne wciąż poznanie. Zatem w żadnym wypadku nie jestem skłonny uznać, że Pan Jezus podczas swej preegzystencji miał początek w czasie lub że był stworzeniem. Taką naukę głosił Ariusz i była to nowa nauka.[/quote]
Natanie , nie wnikam w to jak pojmujesz istotę Boga , lecz chciałam zwrócić uwagę na Twoje słowa : "......wówczas sam Bóg Ojciec przejdzie do bezpośredniego królowania nad całym wszechświatem".
I tu pozwolę wkleić link autorstwa pana Włodzimierza Bednarskiego http://www.piotrandryszczak.pl/9.html

Wróć do „Komentarze do wersetów”