Pozdrowienia z Krynicy Morskiej

Dział poświęcony wszelkiego rodzaju grzecznościom
Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Re: Pozdrowienia z Krynicy Morskiej

Postautor: Ann78 » pn lip 31, 2017 4:04 pm

Na razie pogoda świetna :)
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » ndz sie 06, 2017 12:58 pm

A ja pozdrawiam z Clacton on sea in UK :-)
Pogoda fantastyczna - słonecznie tylko woda troszkę zimna.
Opalamy się teraz z mężem na plaży i parę metrów od nas murzyni z kościoła baptystycznego mają imprezę - jakiś zjazd integracyjny :-) Możne później podjedziemy i zintegrujemy się z braćmi i siostrami w Chrystusie :-)

Iskierka

Postautor: Iskierka » śr sie 09, 2017 8:26 am

Agnieszka pisze:A ja pozdrawiam z Clacton on sea in UK :-)
Opalamy się teraz z mężem na plaży i parę metrów od nas murzyni z kościoła baptystycznego mają imprezę - jakiś zjazd integracyjny :-) Możne później podjedziemy i zintegrujemy się z braćmi i siostrami w Chrystusie :-)

Kilkanaście lat temu w naszym zborze był czarnoskóry brat, nie raz słyszał niewinne według nas słowo "murzyn" bo tak potocznie określamy czarnoskórych. Po pewnym czasie zwrócił nam w zborze uwagę (łagodnie), że słowo "murzyn" jest obraźliwym słowem nawet dla Nich, bo to ktoś "gorszy" i prawidłowo powinno się mówić o Nich jako "czarnoskóry".
To była dobra lekcja dla nas wszystkich i pomogła nam/mi inaczej spojrzeć na ludzi o innym kolorze skóry. Teraz, gdy słyszę "o idzie murzyn", sama mam niesmak i od razu przywołuję określenie "czarnoskóry" :) ....

Agnieszko, nie zrozum że chciałam Cię w jakiś sposób obrazić, po prostu ta refleksja przyszła automatycznie i jak widać "nauka nie poszła w las" ale jak słyszę to określenie "murzyn" od razu tłumaczę dlaczego ta nazwa jest nietaktowna, a może to już tzw. "skrzywienie zawodowe" ? ;) ...

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr sie 09, 2017 10:12 am

Iskierka pisze:
Agnieszka pisze:A ja pozdrawiam z Clacton on sea in UK :-)

Kilkanaście lat temu w naszym zborze był czarnoskóry brat, nie raz słyszał niewinne według nas słowo "murzyn" bo tak potocznie określamy czarnoskórych. Po pewnym czasie zwrócił nam w zborze uwagę (łagodnie), że słowo "murzyn" jest obraźliwym słowem nawet dla Nich, bo to ktoś "gorszy" i prawidłowo powinno się mówić o Nich jako "czarnoskóry".
To była dobra lekcja dla nas wszystkich i pomogła nam/mi inaczej spojrzeć na ludzi o innym kolorze skóry. Teraz, gdy słyszę "o idzie murzyn", sama mam niesmak i od razu przywołuję określenie "czarnoskóry" :) ....

Agnieszko, nie zrozum że chciałam Cię w jakiś sposób obrazić, po prostu ta refleksja przyszła automatycznie i jak widać "nauka nie poszła w las" ale jak słyszę to określenie "murzyn" od razu tłumaczę dlaczego ta nazwa jest nietaktowna, a może to już tzw. "skrzywienie zawodowe" ? ;) ...

Spoko Iskierko :-) I dziękuję Ci za sugestię. Ja mam wśród swoich znajomych bardzo dużo czarnoskórych osób - wspaniai ludzie , więc na pewno żaden rasizm przeze mnie nie przemawia.
Jeszcze raz dziękuję za uwagę i pozdrawiam :-)

Iskierko , chciałabym jeszcze coś dodać - bo trochę też poszperalam w necie na ten temat :
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Murzyn
I tu m.in. czytamy :
Według słowników – w tym „Słownika Języka Polskiego” PWN – słowo „Murzyn” jest neutralne[3] i nie jest opatrzone kwalifikatorem „pogardliwie”, którym z kolei oznaczone jest słowo „czarnuch” (ang. nigger)[2][4]. Opinię tę podzielają m.in. dwaj językoznawcy: profesorowie Jerzy Bralczyk[5] i Jan Miodek[6] czy też czarnoskóry były poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – John Godson (nazywający siebie Murzynem[7]), który stwierdził:

"Naprawdę nie widzę nic złego w tym słowie. Przecież mówiąc o kimś, że jest ciemnoskóry możemy też mieć na myśli Meksykanina, Brazylijczyka czy Egipcjanina. Nie obrażam się na słowo „Murzyn”, jeśli słyszę je od osoby, która czuje szacunek do czarnoskórych".

Przy okazji porozmawiam również na ten temat z moimi czarnoskorymi znajomymi.

P.S. A pamiętacie taki wierszyk :
Julian Tuwim

Bambo

Murzynek Bambo w Afryce mieszka ,
czarną ma skórę ten nasz koleżka.

Uczy się pilnie przez całe ranki
Ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki.

A gdy do domu ze szkoły wraca ,
Psoci, figluje - to jego praca.

Aż mama krzyczy: "Bambo, łobuzie!'
A Bambo czarną nadyma buzię.

Mama powiada: "Napij się mleka"
A on na drzewo mamie ucieka.

Mama powiada :"Chodź do kąpieli",
A on się boi że się wybieli.

Lecz mama kocha swojego synka.
Bo dobry chłopak z tego murzynka.

Szkoda że Bambo czarny , wesoły
nie chodzi razem z nami do szkoły.

Iskierko - przeprowadzilam dyskusje w związku z tym tematem i określenie murzyn nie jest absolutnie obraźliwe.
Pozwoliłam również zajrzeć do Oxford dictionery:
Negro (po polsku murzyn) - member of a dark - skinned race orig. native to Africa . adj. 1 of Negroes . 2 (as negro) Zool black or dark . [Latin niger nigri black].
Natomiast jeśli wyrazimy się - nigger , będzie to bardzo obraźliwe gdyż po polsku to inaczej czarnuch.

Wróć do „Pozdrowienia, życzenia, podziękowania”