Cóż znaczy być Szczęśliwym ? Czym jest Szczęście ?

Czyli dział poświęcony na wszelkiego rodzaju rozmowy niekoniecznie związane z przesłaniem forum
Pstryk Provolone

Re: Cóż znaczy być Szczęśliwym ? Czym jest Szczęście ?

Postautor: Pstryk Provolone » wt wrz 19, 2017 10:41 pm

...
Ostatnio zmieniony wt paź 03, 2017 3:13 pm przez Pstryk Provolone, łącznie zmieniany 1 raz.
Miarą wszystkich rzeczy jest człowiek.

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » wt wrz 19, 2017 10:43 pm

...
Ostatnio zmieniony wt paź 03, 2017 3:13 pm przez Pstryk Provolone, łącznie zmieniany 1 raz.

korba

Postautor: korba » śr wrz 20, 2017 7:03 am

Spotkałem taką definicję:
Szczęście to w miarę trwały pozytywny stan psychiczny, obejmujący całą gamę uczuć — od zwykłego zadowolenia po głęboką, niezmierną radość życia — i połączony z naturalnym pragnieniem utrzymania tego stanu. Nie chodzi więc po prostu o doraźną przyjemność wywołaną np. jakimś dodatnim bodźcem.
Stan doświadczany dzięki błogosławieństwu Bożemu.

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » śr wrz 20, 2017 9:08 am

korba pisze:Spotkałem taką definicję:
Szczęście to w miarę trwały pozytywny stan psychiczny, obejmujący całą gamę uczuć — od zwykłego zadowolenia po głęboką, niezmierną radość życia — i połączony z naturalnym pragnieniem utrzymania tego stanu. Nie chodzi więc po prostu o doraźną przyjemność wywołaną np. jakimś dodatnim bodźcem.
Stan doświadczany dzięki błogosławieństwu Bożemu.

Trafna definicja ...

A ja mam z innego zródła...

Ps 34:9 pau "Skosztujcie i zobaczcie, że PAN jest dobry, szczęśliwy ten, kto się do Niego ucieka."
Ps 40:5 pau "Szczęśliwy człowiek, który ufność złożył w PANU...
Ps 84:13 bp "Jahwe Zastępów, szczęśliwy, kto się Tobie powierzył!"
Ps 94:12 bp "Szczęśliwy człowiek, którego Ty, o Jahwe, kształtujesz i pouczasz przez swe Prawo,"

Szczęście to społeczność z Bogiem....
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr wrz 20, 2017 10:38 am

Morwo , piszesz :
Szczęście to społeczność z Bogiem....

Czy uważasz Morwo , że np. ateiści nie są / nie mogą / nie potrafia być szczęśliwi?
To co dla jednych jest szczęściem dla drugich niekoniecznie - i tu podam przykład z mojego życia.
Otóż mój ojciec zmuszał moją siostrę i mnie do pójścia na zebranie , my czasem szłysmy ze lzami w oczach lecz z czasem buntowalysmy się (wolalysmy dostać nawet w skórę niż zrobić cos wbrew własnej woli). Nasz ojciec wiedział lepiej od nas co jest dla nas szczęściem nie licząc się z naszym zdaniem , uczuciami.
Zauważyłam też taką agresywną politykę nawracania a nawet słyszałam teksty typu : "O jaki ten człowiek musi być nieszczęśliwy bo nie chce poznać Boga / Jezusa?"
Przede wszystkim to nic na siłę..... - bo to jest próbą niewolenia drugiego człowieka i nieszczęście dla tej osoby. Uważam , że szczęście wiąże się z naszą wolną wolą a nie z zniewoleniem / próbą zniewolenia.

korba

Postautor: korba » śr wrz 20, 2017 10:50 am

Dlatego temat tego wątku powinien brzmieć: Co to znaczy być PRAWDZIWIE szczęśliwym.
Nawet jak szczęście dla kogoś to zjeść pizzę, uniknąć mandatu, albo tkwić w samozadowoleniu, że... skoro czczę Jezusa to ze mną jest wszystko OK.
NIKT z obecnych na forum NIE WIE JAK ŻYJEMY NA CO DZIEŃ. Deklaracje tekstowe są tylko deklaracjami i niczym więcej.
Są ludzie (a znam takich!), którzy bardziej skupiają się na JHWH a w praktyce żyją bardziej po 'Jezusowemu' niż zwolennicy boskości Jezusa.
Tekst na komputerze to jedno, a real to drugie. Czytam exŚJ w Internecie, jednak (zapewniam!) nie chciałbym mieć do czynienia z niektórymi w realu.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr wrz 20, 2017 11:18 am

korba pisze:Dlatego temat tego wątku powinien brzmieć: Co to znaczy być PRAWDZIWIE szczęśliwym.
Nawet jak szczęście dla kogoś to zjeść pizzę, uniknąć mandatu, albo tkwić w samozadowoleniu, że... skoro czczę Jezusa to ze mną jest wszystko OK.
NIKT z obecnych na forum NIE WIE JAK ŻYJEMY NA CO DZIEŃ. Deklaracje tekstowe są tylko deklaracjami i niczym więcej.
Są ludzie (a znam takich!), którzy bardziej skupiają się na JHWH a w praktyce żyją bardziej po 'Jezusowemu' niż zwolennicy boskości Jezusa.
Tekst na komputerze to jedno, a real to drugie. Czytam exŚJ w Internecie, jednak (zapewniam!) nie chciałbym mieć do czynienia z niektórymi w realu.

Korba - Hmmmm..... - PRAWDZIWIE SZCZESLIWYM.....
Czy uważasz , że np. ateiści nie mogą być prawdziwie szczęśliwi?
Ja również nie chciałabym mieć do czynienia z niektórymi w realu - nie tylko ex , ale i niektórymi sJ , wolę nawet towarzystwo nie jednego ateisty który ma / kieruję się - ujme to ogólnie - pozytywnymi / dobrymi wartościami w życiu niż nie jeden tzw. wierzący.
Korba - sama nazwa czy jej brak nie mówi nam nic o człowieku....

korba

Postautor: korba » śr wrz 20, 2017 11:28 am

Agnieszka pisze:Czy uważasz , że np. ateiści nie mogą być prawdziwie szczęśliwi?

Subiektywnie TAK ale nie prawdziwie. Co to za 'szczęście' gdy taki ateista ma świadomość, że spłodzi syna, zasadzi drzewo i zbuduje dom a potem sam trafi do piachu? I nie będzie oglądał swoich prawnuków i prapra...?
Skoro może żyć bez końca, ale o tym nie wie? Dotykam tzw. SENSU istnienia.
Jak dla mnie, to sens istnienia i szczęście jakie odczuwają ateiście jest porównywalny ze szczęściem zwierząt, które mają dzisiaj coś do zjedzenia, wychowają potomstwo i... NIC więcej. ŻADNEJ NADZIEI NA PRZYSZŁOŚĆ.
Dlatego piszę o PRAWDZIWYM SZCZĘŚCIU. Dawcą szczęścia jest Bóg a on... 'wieczność włożył w nasze serca' (Kazn Salomona 3:11), czego ateiści nie akceptują, wręcz zagłuszają. Moim zdaniem ateizm często wynika z... wygody. Wygodnie jest nie służyć Bogu udając, że go NIE MA. :-)

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr wrz 20, 2017 11:38 am

korba pisze:
Agnieszka pisze:Czy uważasz , że np. ateiści nie mogą być prawdziwie szczęśliwi?

Subiektywnie TAK ale nie prawdziwie. Co to za 'szczęście' gdy taki ateista ma świadomość, że spłodzi syna, zasadzi drzewo i zbuduje dom a potem sam trafi do piachu? I nie będzie oglądał swoich prawnuków i prapra...?
Skoro może żyć bez końca, ale o tym nie wie? Dotykam tzw. SENSU istnienia.
Jak dla mnie, to sens istnienia i szczęście jakie odczuwają ateiście jest porównywalny ze szczęściem zwierząt, które mają dzisiaj coś do zjedzenia, wychowają potomstwo i... NIC więcej. ŻADNEJ NADZIEI NA PRZYSZŁOŚĆ.
Dlatego piszę o PRAWDZIWYM SZCZĘŚCIU. Dawcą szczęścia jest Bóg a on... 'wieczność włożył w nasze serca' (Kazn Salomona 3:11), czego ateiści nie akceptują, wręcz zagłuszają. Moim zdaniem ateizm często wynika z... wygody. Wygodnie jest nie służyć Bogu udając, że go NIE MA. :-)

Korba , ja nie jestem ateistką a nie wierzę w życie wieczne :-) i jestem prawdziwie szczęśliwa :-)
I tu napiszę ogólnie - nie należę też do osób dla których szczęściem jest jakiś interes / osób które widzą w czymś jakiś interes.....

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » śr wrz 20, 2017 12:23 pm

...
Ostatnio zmieniony wt paź 03, 2017 3:14 pm przez Pstryk Provolone, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „O tym i o tamtym”