Związanie Szatana - Czym jest pojęciowo i literalnie ?

Dział poświęcony tematom ostatecznym takim jak koniec świata, powtórne przyjście Pana Jezusa itp.
Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Związanie Szatana - Czym jest pojęciowo i literalnie ?

Postautor: Kaznodzieya » śr gru 16, 2015 2:43 pm

Mamy często do czynienia z pewnymi pojęciami jakie spotykamy w Biblii. Jak Waszym zdaniem w oparciu o semantykę, słowniki, tradycje, ST i NT oraz inne zagadnienia obrazowe, pojęciowe i lingwistyczne można rozumieć słowo związać szatana, nie koniecznie tylko w oparciu o ten jeden werset z księgi objawiania Jana.

Jakie fragmenty pisma, porównania czy przykłady przychodzą Wam do głowy drodzy forumowicze ?

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Re: Związanie Szatana - Czym jest pojęciowo i literalnie ?

Postautor: Kaznodzieya » śr gru 16, 2015 2:58 pm

Pyt 1. Czy gdy czytany w uzasadnieniu że został szatan związany aby nie zwodził narodów to należy rozumieć dosłownie, aby nie skłócał królestw i powodował zamieszania oraz wojen udzielając władcom ze "swego ducha" ? Czy może także nie zwodził jednostkowo nas, ludzi ?

Czytamy:

"Potem ujrzałem anioła, zstępującego z nieba, który miał klucz od Czeluści i wielki łańcuch w ręce. I pochwycił Smoka, Węża starodawnego, którym jest diabeł i szatan, i związał go na tysiąc lat. I wtrącił go do Czeluści, i zamknął, i pieczęć nad nim położył, by już nie zwodził narodów, aż tysiąc lat się dopełni. A potem ma być na krótki czas uwolniony. (Apokalipsa (Objawienie) 20:1-3, Biblia Tysiąclecia)"

Czym jest owo związanie szatana w świetle słów "nie zwodził narodów" ?
Dlaczego nie czytamy aby "nie zwodził ludzi" ?
Czy jest jakaś różnica ?
Jak pismo odnosi się do kwestii terminu narody ?

Iskierka

Postautor: Iskierka » śr sty 20, 2016 8:37 am

Objawienie 20:1-3

Dla mnie te wersety są czytelne. Ja rozumiem, że chodzi o to, że w czasie 1000- lecia, szatan nie będzie miał wpływu na to, co się będzie dziać na ziemi. Będzie związany w takim sensie, że nie będzie miał możliwości działania, kuszenia ludzi, wpływania na ich sumienie, zachowanie, nie będzie podżegiwał przeciwko Bogu. Inaczej mówiąc będzie skrępowany czy to literalnie łańcuchem jak podaje wcześniejszy werset czy symbolicznie to nie istotne. Zostanie wrzucony do otchłani, która będzie jego więzieniem (w.7). Pobyt szatana w otchłani będzie przymusowy, wbrew jego woli. Nad nim anioł położy pieczęć aby nie mógł zwodzić. Pieczęć służyła do wyrażania woli tego, który ją posiada i do nadawania mocy prawa. Na przykład pieczętowano listy i miały one moc obowiązującą (Estery 3:12-14, szczególnie werset 14 podkreśla, że odpis pisma traktowany miał być jako ustawa, a ona jak wiemy zawsze ma moc obowiązującą) ; (1 Król 21:8-11). Przyłożyć pieczęć na czymś to symbol końca, zamknięcia. Pieczęć, którą położy anioł to niejako pokazanie czy potwierdzenie, że ona będzie miała moc obowiązującą przez 1000 lat, zgodnie z postanowieniem od Boga. Po tym czasie pieczęć nie będzie już miała mocy prawnej i szatan musi być wypuszczony.
Zwodzenie – nie chodzi tylko o pojedyncze osoby ale o wszystkich ludzi, całą ludzkość, stąd też użyty termin „narody”, a nie ludzie, co rodziłoby pytania - jacy ludzie, czy wszyscy ludzie? Naród to ogół mieszkańców danego terytorium, narody - to wszyscy, na całej ziemi. Są różne określenia dotyczące słowa „naród”.
Myślę, że roztrząsanie tego wersetu i wyszukiwanie na siłę innych opcji, to wchodzenie w dysputy filozoficzne i dzielenie włosa na czworo. Informacja w wersetach 1-3 jest krótka, prosta i nie wymaga dodatkowych komentarzy. Takie oczywiście jest moje zdanie. :)

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » czw sty 21, 2016 9:31 am

Jak czytam Słowo to widzę że nie zawsze "ten szatan" jest odpowiedzialny za nasze kuszenie. Chodzi mi o to że często mamy tendencje do zwalania winy jak Adam na Ewę że go zwiodła, a nawet na Boga "że mu ją dał". Czytam w Piśmie co potwierdza mi rozsadek w prawdzie, że to nasze pragnienia i ciało nas nęcą i nasza własna pożądliwość oczu. Więc czym jest owe zwodzenie ludzi czy całych narodów o jakim czytamy ? Najprawdopodobniej jest to jakieś ogóle określenie tak jak piszesz. Ja jednak osobiście widzę tu pewien obraz czasu panowania światła i świadomości ludzkiej w jakiej będą chodzili ludzie, przez co zło popełniane nie będzie miało miejsca. Pewna era pokoju, braku wojen i wyrządzania sobie wzajemnie zła.

Iskierka

Postautor: Iskierka » śr sty 27, 2016 10:03 am

Kaznodzieyo,
Zgodzę się z Tobą, że nie zawsze szatan jest odpowiedzialny za nasze kuszenie. W przeciwnym wypadku człowiek zawsze byłby jak ktoś ubezwłasnowolniony,bez winy i za co miałby być osądzony przez Boga, jeśli nie ma żadnego wpływu na to co robi, myśli, planuje?
List Jakuba 1:14,15 mówi „ lecz każdy bywa kuszony przez własne pożądliwości, które go pociągają i nęcą. Potem, gdy pożądliwość pocznie, rodzi grzech, a gdy grzech dojrzeje, rodzi śmierć”.
Najpierw było kuszenie w ogrodzie Eden aby zwieść ludzi by zeszli z drogi Bożej, a potem została ta ich niedoskonałość, którą przekazali nam. Zatem to co my robimy, to w dużej mierze nasze dobrowolne działanie, a nie koniecznie ingerencja szatana w każdy nasz krok.

To prawda, że przez 1000 lat ludzie będą żyć w pokoju, bez wojen. Ta sielanka zostanie przerwana po wyjściu szatana z otchłani. Zwodząc Adama i Ewę szatan podważył prawdomówność Boga, Boże dobre intencje co do ludzi, po prostu okazał się oszczercą. Teraz ponownie będzie chciał zwieść narody, może w tym sensie aby podważyć panowanie Baranka. Wiemy, że cały czas wiedzie spór z Jezusem. Obecnie to szatan jest bogiem tego świata i widzimy tego "owoce". Może być taki sam powód jak w Edenie.. parafrazując ”...czy rzeczywiście musi panować nad wami Bóg? sami nie dacie sobie rady? zobaczcie - żyjecie już w erze pokoju, nie ma wojen, macie pełne poznanie, nie wyrządzacie sobie zła, możecie liczyć na swoją doskonałość, umiejętność pokojowego współżycia z innymi, sami z siebie możecie być dumni, udało wam się, możecie być panami siebie, po cóż wam ten Bóg? JA mam lepszą koncepcję!Miałem 1000 lat aby się przygotować i teraz mam wspaniały dla was plan, LEPSZY, dajcie mi szansę pokazać!". ( to tak jak dziś zwalczające się partie ;)
Zwiedzie, bo wprowadzi narody w błąd. Nie kieruje się miłością ale jest zabójcą, nie ma w nim prawdy (ew.Jana 8:44).

Myślę, że zwodzenie, to podważenie słuszności panowania Boga i Baranka.
Poza tym dla kogoś kto miał już władzę nad ludźmi, to duży policzek, gdy się pozbawia takiego przywileju. Historia lubi się powtarzać, a ludzie szybko przyzwyczajają się do dobrego, nie pamiętają zła, zapomną, a 1000 lat to szmat czasu.
Tak ja rozumiem, ale ktoś może mieć inne spojrzenie :) .

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » śr sty 27, 2016 10:44 am

Ciekawie piszesz :)

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » śr sty 27, 2016 10:26 pm

Kaznodzieya pisze:Ciekawie piszesz :)

I ja tak uważam Iskierko.
Dziękuję za Twoją wypowiedź :)

Awatar użytkownika
Grzes55555

Postautor: Grzes55555 » śr paź 26, 2016 12:26 pm

Myślę że większość z nas może podczas jakiejś rozmowy własnej lub czyjejś lub w prośbie- ,,czy możesz mi pomóc w sprawie takiej lub owakiej..." słyszało słowa - Tutaj ja nic nie zrobię, mam związane ręce.

Oznacza to niemoc, brak możliwości działania.

bernard

Postautor: bernard » śr paź 26, 2016 1:29 pm

Ja łacze związanie z Obj z :
Łk 10 ,18
Wtedy rzekł do nich: «Widziałem szatana, spadającego z nieba jak błyskawica. 19 Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi. 20 Jednak nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie».

Mt 20,29
jak może ktoś wejść do domu mocarza, i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże? I dopiero wtedy dom Jego ograbi.

Awatar użytkownika
Grzes55555

Postautor: Grzes55555 » śr paź 26, 2016 1:41 pm

Zgadza się, niemoc.
Mocarz ( można też sparafrazować jako silniejszy od osoby która go chce obrabować ) gdyby miał możliwość działania by się obronił i nie pozwolił.

Wróć do „Tematy eschatologiczne”