Objawienie Jana 20 rozdział

Dział poświęcony tematom ostatecznym takim jak koniec świata, powtórne przyjście Pana Jezusa itp.
Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Objawienie Jana 20 rozdział

Postautor: Kaznodzieya » czw kwie 07, 2016 9:06 am

"(1) I widziałem anioła zstępującego z nieba, który miał klucz od otchłani i wielki łańcuch w swojej ręce. (2) I pochwycił smoka, węża starodawnego, którym jest diabeł i szatan, i związał go na tysiąc lat. (3) I wrzucił go do otchłani, i zamknął ją, i położył nad nim pieczęć, aby już nie zwodził narodów, aż się dopełni owych tysiąc lat. Potem musi być wypuszczony na krótki czas. (4) I widziałem trony, i usiedli na nich ci, którym dano prawo sądu; widziałem też dusze tych, którzy zostali ścięci za to, że składali świadectwo o Jezusie i głosili Słowo Boże, oraz tych, którzy nie oddali pokłonu zwierzęciu ani posągowi jego i nie przyjęli znamienia na czoło i na rękę swoją. Ci ożyli i panowali z Chrystusem przez tysiąc lat. (5) Inni umarli nie ożyli, aż się dopełniło tysiąc lat. To jest pierwsze zmartwychwstanie. (6) Błogosławiony i święty ten, który ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu; nad nimi druga śmierć nie ma mocy, lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i panować z nim będą przez tysiąc lat. "

(Objawienie) 20:1-6, Biblia Warszawska)

Chciałbym rozpocząć ogólną dyskusję pytaniem: o jakim ożyciu tutaj Waszym zdaniem czytamy w kontekście wspomnianego zmartwychwstania ?
Jak też rozumiecie powyższy fragment w ujęciu drugiego zmartwychwstania o jakim czytamy dalej:

(7) A gdy się dopełni tysiąc lat, wypuszczony zostanie szatan z więzienia swego (8) i wyjdzie, by zwieść narody, które są na czterech krańcach ziemi, Goga i Magoga, i zgromadzić je do boju; a liczba ich jak piasek morski. (9) I ruszyli na ziemię jak długa i szeroka, i otoczyli obóz świętych i miasto umiłowane. I spadł z nieba ogień, i pochłonął ich. (10) A diabeł, który ich zwodził, został wrzucony do jeziora z ognia i siarki, gdzie znajduje się też zwierzę i fałszywy prorok, i będą dręczeni dniem i nocą na wieki wieków. (11) I widziałem wielki, biały tron i tego, który na nim siedzi, przed którego obliczem pierzchła ziemia i niebo, i miejsca dla nich nie było. (12) I widziałem umarłych, wielkich i małych, stojących przed tronem; i księgi zostały otwarte; również inna księga, księga żywota została otwarta; i osądzeni zostali umarli na podstawie tego, co zgodnie z ich uczynkami było napisane w księgach. (13) I wydało morze umarłych, którzy w nim się znajdowali, również śmierć i piekło wydały umarłych, którzy w nich się znajdowali, i byli osądzeni, każdy według uczynków swoich. (14) I śmierć, i piekło zostały wrzucone do jeziora ognistego; owo jezioro ogniste, to druga śmierć. (15) I jeżeli ktoś nie był zapisany w księdze żywota, został wrzucony do jeziora ognistego.

(Objawienie) 20:7-15, Biblia Warszawska)

Czym jest pierwsze ożycie/zmartwychwstanie ? (w kontekście zasiadających na tronach)
Czym jest drugie zmartwychwstanie ? (w kontekście nieco innym gdyż w tym wypadku białego tronu)

christianinroman

Re: Objawienie Jana 20 rozdział

Postautor: christianinroman » wt maja 24, 2016 2:46 pm

Czytałem twoją dyskusję z Datsunem na temat czasów ostatecznych i Datsun podał kolejność wydarzeń, m.in., że zmartwychwstanie niesprawiedliwych nastąpi na początku tysiąclecia. Objawienie 20:5 : ,, Inni z umarłych nie ożyli, ażby skończyło się tysiąc lat. To jest pierwsze zmartwychwstanie. Pierwsze zmartwychwstanie jest opisane przez apostoła Pawła w 1 do Koryntian 15:20-23,51-54. Z Objawienia wynika, że 2-gie zmartwychwstanie będzie po tysiącu lat. Pozdrawiam cię Bracie.

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » wt maja 24, 2016 3:09 pm

Obszerny fragment księgi Objawienia ,co do której podchodzę z wielką ostrożnością, bo interpretacji jest tak wiele,że szkoda mówić.
Moje zrozumienie, które uznaję za najbardziej prawdopodobne bo wg.mnie harmonizuje z resztą Biblii jest takie:
Pierwsze zmartwychwstanie dla wybranych (objetych wyborem Bożym)...którzy wytrwali do końca i zwycięzyli...
Drugie zmartwychwstanie dla nie wybranych czyli objętych "łaską Bożą" na mocy przelanej krwi naszego Pana...
O wyborze i wolnej łasce wspomniałam już w sąsiednim wątku,ale to temat morze więc nie zaśmiecam...
Chętnie poznam Wasze spojrzenie na ten fragment...
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » wt maja 24, 2016 3:55 pm

A co ze zmartwychwstaniem duchowym do życia w Bogu, za tego życia ? Co z nowonarodzeniem ?
Czyście nie zmartwychwstali do życia dzięki wierze i zrodzeniu z Boga przez przyjęcie słowa stając się dziećmi bożymi ?

Umownie to pomijamy czy nie ma Waszym zdaniem o tym mowy w Objawieniu Janowym ?

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » wt maja 24, 2016 4:32 pm

W Objawieniu Janowym jest mowa o nowonarodzonych...Np.
Ci ożyli i panowali z Chrystusem przez tysiąc lat. ...

Polecam w tym temacie zmartwychwstania do życia w Bogu (nowonarodzenie) rozmowę Jezusa z Nikodemem...
Ew. Jana 3:3-8
(3) Odpowiadając Jezus, rzekł mu: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego. (4) Rzekł mu Nikodem: Jakże się może człowiek narodzić, gdy jest stary? Czyż może powtórnie wejść do łona matki swojej i urodzić się? (5) Odpowiedział Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego. (6) Co się narodziło z ciała, ciałem jest, a co się narodziło z Ducha, duchem jest. (7) Nie dziw się, że ci powiedziałem: Musicie się na nowo narodzić. (8) Wiatr wieje, dokąd chce, i szum jego słyszysz, ale nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd idzie; tak jest z każdym, kto się narodził z Ducha.
Obrazek
Powtórzę:
Co się narodziło z ciała, ciałem jest, a co się narodziło z Ducha, duchem jest.
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » wt maja 24, 2016 4:51 pm

Morwa skoro wydawać by się mogło konotujesz owe 1000 lat do fragmentu z nauką dla Nikodema i wspomnianego tam przez Jezusa ponownego narodzenia, to czy uważasz że owe zmartwychwstanie i 1000 lat królowania z Chrystusem w Objawieniu u Jana dotyczy tych, którzy ożyli już za czasów Jezusa i dzieje się tak do dzisiaj ? Czyli narodzonych z Boga a będących przedtem umarłymi jak w słowach samego Jezusa, Pawła czy Jana ?

"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, że nadchodzi godzina, nawet już jest, kiedy to umarli usłyszą głos Syna Bożego, i ci, którzy usłyszą, żyć będą". (Ew. Jana 5:25 BT)

lub

My wiemy, że przeszliśmy ze śmierci do życia, bo miłujemy braci, kto zaś nie miłuje, trwa w śmierci. (1 List Jana 3:14 BT)

lub

"Lecz Jezus mu odpowiedział: Pójdź za Mną, a zostaw umarłym grzebanie ich umarłych! (Ew. Mateusza 8:22, BT)

lub

"I wy byliście umarłymi na skutek waszych występków i grzechów" (List do Efezjan 2:1, BT)

etc,,,etc,,,etc.

christianinroman pisze:Czytałem twoją dyskusję z Datsunem na temat czasów ostatecznych i Datsun podał kolejność wydarzeń, m.in., że zmartwychwstanie niesprawiedliwych nastąpi na początku tysiąclecia. Objawienie 20:5 : ,, Inni z umarłych nie ożyli, ażby skończyło się tysiąc lat. To jest pierwsze zmartwychwstanie. Pierwsze zmartwychwstanie jest opisane przez apostoła Pawła w 1 do Koryntian 15:20-23,51-54. Z Objawienia wynika, że 2-gie zmartwychwstanie będzie po tysiącu lat.

Pozdrawiam cię Bracie.

Więc pewnie wiesz że niektóre kwestie w Obj. Jana rozumiemy nieco inaczej, ale nie roztrząsamy tego :) Nie chce rozwijać w temacie jaki utworzył a ja szanuję Jego Wolę. Ja także jak Morwa podchodzę z wielką rezerwą i ostrożnością do wykładni zmartwychwstania i czasów ostatecznych, bo interpretacji jest mnóstwo nawet tych pięknie się zazębiających. Jednak jest to najtrudniejsza księga Biblijna a ja nie poznałem moim zdaniem jeszcze nikogo, kto by miał do niej bezbłędny klucz. Inną jeszcze obiektywnie i w zgodzie z prawdą jest fakt, że nie mam ku temu specjalnych kwalifikacji aby tą bezbłędność komuś przyznać.

Łatwiej mi jednak na podstawie mojego własnego poznania w świetle słowa, języka przekazu, czy obrazu z historii Izraela ocenić, co nosi znamiona niepewności, względności, wieloznaczności niż poprawności.

Pozdrawiam Serdecznie i Ciebie

christianinroman

Postautor: christianinroman » śr maja 25, 2016 3:44 pm

W NT są 3 fragmenty wskazujące nam czekającym na wtóre przyjście Chrystusa po Kościół, że PIERWSZE ZMARTWYCHWSTANIE jest dla należących do Chrystusa; 1 do Koryntian 15 rozdział ( Paweł odsłania tajemnicę ); 1 do Tesaloniczan 4:13-18 jedni śpią snem śmierci, a drudzy są jeszcze żywi w swoich ciałach i czekają na spotkanie z Panem. Paweł zachęca nas żyjących byśmy tą nadzieją się pocieszali. Objawienie 20:1-6.

Wróć do „Tematy eschatologiczne”