Łuk 23:43 - Obietnica dana przestępcy- Dziś będziesz w raju, czy dziś obiecuję że ( kiedyś ) będziesz?

Dział poświęcony tematom ostatecznym takim jak koniec świata, powtórne przyjście Pana Jezusa itp.
bernard

Re: Łuk 23:43 - Obietnica dana przestępcy- Dziś będziesz w raju, czy dziś obiecuję że ( kiedyś ) będziesz?

Postautor: bernard » ndz lis 06, 2016 3:50 pm

Datsun pisze:
bernard pisze:Wierze ze Apostołowie w sprawach wiary byli nieomylni . Oczywiscie ów nieomylność była z Boga a nie z ludzkiej natury .

Chyba niekoniecznie byli nieomylni:

Gal. 2:11-14
11. A gdy przyszedł Kefas do Antiochii, przeciwstawiłem mu się otwarcie, bo też okazał się winnym.
12. Zanim bowiem przyszli niektórzy od Jakuba, jadał razem z poganami; a gdy przyszli, usunął się i odłączył z obawy przed tymi, którzy byli obrzezani.
13. A wraz z nim obłudnie postąpili również pozostali Żydzi, tak że i Barnaba dał się wciągnąć w ich obłudę,
14. Ale gdy spostrzegłem, że nie postępują zgodnie z prawdą ewangelii, powiedziałem do Kefasa wobec wszystkich: Jeśli ty, będąc Żydem, po pogańsku żyjesz, a nie po żydowsku, czemuż zmuszasz pogan żyć po żydowsku?
(BW)

;)

No ale tu jest mowa o postepowaniu .

Jezeli prxyjmiemy ze apostolowie byli omylni w sprawach wiary to dlaczego przyjmujemy ze NT jest nieomylnym nauczaniem ? Czy byli oni nieomylni tylko kiedy spisywany byl NT czy zawsze kiedy nauczali , czy to ustnie czy pisemnie ?

Zauwazmy ze nieomylnos nie zasadza sie na ludzkiej naturze tylko na Bogu .

Awatar użytkownika
Grzes55555

Re: Łuk 23:43 - Obietnica dana przestępcy- Dziś będziesz w raju, czy dziś obiecuję że ( kiedyś ) będziesz?

Postautor: Grzes55555 » ndz lis 06, 2016 3:55 pm

Myślę że Datsunowi bardziej chodziło o to że choć byli Apostołami to jednak popełniali błędy jak i my wszyscy.

Rz 2:12 12 Wszyscy zboczyli z drogi, zarazem się zepsuli, nie ma takiego, co dobrze czyni, zgoła ani jednego.

bernard

Postautor: bernard » ndz lis 06, 2016 4:05 pm

To tez mowa jest tylko o bezblednym nauczaniu ewangelii ( co jest z Boga ) , a nie o bezblednym zyciu ( co jest z czlowieka ) .

Awatar użytkownika
Grzes55555

Postautor: Grzes55555 » ndz lis 06, 2016 6:02 pm

O nauczaniu tak, nauczali zgodnie z Duchem Świętym, o czym mówią słowa z Łuk 24:29 , czyli dopóki nie dostali daru Ducha Świętego mięli zakaz nauczania.

Oto Ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż będziecie przyobleczeni mocą z wysoka». Łk 24;49 BT

Ale w codziennym zachowaniu grzeszyli, o czym świadczy choćby zaparcie się Piotra.

Mt

69 Piotr zaś siedział zewnątrz na dziedzińcu. Podeszła do niego jedna służąca i rzekła: «I ty byłeś z Galilejczykiem Jezusem». 70 Lecz on zaprzeczył temu wobec wszystkich i rzekł: «Nie wiem, co mówisz». 71 A gdy wyszedł ku bramie, zauważyła go inna i rzekła do tych, co tam byli: «Ten był z Jezusem Nazarejczykiem». 72 I znowu zaprzeczył pod przysięgą: «Nie znam tego Człowieka». 73 Po chwili ci, którzy tam stali, zbliżyli się i rzekli do Piotra: «Na pewno i ty jesteś jednym z nich, bo i twoja mowa cię zdradza». 74 Wtedy począł się zaklinać i przysięgać: «Nie znam tego Człowieka». I w tej chwili kogut zapiał.75 Wspomniał Piotr na słowo Jezusa, który mu powiedział: «Zanim kogut zapieje, trzy razy się Mnie wyprzesz». Wyszedł na zewnątrz i gorzko zapłakał.

Mk

66 Kiedy Piotr był na dole na dziedzińcu, przyszła jedna ze służących najwyższego kapłana.67 Zobaczywszy Piotra grzejącego się [przy ogniu], przypatrzyła mu się i rzekła: «I tyś był z Nazarejczykiem Jezusem». 68 Lecz on zaprzeczył temu, mówiąc: «Nie wiem i nie rozumiem, co mówisz». I wyszedł na zewnątrz do przedsionka, a kogut zapiał. 69 Służąca, widząc go, znowu zaczęła mówić do tych, którzy tam stali: «To jest jeden z nich». 70 A on ponownie zaprzeczył. Po chwili ci, którzy tam stali, mówili znowu do Piotra: «Na pewno jesteś jednym z nich, jesteś także Galilejczykiem». 71 Lecz on począł się zaklinać i przysięgać: «Nie znam tego człowieka, o którym mówicie». 72 I w tej chwili kogut powtórnie zapiał. Wspomniał Piotr na słowa, które mu powiedział Jezus: «Pierwej, nim kogut dwa razy zapieje, trzy razy Mnie się wyprzesz». I wybuchnął płaczem.

Łk

54 A Piotr szedł z daleka. 55 Gdy rozniecili ogień na środku dziedzińca i zasiedli wkoło, Piotr usiadł także między nimi. 56 A jakaś służąca, zobaczywszy go siedzącego przy ogniu, przyjrzała mu się uważnie i rzekła: «I ten był razem z Nim». 57 Lecz on zaprzeczył temu, mówiąc: «Nie znam Go, kobieto». 58 Po chwili zobaczył go ktoś inny i rzekł: «I ty jesteś jednym z nich». Piotr odrzekł: «Człowieku, nie jestem». 59 Po upływie prawie godziny jeszcze ktoś inny począł zawzięcie twierdzić: «Na pewno i ten był razem z Nim; jest przecież Galilejczykiem».60 Piotr zaś rzekł: «Człowieku, nie wiem, co mówisz». I w tej chwili, gdy on jeszcze mówił, kogut zapiał. 61 A Pan obrócił się i spojrzał na Piotra. Wspomniał Piotr na słowo Pana, jak mu powiedział: «Dziś, zanim kogut zapieje, trzy razy się Mnie wyprzesz».62 Wyszedł na zewnątrz i gorzko zapłakał.

J

25 A Szymon Piotr stał i grzał się [przy ogniu]. Powiedzieli wówczas do niego: «Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów?» On zaprzeczył mówiąc: «Nie jestem». 26 Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: «Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie?» 27 Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » ndz lis 06, 2016 6:30 pm

bernard pisze:
Datsun pisze:
bernard pisze:Wierze ze Apostołowie w sprawach wiary byli nieomylni . Oczywiscie ów nieomylność była z Boga a nie z ludzkiej natury .

Chyba niekoniecznie byli nieomylni:

Gal. 2:11-14
11. A gdy przyszedł Kefas do Antiochii, przeciwstawiłem mu się otwarcie, bo też okazał się winnym.
12. Zanim bowiem przyszli niektórzy od Jakuba, jadał razem z poganami; a gdy przyszli, usunął się i odłączył z obawy przed tymi, którzy byli obrzezani.
13. A wraz z nim obłudnie postąpili również pozostali Żydzi, tak że i Barnaba dał się wciągnąć w ich obłudę,
14. Ale gdy spostrzegłem, że nie postępują zgodnie z prawdą ewangelii, powiedziałem do Kefasa wobec wszystkich: Jeśli ty, będąc Żydem, po pogańsku żyjesz, a nie po żydowsku, czemuż zmuszasz pogan żyć po żydowsku?
(BW)

;)

No ale tu jest mowa o postepowaniu .

Jezeli prxyjmiemy ze apostolowie byli omylni w sprawach wiary to dlaczego przyjmujemy ze NT jest nieomylnym nauczaniem ? Czy byli oni nieomylni tylko kiedy spisywany byl NT czy zawsze kiedy nauczali , czy to ustnie czy pisemnie ?

Zauwazmy ze nieomylnos nie zasadza sie na ludzkiej naturze tylko na Bogu .

To co pisali apostołowie było pod natchnieniem Bożym. Co do innych spraw nie chcę być dogmatyczny i twierdzić, że apostołowie byli nieomylni. Może byli...

Awatar użytkownika
Grzes55555

Postautor: Grzes55555 » ndz lis 06, 2016 6:31 pm

Właśnie do tego zmierzałem.

Iskierka

Postautor: Iskierka » ndz lis 06, 2016 6:45 pm

Pierwszy raz spotkałam się ze słowem „raj” w Ew. Łk 23: 43 gdzie Pan Jezus powiedział do łotra „zaprawdę powiadam ci dziś będziesz ze mną w raju”. Świadkowie skupili się tu na tzw. przecinku i są dywagacje czy „dziś” łotr będzie w raju z Jezusem, czy „dziś” Jezus dał Mu obietnicę, że będzie w raju. Najważniejszy jak się okazuje jest „przecinek”, bo i zrozumienie w związku z tym jest inne. Wszystkim raj zazwyczaj kojarzy się z życiem Adama i Ewy w ogrodzie Eden, czyli na ziemi. Co prawda w 1 Moj2:8-15 nie ma słowa „raj” ale, że Bóg osadził go w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i strzegł”. Potocznie jednak przyjęło się mówić, że pierwsi ludzie żyli w raju na ziemi czyli w krainie bez chorób, zła, nienawiści, mieli żyć wiecznie dopóki ni zgrzeszyli z własnej woli.

Kiedy więc Jezus mówił łotrowi o raju, to nic dziwnego, że niektórzy kojarzą ten fakt z życiem na ziemi (pod panowaniem Jezusa jako Króla) dopiero po zmartwychwstaniu w ludzkich ciałach. Czy przecinek musi być po słowie „dziś”. Co jednak jeśli przecinek jest przed słowem „dziś”? Ano zmienia to sens, bo „dziś” zmarł Jezus i „dziś” miał być łotr razem z Nim, czyli gdzie? Wszystko wskazuje na to, że nie na ziemi, bo ciało Jezusa było w grobie 3 dni, jeszcze nie zmartwychwstał, nie wstąpił do nieba aby przedstawić Bogu Ojcu wartość swojej ofiary za nas. I tu jest tzw. „inne światło” na tę sprawę. Ciało Jezusa poniosło śmierć, ale duch Jezusa żył, bo w tym duchu „poszedł i zwiastował duchom będącym w więzieniu, które niegdyś były nieposłuszne gdy Bóg cierpliwie czekał za dni Noego, kiedy budowano arkę, w której tylko niewielu, to jest osiem dusz, ocalało przez wodę” ( 1 Pi 3:18,19). Poszedł do aniołów, których trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu”(Judy 6; 2 Pi 2:4). Z tego wynika, że są pewne miejsca, określane mianem kraina umarłych, otchłań, ciemnica gdzie przebywają „dusze” czy „duchy” i czekają na sąd, ale jest też tzw. „łono Abrahama” – (podobieństwo o bogaczu i Łazarzu Ew. Łk. 16:19-31) czyli miejsce dla dusz ludzi uznanych przez Boga za sprawiedliwych, które tam przebywają do czasu zmartwychwstania ciała. Wszystko to jest w sferze duchowej, nie ziemskiej i dotyczy teraźniejszości.

O ap. Pawle jest napisane, że „został uniesiony w zachwyceniu do raju....... do trzeciego nieba ”(2 Kor. 12:2-4).
Objawienie 2:7 mówi „ Kto ma uszy niechaj słucha, co Duch mówi do zborów. Zwycięzcy dam spożywać z drzewa żywota, które jest w raju Bożym”.
Ten raj zatem kojarzy się z niebem, z Bogiem.

Co Jezus miał na myśli mówiąc łotrowi o raju? Prawdopodobnie to, że będzie z Nim w niebie, w Jego królestwie.
Łotr mówi - Panie wspomnij na mnie gdy będziesz w swoim królestwie, na to Jezus - zaprawdę powiadam ci dziś będziesz ze mną w moim królestwie...nie, będziesz ze mną w raju. Dlaczego użył tu słowa "raj" a nie "królestwo"?
Z tego co napisał ap. Paweł o trzecim niebie- raju wynika, że to jakieś konkretne miejsce w Królestwie Jezusa, tak to rozumiem. Czy jest to, to samo miejsce co "łono Abrahama", miejsce dla ludzi sprawiedliwych czekających na zmartwychwstanie?

Przez ten znak interpunkcyjny, dochodzi do zaciętych dyskusji i kto wie czy nawet nie do tworzenia doktryny.
Najważniejszą rzeczą według mnie jest to, że łotr będzie w raju z Jezusem,bo taką dostał obietnicę, a czy było to "dziś" czy będzie "jutro", to nie istotne.
Skoro Biblia nie dywaguje obficie na ten temat, przyjmuję to co w niej czytam.

Awatar użytkownika
Grzes55555

Postautor: Grzes55555 » ndz lis 06, 2016 6:57 pm

I warto tu zaznaczyć tekst obietnicy- będziesz w raju.
Nie pisze tam- będziesz w Domu Ojca.
Gdy Pan Jezus odchodził mówił- w domu Ojca mieszkań wiele a ja idę przygotować wam miejsce.
Czyli można by wnioskować że Dom Ojca a raj to są dwa różne miejsca.

bernard

Postautor: bernard » ndz lis 06, 2016 8:04 pm

Datsun
To co pisali apostołowie było pod natchnieniem Bożym. Co do innych spraw nie chcę być dogmatyczny i twierdzić, że apostołowie byli nieomylni. Może byli...

Hmm... czyli to co wyszlo spod pióra apostolskiego mialo asystencje bożą , gloszenie zas np ustne juz tej asystencji nie posiadalo ?

bernard

Postautor: bernard » ndz lis 06, 2016 8:08 pm

Grzes55555 pisze:I warto tu zaznaczyć tekst obietnicy- będziesz w raju.
Nie pisze tam- będziesz w Domu Ojca.
Gdy Pan Jezus odchodził mówił- w domu Ojca mieszkań wiele a ja idę przygotować wam miejsce.
Czyli można by wnioskować że Dom Ojca a raj to są dwa różne miejsca.

Raj stal sie synonimem Domu Ojca , Nieba

Wróć do „Tematy eschatologiczne”