Nowe niebo i nowa ziemia

Dział poświęcony tematom ostatecznym takim jak koniec świata, powtórne przyjście Pana Jezusa itp.
Iskierka
Posty: 1238
Rejestracja: śr lis 11, 2015 8:49 am

Nowe niebo i nowa ziemia

Postautor: Iskierka » sob mar 11, 2017 10:10 am

Na ziemi czy w niebie?

"Dziękujemy Bogu, Ojcu, Pana naszego Jezusa Chrystusa, zawsze gdy się za was modlimy. Bo usłyszeliśmy o wierze waszej w Chrystusie Jezusie i o miłości jaką żywicie dla wszystkich świętych. Dla nadziei, która jest przygotowana dla was w niebie, o niej to słyszeliście już przedtem w ewangelicznym Słowie prawdy. Które was doszło, tak dzieje się to zarówno na całym świecie, jak i pośród was od tego dnia, kiedy usłyszeliście i poznaliście łaskę Bożą w prawdzie, że ona wydaje owoc i rośnie" (Kol 1:3-6).

"Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, który według wielkiego miłosierdzia swego odrodził nas ku nadziei żywej przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ku dziedzictwu nieznikomemu i nieskalanemu i niezwiędłemu jakie zachowane jest w niebie dla was" 1 Pi 1:4.

"Nasza zaś ojczyzna jest w niebie, skąd też Zbawiciela oczekujemy, Pana Jezusa Chrystusa" (Fil. 3:20).

"....Lecz oni zdążają do lepszej to jest do niebiańskiej. Dlatego Bóg nie wstydził się być nazwany ich Bogiem, gdy przygotował dla nich miasto" (Hebr. 11:13-16).

Świadkowie Jehowy jak najbardziej wierzą, że chrześcijanie mają nadzieję niebiańską tyle że według Nich to tylko małe grono 144 000. Większość ma nadzieję życia na ziemi opierając się na obietnicach, które były dane Izraelowi. Stąd przytaczają wersety ze ST o ziemi np. Ps 37: 9-11,22; Izaj.33:24; Izaj. 35:5-10; Izaj. 65:17-25.; Izaj. 66:1,2,2-24.; Obj.21:1-5;.

.......................................................
...i widziałem Jeruzalem zstępujące z nieba od Boga.... Obj. 21:2
Mam pytanie w związku z tym. W jakim celu to Jeruzalem zstępuje od Boga? czy to znaczy że zstępuje na nową ziemię? czy to znaczy, że chrześcijanie będą jednak też mieszkać na tzw. nowej ziemi? w. 3 "oto przybytek Boga między ludźmi.. a jeśli tylko w niebie, to jaki jest cel uczynienia nowej ziemi? Czy po to by z wysokości patrzeć na nasz glob?

Awatar użytkownika
Datsun
Posty: 2757
Rejestracja: pt wrz 11, 2015 6:34 pm
Lokalizacja: Białystok

Re: Nowe niebo i nowa ziemia

Postautor: Datsun » sob mar 11, 2017 4:59 pm

Wydzieliłem post Iskierki jako oddzielny temat.
Chętnie się wypowiem ale najszybciej jutro, bo teraz mam tylko komórkę do dyspozycji.

Ilyad
Posty: 1204
Rejestracja: pn wrz 21, 2015 6:56 am

Re: Nowe niebo i nowa ziemia

Postautor: Ilyad » sob mar 11, 2017 11:44 pm

Mam pytanie w związku z tym. W jakim celu to Jeruzalem zstępuje od Boga? czy to znaczy że zstępuje na nową ziemię?

Mówi o tym "modlitwa Pańska":
Mt 6:10: "Przyjdź Królestwo twoje, Bądź wola twoja, jak w niebie, tak i na ziemi."
Parafrazując: Nowe Jeruzalem zstępuje by stać się "królestwem Bożym", by na Ziemi działa się wola Boża:
Dn 2:44: "Za dni tych królów Bóg niebios stworzy królestwo, które na wieki nie będzie zniszczone, a królestwo to nie przejdzie na inny lud; zniszczy i usunie wszystkie owe królestwa, lecz samo ostoi się na wieki,"
czy to znaczy, że chrześcijanie będą jednak też mieszkać na tzw. nowej ziemi? w. 3 "oto przybytek Boga między ludźmi.. a jeśli tylko w niebie, to jaki jest cel uczynienia nowej ziemi? Czy po to by z wysokości patrzeć na nasz glob?

Chrześcijanie, którzy dostąpili zmartwychwstania będą mieli wpływ na wydarzenia na ziemi, ale ich mieszkania i ojczyzna będą w rzeczywistości duchowej. Nowa Ziemia to nowe społeczeństwo ludzi- Żydów i pogan. W tym czasie wypełnią się liczne obietnice ST dane Żydom, a nawet Abrahamowi, bo dotąd się nie wypełniły.

Awatar użytkownika
morwa
Posty: 1243
Rejestracja: wt paź 27, 2015 10:20 am

Re: Nowe niebo i nowa ziemia

Postautor: morwa » ndz mar 12, 2017 2:23 am

Ilyad pisze:Chrześcijanie, którzy dostąpili zmartwychwstania będą mieli wpływ na wydarzenia na ziemi, ale ich mieszkania i ojczyzna będą w rzeczywistości duchowej. Nowa Ziemia to nowe społeczeństwo ludzi- Żydów i pogan. W tym czasie wypełnią się liczne obietnice ST dane Żydom, a nawet Abrahamowi, bo dotąd się nie wypełniły.

To jak to,poganie nie bedą musieli się nawrócić? Pozostaną nadal poganami?
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Ilyad
Posty: 1204
Rejestracja: pn wrz 21, 2015 6:56 am

Re: Nowe niebo i nowa ziemia

Postautor: Ilyad » ndz mar 12, 2017 7:31 am

morwa pisze:
Ilyad pisze:Chrześcijanie, którzy dostąpili zmartwychwstania będą mieli wpływ na wydarzenia na ziemi, ale ich mieszkania i ojczyzna będą w rzeczywistości duchowej. Nowa Ziemia to nowe społeczeństwo ludzi- Żydów i pogan. W tym czasie wypełnią się liczne obietnice ST dane Żydom, a nawet Abrahamowi, bo dotąd się nie wypełniły.

To jak to,poganie nie bedą musieli się nawrócić? Pozostaną nadal poganami?

Oczywiście że będą musieli się nawrócić. Chodzi tam o pogan, którzy będą żyli wówczas. Los pogan którzy dziś odrzucają Ewangelię, jeśli nie zdążą się nawrócić jest jasno opisany: poniosą sprawiedliwą karę za grzechy po śmierci:
J 8:24: "Dlatego powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Jeśli bowiem nie uwierzycie, że to Ja jestem, pomrzecie w swoich grzechach."

Mk 16:15-16: "I rzekł im: Idąc na cały świat, głoście ewangelię wszystkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony."

Ci z pogan, którzy dożyją powrotu Chrystusa, zginą z nastaniem Millenium przy oczyszczeniu Ziemi ogniem:

2P 3:10-13: "A dzień Pański nadejdzie jak złodziej; wtedy niebiosa z trzaskiem przeminą, a żywioły rozpalone stopnieją, ziemia i dzieła ludzkie na niej spłoną. Skoro to wszystko ma ulec zagładzie, jakimiż powinniście być wy w świętym postępowaniu i w pobożności, Jeżeli oczekujecie i pragniecie gorąco nastania dnia Bożego, z powodu którego niebiosa w ogniu stopnieją i rozpalone żywioły rozpłyną się? Ale my oczekujemy, według obietnicy nowych niebios, i nowej ziemi, w których mieszka sprawiedliwość."

Awatar użytkownika
morwa
Posty: 1243
Rejestracja: wt paź 27, 2015 10:20 am

Re: Nowe niebo i nowa ziemia

Postautor: morwa » ndz mar 12, 2017 8:13 am

Ilyad pisze:... Los pogan którzy dziś odrzucają Ewangelię, jeśli nie zdążą się nawrócić jest jasno opisany: poniosą sprawiedliwą karę za grzechy po śmierci:


Ci z pogan, którzy dożyją powrotu Chrystusa, zginą z nastaniem Millenium przy oczyszczeniu Ziemi ogniem:

2P 3:10-13: "A dzień Pański nadejdzie jak złodziej; wtedy niebiosa z trzaskiem przeminą, a żywioły rozpalone stopnieją, ziemia i dzieła ludzkie na niej spłoną. Skoro to wszystko ma ulec zagładzie, jakimiż powinniście być wy w świętym postępowaniu i w pobożności, Jeżeli oczekujecie i pragniecie gorąco nastania dnia Bożego,[u] z powodu którego niebiosa w ogniu stopnieją i rozpalone żywioły rozpłyną się?[/u] Ale my oczekujemy, według obietnicy nowych niebios, i nowej ziemi, w których mieszka sprawiedliwość."


A czy wszyscy poganie dzisiaj świadomie odrzucają ? Czy do każdego dociera to,co odrzucają,czy w pełni to rozumieją i czy w ogóle dociera do nich Dobra Nowina?
Nie sądzę....
W Biblii czytamy,że JEDYNIE świadome odrzucenie skutkuje WIECZNYM ZATRACENIEM...
Hbr 10:26 bw "Bo jeśli otrzymawszy poznanie prawdy, rozmyślnie grzeszymy, nie ma już dla nas ofiary za grzechy,"

Hebr. 6
(4) Jest bowiem rzeczą niemożliwą, żeby tych - którzy raz zostali oświeceni i zakosztowali daru niebiańskiego, i stali się uczestnikami Ducha Świętego, (5) i zakosztowali Słowa Bożego, że jest dobre oraz cudownych mocy wieku przyszłego - (6) gdy odpadli, powtórnie odnowić i przywieść do pokuty, ponieważ oni sami ponownie krzyżują Syna Bożego i wystawiają go na urągowisko.


' ziemia i dzieła ludzkie na niej spłoną.' A ludzie?

I jak rozumieć słowa? ... ' niebiosa w ogniu stopnieją' ?
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Awatar użytkownika
Datsun
Posty: 2757
Rejestracja: pt wrz 11, 2015 6:34 pm
Lokalizacja: Białystok

Re: Nowe niebo i nowa ziemia

Postautor: Datsun » ndz mar 12, 2017 11:42 am

Iskierka pisze:Mam pytanie w związku z tym. W jakim celu to Jeruzalem zstępuje od Boga? czy to znaczy że zstępuje na nową ziemię? czy to znaczy, że chrześcijanie będą jednak też mieszkać na tzw. nowej ziemi? w. 3 "oto przybytek Boga między ludźmi.. a jeśli tylko w niebie, to jaki jest cel uczynienia nowej ziemi? Czy po to by z wysokości patrzeć na nasz glob?


Bardzo trafne pytania, Iskierko.
Kiedyś był na tym forum temat gdzie przedstawiłem swoje spojrzenie na kolejność wydarzeń ostatecznych:
viewtopic.php?f=45&t=407

Pokrótce spróbuję odpowiedzieć na Twoje pytania. Oczywiście sam zachowuję dystans do tego jak to rozumiem i z góry mówię aby nie było niedomówień, że nie uważam się za jakikolwiek autorytet w tej materii. Zwyczajnie mogę się mylić i nawet nie próbuję udawać nauczyciela czy teologa. :)

Uważam, że Nowe Jeruzalem to odpowiednik arki Noego do której schronili się rodzina Noego oraz zwierzęta aby uniknąć zagłady w końcu ówczesnego świata. Wiemy, że taki sam koniec tylko że w ogniu czeka świat obecny o czym wspominał Ilyad. Nowe Jeruzalem to Królestwo Boże o którego przyjście się modlimy zstępujące z nieba na ziemię z Panem Jezusem i dokładnie tam zostaną pochwyceni żyjący jeszcze chrześcijanie oraz zmartwychwstaną sprawiedliwi Starego Testamentu oraz zmarli chrześcijanie (Hebr. 11:39,40). Na zewnątrz w ciemnościach które zalegną cały świat pozostaną wszyscy niegodni znalezienia się w Królestwie Bożym (Łuk.13:28-29 ; Mat. 8:11-12). Zwiedzione królestwa z wojskami wyruszą na wojnę z Królestwem Bożym , Nowe Jeruzalem (Obj.16:14-16). Wtedy nastąpi koniec obecnego świata w ogniu i przeżyją tylko ci co będą w arce, czyli Mieście. Koniec świata to przeminięcie niebios i ziemi opisywane w wielu miejscach Biblii oraz liście Piotra. Potem nastąpi sąd nad wszystkimi zmarłymi (Obj.20:11-15).
Po sądzie i wypaleniu ziemi literalnym ogniem (być może będzie to trwało 300 dni jak za potopu) rozlegnie się głos z Nowej Jerozolimy "oto wszystko nowym czynię" (Obj.21:3-5). Bóg stworzy wszystko na nowo, czyli jak mniemam dokładnie tak jak zrobił to na samym początku. Domyślam się, że na naszej planecie znowu będą żyły te wszystkie gatunki zwierząt i roślin, które wymarły.

To tak w naprawdę wielki skrócie. Teraz odpowiadam na kolejne pytania:

"czy to znaczy, że chrześcijanie będą jednak też mieszkać na tzw. nowej ziemi? "

Owszem, można tak powiedzieć ale ich ciała będą miały naturę taką jaką Pan Jezus po zmartwychwstaniu (Jana 3:2) i chrześcijanie będą mieli dostęp zarówno do ziemi jak i do nieba. Wiemy, że kościół w nowym świecie będzie uczestniczył w "królowaniu z Panem Jezusem" i całkowicie logiczne jest, że będzie też miał dostęp do nowej ziemi. Zresztą na koniec tysiąclecia jak opisuje to księga Objawienia święci będą otoczeni przez zbuntowane narody:
Obj. 20:9
9. I ruszyli na ziemię jak długa i szeroka, i otoczyli obóz świętych i miasto umiłowane. I spadł z nieba ogień, i pochłonął ich.
(BW)

"jeśli tylko w niebie, to jaki jest cel uczynienia nowej ziemi? Czy po to by z wysokości patrzeć na nasz glob?"

Kościół będzie sprawował rolę starożytnych Lewitów i kapłanów w celu nauczania narodów- tak uważam, więc nie wszystko będzie oglądał z góry. ;)

Mam nadzieję, że opisałem to w przystępny sposób. Jeśli ktoś chciałby szerszego opisu lub innych wersetów biblijnych to chętnie podam. :)

Ilyad
Posty: 1204
Rejestracja: pn wrz 21, 2015 6:56 am

Re: Nowe niebo i nowa ziemia

Postautor: Ilyad » pn mar 13, 2017 12:35 am

... Los pogan którzy dziś odrzucają Ewangelię, jeśli nie zdążą się nawrócić jest jasno opisany: poniosą sprawiedliwą karę za grzechy po śmierci:


Ci z pogan, którzy dożyją powrotu Chrystusa, zginą z nastaniem Millenium przy oczyszczeniu Ziemi ogniem:

2P 3:10-13: "A dzień Pański nadejdzie jak złodziej; wtedy niebiosa z trzaskiem przeminą, a żywioły rozpalone stopnieją, ziemia i dzieła ludzkie na niej spłoną. Skoro to wszystko ma ulec zagładzie, jakimiż powinniście być wy w świętym postępowaniu i w pobożności, Jeżeli oczekujecie i pragniecie gorąco nastania dnia Bożego,[u] z powodu którego niebiosa w ogniu stopnieją i rozpalone żywioły rozpłyną się?[/u] Ale my oczekujemy, według obietnicy nowych niebios, i nowej ziemi, w których mieszka sprawiedliwość."

A czy wszyscy poganie dzisiaj świadomie odrzucają ? Czy do każdego dociera to,co odrzucają,czy w pełni to rozumieją i czy w ogóle dociera do nich Dobra Nowina?
Nie sądzę....


Boża łaska nie polega na tym że by ją odrzucić wszyscy muszą mieć pełną wiedzę i to w sprzyjających warunkach. Bóg raczej daje możliwość z niej skorzystać, przy czym nie zawsze są ku temu sprzyjające warunki. Uczę się tego z historii o potopie oraz Sodomie i Gomorze.
Dz 14:22: "...musimy przejść przez wiele ucisków, aby wejść do Królestwa Bożego."

Dz 17:30-31: "Bóg wprawdzie puszczał płazem czasy niewiedzy, teraz jednak wzywa wszędzie wszystkich ludzi, aby się upamiętali, Gdyż wyznaczył dzień, w którym będzie sądził świat sprawiedliwie przez męża, którego ustanowił, potwierdzając to wszystkim przez wskrzeszenie go z martwych."

W Biblii czytamy,że JEDYNIE świadome odrzucenie skutkuje WIECZNYM ZATRACENIEM...

Nie zauważyłem. Raczej BARDZO BYŚ TEGO CHCIAŁA i rozumiem to, bo sam kiedyś bardzo chciałem by Biblia czegoś uczyła. Doszło do tego że z czasem przestałem odróżniać Jej rzeczywistą naukę od tego co na siłę chciałem z Niej wyczytać.
Hbr 10:26 bw "Bo jeśli otrzymawszy poznanie prawdy, rozmyślnie grzeszymy, nie ma już dla nas ofiary za grzechy,"

A gdzie tu jest mowa o jakiejś restytucji dla niewierzących ? Z tego co widzę mowa tam o WIERZĄCYCH, którzy ZAWRACAJĄ z drogi za Panem :shock:
Hebr. 6
(4) Jest bowiem rzeczą niemożliwą, żeby tych - którzy raz zostali oświeceni i zakosztowali daru niebiańskiego, i stali się uczestnikami Ducha Świętego, (5) i zakosztowali Słowa Bożego, że jest dobre oraz cudownych mocy wieku przyszłego - (6) gdy odpadli, powtórnie odnowić i przywieść do pokuty, ponieważ oni sami ponownie krzyżują Syna Bożego i wystawiają go na urągowisko.

Wersety te uczą tego samego co powyżej. Gdzie tu jest mowa o jakiejś restytucji ? Niewierzących wciąż można "przywieść do pokuty", a grzeszących przeciw Duchowi już nie, bo ofiarę Chrystusa podeptali.
' ziemia i dzieła ludzkie na niej spłoną.' A ludzie?

Jeżeli w kontekście jest mowa o tym że Bóg "okazuje cierpliwość" i "nie chce aby KTOKOLWIEK ZGINĄŁ", to chyba znaczy że "zginienie" komuś grozi, nie uważasz ? Nie widzisz tu żadnej przestrogi ?

I jak rozumieć słowa? ... ' niebiosa w ogniu stopnieją' ?

Nie będę udawał że rozumiem wszystkie proroctwa. Zobaczymy. Faktem jest że przedpotopowy świat został zniszczony WODĄ i to LITERALNĄ, co oczywiście wiązało się z zagładą ludzi będących poza Arką. Podobnie obecny świat zastanie zniszczony LITERALNYM OGNIEM, co również będzie wiązało się za zagładą ludzi będących poza Nowym Jeruzalem:
2Tes 1:6-9: "Gdyż sprawiedliwa to rzecz u Boga odpłacić uciskiem tym, którzy was uciskają, A wam, uciskanym, dać odpocznienie wespół z nami, gdy się objawi Pan Jezus z nieba ze zwiastunami mocy swojej, W ogniu płomienistym, wymierzając karę tym, którzy nie znają Boga, oraz tym, którzy nie są posłuszni ewangelii Pana naszego Jezusa. Poniosą oni karę: zatracenie wieczne, oddalenie od oblicza Pana i od mocy chwały jego,"

Awatar użytkownika
morwa
Posty: 1243
Rejestracja: wt paź 27, 2015 10:20 am

Re: Nowe niebo i nowa ziemia

Postautor: morwa » pn mar 13, 2017 7:18 am

Ilyad pisze:

Boża łaska nie polega na tym że by ją odrzucić wszyscy muszą mieć pełną wiedzę i to w sprzyjających warunkach. Bóg raczej daje możliwość z niej skorzystać, przy czym nie zawsze są ku temu sprzyjające warunki. Uczę się tego z historii o potopie oraz Sodomie i Gomorze.

Raczej zły przykład bo Sodomczycy zmartwychwstaną ...ich ofiara jezusa również obejmuje...

Dz 17:30-31: "Bóg wprawdzie puszczał płazem czasy niewiedzy, teraz jednak wzywa wszędzie wszystkich ludzi, aby się upamiętali, Gdyż wyznaczył dzień, w którym będzie sądził świat sprawiedliwie przez męża, którego ustanowił, potwierdzając to wszystkim przez wskrzeszenie go z martwych."

Od wzywania do upamiętania aż po wydanie ostatecznego sprawiedliwego wyroku poprzedzonego przewodem sądowym biorącym wszystko "za i przeciw" -daleka droga


Hbr 10:26 bw "Bo jeśli otrzymawszy poznanie prawdy, rozmyślnie grzeszymy, nie ma już dla nas ofiary za grzechy,"

A gdzie tu jest mowa o jakiejś restytucji dla niewierzących ? Z tego co widzę mowa tam o WIERZĄCYCH, którzy ZAWRACAJĄ z drogi za Panem

Jest to ogólna zasada która odnosi się do wszystkich- jedynie dokładne poznanie wyklucza możliwość skorzystania z ofiary za grzechy... Jeśli widzisz to inaczej szanuję to- Twoja sprawa.


Jeżeli w kontekście jest mowa o tym że Bóg "okazuje cierpliwość" i "nie chce aby KTOKOLWIEK ZGINĄŁ", to chyba znaczy że "zginienie" komuś grozi, nie uważasz ? Nie widzisz tu żadnej przestrogi ?

Widzę ,tylko że w Twoim zrozumieniu cierpliwośc Boża kończy się w innym przedziale czasowym... Nie ma sensu tego ciągnąć bo już o tym rozmawialiśmy...
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Iskierka
Posty: 1238
Rejestracja: śr lis 11, 2015 8:49 am

Re: Nowe niebo i nowa ziemia

Postautor: Iskierka » pn mar 13, 2017 10:26 am

Powiem może tak, powtórzę się.
Czytając Pismo dowiadujemy się, że mamy wszyscy nadzieję niebiańską a nie tylko 144 000. Naszą ojczyzną jest niebo, do niej też dążyli "mężowie wiary" ST opisani w Hebr. 11 rodz.

W czym jest teraz problem?
Ano wersety ST, podane przeze mnie wcześniej, dotyczące literalnego życia na ziemi( błogość, pokój, brak chorób, pokój ze zwierzętami...)
I tu należy wyjaśnić SJ czy te warunki dotyczą tylko Millenium, jakiejś określonej grupy ludzi np. Żydów i tych z pogan co będą żyć, czy chodzi o czas po Millenium, drugim zmartwychwstaniu po Millenium i Sądzie ostatecznym, gdy wtedy nastanie Nowe niebo i Nowa ziemia. No bo skoro ma być Nowe niebo i Nowa ziemia, to z pewnością będzie ona zamieszkana, czyż nie?

Czy wyraziłam się czytelnie? :)


Wróć do „Tematy eschatologiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości