Nowe niebo i nowa ziemia

Dział poświęcony tematom ostatecznym takim jak koniec świata, powtórne przyjście Pana Jezusa itp.
Agnieszka

Re: Nowe niebo i nowa ziemia

Postautor: Agnieszka » wt mar 21, 2017 4:09 pm

P.S. Sami synowie się rodzili :-) Niesamowite - tylko skąd tyle dzieci? ;-)

bernard

Postautor: bernard » wt mar 21, 2017 4:14 pm

Agnieszka
W takim razie ksiądz też nie koniecznie ma jedyne słuszne spojrzenie mówiąc mojemu mężowi i innym wówczas dzieciom , że Biblii nie należy odczytywać dosłownie i jest to tylko obrazowe przedstawienie..

Pewne teksty na pewno. Czy ksiądz mówił o całej Biblii?
KKK mówi jasno za Tomaszem z Akwinu ,,Wszystkie rodzaje sensu Pisma świętego powinny się opierać na sensie dosłownym" .

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » wt mar 21, 2017 4:23 pm

P.S. Dopiero w kolejnych rozdziałach o snach i córkach.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » wt mar 21, 2017 5:27 pm

bernard pisze:Agnieszka
W takim razie ksiądz też nie koniecznie ma jedyne słuszne spojrzenie mówiąc mojemu mężowi i innym wówczas dzieciom , że Biblii nie należy odczytywać dosłownie i jest to tylko obrazowe przedstawienie..

Pewne teksty na pewno. Czy ksiądz mówił o całej Biblii?
KKK mówi jasno za Tomaszem z Akwinu ,,Wszystkie rodzaje sensu Pisma świętego powinny się opierać na sensie dosłownym" .

Dla mnie z przesłania Biblii można wyciągnąc wiele wniosków , lekcji , morałów dla siebie i jak najbardziej trzeba wprowadzać dosłownie w czyn , ale że nie oczy wydlubywac sobie doslownie jak się spojrzy na kobietę z pożądliwościa albo z rozga ganiac i loic swoje dzieci ;-) , albo że się porwanym dosłownie zostanie i pofruniemy gdzies w górę ;-) , bo taka doslownosc jest bynajmniej dla mnie już mitologiczna .
Można również przeczytac różne motologie gdzie podobieństwa są porażające......

bernard

Postautor: bernard » wt mar 21, 2017 5:38 pm

Można wyróżnić dwa rodzaje sensu Pisma świętego: dosłowny i duchowy; sens duchowy dzieli się jeszcze na sens alegoryczny, moralny i anagogiczny.
Sens dosłowny. Jest to sens oznaczany przez słowa Pisma świętego i odkrywany przez egzegezę, która opiera się na zasadach poprawnej interpretacji.
Sens duchowy. Ze względu na jedność zamysłu Bożego nie tylko tekst Pisma świętego, lecz także rzeczywistości i wydarzenia, o których mówi, mogą być znakami :
1.Sens alegoryczny. Możemy osiągnąć głębsze zrozumienie wydarzeń, poznając ich znaczenie w Chrystusie. Na przykład przejście przez Morze Czerwone jest znakiem zwycięstwa Chrystusa, a przez to także znakiem chrztu
2. Sens moralny. Wydarzenia opowiadane w Piśmie świętym powinny prowadzić nas do prawego postępowania. Zostały zapisane "ku pouczeniu nas" (1 Kor 10, 11)
3. Sens anagogiczny. Możemy widzieć pewne rzeczywistości i wydarzenia w ich znaczeniu wiecznym.

Średniowieczny dwuwiersz streszcza znaczenie czterech sensów:

Sens dosłowny poucza o wydarzeniach, alegoria o tym, w co należy wierzyć,
sens moralny mówi, co należy czynić, anagogia - do czego dążyć.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » śr mar 22, 2017 2:08 pm

Witam.
Posty o dyskusji o potopie przeniosłem i wydzieliłem osobny wątek:
viewtopic.php?f=32&t=973

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw mar 23, 2017 11:40 am

Agnieszka pisze:https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Arka_Noego
Mityczna pływająca drewniana konstrukcja.....
Rodzaju 8 : 21 gdzie Bóg powiedział, że nie będzie więcej złorzeczyl ziemi ze względu na ludzi , bo usposobienie człowieka jest źle już od młodości i że już nigdy nie zniszczy wszystkiego co żyje.
Wczesnochrzescijanie tworzyli alegoryczne interpretacje opowieści o Noem i arce . Arka jako miotana przez fale potopu jest SYMBOLEM kościoła walczącego , jako jedyny środek ocalenia symbolem dogmatu "że poza Kościołem nie ma zbawienia".
Dla mnie tą symboliczna Arka jest Chrystus.
Już w mitologiach które powstały przed Biblia można przeczytać o potopie itp.
A tak poza tym , to mam pytanie - jeżeli ktoś wierzy , że tylko Noe i jego rodzina ocalała , to skąd mamy tyle ras ludzi na świecie???????

Datsunie , czy możesz tą wypowiedź też przenieść do zagadnienia o potopie proszę :-)
P.S. I tu mamy w linku jak wierzyli wczesnochrzescijanie - jak widać każdy inaczej pojmowal i kiedyś i dzisiaj :-)

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw mar 23, 2017 11:43 am

P.S. Inne wypowiedzi też zauważyłam , ze są o potopie w tym wątku :-)

Ilyad

Postautor: Ilyad » czw mar 23, 2017 12:06 pm

I tu mamy w linku jak wierzyli wczesnochrzescijanie - jak widać każdy inaczej pojmowal i kiedyś i dzisiaj :-)

Tu mamy pewną wolność w pojmowaniu sensu alegorycznego czy symbolicznego. Nie możemy pomijać jednak pierwotnego znaczenia Pism. Apostołowie i Jezus NIGDY tak nie robili. Na tym polega biblijna zasada, by "nie wykraczać ponad to co zostało napisane", oraz "mówi Pismo". Jeżeli to odrzucimy, staniemy na "bezdrożach błędu" i żaden inny kanon wiary, poza naszym widzimisię nam nie pozostanie. Stąd już tylko krok od zupełnego zatracenia wiary.

bernard

Postautor: bernard » czw mar 23, 2017 12:11 pm

Dokladnie.Dlatego też sens dosłowny jest zawsze ,,kanonem".

Wróć do „Tematy eschatologiczne”