Nowe niebo i nowa ziemia

Dział poświęcony tematom ostatecznym takim jak koniec świata, powtórne przyjście Pana Jezusa itp.
Agnieszka

Re: Nowe niebo i nowa ziemia

Postautor: Agnieszka » czw mar 30, 2017 3:40 pm

bernard pisze:Agnieszka
W takim razie ksiądz też nie koniecznie ma jedyne słuszne spojrzenie mówiąc mojemu mężowi i innym wówczas dzieciom , że Biblii nie należy odczytywać dosłownie i jest to tylko obrazowe przedstawienie..

Pewne teksty na pewno. Czy ksiądz mówił o całej Biblii?
KKK mówi jasno za Tomaszem z Akwinu ,,Wszystkie rodzaje sensu Pisma świętego powinny się opierać na sensie dosłownym" .

Witam Cię Bernardzie - być może za Tomaszem z Akwinu KKK jako instytucja tak mów , ale co mówią jednostki / księża?
Czyżby wszystkie rodzaje sensu Pisma powinny opierać się na sensie dosłownym ?
Co prawda nie merytorycznie , ale chciałabym tylko pokrótce odnieść się do tego co napisałeś.
Posłużę się najpierw BT i przypisami do wersetów.
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=752&werset=30#W30
I tu w przypisie - "......Stanowi jakby streszczenie całego , głęboko SYMBOLICZNEGO OPOWIADANIA......".
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1095
I tu przypiy : 3 " SYMBOLICZNA ta czynność wyciska na wybranych duchowe znamię przynależności do Boga.....".
4. "Izraelem Bożym" jest Kościół powszechny (i tu mój dopisek - oczywiście chodzi o kościół jako my ludzie a nie instytucja, bo to my jesteśmy Świątynia Boga) NOWEGO PRZYMIERZA . Liczba symboliczna......".Tak więc to Ci wszyscy którzy weszli w NOWE PRZYMIERZE / POJEDNALI SIĘ Z CHRYSTUSEM i to my jesteśmy tym IZRAELEM BOŻYM. יִשְׂרָאֵל - "walczący z Bogiem".
15. SYMBOL szczególnej obecności Boga wśród swego ludu.
Mateusza 3 : 11 http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=246 : On was chrzcic będzie Duchem Świętym i OGNIEM".
Czy chodzi tu o literalny ogień , że Bóg zrzuca na nas ogień - chrzci nas ogniem?
Ogień - to obecność Boża. "Ogień / lampa która nigdy nie zgaśnie".
To tylko kilka przykładów, za chwilę poszukam wykładów księży.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw mar 30, 2017 4:01 pm

https://youtu.be/syPg1gBRIhY
https://youtu.be/QWaHwlisfTc
Są to filmy opisu stworzenia świata / człowieka.
Taka moja osobista refleksja - to odbieralam te wykłady jakby księża nie byli do końca otwarci i nie chcieli więcej / za dużo też powiedzieć :-)
Dowiemy się tutaj m.in. że pojęcie ADAM - oznacza czlowieka , ludzi , ludzkość i że kobieta nie została stworzona z literalnego zebra mężczyzny a jest to tylko obrazowy opis i tu również znaczenie hebrajskie.
Ja dodam , że język hebrajski jest bardzo złożony w tłumaczeniu ponieważ z jednego słowa możemy wyluskac kilka innych słów , znaczeń i m.in. dlatego ja osobiście preferuje studiowac Biblię po hebrajsku.
Nie chcę wdawać się w dyskusje na ten temat , poprostu zachęcam Was do studiowania tego przepięknego języka :-)
Ja nie mogę i nie chcę poświęcac czasu forum , poza tym nie chce "występować" w roli nauczyciela.
Zachęcam też do zapoznania się co oznaczają / jakie znaczenie mają poszczególne "imiona" w Biblii - to na prawdę bardzo ważne i pomaga w zrozumieniu wielu zagadnień......
Dziękuję i pozdrawiam.

bernard

Postautor: bernard » czw mar 30, 2017 7:52 pm

Agnieszka pisze:
bernard pisze:Agnieszka
W takim razie ksiądz też nie koniecznie ma jedyne słuszne spojrzenie mówiąc mojemu mężowi i innym wówczas dzieciom , że Biblii nie należy odczytywać dosłownie i jest to tylko obrazowe przedstawienie..

Pewne teksty na pewno. Czy ksiądz mówił o całej Biblii?
KKK mówi jasno za Tomaszem z Akwinu ,,Wszystkie rodzaje sensu Pisma świętego powinny się opierać na sensie dosłownym" .

Witam Cię Bernardzie - być może za Tomaszem z Akwinu KKK jako instytucja tak mów , ale co mówią jednostki / księża?
Czyżby wszystkie rodzaje sensu Pisma powinny opierać się na sensie dosłownym ?

Tak wszystkie .
Dla jasności sens doslowny nie znaczy zawsze literalny . Jeżeli czytamy ze z ust Jezusa ,, wychodził miecz obosieczny, ostry." ( Ap 1,16 ) znaczy ze dosłownie Pan miał miecz w ustach ?

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw mar 30, 2017 8:37 pm

bernard pisze:

Tak wszystkie .
Dla jasności sens doslowny nie znaczy zawsze literalny . Jeżeli czytamy ze z ust Jezusa ,, wychodził miecz obosieczny, ostry." ( Ap 1,16 ) znaczy ze dosłownie Pan miał miecz w ustach ?[/quote]

Bernardzie , oczywiście że dosłownie Pan nie miał miecza w ustach.
Definicja http://sjp.pl/literalny
http://sjp.pwn.pl/slowniki/literalny.html
http://synonim.net/synonim/literalnie

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw mar 30, 2017 8:41 pm

P.S. Definicja terminu doslowny http://sjp.pwn.pl/slowniki/dos%C5%82owny.html

bernard

Postautor: bernard » pt mar 31, 2017 8:22 am

Agnieszko , przytaczasz różne rzeczy, kombinujesz jak koń pod górę itd. Wiesz,to wszystko nie jest takie trudne do zrozumienia.Roznica między literalnym odczytaniem a symbolicznym jest prosta. ,,Litera " i duch idą tu w parze i jedno i drugie nawzajem się przenikają i uzupełnioniaja,Ty zaś bierzesz albo jedno albo drugie ( tak mi się wydaje ) ,jakby to były przeciwstawne sprawy.
Ostatnio zmieniony pt mar 31, 2017 10:25 am przez bernard, łącznie zmieniany 1 raz.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pt mar 31, 2017 9:54 am

bernard pisze:Agnieszko , przytaczasz różne rzeczy, kombinujesz jak końcu pod górę itd. Wiesz,to wszystko nie jest takie trudne do zrozumienia.Roznica między literalnym odczytaniem a symbolicznym jest prosta. ,,Litera " i duch idą tu w parze i jedno i drugie nawzajem się przenikają i uzupełnioniaja,Ty zaś bierzesz albo jedno albo drugie ( tak mi się wydaje ) ,jakby to były przeciwstawne sprawy.

Bernardzie , różnica między literalnym czyli dosłownym odczytem i rozumieniem w dosłowny sposób bardzo różni się od odbioru symbolicznego - chociażby faworyzowanie i odbieranie dosłownie liczby 144 tysiące , również literalny odczyt i takiez rozumienie doprowadziło do wielu tragedii - jak chociażby w charyzmatycznych grupach zielonoswiatkowcow , że węże brać będą do ręki , przykładów oczywiście można by mnożyć.....
Tak więc Bernardzie jeżeli mamy symbolikę to traktujemy i rozumiemy to jako symbolikę a nie w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Ilyad

Postautor: Ilyad » pt mar 31, 2017 9:58 am

Roznica między literalnym odczytaniem a symbolicznym jest prosta. ,,Litera " i duch idą tu w parze i jedno i drugie nawzajem się przenikają i uzupełnioniaja

Dokładnie ! Przecież przez setki lat Biblię czytali ludzie najczęściej prości i nieszczególnie wykształceni i przyjmowali Biblię po prostu TAK JAK ZOSTAŁA NAPISANA. Nie wierzę też że Bóg dał nam Biblię by nas świadomie wprowadzić w błąd, tylko by nas Z BŁĘDU WYPROWADZIĆ. Dlatego jest ona dla Chrześcijan PROBIERZEM. Jeżeli odczytujemy ją jak chcemy, właściwie nie jest nam ona potrzebna. Odrzucając zaś jej prawdomówność w kwestiach faktograficznych w istocie zarzucamy Bogu kłamstwo, a to chyba niezbyt dobra droga dla Bożego dziecka :?

bernard

Postautor: bernard » pt mar 31, 2017 10:25 am

Ilyad
Nie wierzę też że Bóg dał nam Biblię by nas świadomie wprowadzić w błąd, tylko by nas Z BŁĘDU WYPROWADZIĆ.

Bardzo trafne stwierdzenie !
Słowo Boże rozjaśnia a nie zaciemnia .

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pt mar 31, 2017 11:43 am

Ilyad pisze:
Roznica między literalnym odczytaniem a symbolicznym jest prosta. ,,Litera " i duch idą tu w parze i jedno i drugie nawzajem się przenikają i uzupełnioniaja

Dokładnie ! Przecież przez setki lat Biblię czytali ludzie najczęściej prości i nieszczególnie wykształceni i przyjmowali Biblię po prostu TAK JAK ZOSTAŁA NAPISANA. Nie wierzę też że Bóg dał nam Biblię by nas świadomie wprowadzić w błąd, tylko by nas Z BŁĘDU WYPROWADZIĆ. Dlatego jest ona dla Chrześcijan PROBIERZEM. Jeżeli odczytujemy ją jak chcemy, właściwie nie jest nam ona potrzebna. Odrzucając zaś jej prawdomówność w kwestiach faktograficznych w istocie zarzucamy Bogu kłamstwo, a to chyba niezbyt dobra droga dla Bożego dziecka :?

Zatem po co księża tyle lat studiują TEOLOGIĘ a potem ją wykładają? Po co te przypisy w tysiaclatce - skoro Biblię trzeba czytać jak jest napisane? Po co te wyklady księży , po co uczelnie hebraistyki? - jeżeli pierwotnie ludzie wiedzieli , że ADAM to człowiek / ludzie a nie imię własne to tak też i pojmowali ? , a może warto byłoby też zastanowić się , że język używany przez dawne ludy był zapisywany w postaci symboli i tak też rozumiany a nam współczesnym ludziom w dobie dzisiejszego postępu , nauki - wystarczy sięgnąć do lektury / slownikow - "przenieść się w czasie" i próbować zrozumieć odbiór ówczesnego świata - społeczeństwa (mamy dostęp do nauki) ; kiedyś ludzie też mieli inne wyobrażenie o ziemi - jako płaskim kwadracie z czterema rogami - teraz wiemy , że jest inaczej - czyżby Bóg wprowadzał tamtych ludzi w błąd? Nie sądzę - takie było wówczas pojmowanie / wyobrażenie człowieka - z reszta kiedyś i kościół tak nauczał , że ziemia była płaska.
A może trzeba jednak dociekać / studiować, bo jak czytamy w 2 Piotra 3 : 15 - 16 i tu w różnych przekładach " .....ludzie nie wykształceni i niezbyt umocnieni przekrecają ku swej własnej zgubie". "......ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą......".
Oczywiście z mojej strony na prawdę bez żadnych aluzji......

Wróć do „Tematy eschatologiczne”