A co jeśli Swiadkowie mają rację?

W tym miejscu można omawiać i weryfikować na podstawie Pisma Świętego nauki Świadków Jehowy
Awatar użytkownika
morwa

Re: A co jeśli Swiadkowie mają rację?

Postautor: morwa » pt sie 18, 2017 10:03 am

korba pisze:Świadkowie wszystkie swoje zbory łącznie określają zborem (liczba pojedyncza) tak więc, orędzia skierowane do siedmiu zborów wskazują na jedną i tą samą społeczność.
Czy w pierwszym wieku też tak było?
Zbory wówczas były autonomiczne,czego o zborach SJ powiedzieć nie mozna,różniły się od siebie co dostrzec można także w orędziach do zborów z Objawienia.
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pt sie 18, 2017 12:15 pm

Ann78 pisze:
korba pisze:Jeśli duch powie coś do zboru świadków to... na pewno tego nie zignorują.

Korbo, jeżeli uważasz, ze jednym ze zborów, do których kieruje Pan Jezus słowa w Objawieniu, jest zbór SJ, to pozostałe sześć Kościołów, to co za zbory?

Cześć Ann.
Dla rozluźnienia atmosfery :D napiszę Tobie w ten sposób - Wystarczy zajrzeć do źródła , co na ten temat pisze 7 "gwiazd" - znaczy się 7 - miu gwiazdorów ;-)
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/2003363
I tu taki fragment :

3. Jakie symboliczne znaczenie mają w wizji apostoła Jana „gwiazdy”, „aniołowie” i „złote świeczniki”?
Apostoł Jan ujrzał wyniesionego do chwały Jezusa Chrystusa, „który trzyma w swej prawicy siedem gwiazd” i „który się przechadza pośród siedmiu złotych świeczników”, czyli zborów. „Gwiazdy” oznaczają „aniołów siedmiu zborów” (Objawienie 1:20; 2:1). W Biblii gwiazdy symbolizują czasem rzeczywistych aniołów, ale przecież Jezus nie posłużyłby się człowiekiem do spisania orędzia przeznaczonego dla stworzeń duchowych. Logiczny jest zatem wniosek, że „gwiazdy” wyobrażają tu namaszczonych duchem nadzorców czy też ich grona. Określenie „aniołowie” nawiązuje do ich roli posłańców. A ponieważ organizacja Boża stale się rozrasta, ‛wierny szafarz’ mianuje nadzorcami wykwalifikowanych mężczyzn również spośród „drugich owiec” Jezusa (Łukasza 12:42-44; Jana 10:16).

I jeszcze kolejny bardzo ciekawy fragment :-)
21, 22. Kto może jeść „ukrytą mannę” i co to symbolizuje?

21 Nadciągającego wyroku nie muszą się obawiać wierni pomazańcy i ich lojalni towarzysze. Wszystkich biorących sobie do serca rady Jezusa, udzielane pod kierownictwem świętego ducha Bożego, czekają błogosławieństwa. Na przykład pomazańcy zwyciężający świat będą mogli spożyć nieco „ukrytej manny” i otrzymają „biały kamyk” z „nowym imieniem”.

No i żeby było merytorycznie :-) , napiszę tak : A co jeśli śJ mają rację? ;-)

Pozdrawiam Cię Ann i mam nadzieje , że potraktujesz moją wypowiedź z humorem :-)

Przysłów 14 : 15 Wszystko, co mówią, przyjmuje niemądry, a człowiek rozumny na kroki swe zważa.
18 Udziałem łatwowiernych - głupota, umiejętność wieńczy rozumnych.

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » pt sie 18, 2017 9:44 pm

Agnieszka pisze:
Ann78 pisze:
korba pisze:Jeśli duch powie coś do zboru świadków to... na pewno tego nie zignorują.

Korbo, jeżeli uważasz, ze jednym ze zborów, do których kieruje Pan Jezus słowa w Objawieniu, jest zbór SJ, to pozostałe sześć Kościołów, to co za zbory?

Cześć Ann.
Dla rozluźnienia atmosfery :D napiszę Tobie w ten sposób - Wystarczy zajrzeć do źródła , co na ten temat pisze 7 "gwiazd" - znaczy się 7 - miu gwiazdorów ;-)
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/2003363
I tu taki fragment :

3. Jakie symboliczne znaczenie mają w wizji apostoła Jana „gwiazdy”, „aniołowie” i „złote świeczniki”?
Apostoł Jan ujrzał wyniesionego do chwały Jezusa Chrystusa, „który trzyma w swej prawicy siedem gwiazd” i „który się przechadza pośród siedmiu złotych świeczników”, czyli zborów. „Gwiazdy” oznaczają „aniołów siedmiu zborów” (Objawienie 1:20; 2:1). W Biblii gwiazdy symbolizują czasem rzeczywistych aniołów, ale przecież Jezus nie posłużyłby się człowiekiem do spisania orędzia przeznaczonego dla stworzeń duchowych. Logiczny jest zatem wniosek, że „gwiazdy” wyobrażają tu namaszczonych duchem nadzorców czy też ich grona. Określenie „aniołowie” nawiązuje do ich roli posłańców. A ponieważ organizacja Boża stale się rozrasta, ‛wierny szafarz’ mianuje nadzorcami wykwalifikowanych mężczyzn również spośród „drugich owiec” Jezusa (Łukasza 12:42-44; Jana 10:16).

I jeszcze kolejny bardzo ciekawy fragment :-)
21, 22. Kto może jeść „ukrytą mannę” i co to symbolizuje?

21 Nadciągającego wyroku nie muszą się obawiać wierni pomazańcy i ich lojalni towarzysze. Wszystkich biorących sobie do serca rady Jezusa, udzielane pod kierownictwem świętego ducha Bożego, czekają błogosławieństwa. Na przykład pomazańcy zwyciężający świat będą mogli spożyć nieco „ukrytej manny” i otrzymają „biały kamyk” z „nowym imieniem”.

No i żeby było merytorycznie :-) , napiszę tak : A co jeśli śJ mają rację? ;-)

Pozdrawiam Cię Ann i mam nadzieje , że potraktujesz moją wypowiedź z humorem :-)

Przysłów 14 : 15 Wszystko, co mówią, przyjmuje niemądry, a człowiek rozumny na kroki swe zważa.
18 Udziałem łatwowiernych - głupota, umiejętność wieńczy rozumnych.

Cześć Agnieszko :)
powiem tak, Świadkowie to zawsze umieją wszystko logicznie wytłumaczyć, a przede wszystkim dobrze ustawić swoją pozycję :D
W Biblii jest napisane: "(20) Co do tajemnicy siedmiu gwiazd, które widziałeś w prawej dłoni mojej, i siedmiu złotych świeczników: siedem gwiazd, to aniołowie siedmiu zborów, a siedem świeczników, to siedem zborów." Obj. 1
Ale SJ powiedzą, że gwiazdy to "namaszczeni duchem nadzorcy"...
I potem ten, kto nie czyta Biblii, tylko Strażnicę, czego się dowie?...

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » pt sie 18, 2017 9:51 pm

korba pisze:Świadkowie wszystkie swoje zbory łącznie określają zborem (liczba pojedyncza) tak więc, orędzia skierowane do siedmiu zborów wskazują na jedną i tą samą społeczność.

A to ciekawe...
Morwa już słusznie napisała, że tych siedmiu zborów nie cechuje absolutna "jednomyślność", wręcz przeciwnie, Pan Jezus zwraca uwagę na różne w nich problemy.
Ja jeszcze dodam, że te listy nie były kierowane do świadków Jehowy, gdyż takimi byli Żydzi, którzy nie uwierzyli w Pana Jezusa. Te listy były/są kierowane do świadków Jezusa, Jego uczniów.
Więcej, w 3 rozdz. jest takie zdanie:
"(9) Oto sprawię, że ci z synagogi szatana, którzy podają się za Żydów, a nimi nie są, lecz kłamią, (...)"
Kto podawał/podaje się za Żydów? O kim tutaj mowa, Twoim zdaniem?

robbo1

Postautor: robbo1 » sob sie 19, 2017 4:41 pm

W przypisie do B.T czytamy,że idzie "o symbol uosobienia ducha każdego z [kościołów] wcielone w osobę biskupa".[episkopos].
Tak więc nie powinno was dziwić ,że my jak i inni w gwiazdach dostrzegamy nadzorców.

Istnienie odmiennych problemów ,to nie unikanie jednomyślności,tylko istnienie odmiennych problemów wynikłych z tego,gdzie żyli,czy jakie wiedli życie,czy inni żyjący z nimi,czy obok nich itp.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob sie 19, 2017 6:54 pm

robbo1 pisze:W przypisie do B.T czytamy,że idzie "o symbol uosobienia ducha każdego z [kościołów] wcielone w osobę biskupa".[episkopos].
Tak więc nie powinno was dziwić ,że my jak i inni w gwiazdach dostrzegamy nadzorców.

Istnienie odmiennych problemów ,to nie unikanie jednomyślności,tylko istnienie odmiennych problemów wynikłych z tego,gdzie żyli,czy jakie wiedli życie,czy inni żyjący z nimi,czy obok nich itp.

Dobry wieczór robbo1!
Dlaczego mnie to nie dziwi , że i w KRK widać przejaw wyższości przywódców nad wiernymi :-)
Dokładnie przypis brzmi tak : Są to symbole; uosobienia ducha każdego z Kościołów, wcielone w osobę biskupa.
W Objawieniu 1 : 20 jest mowa o kościele w sensie zgromadzenia / społeczności - ekklēsiōn / ekklēsiai - patrz interlinearny przeklad grecki.

robbo1

Postautor: robbo1 » ndz sie 20, 2017 10:06 am

Nic nie zmieni tego,że w Apok.1:20 czytamy o "tajemnicy siedmiu gwiazd...i siedmiu złotych świeczników".
Według ciebie kogo one przedstawiają?
Nie zapominając,że pisarz tej wizji miał napisać:
"Aniołowi zboru":
"To mówi ten,który trzyma siedem gwiazd w prawej ręce.
Ten,który się przechadza wśród siedmiu złotych świeczników" Ef.2:1

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » ndz sie 20, 2017 11:00 am

robbo1 pisze:Nic nie zmieni tego,że w Apok.1:20 czytamy o "tajemnicy siedmiu gwiazd...i siedmiu złotych świeczników".
Według ciebie kogo one przedstawiają?
Nie zapominając,że pisarz tej wizji miał napisać:
"Aniołowi zboru":
"To mówi ten,który trzyma siedem gwiazd w prawej ręce.
Ten,który się przechadza wśród siedmiu złotych świeczników" Ef.2:1

Dzień dobry robbo1!
Efezjan 2 : 1 to nie ten werset - tam mowa jest o śmierci duchowej a w 16 wersecie w przypisie czytamy , że Śmierć Chrystusa usunęła wrogość grzesznej ludzkości względem Boga. 
Odpowiedź masz w wersecie 20 : siedem gwiazd - to są Aniołowie siedmiu Kościołów, 
a siedem świeczników - to jest siedem Kościołów.
Kim jest Ten który przechadza się wśród siedmiu świeczników?
Opis od wersetu 13 : 13 i pośród świeczników kogoś podobnego do Syna Człowieczego, obleczonego [w szatę] do stóp 
i przepasanego na piersiach złotym pasem. 
Chodzi o Jezusa Chrystusa.
P.S. Menora - 7 ramienny świecznik - symbolika

I jeszcze artykuł jaki znalazłam w sieci :
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS ... iazdy.html

Uważam , że przypisując sobie atrybuty - że to symbole; uosobienia ducha każdego z Kościołów, wcielone w osobę biskupa , jest wprowadzaniem w ślepy zaułek ponieważ to Chrystus nas prowadzi poprzez swojego Ducha , nie poprzez ducha ludzi...... ; w taki sposób w każdej religii przywódcy mogą tłumaczyć , że bez nich , bez ich prowadzenia nic nie możemy..... - no bo przecież to przywódcy są wcieleniem gwiazd - normalnie chodzące gwiazdy ;-) - nic.... - tylko czerwonego dywanu brakuje ;-)

Tutaj znalazłam inny komentarz do tego wersetu :
https://books.google.co.uk/books?id=Rrz ... je&f=false

Jezus jest więc ukazany w tej wizji jako kapłan doglądający siedmiu świeczników.

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » sob sie 26, 2017 9:52 pm

robbo1 pisze:W przypisie do B.T czytamy,że idzie "o symbol uosobienia ducha każdego z [kościołów] wcielone w osobę biskupa".[episkopos].

Samo słowo "nadzorca" kojarzy się bardzo negatywnie (tak samo zresztą jak "organizacja", czy "ciało kierownicze"). W Biblii nie znajdziesz tego typu określeń. Bliższe są one korporacji. Porównywanie "nadzorcy" z aniołem, czy gwiazdą, którą trzyma Chrystus w Swojej dłoni, jest .... po prostu nie wiem, jakiego określenia użyć? ....:? :roll: żeby Ciebie nie urazić....

robbo1 pisze:

Przestudiuj dobrze listy do siedmiu zborów.
1. List do zboru w Efezie:
"Masz też wytrwałość i cierpiałeś dla imienia mego, a nie ustałeś." Czy to pasuje do SJ? Jeśli cierpią, to czy nie dla imienia Jehowy?
2. List do zboru w Smyrnie:
"To mówi pierwszy i ostatni, który był umarły, a ożył". Pierwszy i ostatni, Alfa i Omega, początek i koniec (Obj. 22,13). Czy SJ w którymkolwiek zborze uznają Chrystusa za Alfę i Omegę?
3. List do zboru w Pergamie:
"Wiem, gdzie mieszkasz, tam, gdzie jest tron szatana; a jednak trzymasz się mocno mego imienia i nie zaparłeś się wiary we mnie,"
Jakiego imienia trzymają się mocno SJ?
Itd...

Druga sprawa, czy w I wieku byli Świadkowie Jehowy? Pytałam już o to , nie odpowiedziałeś.
Wg mojego zrozumienia świadkami Jahwe byli Żydzi, i nie do nich były kierowane słowa w listach do siedmiu zborów. Słowa te były kierowane do świadków Pana Jezusa. Czy obecni SJ mogą siebie nazwać świadkami Pana Jezusa?

robbo1

Postautor: robbo1 » ndz sie 27, 2017 11:54 am

Rozumiem ,że w pierwotnym okresie rozwoju chrześcijaństwa przekonywano innych do ważności syna,i jemu służyły kazania itp.
Wszystko zmierzało do przekonania świata ,co do jego wyjątkowości i ważności.
To o nim świadczono i nie zaniechano tego świadczenia.
Nie można przyjść do ojca z pominięciem syna.
To pewne.
Tylko,że ja tego nie kwestionuję.
"Do ojca,przez syna".
Przez wiarę w niego,do wiary w ojca.
Tak to zostało ustalone,ustanowione.
To stwórca "niegdyś przemawiał do ojców wielokrotnie i w różny sposób przez proroków,w tych dniach ostatecznych przemówił przez syna.Jego u s t a n o w i ł spadkobiercą wszystkich dóbr...
To nasz zbawiciel jako /;odbicie ukazujące jego chwałę i jako obraz jego istoty,podtrzymuje wszystko swoim potężnym słowem...itd.Heb.1:1-5

Ja temu nie zaprzeczam,jak i temu,że syn nie jest ponad ojcem,ale pod nim.
Nie przed tylko po.

Jak pytałem,co by się stało,gdyby "ojciec nie zrodził syna".
Co?

Jeżeli chcesz,żebym znalazł społeczność o tej nazwie,to pewnie nie.
Świadczących o nim,tak.
Możemy nazwać siebie podobnymi do niego świadkami świadczącymi jak on o ojcu.I odwrotnie.

Tak możemy.

Jaki to,że wierzymy,że był pierwszym wzbudzonym po śmierci do życia w niebie itp.
Rozumiem,że idzie ci o tytuł,który jest problemowy.

Wróć do „Nauki Świadków Jehowy”