Zmartwychwstanie według nauczania Swiadków Jehowy-na czym polega?

W tym miejscu można omawiać i weryfikować na podstawie Pisma Świętego nauki Świadków Jehowy
Fedorowicz

Zmartwychwstanie według nauczania Swiadków Jehowy-na czym polega?

Postautor: Fedorowicz » śr gru 30, 2015 5:26 pm

Mam trudności ze zrozumieniem nauczania Towarzystwa Strażnicy w kwestii zmartwychwstania. Jeśli śladem nauczania Ciała Kierowniczego zakładamy, że dusza ludzka (człowiek jako całość) przestaje istnieć z chwilą śmierci, to wtedy dochodzimy do wniosku, ze zmartwychwstanie jest ponownym stwarzaniem. To coś jakby klonowanie. Czy ja który uległem "anihilacji", a więc już nie istnieję i mój stworzony klon stanowimy tą samą osobę? Jak uważacie?

Awatar użytkownika
Datsun

Re: Zmartwychwstanie według nauczania Swiadków Jehowy-na czym polega?

Postautor: Datsun » śr gru 30, 2015 5:41 pm

Fedorowicz pisze: Mam trudności ze zrozumieniem nauczania Towarzystwa Strażnicy w kwestii zmartwychwstania. Jeśli śladem nauczania Ciała Kierowniczego zakładamy, że dusza ludzka (człowiek jako całość) przestaje istnieć z chwilą śmierci, to wtedy dochodzimy do wniosku, ze zmartwychwstanie jest ponownym stwarzaniem. To coś jakby klonowanie.

W rzeczy samej o ile pamiętam dokładnie tak uczą świadkowie Jehowy. Człowiek po śmierci przestaje istnieć i cyt. "jest w pamięci u Boga".

Fedorowicz pisze:Czy ja który uległem "anihilacji", a więc już nie istnieję i mój stworzony klon stanowimy tą samą osobę? Jak uważacie?

Wiele razy się nad tym zastanawiałem i doszedłem do wniosku, że gdyby tak było jak uczy "towarzystwo" to człowiek po zmartwychwstaniu będzie takim samym człowiekiem, ale nie tym samym.
Dlatego należy brać pod uwagę taki czynnik jak duch człowieka, który po śmierci nadal istnieje i zmartwychwstanie jest daniem nowego ciała komuś kto je utracił.
Tak na szybkiego poparłbym to co napisałem następującym tekstem z Biblii:

2 Kor. 5:8-10
8. Jesteśmy więc pełni ufności i wolelibyśmy raczej wyjść z ciała i zamieszkać u Pana.
9. Dlatego też dokładamy starań, żeby, niezależnie od tego, czy mieszkamy w ciele, czy jesteśmy poza ciałem, jemu się podobać.
10. Albowiem my wszyscy musimy stanąć przed sądem Chrystusowym, aby każdy odebrał zapłatę za uczynki swoje, dokonane w ciele, dobre czy złe.
(BW)

Fedorowicz

Postautor: Fedorowicz » śr gru 30, 2015 6:06 pm

Datsun pisze:W rzeczy samej o ile pamiętam dokładnie tak uczą świadkowie Jehowy. Człowiek po śmierci przestaje istnieć i cyt. "jest w pamięci u Boga". Wiele razy się nad tym zastanawiałem i doszedłem do wniosku, że gdyby tak było jak uczy "towarzystwo" to człowiek po zmartwychwstaniu będzie takim samym człowiekiem, ale nie tym samym.

Dlatego należy brać pod uwagę taki czynnik jak duch człowieka, który po śmierci nadal istnieje i zmartwychwstanie jest daniem nowego ciała komuś kto je utracił.
Tak na szybkiego poparłbym to co napisałem następującym tekstem z Biblii:

2 Kor. 5:8-10
8. Jesteśmy więc pełni ufności i wolelibyśmy raczej wyjść z ciała i zamieszkać u Pana.
9. Dlatego też dokładamy starań, żeby, niezależnie od tego, czy mieszkamy w ciele, czy jesteśmy poza ciałem, jemu się podobać.
10. Albowiem my wszyscy musimy stanąć przed sądem Chrystusowym, aby każdy odebrał zapłatę za uczynki swoje, dokonane w ciele, dobre czy złe.
(BW)

Dziękuję pięknie za tak trafną i szybką odpowiedź. Cytaty z Koryntian wskazują na to, że Apostoł Paweł wierzył w istnienie duszy zamieszkującej ciało. Co więcej, nie utożsamiał człowieka z ciałem, a raczej z jego duszą. Wówczas zmartwychwstanie byłoby połączeniem tej samej duszy z nowym ciałem chwalebnym. To ma sens.
O co zatem chodzi Świadkom Jehowy ? Pragną wykazać, że człowiek przestaje istnieć po śmierci ?
Co daje im taka anihilacja człowieka w całości ? Zmartwychwstanie jako stwarzanie klona ?

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » śr gru 30, 2015 10:50 pm

Fedorowicz pisze:O co zatem chodzi Świadkom Jehowy ? Pragną wykazać, że człowiek przestaje istnieć po śmierci ?
Co daje im taka anihilacja człowieka w całości ? Zmartwychwstanie jako stwarzanie klona ?

Myślę, że takie nauczanie, chociaż niezgodne z Biblią, może dawać złudne poczucie bezpieczeństwa. Nawet jeżeli się nie sprawdzę, nie dostąpię zbawienia - nie będę cierpiał.
Nie tak jednak Pan Jezus mówi w przypowieści o bogaczu i Łazarzu...

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » czw gru 31, 2015 9:27 am

Ann78 pisze:Nie tak jednak Pan Jezus mówi w przypowieści o bogaczu i Łazarzu...

Zgadza się, Aniu
W zasadzie to nawet nie nazwałbym tego przypowieścią ale historią o bogaczu i Łazarzu. Wszystkie opowiadania Jezusa mogłyby się wydarzyć w rzeczywistości i zastanawiając się kiedyś nad tym stwierdziłem, że być może wszystko co opowiadał Jezus w postaci przypowieści być może kiedyś się wydarzyło (bo mogło).
Wracając jednak do pytań Fedorowicza rzeczywiście nauka o tym, że człowiek po śmieci przestaje całkowicie istnieć daje pewien złudny komfort, że śmierć kończy wszystko i następuje "reset". Tymczasem Biblia w wielu miejscach uczy przecież czegoś zgoła innego:

Kazn. 12:13-14
13. Wysłuchaj końcowej nauki całości: Bój się Boga i przestrzegaj jego przykazań, bo to jest obowiązek każdego człowieka.
14. Bóg bowiem odbędzie sąd nad każdym czynem, nad każdą rzeczą tajną czy dobrą, czy złą.
(BW)

O sądzie nad jakimi uczynkami jest tutaj mowa?
Mowa jest o uczynkach popełnionych za życia, a nie o uczynkach popełnionych po zmartwychwstaniu jak uczą świadkowie.
Wrócę jeszcze do fragmentu z listu do Koryntian, który cytowałem.Dalej jest mowa:

2 Kor. 5:10-11
11. Wiedząc tedy, co to jest bojaźń Pańska, staramy się przekonywać ludzi; a przed Bogiem wszystko w nas jest jawne, spodziewam się też, że i w sumieniach waszych jest to jawne.
(BW)

Anihilacja duszy jak wspomniał Fedorowicz nie tłumaczy niczego. Sądzenie "klona" za uczynki człowieka dokonane przed śmiercią nie ma przecież najmniejszego sensu...

Fedorowicz

Postautor: Fedorowicz » czw gru 31, 2015 1:52 pm

Ann78 pisze:Myślę, że takie nauczanie, chociaż niezgodne z Biblią, może dawać złudne poczucie bezpieczeństwa. Nawet jeżeli się nie sprawdzę, nie dostąpię zbawienia - nie będę cierpiał.
Nie tak jednak Pan Jezus mówi w przypowieści o bogaczu i Łazarzu...
To prawda Aniu. Ale czy anihilacja człowieka w całości to coś, co daje poczucie bezpieczeństwa ? Jeśli przestajemy istnieć na wieczność, toż to gorsza kara niż jakieś przejściowe cierpienia.

Datsun pisze:
Zgadza się, Aniu
W zasadzie to nawet nie nazwałbym tego przypowieścią ale historią o bogaczu i Łazarzu. Wszystkie opowiadania Jezusa mogłyby się wydarzyć w rzeczywistości i zastanawiając się kiedyś nad tym stwierdziłem, że być może wszystko co opowiadał Jezus w postaci przypowieści być może kiedyś się wydarzyło (bo mogło).
Wracając jednak do pytań Fedorowicza rzeczywiście nauka o tym, że człowiek po śmieci przestaje całkowicie istnieć daje pewien złudny komfort, że śmierć kończy wszystko i następuje "reset". Tymczasem Biblia w wielu miejscach uczy przecież czegoś zgoła innego:

Kazn. 12:13-14
13. Wysłuchaj końcowej nauki całości: Bój się Boga i przestrzegaj jego przykazań, bo to jest obowiązek każdego człowieka.
14. Bóg bowiem odbędzie sąd nad każdym czynem, nad każdą rzeczą tajną czy dobrą, czy złą.
(BW)

O sądzie nad jakimi uczynkami jest tutaj mowa?
Mowa jest o uczynkach popełnionych za życia, a nie o uczynkach popełnionych po zmartwychwstaniu jak uczą świadkowie.
Wrócę jeszcze do fragmentu z listu do Koryntian, który cytowałem.Dalej jest mowa:

2 Kor. 5:10-11
11. Wiedząc tedy, co to jest bojaźń Pańska, staramy się przekonywać ludzi; a przed Bogiem wszystko w nas jest jawne, spodziewam się też, że i w sumieniach waszych jest to jawne.
(BW)

Anihilacja duszy jak wspomniał Fedorowicz nie tłumaczy niczego. Sądzenie "klona" za uczynki człowieka dokonane przed śmiercią nie ma przecież najmniejszego sensu...

Na taki właśnie trafny, znakomity komentarz liczyłem !Bo co można innego napisać i jak inaczej skomentować wykładnię Strażnicy w tej kwestii ? Czy ktoś wymyśli coś mądrzejszego, aby obronić nauczanie Strażnicy ? Mam słabą nadzieję.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » czw gru 31, 2015 3:56 pm

Fedorowicz pisze:Na taki właśnie trafny, znakomity komentarz liczyłem !Bo co można innego napisać i jak inaczej skomentować wykładnię Strażnicy w tej kwestii ?

Cieszę się, że się zgadzamy i nawet gdybym się nie zgadzał z tym co na przykład piszesz to i tak bym się cieszył, że pisuje ktoś taki jak Ty z wysokim poziomem kultury. Takich ludzi bardzo szanuję ponieważ nie chodzi przecież o to aby się wyżywać na jakiejś religii ale aby zrozumieć o czym Biblia rzeczywiście uczy oraz szanować nawzajem gdy rozumie się jakiś tekst inaczej.
Odnośnie istoty człowieka i tego, że on nie jest tylko ciałem mówi jeszcze na przykład ten tekst:

Mal. 2:14-15
14. A wy mówicie: Dlaczego? Dlatego że Pan jest świadkiem między tobą i między żoną twojej młodości, której stałeś się niewierny, chociaż ona była twoją towarzyszką i żoną, związaną z tobą przymierzem.
15. Czy nie Jeden (Bóg) uczynił ją istotą z ciała i ducha? A czego pragnie ten Jeden? Potomstwa Bożego. Pilnujcie się więc w waszym duchu i niech nikt nie będzie niewierny żonie swej młodości!
(BW)

Człowiek jak widzimy jest istotą z ciała i ducha, a nie tylko z ciała.

Fedorowicz pisze:Czy ktoś wymyśli coś mądrzejszego, aby obronić nauczanie Strażnicy ? Mam słabą nadzieję.

Z pewnością da się coś jeszcze wymyślić. ;)
Wyobraźnia człowieka jest bardzo bujna i aby udowodnić jakąś teorię jest wiele możliwości.

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » pt sty 01, 2016 4:30 pm

Fedorowicz pisze:To prawda Aniu. Ale czy anihilacja człowieka w całości to coś, co daje poczucie bezpieczeństwa ? Jeśli przestajemy istnieć na wieczność, toż to gorsza kara niż jakieś przejściowe cierpienia.

Niż przejściowe cierpienia, może tak, ale lepiej jest nie istnieć, niż cierpieć na wieki.

...lepiej jest dla ciebie wejść kaleką do żywota, niż mieć dwoje rąk, a pójść do piekła, w ogień nieugaszony, (44) gdzie robak ich nie umiera, a ogień nie gaśnie. (45) A jeśli cię gorszy noga twoja, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie wejść kulawym do żywota, niż mieć dwie nogi, a być wrzuconym do piekła, (46) gdzie robak ich nie umiera, a ogień nie gaśnie. (47) I jeśli cię gorszy oko twoje, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do Królestwa Bożego, niż mieć dwoje oczu, a być wrzuconym do piekła, (48) gdzie robak ich nie umiera, a ogień nie gaśnie. Mar. 9 (czas po śmierci - piekło, które będzie wrzucone do jeziora ognia, jak niżej)

(11) A dym ich męki unosi się w górę na wieki wieków i nie mają wytchnienia we dnie i w nocy ci, którzy oddają pokłon zwierzęciu i jego posągowi, ani nikt, kto przyjmuje znamię jego imienia. (12) Tu się okaże wytrwanie świętych, którzy przestrzegają przykazań Bożych i wiary Jezusa. (13) I usłyszałem głos z nieba mówiący: Napisz: Błogosławieni są odtąd umarli, którzy w Panu umierają. Zaprawdę, mówi Duch, odpoczną po pracach swoich; uczynki ich bowiem idą za nimi. Obj. 14

Datsun pisze:Człowiek jak widzimy jest istotą z ciała i ducha, a nie tylko z ciała.

Biblia też mówi, że człowiek jest istotą z ciała, duszy i ducha:
(23) A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci, a cały duch wasz i dusza, i ciało niech będą zachowane bez nagany na przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa. 1 Tes. 5.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » sob sty 02, 2016 5:36 pm

Ann78 pisze:
Biblia też mówi, że człowiek jest istotą z ciała, duszy i ducha:
(23) A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci, a cały duch wasz i dusza, i ciało niech będą zachowane bez nagany na przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa. 1 Tes. 5.

Słuszna uwaga.
Potwierdza to jeszcze ten tekst:
Hebr. 4:12
12. Bo Słowo Boże jest żywe i skuteczne, ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić zamiary i myśli serca;
(BW)

Ilyad

Postautor: Ilyad » sob sty 02, 2016 11:42 pm

Na tym właśnie polega misternie utkane oszustwo Organizacji by zamydlic Zbawienie i przed czym ono właściwie jest. Wyszło z tego coś w rodzaju: skoro nie podoba się nam że są pasy do przechodzenia przez ulicę dla pieszych, odrzućmy wiarę w jeżdżące ulicą samochody. Odrzucenie przez Organizacje biblijnej nauki o Sądzie Bożym po śmierci za grzechy doczesne uczyniło katastrofalne spustoszenia w umysłach SJ. To skuteczne, jak widać narzędzie by masowo czynić z ludzi agnostykow i ateistów.

Wróć do „Nauki Świadków Jehowy”