144 000 - kim są?

W tym miejscu można omawiać i weryfikować na podstawie Pisma Świętego nauki Świadków Jehowy
Awatar użytkownika
Datsun

Re: 144 000 - kim są?

Postautor: Datsun » śr mar 08, 2017 8:40 pm

robbo1 pisze:
Datsun pisze:
robbo1 pisze: istnieje ściśle określona liczba "powołanych z ziemi" do życia w niebie.

Myślisz, że ta liczba 144 tys. to dosłowna liczba?

Nawet jeżeli nie,nie zmienia to tego,że istnieje ściśle określona liczba ludzi "wykupionych z ziemi".
Ewentualnie "zamknięta" liczba tych i takich ludzi.
Wielka rzesza,nie -została ściśle określona-,"wykupionych z ziemi"- tak.zamknięta.
Tamta nie "wielka rzesza,której nikt nie potrafił zliczyć".

Ale Strażnica twierdzi, że jest to dosłowna liczba 144 tys. Skoro bierzesz pod uwagę to, że może się mylić pod tym względem to może myli się też w innych sprawach, tych o wiele bardziej ważnych?

robbo1

Postautor: robbo1 » sob lip 01, 2017 11:14 am

Nie idzie o dyskusje o zrozumienie liczby,tylko o jej "zamknięcie".
Jak napisałem pewna,[]podana,zamknięta.
Tak jak liczba posłów,senatorów.
Nie nieograniczona,tylko zamknięta.
Liczba wyborców nie.
Jeżeli nawet ogólnie znana,nie ograniczona.
Wybranych [wybieranych] tak.
Tak jak i tych "wykupionych z ziemi".

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » sob lip 01, 2017 1:05 pm

robbo1 pisze:Nie idzie o dyskusje o zrozumienie liczby,tylko o jej "zamknięcie".
Jak napisałem pewna,[]podana,zamknięta.
Tak jak liczba posłów,senatorów.
Nie nieograniczona,tylko zamknięta.
Liczba wyborców nie.
Jeżeli nawet ogólnie znana,nie ograniczona.
Wybranych [wybieranych] tak.
Tak jak i tych "wykupionych z ziemi".

Więc to dosłowna liczba 144 tys. czy nie?

robbo1

Postautor: robbo1 » sob lip 01, 2017 1:13 pm

Jeżeli tak to tak,jeżeli nie to nie.
Według naszego wyjaśnienia jest to liczba dosłowna,o czym wiesz.
Według mnie jest to prawdopodobne ,jako dowód istnienia ograniczonych oraz zaznaczonych liczb wybranych .Tak jak istnieje rzeczywista liczba czterystu sześćdziesięciu posłów wybieranych do sejmu w naszym kraju.
Tak jak "nikt tej pieśni nie mógł się nauczyć prócz stu czterdziestu czterech tysięcy wykupionych z ziemi" Apok.14:3

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » sob lip 01, 2017 4:26 pm

robbo1 pisze:Jeżeli tak to tak,jeżeli nie to nie.
Według mnie jest to prawdopodobne ,jako dowód istnienia ograniczonych oraz zaznaczonych liczb wybranych .Tak jak istnieje rzeczywista liczba czterystu sześćdziesięciu posłów wybieranych do sejmu w naszym kraju.
Tak jak "nikt tej pieśni nie mógł się nauczyć prócz stu czterdziestu czterech tysięcy wykupionych z ziemi" Apok.14:3

Wiem jak to rozumieją świadkowie Jehowy. Ja pytałem Korbę o zdanie. Chyba ma prawo samodzielnie myśleć?

Ilyad

Postautor: Ilyad » sob lip 01, 2017 11:35 pm

Zgadzam się że jest to liczba dosłowna. Jeżeli odrzucimy wyjaśnienie natchnionego pisarza, to Biblia tak na prawdę NICZEGO KONKRETNEGO NIE NAUCZA. Zastanawiam się tylko dlaczego Strażnica przymuje to wyjaśnienie literalnie, ale już tego że to będą ludzie "ze wszystkich plemion izraelskich" to już nie przyjmuje literalnie ? :roll: natchniony autor pod tym względem się pomylił ?

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Postautor: tadeusz2904 » ndz lip 02, 2017 8:29 am

Biblia tak na prawdę NICZEGO KONKRETNEGO NIE NAUCZA.Ilad dlaczego tak napisales ,narazasz sie wszelakij masci ,,uczonym w Pismie,,Mat.23-17.
,,Nagi wyszedłem .. i nagi się tam wrócę.Hi 1,20(UBG).

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » ndz lip 02, 2017 9:38 am

tadeusz2904 pisze:Biblia tak na prawdę NICZEGO KONKRETNEGO NIE NAUCZA.Ilad dlaczego tak napisales ,narazasz sie wszelakij masci ,,uczonym w Pismie,,Mat.23-17.

Tadeuszu, chyba źle odczytałeś intencje Ilyada.
"Jeżeli odrzucimy wyjaśnienie natchnionego pisarza, to..."

Ilyad

Postautor: Ilyad » ndz lip 02, 2017 12:26 pm

tadeusz2904 pisze:Biblia tak na prawdę NICZEGO KONKRETNEGO NIE NAUCZA.Ilad dlaczego tak napisales ,narazasz sie wszelakij masci ,,uczonym w Pismie,,Mat.23-17.

Tadeuszu:
Wygląda na to że zrozumiałeś mnie całkowicie opacznie i za bardzo nie wiem dlaczwgo :roll: Ja bardzo poważnie podchodzę do Biblii. Stoję na stanowisku że Biblię PRZEDE WSZYSTKIM powinniśmy odczytywać literalnie. Bez wyraźnego powodu nie doszukuję się alegorii czy symbolów, jeżeli przeczytany tekst jest sensowny i zrozumiały. To podstawowa zasada hermeneutyki biblijnej. Apostołowie TAK WŁAŚNIE BIBLIĘ CZYTALI, a opisywane w niej wydarzenia traktowali jako prawdziwą historię. Odkąd tak czytam Biblię, zacząłem dużo więcej z niej rozumieć niż kiedyś. To właśnie "luźne" podchodzenie do tekstu Biblii, np. ignorowanie jej ostrzeżeń, nauki płynącej z historii o globalnym potopie, Sodomie i Gomorze prowadzi do zwiedzenia i jestem całkowicie pewien że diabeł TEGO WŁAŚNIE CHCE. Chce też byśmy zagubili się w tym wszystkim i byśmy doszli do przekonania że Biblia niczego konkretnego nie naucza, by przestała być naszym ratunkiem. Dla apostołów była:

2P 1:19-21: "Mamy więc słowo prorockie jeszcze bardziej potwierdzone, a wy dobrze czynicie, trzymając się go niby pochodni, świecącej w ciemnym miejscu, dopóki dzień nie zaświta i nie wzejdzie jutrzenka w waszych sercach. Przede wszystkim to wiedzcie, że wszelkie proroctwo Pisma nie podlega dowolnemu wykładowi. Albowiem proroctwo nie przychodziło nigdy z woli ludzkiej, lecz wypowiadali je ludzie Boży, natchnieni Duchem Świętym."

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » ndz lip 02, 2017 1:48 pm

Stoję na stanowisku że Biblię PRZEDE WSZYSTKIM powinniśmy odczytywać literalnie. Bez wyraźnego powodu nie doszukuję się alegorii czy symbolów, jeżeli przeczytany tekst jest sensowny i zrozumiały. To podstawowa zasada hermeneutyki biblijnej. Apostołowie TAK WŁAŚNIE BIBLIĘ CZYTALI, a opisywane w niej wydarzenia traktowali jako prawdziwą historię. Odkąd tak czytam Biblię, zacząłem dużo więcej z niej rozumieć niż kiedyś. To właśnie "luźne" podchodzenie do tekstu Biblii, np. ignorowanie jej ostrzeżeń, nauki płynącej z historii o globalnym potopie, Sodomie i Gomorze prowadzi do zwiedzenia i jestem całkowicie pewien że diabeł TEGO WŁAŚNIE CHCE. Chce też byśmy zagubili się w tym wszystkim i byśmy doszli do przekonania że Biblia niczego konkretnego nie naucza, by przestała być naszym ratunkiem. Dla apostołów była:

Coś takiego - Ilyad wie jak apostołowie odczytywali Biblię :shock:
Diabeł przede wszystkim chce abyśmy krzywdzili i zniewalali ludzi / w tym również ludzkie umysły.
Czy nasze życie zależy od interpretacji / wiary w trójce , dwójce , jedynce?
Czy nasze życie zależy od dosłownego bądź symbolicznego interpretowania liczby 144 tysiące?
Do zwiedzenia prowadzi nasze życie / nasze postępowanie przez które możemy zwiesc innych - np. spróbuj tej używki a nie pożałujesz.
To , że ktoś interpretuje różnie daną treść (ważne jest aby nie zrobić krzywdy innym - Ad/ Monopol na interpretację Biblii) nie oznacza , że jest zwiedziony.
Dla jednych wiara w piekło jest zwiedzeniem , dla drugich w trójce bądź jedynce i tak bez końca....
Biblia naucza wielu rzeczy - jak różnie interpretowanych np. Miłość nie jedno ma imię :-)
P.S. Pierwsza linijka Twojej wypowiedzi która podkreśliłam brzmi dyktatorsko i narzucająco się!
viewtopic.php?f=46&t=970&start=10

Wróć do „Nauki Świadków Jehowy”