Bluźnierstwo w "Strażnicy" ?

W tym miejscu można omawiać i weryfikować na podstawie Pisma Świętego nauki Świadków Jehowy
Natan

Re: Bluźnierstwo w "Strażnicy" ?

Postautor: Natan » śr lut 21, 2018 6:12 pm

Aniołowie są umownie nazwani Synami Bożymi w Starym Testamencie, gdyż są po prostu stworzeniami Bożymi. Nie są zrodzeni z Ojca, tylko przez Niego stworzeni i to za pośrednictwem Syna:

"Ponieważ w nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez niego i dla niego zostało stworzone." (Kolosan 1:16, Biblia Warszawska).

Zupełnie w innym, wyjątkowym sensie Synem Boga jest Pan Jezus Chrystus, który w Swym przedludzkim bycie wywodzi się odwiecznie z Boga Ojca przez zrodzenie.

Nowy Testament nie jest niewiele znaczącym dodatkiem do Starego Testamentu lub jego nieznacznym uzupełnieniem.

"1 Bóg, który niegdyś przemawiał do ojców wielokrotnie i w różny sposób przez proroków, 2 w tych czasach ostatecznych przemówił do nas przez Syna. Jego ustanowił spadkobiercą wszystkich dóbr, przez Niego też uczynił wszystko, co jest stworzone. 3 On, jako odbicie ukazujące Jego chwałę i jako obraz Jego istoty, podtrzymuje wszystko swoim potężnym słowem". (Hebrajczyków 1:1-3, Biblia Poznańska);

"Boga nikt nigdy nie widział: Jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, dał nam Go poznać" (Ew. Jana 1:18 Biblia Poznańska).

Iskierka

Postautor: Iskierka » śr lut 21, 2018 9:08 pm

Kaznodzieya pisze:Wczoraj otrzymałem ciekawego maila od jednego z braci, który podał pewien cytat z Strażnicy. Pomyślałem że założę o tym watek tematyczny gdyż spotykałem się już kilkukrotnie i współcześnie z podobną "nauką", jak i z uwagi na zaglądających tu Świadków Jehowy.

cyt:
"Pismo Św. pokazuje nam, że słowa 'gwiazdy zaranne;
odnoszą się do dwóch możnych stworzeń niebiańskich, mianowicie do Michała (Logosa) i do Lucyfera.
Te dwa potężne stworzenia stanowiły dwóch braci; obaj ci bracia byli synami Bożymi"

(Strażnica polska 15.05 1932 s. 158 [ang. 01.03 1932 s. 76]).

Zbadam oczywiście jeszcze dokładniej kontekst tej wypowiedzi jednak nie sądzę aby to cokolwiek wniosło w zmianie znaczenia tych słów. Zapraszam do udziału w dyskusji tak bardziej jak i mniej zorientowanych w temacie nauk WTS.

Jak rozumiem, dyskusja rozgorzała, bo w Strażnicy z przed prawie 90 lat ktoś doczytał, że określenie „gwiazdy poranne” przypisano zarówno Panu Jezusowi ( w strażnicy określono jako Michała -Logosa) i szatanowi – Lucyferowi.

Izajasza 14: 12-14 „ O, jakże spadłeś z nieba, ty, gwiazdo jasna, synu jutrzenki! Powalony jesteś na ziemię, pogromco narodów! A przecież to ty mawiałeś w swoim sercu: Wstąpię na niebiosa , swój tron wyniosę ponad gwiazdy Boże i zasiądę na górze narad, na najdalszej północy. Wstąpię na szczyty obłoków, zrównam się z Najwyższym”.

Objawienie 22:16Ja, Jezus, wysłałem anioła mego, by poświadczył wam to w zborach. Jam jest korzeń i ród Dawidowy, gwiazda jasna poranna”.

Jak rozumieć te wersety. Czy przed buntem szatana, stosowne było do niego określenie „ gwiazda jasna – syn jutrzenki”, bo jak napisał robbo, zaczynał on jako „światło” ale wybrał drogę ciemności.

Jak te wersety tłumaczą w innych kościołach?
...............................................................
Księga Hioba 38:4,7” Gdzie byłeś , gdy zakładałem ziemię...... „Gdy gwiazdy poranne chórem radośnie się odezwały i okrzyk wydali wszyscy synowie Boży”.

Objawienie 9:1 „I zatrąbił piąty anioł i widziałem gwiazdę, która spadła z nieba na ziemię i dano jej klucz od studni otchłani i otwarła studnię otchłani... (por. Obj.20: 1 „i widziałem anioła zstępującego z nieba, który miał klucz od otchłani...)

W Biblii określenie „gwiazdy”, „synowie Boży” to inaczej aniołowie, czy tak?

Niemniej TYLKO JEZUS jako Syn Boży zrodzony z Ojca, JAKO JEDYNY przez Którego i dla Którego stworzono wszystko inne ( Kol.1:15-20), ZOSTAŁ NAZWANY PANEM ku chwale Ojca, nie ma więc sobie równego, a niestety z tej chwały chce Go ograbić szatan, mieniący się „aniołem światłości”.

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » czw lut 22, 2018 2:37 am

A myślałem że tylko ja tu sprzątam...
Miarą wszystkich rzeczy jest człowiek.

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » czw lut 22, 2018 2:37 am

Jakże się myliłem..
Miarą wszystkich rzeczy jest człowiek.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw mar 01, 2018 11:26 pm

Chciałabym podzielić się artykułami jakie swego czasu znalazłam w sieci , tak więc wśród chrzescijan zrozumienie jest na prawdę bardzo różne.
http://prawdybiblijne.com/download/czyt ... Szatan.pdf
http://prawdybiblijne.com/download/czytelnia/Demony.pdf

I tutaj pozwolę skopiować fragment tekstu :
Jeszcze raz Pan zapłonął gniewem przeciw Izraelitom. Pobudził przeciw nim Dawida,mówiąc: Idź i policz Izraela i Judę. Rzekł więc król do Joaba, dowódcy wojsk… (2 Księga Samuela 24-1-2) Po przeczytaniu 67 następnych rozdziałów, dochodzimy do nieco innego opisu tego samego zdarzenia: Powstał szatan przeciwko Izraelowi i pobudził Dawida, żeby policzył Izraela. Rzekł więc Dawid do Joaba… (1 Księga Kronik 21,1-2) Jeżeli znowu zestawimy dwa ustępy, wynik, który otrzymamy tym razem, będzie niechybnie następujący: Pan = szatan. Nie udało mi się niestety dotrzeć do żadnych materiałów, które wyjaśniałyby, jak tłumaczą to zwolennicy doktryny o szatanie jako nadprzyrodzonej istocie będącej największym wrogiem Boga. Łatwo natomiast zauważyć, że nie ma tu żadnego pro-blemu, jeżeli tylko będziemy stosować się do zasady, żeby terminy biblijne rozumieć w sensie biblijnym, a nie potocznym.

Pozwoliłam zajrzeć jeszcze do Tysiąclatki i tam otwierając na 1 Kronik 21 : 1 mamy odnośnik do 2 Samuela 24 : 1 - 25
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1272
Powstał szatan......
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1209&werset=1#W1
Jeszcze raz Pan zapłonął gniewem......

Wróć do „Nauki Świadków Jehowy”