"Organizacja Jehowy"

W tym miejscu można omawiać i weryfikować na podstawie Pisma Świętego nauki Świadków Jehowy
Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Re: "Organizacja Jehowy"

Postautor: Ann78 » czw maja 31, 2018 3:44 pm

Dzis jeden Brat przeslal mi następujący tekst. Przyjmij to, Robbo
Jk 1:17-18: "Każde otrzymane dobro i dary doskonałe pochodzą z góry, od Ojca światłości, w którym nie dochodzi do żadnych zmian ani zaćmień. On zgodnie ze swym postanowieniem zrodził nas przez słowo prawdy, abyśmy byli jakby pierwocinami Jego stworzeń."
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

robbo1

Postautor: robbo1 » czw maja 31, 2018 4:26 pm

Zapewne tak jest "z dobrem i darem doskonałym".
Niestety nie otrzymujemy "nadnaturalnego wyjaśnienia" proroctw,przypowieści itp.
Nigdy tak nie uważaliśmy i nie uważamy.
Interpretacje wymagają zmian,w wyniku nowych "odkryć",tak w nauce,jak i analizie natchnionego słowa.
I tu i tu następuje "wzrost wiedzy".
I nie tłumaczymy tego tak tylko my.
Pisał o tym jezuita Silvano Fausti
Jak napisał:
"Także znaczenie tekstu natchnionego musi być po w o l i ...
l e p i e j...
rozumiane,interpretowane zgodnie ze swoimi uwarunkowaniami i oczyszczane tam,gdzie jest błędne".

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » czw maja 31, 2018 4:33 pm

Robbo, znowu powołujesz się na katolicyzm (Jezuita).
W Słowie jest napisane, ze do zrozumienia Pisma potrzebne jest prowadzenie Ducha Świetego. Jest tez napisane, ze „nikt nie zna Syna tylko Ojciec, i nikt nie zna Ojca, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić.„ Mat.11, 27b

robbo1

Postautor: robbo1 » ndz cze 24, 2018 9:15 am

Powołuję się na wypowiedź człowieka,który jest świadomy powolnego i stopniowego zrozumienia prawd wiary,jak samego objawienia.
I tyle.
A to zrozumienie następuje stopniowo.
Tak jak napisano [to tylko ilustracja] w Przyp.4:18
Tak to zrozumienie "...staje się coraz jaśniejsze...".

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » ndz cze 24, 2018 6:52 pm

robbo1 pisze:Powołuję się na wypowiedź człowieka,który jest świadomy powolnego i stopniowego zrozumienia prawd wiary,jak samego objawienia.
I tyle.

Bóg może pogłębiać nasze poznanie, odkrywać „warstwa po warstwie”, nie dzieje się jednak tak, ze poprzednie zrozumienie zastępowane jest całkowicie innym. Rozumiesz różnicę?
Strażnica natomiast wielokrotnie o 180 stopni zmieniała swoje wierzenia. To swiadczy jedynie o tym, ze jest fałszywym prorokiem.

Ilyad

Postautor: Ilyad » ndz cze 24, 2018 7:23 pm

robbo1 pisze:Powołuję się na wypowiedź człowieka,który jest świadomy powolnego i stopniowego zrozumienia prawd wiary,jak samego objawienia.
I tyle.

Problem polega na tym że w wielu przypadkach po latach Strażnica powracała do zrozumienia, które prezentowała wcześniej. Tak było w przypadku np. zrozumienia czym są "władze zwierzchnie" z Rzym. 13 rozdz., albo zmartwychwstania Sodomitów, gdzie "światło" zmieniło się o 180' chyba ze 4 razy na przestrzeni kilkudziesięciu lat ! Sam miałem w domu dwa różne wydania książki "żyć wiecznie...", wyglądające zewnątrz jednakowo, ale rozdział o zmartwychwstaniu był całkowicie inny. Jak takie coś wytłumaczyć "coraz jaśniej świecącym światłem" Bożego prowadzenia ?

Ilyad

Postautor: Ilyad » pn cze 25, 2018 8:49 am

korba pisze:
Ilyad pisze:Problem polega na tym że w wielu przypadkach po latach Strażnica powracała do zrozumienia, które prezentowała wcześniej. Tak było w przypadku np. zrozumienia czym są "władze zwierzchnie" z Rzym. 13 rozdz.

Prawdę powiedziawszy, to nie był dokładny powrót do tego samego. Nie zbadałeś.

Napisałem że Strażnica po latach powracała do wcześniejszego zrozumienia, a nie że obecnie wróciła w każdym przypadku do pierwotnego zrozumienia. Jeśli chodzi o Sodomitów to sprawa zmian w zrozumieniu wygląda mniej-więcej tak:

1. Zmartwychwstaną (Życie i zdrowie 1932 s. 43-44).
2. Nie zmartwychwstaną (Strażnica Nr 4, 1949 s. 14).
3. Zmartwychwstaną (Strażnica Nr 10, 1966 s. 8).
4. Przynajmniej niektórzy zmartwychwstaną (Będziesz mógł żyć wiecznie w raju na ziemi 1984 s. 179).
5. Nie zmartwychwstaną (Strażnica Nr 17, 1988 s. 30-31).
6. Przynajmniej niektórzy zmartwychwstaną (Będziesz mógł żyć wiecznie w raju na ziemi 1989 s. 179).
7. Nie zmartwychwstaną (Będziesz mógł żyć wiecznie w raju na ziemi 1990 s. 179).
Czyli obecnie zrozumienie jest inne niż na początku. Jednak kilka razy światło zmieniało się o 180', bo chyba temu nie zaprzeczasz ?

Ponadto... jakby nie było, pomimo zmian w zrozumieniu tego fragmentu, na KAŻDYM etapie świadkowie J. nie zabijali na wojnach, czego nie można powiedzieć o innych wyznaniach z ich zrozumieniem tego fragmentu. Np. protestanci rozumieją ten fragment jak rozumieją a mimo wszystko, nie przeszkadza im to iść na wojnę i po prostu strzelać do ludzi. O katolikach nie wspomnę.

Ja też o Katolikach nie wspomnę, ale popełniasz podstawowy błąd: WRZUCASZ WSZYSTKICH PROTESTANTÓW DO JEDNEGO WORKA. Biorąc pod uwagę podstawowe założenia protestantyzmu, to ja np. jestem Protestantem, ale jestem zdecydowanym przeciwnikiem służby wojskowej i udziału Chrześcijan w wojnach i znam mnóstwo braci, którzy patrzą na to podobnie.

Tak więc... strzępi się języki, jak to świadkowie zmieniają zrozumienie a nie dostrzega co za tym idzie ;-)
Natomiast co do Sodomy to... jakakolwiek zmiana zrozumienia nie ma ŻADNEGO wpływu na postępowanie świadków J. No bo jakie?

Nazywanie siebie "Kanałem Łączności z Bogiem" i stawianie tych którzy mają inne zrozumienie pod kreską, ma niestety daleko idące konsekwencje i DO CZEGOŚ ZOBOWIĄZUJE, nie uważasz ? Nie odpowiedziałeś, jak takie zmiany w zrozumieniu Biblii przez "Jedyny Kanał Łączności z Bogiem" wytłumaczyć ?

Ilyad

Postautor: Ilyad » pn cze 25, 2018 9:02 am

Uprawiasz demagogię. Nie rozdział, ale jeden akapit a konkretnie ze dwa zdania. Po co tak wyolbrzymiasz jakby to był koniec świata? Efekciarstwo?

Przez DWA ZDANIA zmienia się całkowicie treść. To nie koniec świata, tylko KONIEC NIEWOLNIKA i tym samym "Jedynego Kanału Łączności z Bogiem", który NIE JEST ODPOWIEDZIALNY ZA SWOJE SŁOWA. Odpowiedzialność za nie zrzucił na takich jak Ty ;)

Iskierka

Postautor: Iskierka » pn cze 25, 2018 9:32 am

[quote="Ilyad"]

Ja też o Katolikach nie wspomnę, ale popełniasz podstawowy błąd: WRZUCASZ WSZYSTKICH PROTESTANTÓW DO JEDNEGO WORKA. Biorąc pod uwagę podstawowe założenia protestantyzmu, to ja np. jestem Protestantem, ale jestem zdecydowanym przeciwnikiem służby wojskowej i udziału Chrześcijan w wojnach i znam mnóstwo braci, którzy patrzą na to podobnie.
[quote]

Niektórym trudno zrozumieć, że inni wierzący poza świadkami Jehowy mogą mieć takie podejście do tematu służby wojskowej, ewentualnie udziału w konfliktach wojennych. Ja też byłam zaskoczona faktem, że chrześcijanie ( nie mogę powiedzieć o wszystkich ale o tych których znam) nie jedzą krwawej kiszki, a świadek Jehowy myśli, że jest taki jedyny w swoim rodzaju. Też wielu wierzących nie obchodzi Świąt Bożego Narodzenia w takiej oprawie jak to widoczne w KRK, nie obchodzą imienin, itp.
Tak więc świadkowie Jehowy nie mają się czym szczycić.....no najwyżej stosowaniem ostracyzmu, pogardą względem inaczej myślących, którzy ośmielili się podważyć wiarygodność "jedynego kanału łączności z Bogiem".
Nie do opisania jest widok twarzy co niektórych świadków, z których aż bije nienawiść, a stoją sobie spokojnie pod stojakiem z fałszywym uśmiechem do tych, których nie znają, dopóki nie usłyszą, że byliśmy kiedyś świadkami. To mistrzostwo świata!
Po cóż więc wojna? Sam Ich wzrok może zabić.

Iskierka

Postautor: Iskierka » pn cze 25, 2018 10:14 am

korba pisze:
Ann78 pisze:nikt nie zna Ojca, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić.„ Mat.11, 27b

I co... Jezus Tobie objawił Ojca? W Trójcy Ci Go objawił? :roll:

Korbo, a jeśli Pan objawił Ann78, Kim Jest, to co Ci do tego?

Alergia to choroba, na którą też trzeba się leczyć, a Ty masz wyjątkową alergię na Ann78 ;) i zamiast treści, widzisz osobę.......

Wróć do „Nauki Świadków Jehowy”