Czy Bóg nie wiedział?

W tym miejscu można omawiać i weryfikować na podstawie Pisma Świętego nauki Świadków Jehowy
Iskierka

Czy Bóg nie wiedział?

Postautor: Iskierka » pn gru 26, 2016 10:37 am

Czy Bóg nie wiedział?

Ostatnio słyszę komentarze, które zainspirowały mnie do tego aby otworzyć ten wątek.

Czy Bóg jest wszechmocny, czy jest wszechwiedzący, czy potrafi przewidzieć przyszłość?
Okazuje się, że ludzie sami odpowiedzieli sobie na to pytanie. Swoim niedoskonałym, ograniczonym rozumem opisali Stwórcę wszystkiego co żyje, sprowadzili Go do poziomu stworzenia.

Oto ciekawe wypowiedzi ze Strażnicy:

„Te inteligentne stworzenia duchowe niewątpliwie z wielkim zainteresowaniem obserwowały wydarzenia w ogrodzie Eden. A teraz pomyślmy: Czy miałoby to jakiś sens, gdyby Bóg powołał do istnienia zdumiewający wszechświat i nieliczne cudowne dzieła na ziemi, by potem na oczach aniołów stworzyć dwie istoty, o których z góry wie, że zawiodą?
Czy zaplanowanie takiej katastrofy nie byłoby sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem? Ktoś mógłby jednak spytać: „Jak to możliwe, żeby wszechmądry Bóg czegoś nie wiedział? Rzeczywiście, jednym z przejawów bezgranicznej mądrości Jehowy jest to, że potrafi ‘od początku oznajmić zakończenie’ (Izaj 46:9,10).
Ale przecież nie zawsze musi korzystać z tej umiejętności, tak jak nie zawsze w pełni używa swej ogromnej mocy. Kierując się mądrością, Jehowa korzysta ze zdolności przewidywania w sposób wybiorczy – kiedy istnieje ku temu uzasadniony powód i pasuje to do okoliczności”. Strażnica 1/2011 s 14 p 2,3

„A zatem nieodparcie nasuwa się wniosek, że wszechmądry Bóg skorzystał ze swej zdolności wnikania w przyszłość i nie wiedział z góry, iż nasi prarodzice dopuszczą się grzechu. Na pewno nie świadczyłoby to o mądrości, gdyby wejrzał w przyszłość, poznał scenariusz tych tragicznych wydarzeń, a potem stworzył ludzi tylko po to, by odegrali przypisane im role”.
Strażnica 1/2011 s 15 ak 2.

Wiedział czy nie wiedział?.....

Awatar użytkownika
Datsun

Re: Czy Bóg nie wiedział?

Postautor: Datsun » pn gru 26, 2016 5:09 pm

Bardzo dobry temat, Korba :)
Sam nieraz się nad tym wszystkim zastanawiam i powiem szczerze i uczciwie: nie jestem w stanie jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć. ;)
Jako człowiek, czysto po ludzku gdy się nad tym zastanowić to gdyby Bóg wiedział jak to się wszystko potoczy to czy pozwoliłby na to? Niewyobrażalne cierpienia milionów, śmierć miliardów ludzi, rażąca niesprawiedliwość na całym świecie, nędza i ubóstwo itd. Nie wiem sam jak to by wtedy wytłumaczyć. Chętnie poznam zdanie innych w tej sprawie. :)

Natan

Postautor: Natan » pn gru 26, 2016 5:55 pm

Iskierko, dziękuję za ten potrzebny temat.

Pomimo mocnych twierdzeń autorów literatury Towarzystwa Strażnica, Biblia nigdzie nie mówi, że Bóg przewiduje przyszłość. Wersety z Księgi Izajasza dowodzą, że Bóg zna przyszłość i właśnie to wyróżnia Go jako prawdziwego Boga:

„Wspomnijcie na sprawy dawne, odwieczne, że Ja jestem Bogiem i nie ma innego, jestem Bogiem i nie ma takiego jak Ja. Ja od początku zwiastowałem to, co będzie, i z dawna to, co jeszcze się nie stało. Ja wypowiadam swój zamysł, i spełnia się on, i dokonuję wszystkiego, czego chcę” (Izajasza 46:9, 10, BW).

Stwórca zna przyszłość, gdyż jest wszechmocny i realizuje swą wolę.
Co ciekawe, jednym z powodów, dla których Bóg Ojciec zabrania nam czci obcych bogów jest fakt, że jest wszechwiedzący:

„Ja, Pan, a takie jest moje imię, nie oddam mojej czci nikomu ani mojej chwały bałwanom. Oto wydarzenia dawniejsze już się dokonały, a to, co ma nastać, zwiastuję; zanim zacznie kiełkować, opowiem je wam” (Izajasza 42:8, 9, BW).

Choć zgadzam się z tym, że Bóg nie jest odpowiedzialny za zło ani nie jest autorem grzechu, to jednak teoria wybiórczego przewidywania przyszłości jest bardzo słaba. Jest wynikiem niezdolności do pogodzenia się z prawdą o nieograniczonej wiedzy Boga.

Natan

Postautor: Natan » pn gru 26, 2016 5:58 pm

A oto kilka cytatów na dowód, że Boża wiedza jest większa niż myślą Świadkowie Jehowy:

„Wysławiam cię za to, że cudownie mnie stworzyłeś. Cudowne są dzieła twoje i duszę moją znasz dokładnie. Żadna kość moja nie była ukryta przed tobą, choć powstałem w ukryciu, utkany w głębiach ziemi. Oczy twoje widziały czyny moje, w księdze twej zapisane były wszystkie dni przyszłe, gdy jeszcze żadnego z nich nie było” (Psalm 139:14-16, BW).

Dawidowi Bóg objawił, że gdy jeszcze był w łonie matki, Bóg z góry znał wszystkie jego czyny, wszystkie jego dni. W Biblii Tysiąclecia w wersecie 16 czytamy: „Oczy Twoje widziały me czyny i wszystkie są spisane w Twej księdze; dni określone zostały, chociaż żaden z nich [jeszcze] nie nastał”. Skoro Stwórca określił wszystkie dni psalmisty, to znaczy, że Bogu wiadomy jest też termin śmierci człowieka.

„Albowiem tych, których od wieków poznał, tych też przeznaczył na to, by się stali na wzór obrazu Jego Syna, aby On był pierworodnym między wielu braćmi. Tych zaś, których przeznaczył, tych też powołał, a których powołał – tych też usprawiedliwił, a których usprawiedliwił – tych też obdarzył chwałą” (Rzymian 8:29, 30, BT).

Z fragmentu tego wynika, że Bóg z góry wiedział, kto będzie zbawiony i tych przeznaczonych ludzi powołał, a następnie usprawiedliwił. Później otoczy ich chwałą, co jest tak pewne, że napisano o tym w czasie przeszłym, jak by już to się dokonało.

„I zdumieją się mieszkańcy ziemi, których imiona nie są zapisane w księdze żywota od założenia świata, gdy ujrzą, że zwierzę to było i że go nie ma, i że znowu będzie” (Objawienie 17:8b, BW).

Księga Objawienia podaje nam zdumiewający fakt, że już od założenia świata w księdze żywota Baranka są zapisane imiona zbawionych i pominięte imiona potępionych. Choć tego nie pojmujemy, powinniśmy to przyjąć wiarą.

„Wiedząc, że nie rzeczami znikomymi, srebrem albo złotem, zostaliście wykupieni z marnego postępowania waszego, przez ojców wam przekazanego, lecz drogą krwią Chrystusa, jako baranka niewinnego i nieskalanego. Wprawdzie był On na to przeznaczony już przed założeniem świata, ale objawiony został dopiero w czasach ostatnich ze względu na was” (1 Piotra 1:18-20, BW). Sam Jezus jako Zbawiciel by przeznaczony na ofiarę już przed założeniem świata.

Który pogląd bardziej oddaje Bogu chwałę?

Pogląd Strażnicy, że Bóg mając ograniczoną wiedzę, nie zna całej przyszłości, gdyż selektywnie posługuje się swą zdolnością przewidywania?
Czy pogląd Biblii, że Bóg zna przyszłość w każdym detalu i jest Bogiem wszechwiedzącym?

Natan

Postautor: Natan » pn gru 26, 2016 6:00 pm

"Nie mnóżcie słów pełnych pychy, niech harda mowa nie wychodzi z ust waszych, gdyż Jahwe jest Bogiem wszechwiedzącym; jest Bogiem, który waży czyny" (1 Samuela 2:3, Biblia Poznańska).

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » pn gru 26, 2016 10:36 pm

Bóg jest wszechmocny i wszechwiedzący.

Warto przytoczyc fragment z Iz.41, czym różni się Bóg prawdziwy od bałwanów i bożków? Wszechwiedzą właśnie. Bóg Najwyższy mówi do nich:

"Izaj. 41:23 Ogłoście, co nadejdzie w przyszłości, abyśmy dowiedzieli się, że jesteście bogami. Tak, czyńcie cokolwiek dobrego lub złego, żebyśmy usłyszeli to i razem ujrzeli!"

Bóg Biblii nie jest czymkolwiek ograniczony, bo wszystko sam stworzyl. Każdy inny bóg, to bałwan. Wszystko jedno, czy uczyniony ręką ludzką, czy wymyślony ze względu na ludzkie wyobrażenie.

"Mają usta, a nie mówią, Mają oczy, a nie widzą.
Mają uszy, a nie słyszą, Mają nozdrza, a nie wąchają.
Mają ręce, a nie dotykają, Mają nogi, a nie chodzą, Ani nie wydają głosu krtanią swoją."
Ps. 115,8-9
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Awatar użytkownika
Ida

Postautor: Ida » wt gru 27, 2016 6:00 am

Iskierka pisze:Czy Bóg nie wiedział?

Czy Bóg jest wszechmocny, czy jest wszechwiedzący, czy potrafi przewidzieć przyszłość?
Okazuje się, że ludzie sami odpowiedzieli sobie na to pytanie. Swoim niedoskonałym, ograniczonym rozumem opisali Stwórcę wszystkiego co żyje, sprowadzili Go do poziomu stworzenia.

Bardzo ciekawy temat, temat- rzeka. Myślę, że trudno dojść do zadawalającej odpowiedzi.
Po pierwsze PŚ donosi: Jeśli kto mniema, że coś poznał, jeszcze nie poznał, jak należało poznać.(1Kor.8,2)
Po drugie, choć wiąże się to z pierwszym, Bóg nas przewyższa we wszystkim : O głębokości bogactwa i mądrości, i poznania Boga! Jakże niezbadane są wyroki jego i nie wyśledzone drogi jego! Bo któż poznał myśl Pana? Albo któż był doradcą jego? Albo któż wpierw dał mu coś, aby za to otrzymać odpłatę? Albowiem z niego i przez niego i ku niemu jest wszystko; jemu niech będzie chwała na wieki. Amen. (Rzym.11:33-36)

Czy Bóg stwarzając pierwszą parę ludzką wiedział, że zgrzeszą? Skoro jest Wszechwiedzący to wiedział, że w Edenie dojdzie do buntu. Tak? Jeśli pójdziemy tym tokiem rozumowania, to okaże się, że Bóg wcale nie jest taki dobry, bo nie zapobiegł pierworodnemu grzechowi. I grzech wszedł na cały świat.
Pan Bóg obdarzył pierwszych ludzi wolną wolą- zostali stworzeni na obraz Boga. Czy Bóg wiedział, jaki użytek uczynią z wolnej woli? Wiedział, przewidywał, czy nie wiedział jak ludzie skorzystają z wolności?
Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam i na wieki.

bernard

Postautor: bernard » wt gru 27, 2016 7:54 am

Ida
Czy Bóg stwarzając pierwszą parę ludzką wiedział, że zgrzeszą? Skoro jest Wszechwiedzący to wiedział, że w Edenie dojdzie do buntu. Tak? Jeśli pójdziemy tym tokiem rozumowania, to okaże się, że Bóg wcale nie jest taki dobry, bo nie zapobiegł pierworodnemu grzechowi. I grzech wszedł na cały świat.
Pan Bóg obdarzył pierwszych ludzi wolną wolą- zostali stworzeni na obraz Boga. Czy Bóg wiedział, jaki użytek uczynią z wolnej woli? Wiedział, przewidywał, czy nie wiedział jak ludzie skorzystają z wolności?

Bóg wiedział .
Stworzyl nas jednak jako istoty obdarzone wolna wolą a nie roboty . Obdarowanie wolna wola jest wyrazem bezgranicznej milosci do nas .

bernard

Postautor: bernard » wt gru 27, 2016 7:55 am

korba pisze:Czy Bóg ma wolną wolę?

Oczywiscie

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » wt gru 27, 2016 9:28 am

Ida pisze:Czy Bóg stwarzając pierwszą parę ludzką wiedział, że zgrzeszą? Skoro jest Wszechwiedzący to wiedział, że w Edenie dojdzie do buntu. Tak? Jeśli pójdziemy tym tokiem rozumowania, to okaże się, że Bóg wcale nie jest taki dobry, bo nie zapobiegł pierworodnemu grzechowi. I grzech wszedł na cały świat.

Bóg nas tak bardzo ukochał, ze obdarzył nas wolną wolą POMIMO tego, ze wiedział jaki użytek z niej uczynimy.

A ponieważ wiedział, co się stanie, przygotował rozwiązanie:

"wiedząc, że nie rzeczami znikomymi, srebrem albo złotem, zostaliście wykupieni z marnego postępowania waszego, przez ojców wam przekazanego, (19) lecz drogą krwią Chrystusa, jako baranka niewinnego i nieskalanego. (20) Wprawdzie był On na to przeznaczony już przed założeniem świata, ale objawiony został dopiero w czasach ostatnich ze względu na was," 1 P. 1
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Wróć do „Nauki Świadków Jehowy”