Czy Bóg nie wiedział?

W tym miejscu można omawiać i weryfikować na podstawie Pisma Świętego nauki Świadków Jehowy
Awatar użytkownika
Ida

Re: Czy Bóg nie wiedział?

Postautor: Ida » ndz sty 08, 2017 7:05 pm

Nie potrafimy wznieść się ponad człowieczy poziom i zgłębić myśli samego Boga. Musimy jednak wystrzegać się przeczenia jakiejkolwiek z prawd. Nie wolno nam negować wybrania (choć nie musimy go do końca definiować, bo też nie potrafimy); i nie wolno nam też przeczyć odpowiedzialności człowieka. Spurgeon stwierdził: "Trzymam (tzn. trzymam się Boga), i jestem trzymany (to znaczy przez Boga)".

Bardzo dobre wytłumaczenie tematu, warto posłuchać kogoś mądrego. Mam na myśli, oczywiście ;) , Spurgeona.
Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam i na wieki.

Natan

Postautor: Natan » pn sty 09, 2017 10:02 am

korba pisze:
Natan pisze:Stwórca zna przyszłość, gdyż jest wszechmocny i realizuje swą wolę.

Nastąpiło pomylenie pojęć. Wszechmocny to nie to samo, co wszechwiedzący.

To wcale nie jest pomylenie pojęć. Bóg jako Wszechmocny realizuje swój plan i podaje go z wyprzedzeniem. On zna przyszłość, bo ona mu podlega:

Izajasza 46:9-10 "Wspomnijcie rzeczy minione, sprzed wieków! Tak, Ja jestem Bogiem, i nie ma innego, Bogiem, i nie ma takiego jak Ja. Obwieszczam od początku to, co ma przyjść, i naprzód to, co się jeszcze nie stało. Mówię: Mój zamiar się spełni i uczynię wszystko, co zechcę".

Ilyad

Postautor: Ilyad » pn sty 09, 2017 3:42 pm

. On zna przyszłość, bo ona mu podlega:

Izajasza 46:9-10 "Wspomnijcie rzeczy minione, sprzed wieków! Tak, Ja jestem Bogiem, i nie ma innego, Bogiem, i nie ma takiego jak Ja. Obwieszczam od początku to, co ma przyjść, i naprzód to, co się jeszcze nie stało. Mówię: Mój zamiar się spełni i uczynię wszystko, co zechcę".

Te wersety nie dowodzą predestynacji. Raczej wszechmocy Stwórcy i jego nieograniczonych możliwości wpływania na rzeczywistość i przyszłość. Mówi o tym ostatnie zdanie zacytowanych przez Ciebie wersetów. Podobnie jak właściciel budynku MA MOC nad każdym pająkiem w tym domu mieszkającymj, co nie znaczy że zagłada każdego z nich jest przesądzona.

racja

Postautor: racja » czw sty 26, 2017 6:45 am

A czy Bóg myśli?Czy Bóg się zastanawia?
Czy Bóg posiada całą wiedzę [mądrość]?Jeśli tak, to skąd/gdzie i jak ją zdobył?Jeśli posiada ją odwiecznie to oznacza,że cała wiedza też istnieje w Nim odwiecznie a więc też jest Bogiem.Jeśli jej nie zdobył/nie osiągnął, bo ona jest odwieczna, to jaka w tym zasługa Boga,że jest mądry?
Czy Bóg jest dobry czy chce być dobry?Jeśli jest dobry i odwieczny [wieczny],to dobro też jest wieczne.Zatem dobro jest Bogiem.Jeśli dobro jest wieczne i nie wynika z Bożego wyboru, to co Bóg zawdzięcza sobie w kwestii bycia dobrym skoro dobra nie osiągną/nie zdobył tylko jest ono w Nim od zawsze?
Te i inne pytania dają--przynajmniej mnie--dużo do myślenia.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » czw sty 26, 2017 10:51 am

racja pisze:A czy Bóg myśli?Czy Bóg się zastanawia?
Czy Bóg posiada całą wiedzę [mądrość]?Jeśli tak, to skąd/gdzie i jak ją zdobył?Jeśli posiada ją odwiecznie to oznacza,że cała wiedza też istnieje w Nim odwiecznie a więc też jest Bogiem.Jeśli jej nie zdobył/nie osiągnął, bo ona jest odwieczna, to jaka w tym zasługa Boga,że jest mądry?
Czy Bóg jest dobry czy chce być dobry?Jeśli jest dobry i odwieczny [wieczny],to dobro też jest wieczne.Zatem dobro jest Bogiem.Jeśli dobro jest wieczne i nie wynika z Bożego wyboru, to co Bóg zawdzięcza sobie w kwestii bycia dobrym skoro dobra nie osiągną/nie zdobył tylko jest ono w Nim od zawsze?
Te i inne pytania dają--przynajmniej mnie--dużo do myślenia.

Witaj racjo na naszym forum :)
Moim zdaniem jesteśmy jako ludzie ograniczeni naszym pojmowanie czasu i przestrzeni. Dlatego jest problem z takimi i podobnymi pytaniami...
To, że Bóg posiada mądrość nie znaczy, że musiał ją skądś i w jakiś sposób zdobyć.

racja

Postautor: racja » czw sty 26, 2017 12:50 pm

Witaj Datsunie!
Miło,że odpowiadasz na moje pytania ale zdajesz sobie sprawę z tego,że w taki sposób każdy samemu może sobie odpowiedzieć?Tylko,że to niczego nie zmieni,bo pytania pozostają.Zdajesz sobie sprawę z tego,że odpowiedzi,które przytaczasz są mi znane i że mnie nie zadowalają?Że jestem na tyle inteligentny,że samemu doszedłem do dużo bardziej zawiłych i skomplikowanych rzeczy i że lakoniczne odpowiedzi mogą mnie w jakiś sposób obrażać?
Na razie nie odniosę się do kwestii merytorycznych.Być może wcale.Zobaczę czy znajdzie się ktoś,kto swoją erudycją,wciągnie mnie do dalszej dyskusji.

Ilyad

Postautor: Ilyad » czw sty 26, 2017 1:33 pm

Witaj racjo.
Napisz coś o sobie. Byłeś/ jesteś SJ ?

racja

Postautor: racja » czw sty 26, 2017 1:54 pm

Nie wiem czy w tym temacie powinienem pisać o sobie?

Ilyad

Postautor: Ilyad » czw sty 26, 2017 1:58 pm

racja pisze:Nie wiem czy w tym temacie powinienem pisać o sobie?

To napisz w dziale odpowiednim do tego, np. tu:
viewforum.php?f=3

bernard

Postautor: bernard » czw sty 26, 2017 3:03 pm

racja pisze:Witaj Datsunie!
Miło,że odpowiadasz na moje pytania ale zdajesz sobie sprawę z tego,że w taki sposób każdy samemu może sobie odpowiedzieć?Tylko,że to niczego nie zmieni,bo pytania pozostają.Zdajesz sobie sprawę z tego,że odpowiedzi,które przytaczasz są mi znane i że mnie nie zadowalają?Że jestem na tyle inteligentny,że samemu doszedłem do dużo bardziej zawiłych i skomplikowanych rzeczy i że lakoniczne odpowiedzi mogą mnie w jakiś sposób obrażać?
Na razie nie odniosę się do kwestii merytorycznych.Być może wcale.Zobaczę czy znajdzie się ktoś,kto swoją erudycją,wciągnie mnie do dalszej dyskusji.

Lubisz dochodzić do sedna , polecam wiec
http://it.dominikanie.pl/index.php?opti ... 28&lang=pl

Wróć do „Nauki Świadków Jehowy”