Wniebowzięcie Marii

Dział poświęcony wszelkiego rodzaju zagadnieniom związanym z religiami chrześcijańskimi.
Awatar użytkownika
Datsun

Re: Wniebowzięcie Marii

Postautor: Datsun » sob maja 13, 2017 2:27 pm

bernard pisze:Również w Kościele Ormiańskim, Abisyńskim, Chaldejskim, Syryjskim, Maronickim, Koptyjskim, głoszona była prawda że ciało Maryi zostało wzięte do nieba

"Prawda"? :shock:
O, to dobre... :)
Aby coś uznać za prawdę to należałoby to udowodnić, najlepiej Biblią, Bernardzie.
Tymczasem apokryficzne dowody i dekret papieża to ciut za mało. :lol:
Normalnie jakbym Strażnicę czytał, tylko z innym nauczaniem i innym guru. Tam też nazywa się coś prawdą bez dowodów Biblijnych i uznaje tylko dlatego, bo tak ma być i już.

Domyślam się, że bardzo byś chciał abyśmy uznali zwierzchnictwo i nauczanie Kościoła katolickiego?

Ilyad

Postautor: Ilyad » sob maja 13, 2017 2:29 pm

. Ci którzy są w Panu są zawsze żywi, śmierć ciała nic tu nie zmienia.

W takim razie Saul nic złego nie uczynił że wywołał Samuela z Szeolu ?

bernard

Postautor: bernard » sob maja 13, 2017 3:03 pm

Ilyad pisze:
. Ci którzy są w Panu są zawsze żywi, śmierć ciała nic tu nie zmienia.

W takim razie Saul nic złego nie uczynił że wywołał Samuela z Szeolu ?

Źle uczynił i takie praktyki są zakazane w KK .
Zauważ że nikt nie wywołuje np Matki Pana tak jak powyżej Samuela.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob maja 13, 2017 3:11 pm

Zauważ że nikt nie wywołuje np Matki Pana tak jak powyżej Samuela.

Bernardzie , ale zwracacie się do Marii , a to również jest zabronione .
Ad. Powtórzonego Prawa 18 rozdzial.
P.S. Kult zmarłych w tym ojca Pio też jest zabroniony .
Biblia wyraźnie naucza , że trupy mają być pochowane , nawet zbrodniarze.
Jeśli ktoś popełni zbrodnię podlegającą karze śmierci, zostanie stracony i powiesisz go na drzewie - trup nie będzie wisiał na drzewie przez noc, lecz tegoż dnia musisz go pogrzebać. Bo wiszący jest przeklęty przez Boga. Nie zanieczyścisz swej ziemi, danej ci przez Pana, Boga twego, w posiadanie.
Księga Prawa 21:22,23
Dawałem mój chleb głodnym i ubranie nagim. A jeśli widziałem zwłoki któregoś z moich rodaków wyrzucone poza mury Niniwy, grzebałem je. I grzebałem także, jeśli kiedy zabił kogoś Sennacheryb, gdy po swej ucieczce powrócił z Judei w dzień sądu, który wykonał na nim Król Nieba za jego bluźnierstwa. W swoim gniewie pomordował on wielu synów Izraela. Ja zaś potajemnie zabierałem ich ciała i grzebałem je. Sennacheryb zaś szukał ich, ale ich nie znalazł. 
Tobiasza 1:17,18
Bóg życzył sobie aby ciała były pochowane a nie wystawiane na widok publiczny.
Potem dał im taki rozkaz: 
– Gdy ja zostanę przyłączony do moich przodków, pochowajcie mnie przy moich praojcach w pieczarze, która jest na polu Efrona Chetyty, w pieczarze, która jest na polu Makpela w pobliżu Mamre w kraju Kanaan, którą kupił Abraham wraz z tym polem od Efrona Chetyty jako tytuł własności grobu. Tam pochowano Abrahama i Sarę, jego żonę, tam pochowano Izaaka i jego żonę Rebekę; tam pochowałem Leę.
Rodzaju 49:29-31
Gdy usłyszeli mieszkańcy Jabesz w Gileadzie o tym, jak Filistyni postąpili z Saulem, powstali wszyscy dzielni ludzie i szli przez całą noc, po czym zdjęli ciało Saula i ciała jego synów z muru Bet-Szean. Przenieśli je do Jabesz i tu spalili. Wzięli potem ich kości i pogrzebali pod tamaryszkiem w Jabesz. Pościli potem przez siedem dni. 
 1 Samuela 31:11-13
Ostatnio zmieniony sob maja 13, 2017 3:30 pm przez Agnieszka, łącznie zmieniany 1 raz.

bernard

Postautor: bernard » sob maja 13, 2017 3:28 pm

Ilyad
Napisałem że jako OFICJALNY DOGMAT KOŚCIELNY. Prawosławie ten dogmat skrytykowało. We wszystkich wczesnych kościolach oczywiście tradycja o wniebowzięciu była znana, podobnie jak apokryfy. Nikt nie ma obowiązku w to wierzyć ;) Tylko KRK zdecydował się na wprowadzenie w 1950 roku oficjalnego dogmatu.

Jak juz to krytyki dokonał wyznawcą prawosławia a nie prawosławie. Generalnie prawosławie odnośnie orzeczeń dogmatycznych ( ale nie samych prawd które one opisują ) różni się od kościoła zachodniego.
Nie zgodzę się z tym ze nie ma obowiązku wierzyć np we wniebowzięcie Matki Pana, znam prawosławnych i podchodzą do tego wszystkiego bardzo poważnie, nie ma, ,,widzimisię ".

Tu cytat z serwisu "prawosławnego":
"W Kościele katolickim od 1950 r. istnieje dogmat o Wniebowzięciu Bogarodzicy. Zwróćmy uwagę, że tę prawdę katolicy dostrzegli dopiero po dwóch tysiącach lat od narodzenia Chrystusa! Twierdzenie swoje opierają na braku ciała Matki Bożej w relikwiarzu gdy zjawił się, nieobecny przy pogrzebie, Apostoł Tomasz. Faktu tego nie negują i prawosławni, jednakże nie czynią z tego dogmatu i odejście Matki Bożej nazywają nawet nie śmiercią, lecz Zaśnięciem."

Źródło:
https://redakcjapartyzant.wordpress.com ... atolicyzm/

Autor pisze nieprawdę ze katolicy dostrzegli dopiero po 2 tys lat. Wiara we wniebowzięcie Maryi sięga pierwszych wieków ,co potwierdza min święto upamiętniające to wydarzenie wprowadzone w VII w .
Prawosławni faktycznie nie nazywają śmiercią lecz zaśnięciem ,nic w tym dziwnego ,w prawoslawiu w ogóle żadko używa się słowa śmierć ,wolą używać terminu zaśnięcie.

Za wiki : https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zaśnięcie_Bogurodzicy
W związku z tym, że według wierzeń Matka Boża zarówno duszą jak i ciałem odeszła do nieba, Cerkiew prawosławna nie nazywa jej odejścia z tego świata śmiercią, lecz zaśnięciem[13]. Jest to zasadnicza różnica, pomiędzy postrzeganiem zakończenia życia Matki Bożej pomiędzy Kościołem rzymskokatolickim a Cerkwią prawosławną. Zgodnie z nauką Kościoła Zachodniego Bogurodzica została wzięta do nieba, gdy nastąpił kres jej ziemskiego życia, co wspomina się podczas święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W teologii katolickiej nie rozstrzygnieto, czy Maryja umarła i została wzięta do nieba po śmierci i wskrzeszeniu, czy też przeszła do wiecznej chwały nigdy nie umierając[14]. Tymczasem Cerkiew Prawosławna świętuje trzy fakty: śmierć-zaśnięcie Matki Bożej, jej zmartwychwstanie i dopiero wtedy wniebowzięcie. Według słów biskupa Łazarza (Puhalo), o wierzącym prawosławnym chrześcijaninie nie mówi się, że „umiera”, tylko „udaje się na spoczynek” lub „zasypia”, ponieważ zgodnie z naukami Kościoła śmierć jest tylko chwilą, po której każdy człowiek wstaje[

Polecam też bardziej wyważone rozważania nt prawosławia http://nasyjon.pl/

bernard

Postautor: bernard » sob maja 13, 2017 3:32 pm

Datsun
Domyślam się, że bardzo byś chciał abyśmy uznali zwierzchnictwo i nauczanie Kościoła katolickiego?

Nie koniecznie.
To ze rozmawiam o nauczaniu KK nie znaczy ze go jakoś promuje czy coś ?

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob maja 13, 2017 3:45 pm

Wiara we wniebowzięcie Maryi sięga pierwszych wieków ,co potwierdza min święto upamiętniające to wydarzenie wprowadzone w VII w . 

Doktryna Wniebowzięcia Marii sięga swoim początkami Imperium Bizantyjskiego około szóstego wieku. Doroczna uroczystość honorująca Marię stopniowo urosła w uczczenie pamięci śmierci Marii zwanej Świętem Dormition („zapadającej w sen”). Kiedy praktyka ta rozprzestrzeniła się na Zachodzie, zaczęto kłaść nacisk na wskrzeszenie Marii z umarłych i gloryfikację ciała Marii jak również jej duszy, przez co nazwę święta zmieniono na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Jest ono nadal obchodzone 15 Sierpnia, tak samo jak w Średniowieczu. Wniebowzięcie Marii zostało oficjalnym dogmatem Kościoła Rzymsko-katolickiego w 1950r. przez Papieża Piusa XII.
źródło : https://www.gotquestions.org/polski/wni ... Marii.html

P.S. Poza tym po urodzeniu Jezusa i związaniu się z Józefem , przestała być dziewicą i panną :)

bernard

Postautor: bernard » sob maja 13, 2017 4:01 pm

Szósty wiek to wprowadzenie święta a nie tej nauki.Pisalem juz o tym .Znowu nie czytasz.

Ilyad

Postautor: Ilyad » sob maja 13, 2017 5:21 pm

Agnieszka pisze:
Ilyad pisze:
Ależ ja nie napisałam, ze potopu nie było - powodzie były....

W takim razie poszę o krótką odpowiedź TAK/NIE na poniższe pytanie:
Czy uważasz za prawdę poniższy werset:

Rdz 7:19-22: "Wody zaś wzbierały coraz bardziej nad ziemią, tak że zostały zakryte wszystkie wysokie góry, które były pod niebem. Na piętnaście łokci wezbrały wody ponad góry, tak że zupełnie zostały zakryte. I wyginęło wszelkie ciało poruszające się na ziemi: ptactwo, bydło i dzikie zwierzęta, i wszelkie płazy, pełzające po ziemi, i wszyscy ludzie. Wszystko, co miało w nozdrzach tchnienie życia, wszystko, co było na suchym lądzie, pomarło."

Nie odpowiem Ci jednoznaczne ponieważ w Biblii jest dużo innych opisów typu :
W 2 Samuela 18 : 8 : czytamy , że walka wojsk Dawida odbywała się na całej ziemii
Czy oznacza to , że obejmowała cały glob ziemski ?
W Jeremiasza 4 : 27 i 12 : 11 a także 23 : 10 - czytamy , że cała ziemia zostanie spustoszona , choć chodzi tutaj o obszar Judy.
Inne fragmenty , gdzie w ST pojęcie cala ziemia używa się w znaczeniu tylko jakiegoś konkretnego i ograniczonego geograficznie obszaru :Jozuego 6 : 27 , Sędziów 6 : 37 , 2 Samuela 24 : 8 , Jeremiasza 8 : 16 ; 15 : - 10 ; 50 : 23 ; 51 : 7 , 41 , 49 ; 2 Królewska 5 : 15 ; Psalm 48 : 3 ; Ezechiela 35 : 14 ; Daniela 2 : 39 itd.

P.S. W Tysiaclatce w przypisie natomiast przeczytałam m.in.
zasięg potopu odpowiada zasięgowi zepsucia moralnego opisanego w Rdz rozdz. 6 [->Rdz 6,1]. 
Ponadto w przypisie do wersetu 6 : 20 - stego czytamy : Rozbieżność z Rdz 7,2n.8npochodzi stąd, że obecny opis składa się z dwu równoległych, nie uzgodnionych z sobą opowiadań.
Takich rozbieżności jest wiele.

Ale to że to Bóg zesłał potop, bo ludzie żyli bezbożnie to już tego nie przyjmujesz ? Napominasz natomiast Bernarda by "nie wykraczał ponad to co napisano". Wygląda mi to na hipokryzję :roll:

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob maja 13, 2017 5:44 pm

Ale to że to Bóg zesłał potop, bo ludzie żyli bezbożnie to już tego nie przyjmujesz ? Napominasz natomiast Bernarda by "nie wykraczał ponad to co napisano". Wygląda mi to na hipokryzję 

Ilyad, przede wszystkim to ja nic nie dodaje , tylko inaczej rozumiem , nie głoszę i nie uwielbiam ani potopu ani Maryji tylko Chrystusa .
Pisarze wczesnochrześcijańscy tworzyli alegoryczne interpretacje opowieści o Noem i arce. Arka jako miotana przez fale potopu jest symbolem Kościoła walczącego, jako jedyny środek ocalenia symbolem dogmatu, że "poza Kościołem nie ma zbawienia". W Pierwszym Liście św. Piotra porównane są wybawienie pasażerów Arki przed wodami potopu i zbawienie chrześcijan przez chrzest (1P 3,20-21); nawiązanie do Arki wciąż jest zawarte w anglikańskim porządku liturgicznym chrztu, gdzie prosi się Boga, "który w swym wielkim miłosierdziu wybawił Noego", by włączył do Kościoła dzieci, które będą ochrzczone[9].
źródło : https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Arka_Noego
Również w rozmowie z wieloma zydami - nie interpretują tego dosłownie....., poza tym to nie potop, Maryja ma być w centrum uwagi a Chrystus.
Jeżeli Ty rozumiesz inaczej - w porządku .
Poza tym moja odpowiedz do Bernarda miała również związek z jego wypowiedzią do mnie :
viewtopic.php?f=44&t=1018
Agnieszko , wklejanie czegos bez uprzedniego sprawdzenia jest jakims plotkarstwem , w sytuacji zaś kiedy dany fakt okaże się nieprawdą , wtedy stajemy się sie siewcami kłamstwa ,siwcami fałszywego swiadectwa.
Postawmy straż na naszych ustach gdyż Z każdego niepotrzebnego słowa będziemy sądzeni.

I tu jeszcze dodam , że wniebowzięcie Maryji nie jest żadnym faktem a jedynie przypuszczeniem.

Wróć do „Tematy związane z chrześcijaństwem”