Wyznania i grupy trynitarne i antytrynitarne

Dział poświęcony wszelkiego rodzaju zagadnieniom związanym z religiami chrześcijańskimi.
Natan

Wyznania i grupy trynitarne i antytrynitarne

Postautor: Natan » sob wrz 30, 2017 3:10 pm

Drodzy, poniżej skrótowa lista wyznań trynitarnych i antytrynitarnych. Lista ta nie ma na celu nikogo potępiać czy odrzucać, lecz ma charakter czysto porządkujący wiedzę. Uwaga: Zestawienie jest zrobione pod kątem Polski, a nie świata.

Większość wyznań chrześcijańskich wierzy w Trójjedyność Boga: prawosławie, katolicyzm i protestantyzm.

W protestantyzmie wierzą w Trójjedyność Boga:

1) Kościoły luterańskie (w Polsce: ewangelicko-augsburski)

2) Kościoły kalwinistyczne (w Polsce: ewangelicko-reformowany i inne małe ugrupowania)

3) Kościoły metodystyczne (w Polsce: ewangelicko-metodystyczny)

4) Kościoły baptystyczne (w Polsce: Kościół Chrześcijan Baptystów oraz Biblijny Kościół Baptystyczny, i niewielkie niezależne baptystyczne zbory)

5) Kościoły ewangelicznych chrześcijan (w Polsce: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan i Kościół Ewangeliczny w RP)

6) Kościoły wolnych chrześcijan (w Polsce: Kościół Wolnych Chrześcijan, Zbory Chrześcijan, Ewangeliczny Związek Braterski)

7) Kościoły Chrystusowe (w Polsce: Kościół Chrystusowy w RP - w niektórych zborach nie używa się jednak samego słowa Trójca)

8) Kościoły Zielonoświątkowe i charyzmatyczne (Kościół Zielonoświątkowy, Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, Kościół Boży w Chrystusie, Ewangeliczna Wspólnota Zielonoświątkowa, Chrześcijańska Wspólnota Zielonoświątkowa, itp.).

9. Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.

Nie uznają Trójcy:

1) Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Św. - nauka C. T. Russella

2) Świecki Ruch Misyjny "Epifania" - Nauka Russella i Paula S. L. Johnsona

3) Kościół Chrześcijan Dnia Sobotniego - odłam od adwentystów, który odrzucił Ellen G. White, prorokinię i nauczycielkę adwentystów dnia siódmego i "przy okazji" odrzucił Trójcę, choć w pewnym stopniu uznaje Boskość Chrystusa i możliwość modlitwy do Niego. Ducha Św. nie uznają za Osobę

4) Zbory Boże Chrześcijan Dnia Siódmego - odłam od Kościoła Chrześcijan Dnia Sobotniego, który nie tylko odrzuca Trójcę, ale również Boskość Chrystusa

5) Jednota Braci Polskich z siedzibą we Wrocławiu. Uznaje Boskość Chrystusa, lecz neguje Osobowość i Boskość Ducha Św.

6) Zbór Ewangelicznych Chrześcijan w Duchu Apostolskim w Ełku - wierzą, że jest tylko jedna Osoba Boska, Jezus, która jest także Bogiem Ojcem.

7) Zbory uznające za proroka Williama Branhama - także wierzą, że Jezus jest Bogiem Ojcem.

8) Chrystadelfianie - wyznanie założone przez Johna Thomasa, byłego współpracownika założyciela Kościoła Chrystusowego, Alexandra Campbella oraz Williama Millera, twórcy ruchu proto-adwentystycznego. Odrzucają preegzystencję Pana Jezusa.

9) Unitarianie - pojedynczy zwolennicy nauk Fausta Socyna i Braci Polskich z XVI wieku, kwestionują przedludzki byt Chrystusa.

10) Chrześcijańska Społeczność w Poznaniu mająca stronę http://www.krancowa.pl, w której usługuje Ariel z naszego Forum. Poglądy ariańskie z zachowaniem dużej czci dla Chrystusa.
Ostatnio zmieniony ndz paź 01, 2017 6:15 am przez Natan, łącznie zmieniany 6 razy.

Iskierka

Re: Wyznania i grupy trynitarne i antytrynitarne

Postautor: Iskierka » sob wrz 30, 2017 4:38 pm

Natan pisze:Drodzy, poniżej skrótowa lista wyznań trynitarnych i antytrynitarnych.

Większość wyznań chrześcijańskich wierzy w Trójjedyność Boga: prawosławie, katolicyzm i protestantyzm.

W protestantyzmie wierzą w Trójjedyność Boga:

1) Kościoły luterańskie (w Polsce: ewangelicko-augsburski)

2) Kościoły kalwinistyczne (w Polsce: ewangelicko-reformowany i inne małe ugrupowania)

3) Kościoły metodystyczne (w Polsce: ewangelicko-metodystyczny)

4) Kościoły baptystyczne (w Polsce: Kościół Chrześcijan Baptystów oraz Biblijny Kościół Baptystyczny, i niewielkie niezależne baptystyczne zbory)

5) Kościoły ewangelicznych chrześcijan (w Polsce: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan i Kościół Ewangeliczny w RP)

6) Kościoły wolnych chrześcijan (w Polsce: Kościół Wolnych Chrześcijan, Zbory Chrześcijan, Ewangeliczny Związek Braterski)

7) Kościoły Chrystusowe (w Polsce: Kościół Chrystusowy w RP - w niektórych zborach nie używa się jednak samego słowa Trójca)

8) Kościoły Zielonoświątkowe i charyzmatyczne (Kościół Zielonoświątkowy, Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, Kościół Boży w Chrystusie, Ewangeliczna Wspólnota Zielonoświątkowa, Chrześcijańska Wspólnota Zielonoświątkowa, itp.).

9. Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.

Nie uznają Trójcy:

1) Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Św. - nauka C. T. Russella

2) Świecki Ruch Misyjny "Epifania" - Nauka Russella i Paula S. L. Johnsona

3) Zwolennicy Tadeusza Połgenska i Fundacji "Słowo Nadziei" - były Świadek i zwolennicy jego wykładni Biblii

4) Kościół Chrześcijan Dnia Sobotniego - odłam od adwentystów, który odrzucił Ellen G. White, prorokinię i nauczycielkę adwentystów dnia siódmego i "przy okazji" odrzucił Trójcę, choć w pewnym stopniu uznaje Boskość Chrystusa i możliwość modlitwy do Niego. Ducha Św. nie uznają za Osobę

5) Zbory Boże Chrześcijan Dnia Siódmego - odłam od Kościoła Chrześcijan Dnia Sobotniego, który nie tylko odrzuca Trójcę, ale również Boskość Chrystusa

6) Jednota Braci Polskich z siedzibą we Wrocławiu. Uznaje Boskość Chrystusa, lecz neguje Osobowość i Boskość Ducha Św.

7) Zbór Ewangelicznych Chrześcijan w Duchu Apostolskim w Ełku - wierzą, że jest tylko jedna Osoba Boska, Jezus, która jest także Bogiem Ojcem.

8) Zbory uznające za proroka Williama Branhama - także wierzą, że Jezus jest Bogiem Ojcem.

Ciekawa lista Natanie ....

Myślę, że warto wytłumaczyć ludziom, co rozumie pod pojęciem trójcy, bo czasami z dyskusji wynika, że podobnie rozumują ale jeden używa tego słowa, drugi nie. Sama miałam taką dyskusję.

Poruszyłeś osobę Tadeusza, więc zabiorę głos w tej sprawie. Jestem blisko związana z naszym bratem Tadeuszem i nie raz dyskutowałam z Nim, w wielu sytuacjach się zgadzam, w niektórych mam inne zrozumienie, ale nie widzę siebie jako "zwolennika Tadeusza". ;) . Takie określenie to na wyrost. To co podoba mi się w rozmowie z Tadeuszem, a czego nie widzę w większości u innych, to fakt, że na zadawane pytania otwieramy Biblię i czytamy co ona mówi. Pewne sprawy są jasne, inne nie, więc nie drążymy aby udowodnić na siłę jakiejś doktryny. Poza tym Tadeusz sam podkreśla, że może się mylić i jest otwarty na dyskusję. Natomiast zadając pytanie pewnej innej osobie, nie powiem komu, usłyszałam odpowiedz - nie pamiętam ale zobaczę co na ten temat mówi nauka kościoła.
Daje się zauważyć też pewną zazdrość jeśli chodzi o mężczyzn, kto mądrzejszy, kto więcej czyta, kto więcej kazań powiedział i częściej jeździ po kościołach. Niektórzy pragną za wszelką cenę zdobyć dla siebie zwolenników....

Ostatnio dostałam maila od naszej siostry (byłego SJ) i słusznie zauważyła, że daje się zauważyć, że są "Tadeuszowi", "Matusiakowi", pastorowi MŁ, Berejczykowi, i inni mający swoje kanały na You Tube. Kogo słuchać? Jeśli pójdziemy za człowiekiem to z nami może być marnie.

Natomiast jednej rzeczy nie toleruję, a mianowicie "kreciej roboty" aby popsuć opinię innej osoby wierzącej, tylko dlatego, że ma może większe poważanie i szacunek. Jak to było? Saul zdobył tysiące a Dawid 10 tysięcy? Stąd nieraz sms-y, maile, rozmowy telefoniczne aby uprzedzić do danej osoby, nie podawać kontaktu, bo My wiemy najlepiej, teraz My mamy "prawdę".

Jeśli szanujemy naszego rozmówcę, czy to będzie brat, siostra w wierze, czy osoba niewierząca lub wychodząca z organizacji czy innych grup, pozwólmy aby sama podjęła decyzję. Podrzucanie, proponowanie książek tylko takich a nie innych, sugerowanie, że najlepiej uczy ten czy tamten, a tego to już wogóle nie słuchaj,bo on wierzy/nie wierzy w trójcę, w duszę nieśmiertelną, piekło itp., a Ty wierzysz, to po prostu metoda "świadkowego niewolnika" i niektórym to zostało....

Wolna wola, tylko tyle i aż tyle.

Jeszcze jedna sprawa, kościół jako taki może uczyć/nie uczyć o trójcy, jednak poszczególne osoby nie zawsze przyjmują taką doktrynę, bo albo są w społeczności gdzie nie wymaga się "wyznania wiary" bo nie ma członkostwa i nikt Ich nie rozlicza, albo nie dyskutują oficjalnie aby nie siać fermentu, szczególnie tam, gdzie w kościele jest członkostwo i pastor wraz ze starszymi pilnuje "porządku".
Fakt, że ktoś jest/nie jest w społeczności nie świadczy, że propaguje politykę kościoła. To tak dla uściślenia, bo też mam rozmowy na ten temat z byłymi SJ.

Natan

Postautor: Natan » sob wrz 30, 2017 4:48 pm

Iskierko,

Ten wpis to bynajmniej nie oskarżanie Tadeusza, tylko stwierdzenie faktu. On jawnie się deklaruje jako antytrynitarz. Co do jego zalet i ogromnego wkładu oraz wielkiej ofiarności - sprawa jest bezdyskusyjna.

Ja na tej liście, zauważ, nie oceniam, tylko prezentuję fakty. To tylko takie porządkujące zestawienie dla ułatwienia poszukującym.

Jestem jak najdalej od tego, by pozyskiwać uczniów dla siebie. Nie mam kanału na YouTube. Niektóre moje wykłady zdjąłem przez Zarząd Google (do którego YouTube należy), gdy wykazano mi w nich pewne nieścisłości. Oczywiście z kanałów innych użytkowników, którzy często bez mojej zgody na potęgę publikują moje kazania, choć z niektórych z nich nie jestem zadowolony.

Iskierka

Postautor: Iskierka » sob wrz 30, 2017 7:02 pm

Natan pisze:Iskierko,

Ten wpis to bynajmniej nie oskarżanie Tadeusza, tylko stwierdzenie faktu. On jawnie się deklaruje jako antytrynitarz. Co do jego zalet i ogromnego wkładu oraz wielkiej ofiarności - sprawa jest bezdyskusyjna.

Ja na tej liście, zauważ, nie oceniam, tylko prezentuję fakty. To tylko takie porządkujące zestawienie dla ułatwienia poszukującym.

Jestem jak najdalej od tego, by pozyskiwać uczniów dla siebie. Nie mam kanału na YouTube. Niektóre moje wykłady zdjąłem przez Zarząd Google (do którego YouTube należy), gdy wykazano mi w nich pewne nieścisłości. Oczywiście z kanałów innych użytkowników, którzy często bez mojej zgody na potęgę publikują moje kazania, choć z niektórych z nich nie jestem zadowolony.

Tak Natanie wiem, dlatego napisałam, że lista jest ciekawa.... a, że Tadeusza znam osobiście to wyraziłam swoją opinię, dlaczego? Ponieważ wiem od tzw. "trzecich" osób, że bez podstaw uprzedzili się do Niego, nie dając sobie szansy aby porozmawiać. Właśnie czegoś takiego nie toleruję, uprzedzania do inaczej wierzących. Niektórzy jak mantrę powtarzają - ale On nie wierzy w trójcę, a jest autorytetem u świadków..... ale wierzy w Boga Ojca, w Syna Bożego i w Ducha Świętego, tak jak przekonują Go wersety biblijne i tak jest z wieloma Innymi, tyle że może nie są tak medialni jak Tadeusz.
Szanujmy siebie i bliźnich. :)

Sadlor

Postautor: Sadlor » sob wrz 30, 2017 7:46 pm

Powiem szczerze że miałem nie zabierać zdania w dyskusjach na teamt "trójcy" ale zabiorę je mam nadzieję w sposób pośredni. Powiem szczerze że kiedyś gdy rozmawiałem z jedną Siostrą na temat "trójcy" oraz z moimi Rodzicami zauważyłem że przekonywanie w ww. kwestii bardzo często powoduje podziały i wywołuje niepotrzeby ferment. Czytając Słowo doszedłem do wniosku, że sprawa ta jest opisana w taki sposób że nie mam możliwości przekonania odnośnie za i przeciw i dyskusje w tej sprawie mogą przynieść często więcej szkody niż pożytku.

Fakty są takie że Biblia mówi jasno że jest Bóg Ojciec, Syn Jezus Chrystus oraz Duch Świety, natomiast nie ma nigdzie nie ma w niej wzmianki o "trójcy", uważam że pewnie zagadnienia, nie będą przez nas poznane do czasu odnowienia wszechrzeczy zgodnie z ( 1 Kor. 13 : 9 – 12 ) „Bo cząstkowa jest nasza wiedza i cząstkowe nasze prorokowanie; Lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie. Gdy byłem dziecięciem, mówiłem jak dziecię, myślałem jak dziecię, rozumowałem jak dziecię; lecz gdy na męża wyrosłem, zaniechałem tego, co dziecięce. Teraz bowiem widzimy jakby przez zwierciadło i niby w zagadce, ale wówczas twarzą w twarz. Teraz poznanie moje jest cząstkowe, ale wówczas poznam tak, jak jestem poznany.”

Powiem szczerze że patrząc na to w jaki sposób Biblia opisuje nam "Ojca, Syna i Ducha Świętego" mam wrażenie jakby czasem było to opisywane na sposób ludzki który starają się ucwyciić "antytrynitarianie" oraz na sposób obrazowy do którego odwołuja sie często "trynitarianie", moje zdanie jest takie, że pewnych rzeczy po prostu nie jestem w stanie uchwycić i jasno jak "kawe na ławe" wytłumaczyć, dlatego unikam dyskusji w tym temacie.

Co zaś się tyczy Brata Tadeusza, to miałem przyjemność poznać go osobiście i popieram w 100% to co o nim napisała Iskierka.
z bojaźnią i ze drżeniem zbawienie swoje sprawujcie.

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » ndz paź 01, 2017 5:37 am

Natan pisze:3) Niektórzy zwolennicy Tadeusza Połgenska i Fundacji "Słowo Nadziei" - były Świadek i niektórzy zwolennicy jego wykładni Biblii.

Bracie Natanie,
Zaskoczyłeś mnie tymi sformułowaniami które w podtekście sugerują,iż owi ZWOLENNICY jak to określasz to dali się wkręcić,nie potrafią samodzielnie myśleć,poszli za czyjąś wykładnią...(wykładnią T.P.) która nie ma nic wspólnego ze Słowem Bożym...

Tadeusz P. wykładnią SWOJĄ...przyciąga zwolenników... Hmmm,tak to mam rozumieć?

Jesli tak postrzegasz inaczej wierzących,to czyją ja jestem zwolenniczką,jak również kazdy inny,kto nie wierzy w trójcę?
Ktoś również mógłby powiedzieć o Tobie w podobny sposób że masz swoich zwolenników,którzy Ci przyklaskują,co bywa widoczne równiez na tym forum.
Myślę,że takie postawienie sprawy jest nie do końca fair,wobec inaczej wierzących.
A wobec Tadeusza P. którego osobiście nie znam i nigdy z nim nie rozmawiałam jest bardzo krzywdzące.
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Natan

Postautor: Natan » ndz paź 01, 2017 6:22 am

Drodzy Forumowicze,

W związku z wielkimi kontrowersjami, jakie spowodowało umieszczenie Br. Tadeusza Połgenska i Fundacji "Słowo Nadziei", zmieniłem pierwszy wpis, usuwając tę pozycję z listy. Może od początku źle zrobiłem, uwzględniając go w tym zestawieniu.

Siostro Morwo, ja wcale nie sugeruję, że ktoś dał się Br. Tadeuszowi "wkręcić" w antytrynitaryzm. Mi chodziło po prostu o to, że jego wykładnia Biblii ma swoich sympatyków lub zwolenników, bo taka jest prawda. Jak to można inaczej po polsku wyrazić? Proszę o propozycje.

Przepraszam Wszystkich, którzy poczuli się dotknięci moim wpisem. Moją intencją nie było obrażanie kogokolwiek, tylko usystematyzowanie wiedzy Czytelników. Jest tak wiele wyznań i różnych nazw, że można się w tym pogubić. Ja zajmuję się religioznawstwem od wielu lat i chciałem tu podzielić się moją wiedzą, a to zostało uznane za obrażanie ludzi.

Proponuję Administratorowi, by może całkowicie usunął ten wątek.

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » ndz paź 01, 2017 7:59 am

Pozwólcie, ze dodam parę słów.

Jesteśmy w Polsce w środowisku byłych Świadków Jehowy. Działamy na ich rzecz, w każdym razie na pewno niektórzy z nas. Brat Natan jest na tym polu bardzo zaangażowany. Po prostu jest ofiarnym Bratem, który składa swe życie dla innych, w imieniu Pana Jezusa. Nie można zarzucić Mu braku orientacji w tym, co dzieje się w polskim środowisku byłych SJ.
Moim zdaniem, było uczciwe z Jego strony, ze zawarł w swoim pierwszym poście informację o wierzeniach pana Tadeusza, o Jego aktualnym zrozumieniu Pisma.
Zrobił to obiektywnie, zgodnie z prawdą, w takim celu zapewne, aby informacja była kompletna, biorąc znowu pod uwagę specyfikę naszego środowiska.
Dlaczego spotyka się z krytyką - nie rozumiem.

Myślę także, ze Ci, którzy tu zaglądają, a są gdzieś "na rozdrożu" powinni uzyskać jasny przekaz, kto gdzie się plasuje. Jasny, rzetelny przekaz, nie ocenę (której zresztą w pierwszym poście Natana nie było)
Po co? Aby z pełną świadomością podejmowali decyzję o tym, za kim iść. Oczywiście, mają iść za Panem, ale potem bedą potrzebowali społeczności. Ktoś bedzie wykładał im Pismo, tlumaczył błędne doktryny Strażnicy.

Moim zdaniem pierwszy post powinien zawierać zgodną z prawdą - Pan Tadeusz na pewno nie umieściłby siebie wśród trynitarzy - informację o Słowu Nadziei. Żeby było zadość osobom, które miały wątpliwości, można tez tam umieścić - wśród trynitarzy - Apollosa, Misję Łaski, Chleb z nieba, Elear Elda, Jak Berejczycy, itd... - brat Natan bedzie wiedział, kogo pominęłam nie znając dokładnie i osobiście wszystkich pomagających byłym SJ.

Pozdrawiam bardzo serdecznie Wszystkich Forumowiczów i życzę wspaniałej niedzieli z Panem!
A
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » ndz paź 01, 2017 8:26 am

Ann78 pisze:

Jesteśmy w Polsce w środowisku byłych Świadków Jehowy. Działamy na ich rzecz, w każdym razie na pewno niektórzy z nas. Brat Natan jest na tym polu bardzo zaangażowany. Po prostu jest ofiarnym Bratem, który składa swe życie dla innych, w imieniu Pana Jezusa. Nie można zarzucić Mu braku orientacji w tym, co dzieje się w polskim środowisku byłych SJ.
Moim zdaniem, było uczciwe z Jego strony, ze zawarł w swoim pierwszym poście informację o wierzeniach pana Tadeusza, o Jego aktualnym zrozumieniu Pisma.

Może Br. Natan nie miał złych intencji,ale sformułowania których uzył były nieprzemyslane i niefortunne... sugerujące że TP. błądzi ... A CO NAJGORSZE ŻE POZYSKUJE DLA SIEBIE ZWOLENNIKÓW.
Myślę także, ze Ci, którzy tu zaglądają, a są gdzieś "na rozdrożu" powinni uzyskać jasny przekaz, kto gdzie się plasuje. Jasny, rzetelny przekaz, nie ocenę (której zresztą w pierwszym poście Natana nie było)

Zgodzę się z tym... NIE OCENĘ...
Po co? Aby z pełną świadomością podejmowali decyzję o tym, za kim iść. Oczywiście, mają iść za Panem, ale potem bedą potrzebowali społeczności. Ktoś bedzie wykładał im Pismo, tlumaczył błędne doktryny Strażnicy.

Ktoś,czyli kto? Pastor?
Czy takie myslenie, ze musi być" ktoś" kto tłumaczy ,bo sami tego z pomocą ducha Św.pojąć nie możemy jest mysleniem biblijnym?
Możemy korzystać z opracowań,sugestii,wykładni ,kazań.innych osób...
I to robimy,ale ostatecznie poglady przyjmujemy sami podpierając się modlitwą o zrozumienie i wsparcie Ducha Bozego.
I nie sądzę by "zwolennicy" T.P. tego właśnie nie robili...
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » ndz paź 01, 2017 1:30 pm

Natan pisze:Drodzy Forumowicze,

W związku z wielkimi kontrowersjami, jakie spowodowało umieszczenie Br. Tadeusza Połgenska i Fundacji "Słowo Nadziei", zmieniłem pierwszy wpis, usuwając tę pozycję z listy. Może od początku źle zrobiłem, uwzględniając go w tym zestawieniu.

Siostro Morwo, ja wcale nie sugeruję, że ktoś dał się Br. Tadeuszowi "wkręcić" w antytrynitaryzm. Mi chodziło po prostu o to, że jego wykładnia Biblii ma swoich sympatyków lub zwolenników, bo taka jest prawda. Jak to można inaczej po polsku wyrazić? Proszę o propozycje.

Przepraszam Wszystkich, którzy poczuli się dotknięci moim wpisem. Moją intencją nie było obrażanie kogokolwiek, tylko usystematyzowanie wiedzy Czytelników. Jest tak wiele wyznań i różnych nazw, że można się w tym pogubić. Ja zajmuję się religioznawstwem od wielu lat i chciałem tu podzielić się moją wiedzą, a to zostało uznane za obrażanie ludzi.

Proponuję Administratorowi, by może całkowicie usunął ten wątek.

Ale dlaczego usuwać wątek? Bracie Natanie, wyjaśniłeś sprawę i chyba jest już o.k.

Wróć do „Tematy związane z chrześcijaństwem”