"Jedyne religie prawdziwe"

Dział poświęcony wszelkiego rodzaju zagadnieniom związanym z religiami chrześcijańskimi.
Awatar użytkownika
Datsun

"Jedyne religie prawdziwe"

Postautor: Datsun » ndz mar 11, 2018 8:12 pm

korba pisze:
Datsun pisze:Dla ciekawości: adwentyści podobnie jak świadkowie Jehowy uważają się za jedyną religię prawdziwą.

Dla ciekawości: Badacze Pisma Św. też uważają, że są jedyną prawdziwą religią. Katolicy uważają podobnie. I wiele innych. Ewangeliczni również.

Skąd masz takie informacje? Wyssane z palca na poczekaniu?

Agnieszka

Re: Gehenna (jezioro ognia)

Postautor: Agnieszka » ndz mar 11, 2018 10:14 pm

korba pisze:
Datsun pisze:Dla ciekawości: adwentyści podobnie jak świadkowie Jehowy uważają się za jedyną religię prawdziwą.

Dla ciekawości: Badacze Pisma Św. też uważają, że są jedyną prawdziwą religią. Katolicy uważają podobnie. I wiele innych. Ewangeliczni również.

Witam!
Z ciekawości poszperałam w sieci i znalazłam..... :
http://janusz.neon24.pl/post/118390,tyl ... -prawdziwa
gdzie m.in. czytamy:
Święty bp prof. Józef Sebastian Pelczar 

Czy prawdziwe jest zdanie, że można trzymać się jakiejkolwiek religii, albo też nie troszczyć się wcale o dogmaty, byle tylko "żyć dobrze" ? 
Spotykamy się z zarzutem: Wszystkie religie opierają się na prawdzie i dają człowiekowi jakieś prawidła życia: czyż tedy nie słuszna, by mu zostawić do woli, jaką religię chce wyznawać? 

Nie jest to rzeczą słuszną, bo jak Bóg jest jeden i prawda jedna, tak jedna tylko religia może być prawdziwą; inaczej trzebaby twierdzić, że ma prawdę za sobą i ten katolik, który wierzy w to, czego Kościół naucza, – i ten protestant, który nie uznaje Kościoła, – i ten żyd, który odrzuca Zbawcę Jezusa Chrystusa, – i ten muzułmanin, który Mahometa uważa za boskiego proroka, – czyli że jedna prawda drugą wyklucza, a więc że wszystkie religie są fałszywe. 

Jedna tylko religia katolicka ma czystą prawdę i całą prawdę; wszystkie zaś inne religie zawierają wprawdzie okruchy prawdy, ale pomieszane z błędami; wszystkie też różnią się od religii katolickiej nie tylko obrzędami, ale także dogmatami, czyli są mniejszą lub większą jej deprawacją; otóż rozum sam mówi, że człowiek ma obowiązek szukać prawdy, i to prawdy całej, tym więcej, że dla człowieka nie jest rzeczą obojętną, w co wierzy, bo wszakże religia wpływa na całe jego życie, tak doczesne jak wieczne, i normuje wszystkie jego stosunki. 

Krom tego Bóg sam, jako Prawda Najświętsza i Świętość sama, nie mógł objawić religii fałszywej; skoro zaś objawił religię prawdziwą, i wytknął pewną drogę do Siebie, włożył tym samym na człowieka obowiązek, by przyjął tę religię i szedł tą właśnie drogą; inaczej nie dojdzie do zbawienia. 

Niemądrym jest także zarzut, jakoby wszelka zmiana religii była czynem niehonorowym, i że każdy człowiek winien się trzymać religii przodków. Porzucenie religii prawdziwej, a więc katolickiej, jest rzeczywiście czynem haniebnym i potępienia godnym, co jest ciężkim grzechem przeciw Bogu, znamieniem głupoty ducha czy skażenia obyczajów, wielkim zgorszeniem, danym społeczeństwu, i niepowetowaną krzywdą wyrządzoną samemu apostacie, jego potomstwu i narodowi. Natomiast wyrzeczenie się wszelkiej innej religii, choćby drogiej przodkom, by wejść do Kościoła katolickiego, to święty obowiązek sumienia, który bez względu na opór rodziny, czy nawet na prześladowanie od ludzi spełnić należy, – a zarazem sprawa to wielce zaszczytna, bo świadcząca o prawdziwej mądrości, odwadze i troskliwości o dobro własne i swoich. 

Fragment pracy .Józefa Sebastiana Pelczara, bp przemyskiego. "Obrona religi katolickiej , tom I: Jak wielkim skarbem jest religia katolicka i dlaczego ta religia ma dzisiaj tylu przeciwników". Przemyśl 1920, s. 112-114. 

Przypuszczam , że nie wszyscy katoliccy duchowni głoszą w taki sposób jak i nie wszystkie denominacje głoszą, że zbawienie jest w religii (ściśle związane z religią) - w sensie , że w danej określonej denominacji i praktykach z nimi związanych i że wewnętrzna wiara bez religii - w sensie przynależności do określonej denominacji nie wystarczy......

Jeszcze tak na szybkiego "rzuciłam okiem" na stronę internetową związaną z prawosławiem :
http://monasterujkowice.pl/books.php?b=12&c=8

I tutaj taki podtytuł :
Czy Prawosławie musi przyłączyć się do odstępstwa?
Okazuje się, że jestem zupełnie nie zorientowana..... :-) i jak można zauważyć , nie tylko jw.org używa sformułowań - "odstępstwo".
I jeszcze mały skrawek z tej witryny:
W wieku niemal powszechnej ciemności i demonicznego zwodzenia, kiedy dla większości „chrześcijan” Chrystus stał się tym, co prawosławne nauczanie odnosi ściśle do antychrysta, jedynie Cerkiew Chrystusowa posiada i przekazuje łaskę Boga. 

"Prawosławną odpowiedzią na każdą najnowszą „odnowę”, nawet na tę ostateczną straszną „odnowę” antychrysta, jest Ewangelia Chrystusa, którą jedynie Cerkiew Prawosławna przechowała w niezmienionej postaci w nieprzerwanej sukcesji od Chrystusa i Jego Apostołów, oraz łaska Ducha Świętego, którą jedynie Cerkiew Prawosławna przekazuje tylko wiernym swoim dzieciom, które podczas chrztu otrzymały i zachowały prawdziwą pieczęć darów Ducha Świętego. Amen".

Tutaj zupełnie inne spojrzenie:
http://berejczycy.org/o-nas/
Jesteśmy zdecydowanie przeciwni prezentowaniu jedynie słusznej koncepcji teologicznej, zwłaszcza jeśli jest  oparta o ludzki autorytet twierdzący, że ma Boże prerogatywy. Może to być bądź instytucja1, bądź pojedynczy człowiek2. Naszym zdaniem, z gruntu fałszywym założeniem jest twierdzenie, że istnieje „jedyna prawdziwa religia” jako ziemska organizacja czy instytucja. Kościół Jezusa Chrystusa jest przede wszystkim rzeczywistością duchową.  „Prawda jest w Jezusie” i żadna denominacja nie może zawłaszczać sobie szczególnego prawa do posiadania owej prawdy. Wszyscy jesteśmy „w drodze” i tyle z owej prawdy możemy posiąść, ile nam z Bożej łaski zostanie objawione. Właściwe zatem jest zaangażowanie w poznawaniu Słowa Bożego. Przekonujemy się codziennie o prawdziwości słów: „Niech słowa księgi tego Prawa nie schodzą z twoich ust. Rozważaj je we dnie i w nocy i staraj się postępować dokładnie tak, jak one nakazują. Wtedy będzie ci się wiodło we wszystkim i osiągniesz, co zamierzysz” (Jozuego 1:8 BWP).

P.S. Temat warty uwagi na oddzielny wątek.

Awatar użytkownika
Datsun

Re: "Jedyne religie prawdziwe"

Postautor: Datsun » pn mar 12, 2018 6:00 am

Założyciel ruchu Badaczy Pisma Świętego C.T.Russell nazywał swoimi braćmi w Chrystusie wyznawców innych religii, np. Baptystów. Nigdy nie słyszałem aby ta religia oficjalnie uważała się za jednozbawczą, podobnie jak wiele innych protestanckich z którymi od wielu lat mam do czynienia. Być może zdarzają się gdzieś jakieś odosobnione wyjątki.
Świadkowie Jehowy natomiast oficjalnie piszą w swoich publikacjach, że są "jedyną religią prawdziwą" i wskazują, że to tylko do nich należy się przyłączyć.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pn mar 12, 2018 6:53 am

korba pisze:
Datsun pisze:Skąd masz takie informacje? Wyssane z palca na poczekaniu?

Datsun... :roll:
Poczytaj trochę o tym czym jest w ogóle religia...
Uważasz, że Islam jest religią prawdziwą czy chrześcijaństwo...?
Ehhhh

Skoro już wtraciles islam , warto też poczytać co oznacza owy termin.
Słowo islam w języku arabskim oznacza poddanie się woli Boga[3]. Islam ma wspólne korzenie z judaizmem i chrześcijaństwem.

Islam (arab. الإسلام, al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie[1][2]. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w nim objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Allaha do ludzi[3]. Islam bywa określany jako mahometanizm[4][5].

Można też postawić pytanie które chrześcijaństwo jest "religią prawdziwą" bądź które wyznanie islamu - gdzie różnych odłamów (samozwańców) również nie brakuje?

https://www.religie.424.pl/islam-podzia ... ticle.html

Dla wyznawców judaizmu ( gdzie również są różne odlamy) - tam będzie prawda.

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » pn mar 12, 2018 7:27 am

korba pisze:
Datsun pisze:Skąd masz takie informacje? Wyssane z palca na poczekaniu?

Datsun... :roll:
Poczytaj trochę o tym czym jest w ogóle religia...
Uważasz, że Islam jest religią prawdziwą czy chrześcijaństwo...?
Ehhhh

Chrześcijaństwo nie jest religią, a osobistą relacją z Panem i Zbawcą Jezusem Chrystusem oraz postępowaniem wg Jego woli. „Prawdziwi czciciele czczą Boga w duchu i prawdzie”, nie wg schematów i ustalonych, ludzkich norm zachowań, które mają prowadzić do zbawienia.
Rozumiesz różnicę?
Chrześcijaństwo to życie w Chrystusie, nie w religii wg ustalonego obrządku.
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pn mar 12, 2018 7:36 am

korba pisze:
Agnieszka pisze:Można też postawić pytanie które chrześcijaństwo jest "religią prawdziwą" bądź które wyznanie islamu - gdzie różnych odłamów (samozwańców) również nie brakuje?

Zaraz, zaraz... chcesz powiedzieć, że odłamy Islamu tworzyli samozwańcy a sam główny Islam (Mahomet) to już samozwańcem nie był?
Rzecz w tym, że założyciele głównych religii jak i wyznań wewnątrz nich a także nurtów jeszcze głębiej, mogą być tak samo samozwańcami.

Pod pojęciem samozwaniec miałam bardziej na myśli to z czym jest teraz kojarzony ogólnie islam ponieważ wielu Polaków - chrześcijan na obczyźnie i z tego co orientuje się - i w Polsce , cały islam jako religię wrzuca do jednego worka pod nazwą - terroryzm.
Ty Korba postawiles pytanie: czy chrześcijaństwo czy islam?
Więc jeszcze raz z mojej strony pytanie - tylko które, jakie chrześcijaństwo?
Czyżbyś ogólnie przyjmował , że całe chrześcijaństwo to "religia prawdziwa"? ;-)

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pn mar 12, 2018 8:35 am

Ann 78 pisze:
Chrześcijaństwo nie jest religią, a osobistą relacją z Panem i Zbawcą Jezusem Chrystusem

Wielu wyznawców islamu też twierdzi , że nie jest religią (w sensie denominacji) a osobistą relacją z Bogiem. Wszak sam termin islam oznacza poddanie się woli Boga.
By the way - wyznawcy islamu są bliżej chrześcijaństwa w sensie , że uważają chociaż Jezusa za proroka , judaizm ogólnie przyjęty nie uznaje w ogóle Jezusa a Talmud nawet bluzni.....
Dla zainteresowanych również termin : יְהוּדָה
http://lexiconcordance.com/hebrew/3063.html

"Każda religia jest "tą prawdziwą" i każda religia jest "tą jedyną" - ale jedynie dla osoby, która w nią mocno wierzy".
Bogusław Szedny.

Pozwolę jeszcze na dopisek odnośnie terminu prawosławia.
Prawosławie – doktryna prawosławnego kościoła chrześcijańskiego, od gr. orthodoxía (gr. ὀρθόδοξος – prawdziwie, prawidłowo wierzący) ‘prawidłowa wiara’; wyznanie chrześcijańskie; .......
Więcej info: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Prawos%C5%82awie

I jeszcze znalezione w sieci :
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Prawdzi ... %82_Jezusa
Prawdziwy Kościół Jezusa (chiń.: 真耶穌教會; pinyin: Zhēn Yēsū Jiàohuì; ang. True Jesus Church) – wywodzący się z Chin kościół zielonoświątkowy o orientacji sabatariańskiej.
Doktryna:

Prawdziwy Kościół Jezusa należy do grona wspólnot antytrynitarnych i świętujących szabat zamiast niedzieli[2].

Pozwolę sobie jeszcze na wklejkę fragmentu który "mrozi krew" w moich żyłach :
Wiele Kościołów i wspólnot protestanckich w USA cechuje negatywne lub wręcz wrogie nastawienie do Kościoła katolickiego. Przykłady można mnożyć, ale chciałbym wspomnieć Johna Hagee, jednego ze znanych kaznodziejów protestanckich, założyciela „Cornerstone Church” w Teksasie, który nazwał Kościół katolicki „wielką dziwką pijącą krew żydów”. Poza tym Stany Zjednoczone rządzone były przez lata jedynie przez białych protestantów pochodzenia anglosaskiego (tzw. WASP - White Anglo-Saxon Protestant), którzy nawet nie chcieli utrzymywać stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.
źródło : http://niedziela.pl/artykul/86929/nd/Sp ... ciol-w-USA

Moja osobista refleksja - naturalnie nie szufladkuje, że wszyscy protestanci , katolicy , prawosławni, świadkowie Jehowy itd. propagują nienawiść i tzw. "wartości chrześcijańskie" wyżej przedstawione (idą śladami kaznodziejów) ; umieściłam ten tekst ponieważ robi się wielkie halo na temat jw.org - ciała kierowniczego i sama wcześniej nie zorientowana w temacie myślałam zupełnie inaczej......
Jestem też zaniepokojona...... , ponieważ nie wiem co dzieje się za zamkniętymi drzwiami nauki religii dzieci..... i jaka etyka, jakie wartości wpajane są dzieciom , młodzieży jak i dorosłym ludziom.
Choć wspominałam kiedyś o tym na forum , jednak pozwolę wspomnieć jeszcze raz - jak kiedyś moja siostra i ja byłyśmy przezywane w szkole i na podwórku przez katolickie dzieci od kacapek i doznalysmy wiele innych przykrości....
To bardzo bolało. Jeszcze inni wzywają od Babilonu Wielkiego itp.
Moje pytanie : Skąd bierze się takie zachowanie u dzieci?

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Re: dyskusja o Trójcy

Postautor: tadeusz2904 » pn mar 12, 2018 2:04 pm

Natan w którymś z wątków pisze:

Mi bliskie są wykładnie Kościoła Wschodniego, Prawosławnego. Tam jest przyjęta zasada monarchii Ojca, Jego wyższości pod względem funkcji i także pod tym względem, że Bóg Ojciec jest Bogiem sam z siebie, natomiast Boskość Chrystusa wywodzi się odwiecznie z Osoby Ojca przez zrodzenie, a Boskość Ducha Świętego wywodzi się odwiecznie z Osoby Ojca przez pochodzenie.

Znam tą religię; na Podlasiu większym % powyższy wyznawcy zostali SJ.

Z zdrością patrzyłem że kult ,,Matki Boskiej" nie jest tak wyeksponowany.
Można nadmienić, że jak ktoś chce to nie robią problemów.

No. ale ceremonie pogrzebowe ,to jakby to powiedzieć , środkowa Afryka.
,,Nagi wyszedłem .. i nagi się tam wrócę.Hi 1,20(UBG).

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Re: dyskusja o Trójcy

Postautor: tadeusz2904 » pn mar 12, 2018 2:18 pm

Niestety nie mam łaski przenoszenia postów.
Datsunie, ten powyższy post nich wyląduje w ,,Jedyne religie prawdziwe"

Z góry dziękuję.
,,Nagi wyszedłem .. i nagi się tam wrócę.Hi 1,20(UBG).

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » pn mar 12, 2018 8:39 pm

Załatwione ;)

Wróć do „Tematy związane z chrześcijaństwem”