Złoto Króla Salomona

Jeśli znasz jakiś ciekawy i pożyteczny film godny polecenia to opisz to tutaj.
Awatar użytkownika
Grzes55555

Złoto Króla Salomona

Postautor: Grzes55555 » pn sie 07, 2017 7:17 pm

Awatar użytkownika
alert

Re: Złoto Króla Salomona

Postautor: alert » sob sie 12, 2017 12:46 pm

Domyślam się o czym może być ten film. Wystarczy mi sam przekaz biblijny, o bogactwie materialnym króla Salomona, a przede wszystkim o mądrości, którą niewłaściwie spożytkował. Bo jest mądrość Boża i mądrość demoniczna.
Jezus żyje i wkrótce Powróci

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » ndz sie 13, 2017 6:26 pm

Witaj Grzesiu!
Ciekawy film , aczkolwiek z braku czasu przewijalam momentami , ale może któregoś dnia obejrzymy z mężem całość ponieważ mój mąż lubi oglądać filmy dokumentalne tego typu :-)
Salomon, hebr. Szlomoh (שלמה), arab. Sulayman, Sulaiman, Süleyman, Solyman (سليمان), /Człowiek Pokoju/ (ur. około 1000 p.n.e., zm. około 931 p.n.e.) – prorok biblijny oraz Koranu, król Izraela, syn i następca króla Dawida. Wielki budowniczy. Swój dwór uczynił ośrodkiem kultury, głównie literatury. Według tradycji biblijnej słynął z mądrości. Na lata jego panowania przypada największa świetność monarchii hebrajskiej. Należy zauważyć, że niemal wszystko, co wiadomo o Salomonie, pochodzi z Biblii (głównie z Pierwszej Księgi Królewskiej 1-11 i Drugiej Księgi Kronik 1-9); inne źródła historyczne są nieliczne i niepewne.

Salomon jako władca prosil Boga, o mądrość. Cele jakie sobie wytyczył na progu królowania były szlachetne , ale życie to nie tylko jednorazowy wybór. Człowiek staje ciągle przed nowymi wyborami. Nawet mędrzec może popełniać błędy i postępować nie mądrze , bo nikt nie ma patentu na nieomylność.

Salomon to przykład zmarnowanego potencjału. Bo Bóg dał mu wszelkie potrzebne narzędzia do tego, aby został takim władcą, jakim pragnął być.

Wszystko wskazuje na to, że Salomon był szczery w swym pragnieniu, aby być dobrym i sprawiedliwym królem, nic więc dziwnego, że jego słowa podobały się Bogu, który odpowiedział:

Ponieważ poprosiłeś o to, a nie poprosiłeś dla siebie o długie życie ani też o bogactwa, i nie poprosiłeś o zgubę twoich nieprzyjaciół, ale poprosiłeś dla siebie o umiejętność rozstrzygania spraw sądowych, więc spełniam twoje pragnienie i daję ci serce mądre i rozsądne, takie, że podobnego tobie przed tobą nie było i po tobie nie będzie. I choć nie prosiłeś, daję ci ponadto bogactwo i sławę, tak iż <za twoich dni> podobnego tobie nie będzie wśród królów. Jeśli zaś będziesz postępować moimi drogami, zachowując moje prawa i polecenia za przykładem twego ojca, Dawida, to przedłużę twoje życie (1 Krl 3, 11-14).

Jak czytamy w Biblii: Bóg dał Salomonowi mądrość i rozsądek nadzwyczajny oraz rozum nieogarniony, jak piasek na brzegu morza. Toteż mądrość Salomona przewyższała wszystkich ludzi Wschodu i Egipcjan. (…) Wypowiedział bowiem trzy tysiące przysłów, a pieśni jego było tysiąc pięć (1 Krl 5, 9-12).

Dla mnie historia o krolu Salomonie jest przestrogą , że nic nie jest człowiekowi dane na zawsze, natomiast zawsze możemy wszystko popsuć , stajemy w naszym życiu ciągle przed jakimiś wyborami , czasami żałujemy naszych decyzji....., ale nie oznacza to , że jesteśmy przekresleni przez Boga.
Nawet najmądrzejsi ludzie popełniają w swoim życiu błędy , nie ma ludzi nieomylnych.....
Czy zatem popełniając błędy , czasami nie zawsze słuszne decyzje - mamy mądrość demoniczna?

"Bo jest mądrość Boża i mądrość demoniczna" - jak pisze alert.
Znaczy , mam rozumieć , że jesteś nieomylny i zawsze podejmujesz mądre / słuszne decyzje?

Ciekawostka :

Salomon i demony

Biblia milczy całkowicie o jakichkolwiek związkach Salomona z demonami i rzekomej władzy, którą miał nad nimi posiadać. Jako pierwszy wspomina o tym żydowski historyk Józef Flawiusz: „Tak wielka była roztropność i mądrość, której Bóg udzielił Salomonowi, że przewyższał on nią wszystkich ludzi dawnych, a nawet Egipcjanie, którzy ponoć górują nad wszystkimi ludźmi bystrością umysłu, nie tylko nie dorównywali Salomonowi, ale pozostawali daleko w tyle za roztropnością króla. [...] Bóg obdarzył go również znajomością sztuki stosowanej przeciwko demonom w celu wspomagania i leczenia ludzi. Układał więc Salomon zaklęcia przynosząc ulgę w chorobach i zostawił po sobie formuły egzorcyzmów, za pomocą których ludzie opętani przez demony mogą je wygnać tak, że nigdy nie wrócą” (Józef Flawiusz, Dawne Dzieje Izraela, Oficyna Wydawnicza „Rytm”, Warszawa 1997, (8, 2, 5) s. 372).

Podobne opinie znajdziemy w Talmudzie, poza tym w Koranie mamy wzmiankę, że Prorok Sulejman (czyli właśnie biblijny Salomon) dostał jako dar od Allaha możliwość kontroli nad dżinnami, a one były mu posłuszne (Koran, 27:39).

Kabaliści przypisywali Salomonowi napisanie różnych ksiąg zawierających wiedzę tajemną. Najsłynniejszą z okultystycznych ksiąg, za autora której uważa się króla Salomona, jest Sztuka Goecji (nazwa ta pochodzi od greckiego goetia – wycie), czyli I księga Lemegetonu, nazywanego również Małym Kluczem Salomona. Do czasów współczesnych zachowały się co najmniej cztery wersje tego dzieła, lecz żadna z nich nie pochodzi z czasów dawniejszych aniżeli przełom XVI i XVII.

Dzieło to przedstawia szczegółową charakterystykę 72 demonów, które król Salomon miał niegdyś rzekomo mocą swych wielkich zaklęć zamknąć w mosiężnym naczyniu. Jak głosi legenda, od tamtej chwili duchy te zmuszone były służyć każdemu, kto poznał ich magiczne pieczęcie i w zakreślonym kręgu magicznym wypowiedział Salomonowe zaklęcia[1].
Źródło : Wikipedia
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Salomon ... 3l_Izraela)

Awatar użytkownika
alert

Postautor: alert » pn sie 14, 2017 9:05 am

Naprawdę Biblia całkowicie milczy w kwestii związku króla Salomona z demonami ? Czyżbyś nie znała zapisu w 1 księdze Królewskiej 11;1-12 „Król Salomon pokochał wiele kobiet cudzoziemskich: córkę faraona, Moabitki, Ammonitki, Edomitki, Sydonitki, Chetytki, z narodów, co do których Pan nakazał Izraelitom: Nie łączcie się z nimi i one niech się nie łączą z wami, nakłonią bowiem na pewno wasze serca do swoich bogów. Otóż do tych zapałał Salomon miłością. Miał on siedemset żon prawowitych i trzysta nałożnic, a te jego kobiety omamiły jego serce. Gdy się zaś Salomon zestarzał, jego żony odwróciły jego serce do innych bogów, tak że jego serce nie było szczere wobec Pana, Boga jego, jak serce Dawida, jego ojca. Toteż poszedł Salomon za Asztartą, boginią Sydończyków, i za Milkomem, ohydnym bałwanem Ammonitów. Salomon postępował źle wobec Pana i nie wytrwał wiernie przy Panu jak Dawid, jego ojciec. Wtedy to założył Salomon święty gaj dla Kemosza, ohydnego bałwana Moabitów, na górze położonej na wschód od Jeruzalemu, i dla Molocha, ohydnego bałwana Ammonitów. Podobnie uczynił dla wszystkich swoich cudzoziemskich żon, które paliły kadzidła i składały ofiary swoim bogom. Toteż Pan rozgniewał się na Salomona za to, że odwrócił serce swoje od Pana, Boga izraelskiego, który mu się dwukrotnie ukazał i to mu szczególnie przykazał, aby nie poszedł za innymi bogami. Lecz on nie przestrzegał tego, co Pan przykazał. Przeto rzekł Pan do Salomona: Ponieważ dopuściłeś się tego i nie dotrzymałeś przymierza ze mną, aby przestrzegać przykazań, które ci nadałem, przeto wyrwę ci królestwo, a dam je twojemu słudze. Lecz nie uczynię tego za twojego życia przez wzgląd na Dawida, twojego ojca, ale twojemu synowi je wyrwę. „

Jesteśmy aktualnie w Nowym Przymierzu i ST winniśmy odczytywać w świetle nowotestamentowym. Zaś tam apostoł napisał w liście do Hebrajczyków 13;7 takie wytyczne „ Pamiętajcie na wodzów waszych, którzy wam głosili Słowo Boże, a rozpatrując koniec ich życia, naśladujcie wiarę ich. „

Jaki był koniec życia króla Salomona który aczkolwiek zostawił wiele dobrych wskazówek. Z tym że jego księgę zwaną aktualnie Koheleta, trzeba właściwie odczytywać...
Król Salomon chociaż był tak obficie obdarowany przez Stwórcę, to jednak jak słusznie zauważasz, nie wykorzystał tego. Wyraźnie jest napisane „ odwrócił serce swoje od Pana, Boga izraelskiego ORAZ nie dotrzymałeś przymierza ze mną, aby przestrzegać przykazań „
No chyba że uważasz jak Urząd Nauczycielski w kościele Rzymskokatolickim iż Biblia tylko zawiera Słowo Boże ale nim nie jest ?

Tak więc Biblia mówi że król Salomon NIE BYŁ SZCZERY. Jeśli nie wytrwamy do końca...Do jakiego końca ? Jezus zadaje pytanie zapisane w Ewangelii Łukasza 18;5 „ ...Tylko czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie? „
Nie jest istotny początek lecz koniec. Zapewne znasz powiedzenie "Prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym jak kończy, a nie jak zaczyna"  ?
Jeśli skończymy ziemskie życie trwając w błędzie, w sensie że odwrócimy się od Zbawiciela, niestety jest to mądrość demoniczna.

To co piszesz o legendzie odnośnie króla Salomona może być prawdą, wszak poszedł za Asztartą i Milkomem czyli bałwanami.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pn sie 14, 2017 12:05 pm

Alert odnośnie poligamii / bigamii pisałam już w innym wątku.
https://www.gotquestions.org/Polski/Pol ... gamia.html
I tu m.in. :
Pytanie o poligamię jest o tyle interesujące, że większość ludzi postrzega poligamię jako coś niemoralnego, podczas gdy Biblia w żadnym miejscu jasno nie potępia tego zjawiska. Pierwszy biblijny przykład poligamii/ bigamii znajdujemy w życiu Lamecha z 1 Księgi Mojżeszowej 4.19: „Lamech pojął sobie dwie żony.” Kilku znanych mężczyzn Starego Testamentu było poligamistami. Abraham, Jakub, Dawid, Salomon i inni mieli po kilka żon. W 2 Księdze Samuela 12.8, Bóg mówi przez proroka Natana, że jeśli Dawidowi nie wystarczają żony i nałożnice które posiada, to On ofiaruje mu ich nawet więcej. Na podstawie 1 Księgi Królewskiej 11.3 wiemy, że Salomon miał 700 żon i 300 nałożnic (żon z niższym statusem).

Miał on siedemset żon prawowitych i trzysta nałożnic, a te jego kobiety omamiły jego serce.

Cóż mogę napisać w tej sprawie :-) , bez urazy do płci przeciwnej , ale jak mawiają - miłość jest ślepa.
Nie zawsze mężczyźni kierują się rozumem biorąc sobie jakąś kobietę za żonę :-) ;-)
Mój ojciec mawiał , że ożenił się z moją mamą z litości.
Ciekawe czy z litości wylądował z moją mamą w łóżku a przedslubnym owocem tej litości byłam ja trzy msc. w brzuszku u mamy.
Z litości mój ojciec namawiał moją mamę do aborcji...... - nie zgodziła się , dziwię się tylko jak mogła wyjść za mąż za takiego "dżentelmena" , ale cóż.... - presja otoczenia / rodziny robi swoje.... - bardzo często poddajemy się pod czyjeś kierownictwo..... i wiele decyzji w naszym życiu nie są naszymi decyzjami.
Czasami "mądrość" męska potrafi zaskoczyć - i zamiast myślenia głową włącza się myślenie główka ;-) - tzw. demoniczne myślenie ;-)
Tak dopisuję do swojej wypowiedzi ale to z powodu analizy :-) i wiesz co alert - chyba przyznam Ci rację :-)
1 Jana 2 : 16 : Wszystko bowiem, co jest na świecie, a więc: pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pycha tego życia nie pochodzi od Ojca, lecz od świata.

nie dotrzymałeś przymierza ze mną, aby przestrzegać przykazań, które ci nadałem

Dzisiaj wiele osób które głośno mówią o przykazaniach Bożych - szczególnie Ci z ambony - sami ich nie przestrzegają.

P.S. Niemniej jednak uważam film za ciekawy :-) , aczkolwiek jeśli ktoś ma problem natury pożądania ;-) - to lepiej nie kusić wzroku na te bogactwa ;-)

Awatar użytkownika
alert

Postautor: alert » wt sie 15, 2017 9:48 am

Nie chodzi o posiadanie wielu żon, w tamtych czasach było to praktykowane. LECZ o tę częśc „Król Salomon pokochał wiele kobiet cudzoziemskich: córkę faraona, Moabitki, Ammonitki, Edomitki, Sydonitki, Chetytki, z narodów, co do których Pan nakazał Izraelitom: Nie łączcie się z nimi i one niech się nie łączą z wami, nakłonią bowiem na pewno wasze serca do swoich bogów. "

Wróć do „Ciekawe filmy”