Czy osoby zainteresowane mogą być Berejczykami?

W tym miejscu można omawiać i weryfikować na podstawie Pisma Świętego nauki Świadków Jehowy
Ilyad

Re: Czy osoby zainteresowane mogą być Berejczykami?

Postautor: Ilyad » czw cze 07, 2018 11:59 am

korba pisze:Do Was, do Was.
Bo z jednej strny mówicie, że nie ma przeznaczenia, ale coś takiego sugerujecie. No bo jak inaczej wyjaśnić, że Bóg pociaga do siebie ze względu na stan serca danej jednostki, ale to serce albo się ma albo nie ma, czyli... jak C Bóg przeznaczył tak masz lub nie masz :-D
Trochę mnie śmieszą Wasze tego typu dywagacje.

Wasze, wasze...Zdanie Natana nie jest zdaniem wszystkich uczestników forum ;)

Onezyfor

Postautor: Onezyfor » czw cze 07, 2018 12:04 pm

Korbo śledzisz wątek, więc widzisz, że to nie nasza fantazja tylko cytaty z Pisma. Wiem tylko tyle co one wyjawiają.
Bóg dokładnie nie wyjaśniał jak On potrafi to wszystko "ogarnąć".
Nie ma czegoś takiego jak przeznaczenie w powszechnym zrozumieniu tego słowa.

CK też uczy (a dla ciebie to przecież autorytet) , że Bóg gdyby chciał wykorzystać swoją zdolność przewidywania mógł by dokonać naszego sądu nie czekając na rozwój wydarzeń w czasie.

Bóg stworzył aniołów i ludzi z doskonałą wolną wolą. Od każdego zależy czy chce być synem Boga czy Diabła.

Onezyfor

Postautor: Onezyfor » czw cze 07, 2018 12:34 pm

Ja, korba chce być synem Boga, ale niestety Bóg nie dał mi odpowiedniego stanu serca...! I co mam z tym zrobić?

Wreszcie odpowiednie pytanie. (Tylko mała uwaga: Bóg nie daje stanu serca)
Musisz przyjąć Jezusa jako swojego Pana, Zbawcę i Właściciela.
Ustanowić go swoim pośrednikiem do Ojca.
Szczerze w modlitwie.
Jana 1:12 Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego,

1 Jana 1:3 Co widzieliśmy i słyszeliśmy, to i wam zwiastujemy, abyście i wy społeczność z nami mieli. A społeczność nasza jest społecznością z Ojcem i z Synem jego, Jezusem Chrystusem,

Jeśli masz takie pragnienie Bóg cie nie odrzuci. Czyli sytuacja nie jest beznadziejna (jak sam piszesz). Beznadziejna jest tylko dla tych którzy tego nie zrobią.

Ilyad

Postautor: Ilyad » pt cze 08, 2018 11:44 am

korba pisze:Więc na czym polega to, że Bóg pociąga? Bo jakoś mętnie się zrobiło... ;-)

według mnie Bóg pociąga tych, którzy Jego zdaniem są bliscy by żałować grzechów i widzi ich serca skłonne do szukania Boga. Nie tylko widzi, ale i szuka takich.
ps.14:
Głupi rzekł w sercu swoim: Nie ma Boga! Są znieprawieni, popełniają ohydne czyny. Nie ma nikogo, kto by dobrze czynił.
14:2
Pan spogląda z niebios na ludzi, aby zobaczyć, czy jest kto rozumny, który szuka Boga.

Pociąganie polega na tym że w życiu takich ludzi Bóg stwarza różna sytuacje, prowadzące do tego by dany człowiek otrzymał Słowo Boże do ręki, by przez wiarę mógł nawiązać osobistą społeczność z Bogiem. Wykorzystuje do tego różne narzędzia - wierzę że ludzi z różnych ugrupować, nawet Katolików, Protestantów, a także SJ.

Pozostałych Bóg prowadzi do pokuty przez różne życiowe sytuacje, a nawet choroby czy kataklizmy (Obj.16), chyba że kogoś upatrzy sobie specjalnie, jako dobre narzędzie. W takim przypadku Bóg podejmuje specjalne działania - np. przez osobiste objawienie się takiemu człowiekowi.
To tak po krótce.

Sadlor

Postautor: Sadlor » pt cze 08, 2018 9:23 pm

Ilyad pisze:
korba pisze:Więc na czym polega to, że Bóg pociąga? Bo jakoś mętnie się zrobiło... ;-)

według mnie Bóg pociąga tych, którzy Jego zdaniem są bliscy by żałować grzechów i widzi ich serca skłonne do szukania Boga. Nie tylko widzi, ale i szuka takich.
ps.14:
Głupi rzekł w sercu swoim: Nie ma Boga! Są znieprawieni, popełniają ohydne czyny. Nie ma nikogo, kto by dobrze czynił.
14:2
Pan spogląda z niebios na ludzi, aby zobaczyć, czy jest kto rozumny, który szuka Boga.

Pociąganie polega na tym że w życiu takich ludzi Bóg stwarza różna sytuacje, prowadzące do tego by dany człowiek otrzymał Słowo Boże do ręki, by przez wiarę mógł nawiązać osobistą społeczność z Bogiem. Wykorzystuje do tego różne narzędzia - wierzę że ludzi z różnych ugrupować, nawet Katolików, Protestantów, a także SJ.

Pozostałych Bóg prowadzi do pokuty przez różne życiowe sytuacje, a nawet choroby czy kataklizmy (Obj.16), chyba że kogoś upatrzy sobie specjalnie, jako dobre narzędzie. W takim przypadku Bóg podejmuje specjalne działania - np. przez osobiste objawienie się takiemu człowiekowi.
To tak po krótce.

To rzeczywiście trudne pytanie jak to się dzieje że Bóg pociąga nas do siebie, ale myślę że to jak opisał to Iliad ma sens.
z bojaźnią i ze drżeniem zbawienie swoje sprawujcie.

robbo1

Postautor: robbo1 » ndz cze 10, 2018 10:48 am

Według mnie mówienie o istocie "pociągnięcia" wybranych przez stwórcę jest ważne.
Niemniej to dowodzi tylko,istnienia podstawy naszej wiary.
Istotnego "przedmiotu wiary".
Nie rzeczy ,ale rzeczywistego stwórcy,ojca w niebie itp.
Niemniej głoszenie i przekonywanie jest istotą nawrócenia.
I to my możemy,czy powinniśmy być do tego używani.
I tak w 1 Kor.9:19-23 jest tego dowód.
Czytamy tam np.w wer.9
"Będąc wolny od wszystkiego stałem się niewolnikiem wszystkich...

Tak czy inaczej nawracający tu na wszystkie możliwe sposoby i wszystkimi możliwymi metodami człowiek "stał się sługą wszystkich...
po co,to czynił?
...aby w ten sposób pozyskać jak najwięcej ludzi".inne tł. wer.19
"Szukam ze wszystkimi wspólnego języka,aby choć niektórych doprowadzić do zbawienia".wer.22
Czy 23:
"W s z y s t k o to robię ze względu na dobrą nowinę,aby mieć udział w jej głoszeniu".

I jako"świadkowie",czynimy podobnie.

po co?
aby p o z y s k a ć jak najliczniejszych"
Potem czytamy,że stawał się dla jednych taki,dla innych inny "aby ich pozyskać".
Jak czytamy w wer.22
"...Dla wszystkich stałem się wszystkim,aby w s z e l k i m sposobem przynajmniej niektórym zapewnić zbawienie".

Nie wydaje mi się więc za właściwe umniejszanie naszego [ludzkiego] wysiłku w pozyskiwanie uczniów.

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Postautor: tadeusz2904 » pn cze 11, 2018 2:47 am

Brawo Robercie!

Skorzystałem z mądrze dobranych wersetów.

No i puenta-mistrzostwo świata.

NIE JEST WŁAŚCIWE UMNIEJSZANIE NASZEGO WYSIŁKU W POZYSKIWANIE UCZNI.
,,Nagi wyszedłem .. i nagi się tam wrócę.Hi 1,20(UBG).

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » pn cze 11, 2018 6:02 am

Czy nie zapomnieliście czasem o tym, co powiedział do nas Pan Jezus?

„Ja jestem krzewem winnym, wy jesteście latoroślami. Kto trwa we mnie, a Ja w nim, ten wydaje wiele owocu; bo beze mnie nic uczynić nie możecie.
Biblia Warszawska Jan 15,5
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

robbo1

Postautor: robbo1 » sob cze 23, 2018 6:59 pm

Nie wyczytuj z wersetów więcej niż z nich wynika.
"...beze mnie nic uczynić nie możecie" rozumiane dosł.wykazywałyby na istnienie determinizmu naszego życia.

Tutaj idzie o przypisywanie sobie zasług,albo nie sobie.
Tak jak w 2 Kor.3:5:
"Nie żebyśmy sami z siebie byli tak zdolni,by cokolwiek można było uznać za pochodzące od nas samych,ale nasza zdolność pochodzi przecież od stwórcy".
"Nie uważamy,że jesteśmy sami z siebie w stanie czegoś dokonać..."

Czyli "nie uważamy,że..."
Nie przypisujemy sobie tego,co zawdzięczamy stwórcy,który:
"uczynił nas sługami nowego przymierza..." wer.6
"On też sprawił,że..."

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » sob cze 23, 2018 10:00 pm

Widzisz Robbo, ja idę dalej. Całe moje życie należy do Chrystusa. On uczestniczy we wszystkich moich działaniach, więcej - daje łaskę i siłę na ich realizację. Nie chodzi tylko o przypisywanie zasług, ale o podleglosc, panowanie.
Moją podleglosc Chrystusowi, Jego nade mną panowanie. Zasługa moja - żadna.
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Wróć do „Nauki Świadków Jehowy”