Osobliwe tytuły Boga w literaturze Świadków

W tym miejscu można omawiać i weryfikować na podstawie Pisma Świętego nauki Świadków Jehowy
Natan

Osobliwe tytuły Boga w literaturze Świadków

Postautor: Natan » czw lis 01, 2018 7:25 pm

Tytuły i określenia Boga

Towarzystwo Strażnica co jakiś czas wymyśla nowe określenia i tytuły dla Boga. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich i daty kiedy je nadano.

Elektrownia (łączony z elektrycznością i elektrownią od początku)

„Moc, czyli Duch Boży jest niewidoczny dla ludzi, ale jego skutki są dotykalne i widoczne. To można uzmysłowić na przykładzie prądu elektrycznego w drucie miedzianym; prąd jest niewidzialny, ale z chwilą gdy wagon opatrzony w odpowiedni motor dotknie się drutu za pośrednictwem przewodnika, wówczas objawia się siła elektryczna w postaci ruchu wagonu. Ten sam prąd przy innem urządzeniu oświetla wagon wewnątrz, przy innem urządzeniu ogrzewa go, a jeszcze innem urządzeniu służy przy telegrafach i telefonach” („Pojednanie pomiędzy Bogiem i człowiekiem” 1920 [ang. 1899] s. 232).

„Łatwiej będzie zrozumieć sytuację, gdy powiemy, iż z Bogiem jest tak, jak z elektrownią. Ma ona określoną lokalizację przy jakiejś ulicy miasta. Ale energia elektryczna dociera z niej do każdego zakątka miasta, dostarczając tam światła i mocy. Tak właśnie przedstawia się sprawa z Bogiem Jehową. Ma swoją siedzibę w najwyższych niebiosach, ale Jego czynna moc, duch święty, zapewnia oświecenie, a także Jego potęga daje o sobie znać wszędzie, w całym wszechświecie” (Strażnica Rok CIII [1982] Nr 8 s. 4).

„Elektrownia stoi w określonym miejscu w mieście lub gdzieś w pobliżu, ale wytwarzany przez nią prąd elektryczny jest rozprowadzany po całej okolicy. Podobnie ma się rzecz z Bogiem. Mieszka w niebiosach” („Będziesz mógł żyć wiecznie w raju na ziemi” 1990 s. 37).

„Teokrata” (tytuł używany od 1938 r.)

„Służąc Wielkiemu Teokracie, Jehowie, powinniśmy pamiętać o różnicach między procedurą demokratyczną a teokratyczną” (Strażnica Nr 2, 2001 s. 13).
Patrz też np. ang. Strażnica 15.06 1938 s. 182, 187; „Wnikliwe poznawanie Pism” 2006 t. 1, s. 852; Strażnice: Nr 1, 1993 s. 22; Nr 2, 1994 s. 14-15, 20; Nr 14, 1996 s. 13).

„Dyspozytor Czasu” (tytuł używany od 1943 r.)

„Jehowa jest dokładnym Dyspozytorem Czasu” (Przebudźcie się! Nr 9, 1998 s. 20).
Patrz też np. „Prawda was wyswobodzi” 1946 [ang. 1943] s. 224; „Wspaniały finał Objawienia bliski!” 1993 s. 149; „Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne” 1998 s. 287; „Pilnie zważaj na proroctwa Daniela!” 1999 s. 108, 181, 196; „Składajmy dokładne świadectwo o Królestwie Bożym” 2009 s. 16).

„Dziadek” (tytuł używany od 1953 r.)

„słusznie zwracają się do Jehowy jako swego Ojca, ponieważ on poprzez Ojca wieczności, Chrystusa Jezusa, będzie ich »Dziadkiem«...” (Strażnica Nr 2, 1954 s. 9 [ang. 15.04 1953 s. 249]);

„Jehowa jako pełen miłości »Dziadek« i Jego uniwersalna organizacja jako czuła »Babka« zawsze będą wspólnie okazywać miłość i dobroć swym wnukom, swym bogobojnym potomkom na ziemi” (Strażnica Nr 11, 1957 s. 22 [ang. 01.10 1956 s. 605]);

In such a way the heavenly Father of Jesus Christ will become the heavenly Grandfather of the restored human family. (Worldwide Security Under the “Prince of Peace” 1986 s. 169);

Therefore, they properly address God as “Father” because he will, in effect, be their Grandfather through the “Eternal Father,” Jesus Christ. (ang. Strażnica 01.08 1995 s. 13).
[polski odpowiednik nie zamieszcza słowa „Dziadek”: „Słusznie więc nazywają Boga »Ojcem«, ponieważ przez »Ojca na wieki«, Jezusa Chrystusa, istotnie stanie się On ich Wspaniałym Ojcem” (Strażnica Nr 15, 1995 s. 13)]

„Dla dzieci, które codziennie słyszą, jak rodzice mówią o Jehowie i modlą się do Niego, Bóg staje się realną Osobą. Pewien młodzieniec powiedział: »Kiedy zamykałem oczy i modliłem się do Jehowy, widziałem kogoś w rodzaju dziadka. Rodzice pomogli mi zrozumieć, że we wszystkim, co czynimy i mówimy, trzeba uwzględniać Jehowę«” (Strażnica Nr 23, 1996 s. 12).

„Senior” (tytuł używany od 1989 r.)

„Bóg jest seniorem, a Jezus juniorem pod względem czasu istnienia, pozycji, potęgi i wiedzy” („Czy wierzyć w Trójcę?” 1989 s. 16).

„Prorok” (tytuł używany od 1950 r.)

„Wypełnienie się wszystkiego, co zostało przepowiedziane, ściśle w ustalonym czasie, jest jak gdyby położeniem potwierdzającej pieczęci na wizji i proroctwie, które dano Danielowi, i jest usprawiedliwieniem Jehowy Boga jako Proroka i Dyspozytora czasu” („To znaczy życie wieczne” 1958 [ang. 1950] rozdz. VIII, par. 15).

Oto inne określenia i tytuły nadawane Bogu przez Świadków Jehowy:

„wielki Organizator” („To znaczy życie wieczne” 1958 [ang. 1950] rozdz. XII, par. 2; por. Strażnica Rok CVI [1985] Nr 18 s. 8);
„Ewangelizator” (Strażnica Rok CIV [1983] Nr 12 s. 6);
Grammarian [Gramatyk] (ang. Strażnica 15.11 1969 s. 683, 685);
„akumulator” („Wnikliwe poznawanie Pism” 2006 t. 1, s. 498; Strażnica Nr 14, 1994 s. 24; Przebudźcie się! Nr 1, 1999 s. 26).

Widzimy z tego, że Towarzystwo Strażnica nadaje Bogu określenia, których w Biblii nie znajdziemy w zastosowaniu do niego.

Iskierka

Re: Osobliwe tytuły Boga w literaturze Świadków

Postautor: Iskierka » czw lis 01, 2018 8:54 pm

Natan pisze:Tytuły i określenia Boga

Towarzystwo Strażnica co jakiś czas wymyśla nowe określenia i tytuły dla Boga. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich i daty kiedy je nadano.

Elektrownia (łączony z elektrycznością i elektrownią od początku)

„Teokrata” (tytuł używany od 1938 r.)

„Dyspozytor Czasu” (tytuł używany od 1943 r.)

„Dziadek” (tytuł używany od 1953 r.)

„Senior” (tytuł używany od 1989 r.)

Bóg jest seniorem, a Jezus juniorem pod względem czasu istnienia, pozycji, potęgi i wiedzy” („Czy wierzyć w Trójcę?” 1989 s. 16).

„Prorok” (tytuł używany od 1950 r.)

Oto inne określenia i tytuły nadawane Bogu przez Świadków Jehowy:

„wielki Organizator” („To znaczy życie wieczne” 1958 [ang. 1950] rozdz. XII, par. 2; por. Strażnica Rok CVI [1985] Nr 18 s. 8);
„Ewangelizator” (Strażnica Rok CIV [1983] Nr 12 s. 6);
Grammarian [Gramatyk] (ang. Strażnica 15.11 1969 s. 683, 685);
„akumulator” („Wnikliwe poznawanie Pism” 2006 t. 1, s. 498; Strażnica Nr 14, 1994 s. 24; Przebudźcie się! Nr 1, 1999 s. 26).

Widzimy z tego, że Towarzystwo Strażnica nadaje Bogu określenia, których w Biblii nie znajdziemy w zastosowaniu do niego.

No, nic dodać, nic ująć, jednym słowem bardzo twórcze Towarzystwo ;) ........i niejednym jeszcze zaskoczy....

robbo1

Postautor: robbo1 » ndz lis 04, 2018 9:41 am

Rozumiem,że porównania to tylko porównania.
Nie zawsze potrzebne,nie zawsze użyteczne,nie zawsze...
Innym razem to,czy tamto podkreślające,wykazujące,to,czy tamto.
Znamy werset z Izaj.40:18 i 25
"DO KOGO PORÓWNACIE BOGA I JAKIE PODOBIEŃSTWO MOŻECIE Z NIM ZESTAWIĆ...ALE DO KOGO MNIE PORÓWNACIE,ŻEBY MNIE Z NIM ZRÓWNAĆ...".
O stwórcy czytamy,że "...nie sposób zbadać sposób jego zrozumienia" wer.28

Niemniej w natchnionym słowie jest wiele wersetów ,gdzie nasz niebiański ojciec ,stworzyciel wszystkiego jest przyrównywany do rzeczy itp.
Np.Ps.7:11"...tarczą jest dla mnie...",czy Przyp.30:5
W Ps.73:1 czytamy,by stwórca: "stał się skałą schronienia i zamkiem warownym",że "jest opoką i twierdzą".
To tylko porównania.
I na takie zdecydowaliśmy się i my,świadomi istnienia zapewnienia,że one same w sobie nie ukażą istoty stwórcy.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » ndz lis 04, 2018 5:54 pm

Wspomnieć można w tym wątku również o tym, że C.T.Russell nazywał Pana Jezusa "Wielkim Masonem".
:shock: :shock: :shock:
Źródło tej wypowiedzi oraz polemika na temat masonów jest tutaj:

viewtopic.php?f=30&t=738&start=10

Iskierka

Postautor: Iskierka » pn lis 05, 2018 4:24 pm

robbo1 pisze:Rozumiem,że porównania to tylko porównania.
Nie zawsze potrzebne,nie zawsze użyteczne,nie zawsze.
..
Innym razem to,czy tamto podkreślające,wykazujące,to,czy tamto.
Znamy werset z Izaj.40:18 i 25
"DO KOGO PORÓWNACIE BOGA I JAKIE PODOBIEŃSTWO MOŻECIE Z NIM ZESTAWIĆ...ALE DO KOGO MNIE PORÓWNACIE,ŻEBY MNIE Z NIM ZRÓWNAĆ...".
O stwórcy czytamy,że "...nie sposób zbadać sposób jego zrozumienia" wer.28

Niemniej w natchnionym słowie jest wiele wersetów ,gdzie nasz niebiański ojciec ,stworzyciel wszystkiego jest przyrównywany do rzeczy itp.
Np.Ps.7:11"...tarczą jest dla mnie...",czy Przyp.30:5
W Ps.73:1 czytamy,by stwórca: "stał się skałą schronienia i zamkiem warownym",że "jest opoką i twierdzą".
To tylko porównania.
I na takie zdecydowaliśmy się i my,świadomi istnienia zapewnienia,że one same w sobie nie ukażą istoty stwórcy.

Z ludzkimi porównaniami nie można przesadzać. Niektóre mogą być obraźliwe, mogą zawierać ironię, ośmieszyć, a w stosunku do Boga należy zachować szczególny szacunek.
"Dziadek" - z kim się kojarzy? Ze starcem z długą brodą?.. bo tak sobie niektórzy malują Boga. To określenie uważam za wyjątkowo nietaktowne, jeśli Bóg jest Ojcem, to nie róbmy z Niego Dziadka, trochę szacunku.

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Postautor: tadeusz2904 » pn lis 05, 2018 5:56 pm

Datsun pisze:Wspomnieć można w tym wątku również o tym, że C.T.Russell nazywał Pana Jezusa "Wielkim Masonem".
:shock: :shock: :shock:
Źródło tej wypowiedzi oraz polemika na temat masonów jest tutaj:

viewtopic.php?f=30&t=738&start=10

A,to DZIAD-wielki. :mrgreen:
,,Nagi wyszedłem .. i nagi się tam wrócę.Hi 1,20(UBG).

robbo1

Postautor: robbo1 » ndz lis 11, 2018 9:12 am

Rozumiem,że można w swoich porównaniach "pójść za daleko".
I to wydaje się pewnie według twojej oceny "pójściem za daleko".
I masz do tego prawo.

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Postautor: tadeusz2904 » ndz lis 11, 2018 7:53 pm

robbo1 pisze:Rozumiem,że można w swoich porównaniach "pójść za daleko".
I to wydaje się pewnie według twojej oceny "pójściem za daleko".
I masz do tego prawo.

Robbercie mądrze napisałeś.

Autorytatywnie nie wydajemy opinii o Russellu.
Swoją drogą niezmiernie jestem ciekaw jak osądzi go Pan Jezus.
,,Siedzi po prawicy Ojca przyjdzie sądzić żywych i umarłych" z wyznanie wiary kk.

Sama strażnica przyznaje, że Russell ,,Latał" z linijką i cyrklem po piramidach w Egipcie.
Pan Jezus takiego wzoru nie pozostawił.
Dla mnie osobiście takie artykuły jak w przywołanym linku w tym temacie spowodowały, że przestałem wierzyć w Charlesa Russella.

Jeżeli chcemy być obiektywni to w polskim orzecznictwie sądowym utarte są okoliczności mające wpływ na wydanie orzeczenia ,,Czy dana osoba była świadoma swojego postępowania".
W tym temacie to, że C.T. Russell nazwał Pana Jezusa ,,Wielkim Masonem".
,,Nagi wyszedłem .. i nagi się tam wrócę.Hi 1,20(UBG).

Wróć do „Nauki Świadków Jehowy”