Trzy najwieksze współczesne herezje

Jeśli mógłbyś podzielić się z innymi swoimi przeżyciami lub tekstem Biblii, który szczególnie Ciebie poruszył to zapraszamy do opisania tego w tym dziale
bernard
Posty: 1642
Rejestracja: ndz wrz 20, 2015 6:38 pm

Trzy najwieksze współczesne herezje

Postautor: bernard » czw cze 23, 2016 6:13 pm

Wydaje się, że są trzy największe współczesne herezje: 1) wszystkie religie są równe – w każdej chodzi o tego samego Boga; 2) wszyscy na pewno będą zbawieni; 3)nie trzeba wierzyć w Boga, wystarczy być dobrymSkąd się rodzą takie herezje?

Po pierwsze, rodzą się z lęku przed cierpieniem. Pozornie wygląda to na miłość drugiego. Nie powiem komuś, że tylko moja religia jest prawdziwa, bo nie chcę mu zrobić przykrości. Nie powiem, że życie może skończyć się piekłem, bo nie chcę go wystraszyć. W praktyce jednak to jest miłość siebie. Boję się jego reakcji, że zacznie mnie nie lubić, wyśmiewać, mieć pretensje, że uważam się za nie wiadomo kogo. Boję się mojego cierpienia. To w pewnym sensie lęk Szymona Piotra, który nie chce prawdy o krzyżu, prawdy, za którą trzeba cierpieć.

Po drugie, rodzą się z wygody. Gdybym uznał, że religie nie są równe, musiałbym zacząć szukać tej prawdziwej. Gdybym uznał, że nie wszyscy będą zbawieni, musiałbym zacząć coś robić, jeśli mi zależy na zbawieniu. Gdybym uznał, że bez wiary nie można być zbawionym, musiałbym szukać drogi do wiary. A nie chce mi się. Mówię, że wystarczy być dobrym. A przecież każdy w jakimś sensie jest dobry. To tylko wina innych, że nie widzą w nich dobra. Poza tym jestem dzieckiem czasu, które nie lubi jak się od niego wymaga, jak się go do czegokolwiek zmusza. To w pewnym sensie reakcja arcykapłanów na wieść o zniknięciu ciała Jezusa. Szukanie prawdy mogłoby ich za dużo kosztować.

Po trzecie, rodzą się z grzechów. Skoro diabeł jest ojcem kłamstwa, to grzech wpływa na rozumienie prawdy. Zaczynam tak interpretować świat, żebym mógł zrywać zakazany owoc, bo go lubię, bo ciągle wydaje się, że jest dobry.

Po czwarte, rodzą się z tego, że ludzie słuchają wszystkich i wszystko, ale wciąż za mało słuchają Słowa Bożego. A wiara rodzi się, że słuchania Słowa Chrystusa (por. Rz 10,17).Dlaczego te herezje są bardzo niebezpieczne?Po pierwsze, bo sugerują, że Chrystus kłamie. Kłamie, gdy mówi o sądzie ostatecznym, kłamie, gdy mówi, że jest jedyną drogą, prawdą i życiem do Ojca, kłamie, gdy mówi, że to wiara nie uczynki ocalają człowieka.

Po drugie, są niebezpieczne, bo budują dom życia na piasku nieprawdy. A taki nie ostoi się w doświadczeniu burzy, deszczy i potoków. Taki nie przejdzie doświadczenia śmierci. Do życia na tym świecie nie trzeba żadnej wiary. Wszak i zwierzęta i rośliny żyją razem z nami. Życie wieczne zaczyna się z wiarą prawdziwą.

Po trzecie, bo chcą przekonać, że źródłem objawienia jest człowiek. To my decydujemy, jaka jest treść Objawienia. My decydujemy, co jest prawdą. Bóg staje się niewolnikiem ludzkiego zakłamania. I zapominamy, że jeśli to my usprawiedliwiamy samych siebie, a nie Bóg nas, to ten rodzaj usprawiedliwienia nie przetrwa sądu. Bo to nie pacjent, ale lekarz może powiedzieć, że rak już nam nie grozi.

Po czwarte, bo pośrednio uważają, że męczennicy niepotrzebnie oddali życie za wiarę a ewangelizacja nie ma za bardzo sensu.Jakie są granice tych herezji?Po pierwsze, mogę powiedzieć, że w każdej religii są ziarna prawdy, mogę powiedzieć, że w każdej jest możliwość zbawienia, ale nie mogę mówić, że w każdej chodzi o tego samego Boga, że wszystkie są równe. Co więcej, mam obowiązek głoszenia, że zbawienie jest pewne przez wiarę w Chrystusa, jedynego Pana i Zbawiciela, Boga, który stał się człowiekiem.

Po drugie, mogę powiedzieć, że Bóg pragnie zbawienia wszystkich, że modlimy się o zbawienie wszystkich, że mamy nadzieję, że Bóg w swoim nieskończonym miłosierdziu może zbawić wszystkich, ale nie mogę powiedzieć, że na pewno wszyscy będą zbawieni. Co innego jest mieć nadzieję, że wszyscy zdadzą egzamin, a co innego jest powiedzieć na początku semestru, że na koniec i tak wszyscy będą mieli piątki.

Po trzecie, mogę powiedzieć, że miłość jest najważniejsza, mogę powiedzieć, że wiara bez uczynków jest martwa, ale nie mogę mówić, że wystarczy być dobrym, że nie trzeba wierzyć. Dla żadnego ojca i matki nie wystarczy, jeśli ich dzieci są dobre. Rodzice chcą, by dzieci wierzyły, że to oni są ich rodzicami. Dla żadnej żony nie wystarczy, że mąż jest dobry. Zwłaszcza gdy publicznie nie przyznaje się do żony.

Mówić, że chrześcijaństwo jest jedyną prawdziwą religią a Jezus jedynym Panem i Zbawicielem nie jest ani wykluczaniem innych ani ich poniżaniem. Tak jak nie jest poniżaniem żadnej kobiety mówienie, że moja żona jest jedyna i najlepsza. To najbardziej fundamentalny obowiązek miłości. Tak jak nie jest poniżaniem pacjenta mówienie, że tylko to leczenie może mu przedłużyć życie. To najbardziej fundamentalny obowiązek ludzkiej uczciwości.

http://www.naszczas.pl/duch/trzy-najwie ... e-herezje/

Szaweł
Posty: 230
Rejestracja: wt lip 12, 2016 7:48 am

Re: Trzy najwieksze współczesne herezje

Postautor: Szaweł » śr lip 13, 2016 10:40 am

[

http://www.naszczas.pl/duch/trzy-najwie ... e-herezje/[/quote]

Bardzo ladnie napisane. tez tak uważam. Dlatego trzeba szukac prawdy, która jest zapisana w PŚ. Warto zacząć od zadania sobie pytania ilu jest Bogów w/g biblii i jak ten Bóg ma na imię . :D

bernard
Posty: 1642
Rejestracja: ndz wrz 20, 2015 6:38 pm

Re: Trzy najwieksze współczesne herezje

Postautor: bernard » pt lip 15, 2016 8:16 am

Szawle !
Wszyscy tu wierzymy ze Bog jest jeden.

Szaweł
Posty: 230
Rejestracja: wt lip 12, 2016 7:48 am

Re: Trzy najwieksze współczesne herezje

Postautor: Szaweł » pt lip 15, 2016 9:14 am

bernard pisze:Szawle !
Wszyscy tu wierzymy ze Bog jest jeden.


I jak ten Bóg ma na imię ?

bernard
Posty: 1642
Rejestracja: ndz wrz 20, 2015 6:38 pm

Re: Trzy najwieksze współczesne herezje

Postautor: bernard » pt lip 15, 2016 9:21 am

Tyle razy juz bylo to mowione - JHWH

Awatar użytkownika
Datsun
Posty: 2792
Rejestracja: pt wrz 11, 2015 6:34 pm
Lokalizacja: Białystok

Re: Trzy najwieksze współczesne herezje

Postautor: Datsun » pt lip 15, 2016 1:28 pm

Szawle, czy dociera do Ciebie to co napisał teraz Bernard?

Mógłbyś nie zaśmiecać wszystkich wątków pisząc ciągle na jeden temat?

Szaweł
Posty: 230
Rejestracja: wt lip 12, 2016 7:48 am

Re: Trzy najwieksze współczesne herezje

Postautor: Szaweł » pt lip 15, 2016 4:55 pm

bernard pisze:Tyle razy juz bylo to mowione - JHWH


Bernardzie, a jak czyta się to twoje JHWH ?
A nie boisz się wymawiac imienia Jezusa ? Przeciez twoim zdaniem to twój bóg, prawda ?
Nie boisz się śpiewać "Hallelujah? Przecież to znaczy tyle co "chwalcie Jahwe", nie boisz się ?

bernard
Posty: 1642
Rejestracja: ndz wrz 20, 2015 6:38 pm

Re: Trzy najwieksze współczesne herezje

Postautor: bernard » pt lip 15, 2016 5:50 pm

JHWH-Jahwe

gogzmagog
Posty: 132
Rejestracja: śr lip 20, 2016 8:50 pm

Re: Trzy najwieksze współczesne herezje

Postautor: gogzmagog » sob lip 23, 2016 10:05 am

Kim jest dla ciebie Jahwe/Jehowa, Bernardzie ?
Jahwe, mocarz wojny, Jahwe jest imię jego

Agnieszka
Posty: 2361
Rejestracja: pn gru 26, 2016 5:34 pm

Re: Trzy najwieksze współczesne herezje

Postautor: Agnieszka » ndz sty 15, 2017 12:11 pm

Szaweł pisze:
bernard pisze:Szawle !
Wszyscy tu wierzymy ze Bog jest jeden.


I jak ten Bóg ma na imię ?

Bóg Stwórca wszystkiego nie potrzebuje imienia własnego - imienia w dosłownym tego słowa znaczeniu , to bogowie - bożki posiadają takie imiona które to ludzie im nadali w dodatku przypisując owym bożkom stworzenia jakie stworzył nasz Zbawiciel , i tak dla przykładu : bóg słońca Re , Zeus - bóg zjawisk atmosferycznych, itd.
Wybacz , ale śJ mają obsesję na punkcie imienia w dosłownym tego słowa znaczeniu i teraz pytanie na które sam sobie odpowiedz : czy zwracasz się do swoich rodziców po imieniu - czy mówisz : mamo / tato ?


Wróć do „Słowa, które dodają sił...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości