Czy ap. Piotr jest Opoką z Mateusza 16:18?

Jeśli chciałbyś skomentować jakiś fragment Biblii lub chciałbyś poznać opinie innych użytkowników to jest to przeznaczone do tego miejsce.
Natan

Czy ap. Piotr jest Opoką z Mateusza 16:18?

Postautor: Natan » śr cze 20, 2018 7:41 pm

Drodzy Forumowicze,

Jeden z byłych Forumowiczów powołał się na Ewangelię Mateusza 16:18, by zasugerować nam, że ostoją dla Kościoła Chrystusa jest urząd papiestwa. Czy faktycznie apostoł Piotr był pierwszym papieżem i opoką dla Kościoła? Czy inni papieże także są opoką dla Kościoła?

Niech na to pytanie i pokrewne zagadnienia odpowie fragment listu naszego Brata, byłego Świadka, skierowanego do innego byłego Świadka:

"Jeśli chodzi o Kościół, którego bramy piekielne nie przemogą, to nawiązujesz do Ewangelii według Mateusza 16:18. Tradycyjna interpretacja katolicka utożsamia opokę z Piotrem i głosi prymat papieża. Posłuchaj jednak, co mówi na ten temat arcybiskup Wiednia, Christoph Schonborn, w opatrzonej imprimatur książce pt. 'Jedność w wierze': 'Ojcowie Kościoła najczęściej wyjaśniali w tym sensie, że wiara Piotra, to jest jego wyznanie, że Jezus jest Mesjaszem i Synem Bożym, jest tą skałą, na której zostanie zbudowany Kościół' (s. 77). Zatem większość Ojców Kościoła nie utożsamiała opoki z Piotrem, lecz z jego wyznaniem wiary w to, że Jezus jest Chrystusem i Synem Bożym. Jedynie Kościół, który niewzruszenie stoi na fundamencie wiary w Chrystusa się ostoi. Jest to zgodne z wypowiedzią Pawła, że 'fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus' (1 Kor. 3:11). Poza tym, w oryginale czytamy o bramach Hadesu, co zdaniem niektórych komentatorów znaczy, że Kościoła tego nie pokona śmierć, lecz będzie trwał na wieki.

Jeżeli chodzi o trzykrotne zalecenie pasienia owieczek, występujące w Ewangelii według Jana 21:15-17, to odpowiada ono trzykrotnemu zaparciu się Piotra. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że faktycznie Piotr przewodził pierwotnemu Kościołowi, lecz był pierwszym wśród równych, bowiem podobne uprawnienia mieli inni apostołowie (Porównaj Mat. 16:19 z Mat. 18:18). Władza kluczy z Mat. 16:19 odnosi się do głoszenia ewangelii i utrzymywania karności w Kościele i jak widać nie miała należeć jedynie do Piotra. Poza tym władza Kościoła nie miała być nieograniczona, bowiem jedynie Bóg określa, co jest dobre i złe (Rzym. 1:32; 2:16; 3:4-8; 9:20; Ps. 119:89, 142, 160; Mat. 5:18). Ponadto jedynie Stwórca może odpuszczać grzechy w sensie absolutnym (Izaj. 43:25; 55:7; Mar. 2:7, 10; Ps. 103:3; 1 Jana 1:9).

Odnośnie argumentu o ciągłości i sukcesji apostolskiej, to warto zauważyć, że Mistrz powiedział, że tylko, jeśli wytrwamy w Jego nauce, będziemy Jego uczniami (Jana 8:31, 32). A zatem wierne trwanie przy Jego prawdzie jest czynnikiem rozstrzygającym. Przecież współcześni wyznawcy judaizmu również mają ciągłość od czasów Mojżesza. Mimo to pewne elementy ich religii – jak np. kabała - są obce tradycji mojżeszowej, a nawet się z nią kłócą. Podobnie jest z Kościołem rzymskokatolickim – wiernie zachował wiele nauk Chrystusa, lecz ma też pewne innowacje, które zaciemniają ewangelię Chrystusową. Gdy np. słyszę modlitwę skierowaną do Marii: 'Pośredniczko nasza, Orędowniczko nasza, Pocieszycielko nasza', muszę uznać to za coś sprzecznego z prostymi prawdami Nowego Testamentu o jedynym Pośredniku, Chrystusie i o Pocieszycielu, Duchu Świętym. To nie maryjność, lecz ewangelia jest mocą Bożą ku zbawieniu (Rzym. 1:16, 17)".

Polecam też wypisy z dopuszczonego przez cenzurę Kościoła Rzymu dzieła jezuickiego historyka, które dowodzi, że prymat św. Piotra to późniejszy wynalazek:

http://prawoslawnikatolicy.pl/prymat-papieski-czesc-i/

http://prawoslawnikatolicy.pl/prymat-papieski-czesc-ii/

http://prawoslawnikatolicy.pl/prymat-papieski-czesc-iii/

http://prawoslawnikatolicy.pl/prymat-papieski-czesc-iv/

Ilyad

Re: Czy ap. Piotr jest Opoką z Mateusza 16:18?

Postautor: Ilyad » śr cze 20, 2018 10:34 pm

Dziękuję Ci Bracie Natanie. Bardzo wartościowe materiały

Sadlor

Postautor: Sadlor » czw cze 21, 2018 8:27 am

Ja też dziękuję, przyda się w rozmowach z KRK.
z bojaźnią i ze drżeniem zbawienie swoje sprawujcie.

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Postautor: tadeusz2904 » wt cze 26, 2018 7:14 pm

Mt 16:18 i Mt24:45 mają po jednym świadku.

O ironio, na nich (wersetach) zbudowano 2-ie liczące się religie.
,,Nagi wyszedłem .. i nagi się tam wrócę.Hi 1,20(UBG).

Ilyad

Postautor: Ilyad » czw cze 28, 2018 12:31 pm

korba pisze:
Natan pisze:"Jeśli chodzi o Kościół, którego bramy piekielne nie przemogą, to nawiązujesz do Ewangelii według Mateusza 16:18. Tradycyjna interpretacja katolicka utożsamia opokę z Piotrem i głosi prymat papieża. Posłuchaj jednak, co mówi na ten temat arcybiskup Wiednia,

Choć to wypowiedź nie Natana, to ja proponuję, POSŁUCHAJ JEDNAK, CO MÓWI NA TEN TEMAT BIBLIA. A szczególnie sam apostoł Piotr. Nawet jeśli my sami interpretujemy sobie różne wypowiedzi biblijne, to wypowiedź Piotra mimo wszystko je koryguje:

Dla was zatem jest On drogocenny, ponieważ wierzycie, dla tych zaś, którzy nie wierzą, „właśnie ten kamień, odrzucony przez budowniczych, stał się głowicą węgła” oraz „kamieniem potknięcia i masywem skalnym obrazy (1 Piotra 2:7,8)

Paweł również nie uważał Piotra za główny fundament kościoła:

i zostaliście zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, przy czym fundamentowym kamieniem narożnym jest sam Chrystus Jezus
(Ef 2:20)

Korbo, nie sądzę by ktoś tutaj spierał się z Tobą w tej kwestii, bo Papiści jakoś wyginęli z tego forum ;) . Od siebie dodam, że Ojcowie Kościoła również nie wiedzieli Piotra w roli "skały". W wolnej chwili postaram się odnaleźć cytaty. To że Piotr jest ową "skałą" to znacznie późniejsza nauka popleczników Papieża. Sprawa ma się całkiem podobnie jak z "Niewolnikiem", który sam siebie ustanowił "Jedynym Kanałem Łączności z Bogiem" ;)

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » czw cze 28, 2018 3:49 pm

korba pisze:
Ilyad pisze:Sprawa ma się całkiem podobnie jak z "Niewolnikiem", który sam siebie ustanowił "Jedynym Kanałem Łączności z Bogiem" ;)

Tak samo jak nowozrodzeni sami sobie wymyślili, że są zrodzeni :-D

Klasyczne wylanie dziecka z kąpielą...
To są jacyś ludzie narodzeni no nowo czy nie? Nie ma, bo Ty Korbo tak uważasz?
"Wymyślili sobie"? Człowieku, lepiej poczytaj z uwagą Biblię i nie bluźnij z rzeczy o których najwyraźniej nie masz pojęcia.

Iskierka

Postautor: Iskierka » czw cze 28, 2018 3:56 pm

korba pisze:
Ilyad pisze:Sprawa ma się całkiem podobnie jak z "Niewolnikiem", który sam siebie ustanowił "Jedynym Kanałem Łączności z Bogiem" ;)

Tak samo jak nowozrodzeni sami sobie wymyślili, że są zrodzeni :-D

Dziwne jest to, że tak lekko rzucasz słowami. Przecież i świadkowie wierzą, że wśród Nich są Ci z "klasy niebiańskiej". Wierzą w słowa z Listu do Rzymian 8:14-17 "Bo ci, których Duch Boży prowadzi, są dziećmi Bożymi". " Ten to Duch świadczy wespół z duchem naszym, że dziećmi Bożymi jesteśmy".

Na jakiej podstawie wierzysz świadkom, a już ewangelicznym nie?

Nowozrodzenie- to nie gadanie o tym, ale świadectwo życia poszczególnych osób, a Bóg wie, którzy są Jego.

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Postautor: tadeusz2904 » czw cze 28, 2018 6:05 pm

korba pisze:
tadeusz2904 pisze:Mt 16:18 i Mt24:45 mają po jednym świadku.

Tadeuszu, co masz na myśli pisząc 'po jednym świadku'?

Korba, trochę szukałem, ale nic takiego czytelnego ( w temacie) nie znalazłem.

Napiszę tak.

Mówca w wykładzie (sala królestwa itp.) rozwijając temat na poparcie jakiegoś twierdzenia zawsze sięga do Biblii.
Jeśli zagadnienie jest kluczowe to popiera to 2-ma, 3-ma,4-ma wersetami z Biblii mówiąc, że to są wiarygodni świadkowie.

Członkowie Ciała Kierowniczego jako grupa tworzą ,,niewolnika wiernego i roztropnego".Mt 24:45-47.
Dla mnie słaby świadek,co prawda, z nauki Pana Jezusa, ale zawartej w przykładzie (jak to będzie z przyjściem PJ).

Także to miałem na myśli mówiąc o świadku na podstawie którego świadectwa należy zaopatrywać się w pokarm duchowy wyłącznie od danej grupy tj,CK.

Ilyad

Postautor: Ilyad » czw cze 28, 2018 6:22 pm

Chcesz, żeby członkowie CK świadków udowadniali, że są niewolnikiem, a sama nie udowodnisz, że jesteś nowozrodzona.
O twoim zyciu też nic nie mogę powiedzieć. Tylko tyle, że psioczysz na świadków J. Ale to nie dowód nowozrodzenia.

A jakich BIBLIJNYCH dowodów należałoby się spodziewać ? Że będzie chodzić po wodzie ? A jak "niewolnik" udowodnił Ci że to ludzie nowozrodzeni ? :lol:

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Postautor: tadeusz2904 » czw cze 28, 2018 7:57 pm

korba pisze:Więc skoro Bóg wie, to znaczy, że ja nie będę wiedział. W tym tkwi sekret.
Chcesz, żeby członkowie CK świadków udowadniali, że są niewolnikiem, a sama nie udowodnisz, że jesteś nowozrodzona.
O twoim zyciu też nic nie mogę powiedzieć. Tylko tyle, że psioczysz na świadków J. Ale to nie dowód nowozrodzenia.

Oj korba kręcisz i kręcisz.
PROSZĘ zajrzyj do artykułów ze strażnicy do studium przed PAMIĄTKĄ 2016r.
Byłem wówczas gorliwym świadkiem i doskonale pamiętam takie zdanie.
,Nie ma potrzeby tłumaczyć skąd osoba namaszczona duchem (nowonarodzona) o tym wie bo jeżeli nią nie jesteś lub masz wątpliwości (np.pytasz się kogoś-radzisz ) to nią nie jesteś.

I co ciekawe - (obiektywnie) - nie podano żadnych warunków lub ograniczeń.
Tak, że każdy ochrzczony świadek mógł spożywać.
Zagadka dlaczego tak mało osób to robi?

Wróć do „Komentarze do wersetów”