Być w Chrystusie

Osoba Jezusa Chrystusa oraz nasze z Nim relacje
Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Być w Chrystusie

Postautor: Ann78 » wt lip 10, 2018 8:36 am

Ostatnio na forum gorąco dyskutujemy na temat, co to znaczy BYĆ W PRAWDZIE.
Dla Chrześcijan oczywiste jest, że znaczy to to samo, co BYĆ W CHRYSTUSIE.
Nie dla Świadka Jehowy jednak, dlatego utworzyłam ten nowy wątek.
Napiszę poniżej, jak widzę różnicę pomiędzy biblijnym zwrotem "BYĆ W CHRYSTUSIE", a interpretacją SJ tego zwrotu, która znajduje się w Biblii Nowego Świata.

Być w Chrystusie, a w jedności z Nim – czy jest różnica?

"A zatem ci, co są w jedności z Chrystusem Jezusem, nie podlegają potępieniu" (PNŚ - Rzym. 8:1).

Powyżej naginane do doktryn Strażnicy i nieprawidłowe tłumaczenie wersetu Rz. 8,1, znajdujące się w Biblii Nowego Świata.

Poniżej podaję inne, zgodne z interlinią tłumaczenia oraz link do tłumaczenia interlinearnego, gdzie można to sprawdzić:

"Przeto teraz nie ma żadnego potępienia dla tych, którzy są w Chrystusie Jezusie." Rz. 8, 1 BW, BT

"Nie ma więc już żadnego potępienia względem tych, którzy są w Chrystusie Jezusie." BW-P

"Przetoż teraz żadnego potępienia nie masz tym, który będąc w Chrystusie Jezusie nie według ciała chodzą, ale według Ducha." BG

"Teraz tedy żadne nie jest potępienie tym, którzy są w Jezusie Krystusie, to jest, którzy nie wedle ciała chodzą, ale według ducha." BB

Tłumaczenie interlinearne:
http://bibliaapologety.com/Rz8.htm

Ktoś zapyta, czym różni się "bycie w Chrystusie" od "bycia w jedności z Chrystusem"? Czy jest jakaś różnica?

Jest różnica zasadnicza, moim zdaniem.

Lepiej to widać na podstawie fragmentu z 2 Listu do Koryntian, rozdział 13, werset 5:

"Poddawajcie samych siebie próbie, czy trwacie w wierze, doświadczajcie siebie; czy nie wiecie o sobie, że Jezus Chrystus jest w was? Chyba żeście próby nie przeszli."

Mamy sami siebie sprawdzać, czy Chrystus jest w nas.
Każdy powinien zadać sobie to pytanie i szczerze na nie odpowiedzieć.

Oto przekład interlinearny tego miejsca:
http://bibliaapologety.com/2Kor13.htm
... znowu nie ma tu słowa "w jedności"...

Niestety, w BNŚ znowu dodano to słowo:
"Stale sprawdzajcie, czy trwacie w wierze, ciągle badajcie, jacy jesteście. albo czyż nie rozpoznajecie, że Jezus Chrystus jest w jedności z wami? Chyba że Jesteście niegodni uznania."

Jaka jest różnica pomiędzy:
Być w Chrystusie, a być w jedności z Chrystusem.
Chrystus jest w nas, a Chrystus jest w jedności z nami...

Kiedy jesteś "w jedności", możesz być obok, możesz mieć np. te same poglądy, jak politycy zrzeszeni w jednej partii.

Natomiast być "w", to być całkowicie zależnym od tego w kim jesteś, zatopionym w nim, jak np. płód w łonie matki - matka troszczy się o dziecko w łonie dostarczając mu wszystko, co mu jest potrzebne do życia, a ono jest całkowicie od niej zależne, nie może samodzielnie egzystować.

Jeżeli jesteś w jedności z kimś, ten ktoś nie musi wiedzieć o tobie wszystkiego...
Jeżeli jesteś w Chrystusie, a Chrystus jest w Tobie, jesteś Nim wypełniony, zjednoczony w Nim. Relacja jest bardzo żywa i bliska. Już nie Ty żyjesz, nie Ty się liczysz, ale Chrystus w Tobie... Na tronie Twego życia siedzi Chrystus, nie Ty sam...

"Z Chrystusem jestem ukrzyżowany; żyję więc już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus; a obecne życie moje w ciele jest życiem w wierze w Syna Bożego, który mnie umiłował i wydał samego siebie za mnie." BW Gal 2,20

Na to właśnie, moim zdaniem, wskazują słowa Pana Jezusa:

"Ja jestem krzewem winnym, wy jesteście latoroślami. Kto trwa we mnie, a Ja w nim, ten wydaje wiele owocu; bo beze mnie nic uczynić nie możecie." BW Jan 15,5

Swoją drogą PNŚ fragment ten przedstawia znowu ze słowem "w jedności": :(
"Ja jestem winoroślą, a wy gałęziami. Kto pozostaje w jedności ze mną, a ja w jedności z nim, ten przynosi wiele owocu, ponieważ beze mnie w ogóle nic nie może uczynić."

Tak to widzę, Drodzy Bracia i Siostry.
Pozdrawiam serdecznie w naszym Panu!
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Re: Być w Chrystusie

Postautor: Ann78 » wt lip 10, 2018 8:55 am

Jeszcze ten jeden ważny fragment:
"Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe."
Biblia Warszawska II Kor 5,17

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » wt lip 10, 2018 9:11 am

Dziękuję Ann78 za rzetelne przedstawienie tego zagadnienia. :)

korba

Postautor: korba » wt lip 10, 2018 12:24 pm

Phi!
Cała argumentacja Ann78 'bierze w łeb' a to z tego względu, że czepia się słowa 'jedność', którego nie ma w grece, ale słowa BYĆ/JEST w grece TEŻ NIE MA! :-D

Interlinia Popowskiego oddaje to tak:

Żadne zatem teraz zasądzenie* (dla tych) w Pomazańcu Jezusie**; [* z domyślnym: jest.] [** Inne lekcje: "Jezusie nie według ciała chodzących", "Jezusie nie według ciała chodzących, ale według Ducha"·] (Rzym 8:1)

Tak więc słowo BYĆ (w frazie 'być w Chrystusie) jest 'domyślne', choć nie ma go w tekście. Jednak nn78 ten brak nie przeszkadza :-D
Są natomiast przekłady, które w Rzym 8:1 podobnie stosują w domyśle słowo: jedno/zjednoczeni itp.

Żadne więc potępienie nie grozi tym, którzy stanowią jedność z Chrystusem Jezusem - Biblia Poznańska (nawiasem mówiąc to jeden z uznanych przekładów).

którzy są jedno z Mesjaszem Jeszuą - KŻNT Dawid Stern - EWANGELICZNY Chrześcijanin.

1 A zatem ci, którzy żyją w jedności z Chrystusem Jezusem nie mogą być potępieni. - Przekład Współczesny.

There is, therefore, now no condemnation for those who are in union with Christ Jesus - 20cNT A Translation into Modern English

​In nothing then is there now condemnation to the ones in Christ Jesus - APOSTOLIC BIBLE

No condemnation now hangs over the head of those who are "in" Jesus Christ. - Philips NT (przekład ten słowo 'in' podaje w cudzysłowie, aby czytelnik wiedział, że nie chodzi o dosłowne 'w Chrystusie').

itp. itd.
Reszta na podobnej zasadzie.
Jak An78 powie dlaczego teksty Biblii podają słowo BYĆ (którego w grece nie ma) to i korba wyjaśni dlaczego dodaje się słowo 'w jedności'.

korba

Postautor: korba » wt lip 10, 2018 12:24 pm

Dziękuję Ann78 za rzetelne przedstawienie tego zagadnienia.

Niestety, rzetelne to nie było.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » wt lip 10, 2018 2:01 pm

korba pisze:Niestety, rzetelne to nie było.

Tak powiedzieć to każdy może. Gorzej udowodnić...

Wiesz co, Korbo...? :)
Normalnie trollujesz. Jak masz coś do powiedzenia to uzasadnij, bo mam wrażenie że zachowujesz się jak rozkapryszony dzieciak. :roll:

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » śr lip 11, 2018 6:46 am

korba pisze:Interlinia Popowskiego oddaje to tak:
Żadne zatem teraz zasądzenie* (dla tych) w Pomazańcu Jezusie**; [* z domyślnym: jest.] [** Inne lekcje: "Jezusie nie według ciała chodzących", "Jezusie nie według ciała chodzących, ale według Ducha"·] (Rzym 8:1)

No właśnie, Korbo, dokładnie o to chodzi - nie o słowo "być" ale "być W" - co świetnie oddaje powyższy tekst, który zacytowałeś:
"(dla tych) w Pomazańcu Jezusie", "nie dla tych w jedności z Pomazańcem". Czy rozumiesz różnicę?
Nie stawiamy nic, ani nikogo (np. kanału łączności) pomiędzy nami a Panem Jezusem. Jesteśmy W Nim.

korba

Postautor: korba » czw lip 12, 2018 2:02 pm

Datsun pisze:Tak powiedzieć to każdy może. Gorzej udowodnić...

Właśnie wykazałem brak rzetelności. Patrz mój post z wt lip 10, 2018 2:24 pm :-)
Normalnie trollujesz. Jak masz coś do powiedzenia to uzasadnij, bo mam wrażenie że zachowujesz się jak rozkapryszony dzieciak. :roll:

Nie przesadzaj! Jak nie czytasz dokładnie to i uzasadnienie Ci umknie... :-/

Ann78 pisze:No właśnie, Korbo, dokładnie o to chodzi - nie o słowo "być" ale "być W"

Nie zrozumiałaś, czasem czepiasz się, że nie ma jakiegoś słowa w manuskryptach a w PNŚ jest. Więc pokazuję, że w manuskryptach nie ma słowa: BYĆ.
Dlatego takie podejście jakie prezentujesz sprawia, że nie mogę go przyjąć. Jest... nie konsekwentne.

Wróć do „Jezus Chrystus”