Co było napisane na kamiennych tablicach Mojżesza

Jeśli szukasz odpowiedzi na jakieś nurtujące Ciebie pytania, dręczą jakieś wątpliwości lub zwyczajnie chciałbyś popisać na jakiś głębszy temat to jest to odpowiednie do tego celu miejsce.
szymon74

Co było napisane na kamiennych tablicach Mojżesza

Postautor: szymon74 » sob lut 25, 2017 7:02 pm

Witajcie. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie to pytanie. Jest z tym związana taka historia: oglądając materiały na YT natknąłem się na film, w którym przekonywano o tym, że na owych tablicach NIE były spisane 10 przykazań. Powoływano się na wersety z księgi Wyjścia 34 rozdział. W tym rozdziale nigdzie nie jest napisane aby słowa wypowiedziane przez Boga miały znaleźć się na tablicach, natomiast zwróćcie uwagę na wersety 27 i 28.
Taka argumentacja nie przekonała mnie. Szperając w biblii znalazłem taki fragment Powt 5:1-22. Co o tym myślicie?
Jeśli macie jakieś przemyślenia, zapraszam do dyskusji! Pozdrawiam w Panu.

Arcykapłan

Re: Co było napisane na kamiennych tablicach Mojżesza

Postautor: Arcykapłan » sob lut 25, 2017 7:08 pm

Wierzysz youtubowi czy Biblii ? ;)
„Jam jest Jehowa, twój Bóg ..." Wj 20,2, PNŚ

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » ndz lut 26, 2017 5:45 pm

szymon74 pisze:Witajcie. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie to pytanie. Jest z tym związana taka historia: oglądając materiały na YT natknąłem się na film, w którym przekonywano o tym, że na owych tablicach NIE były spisane 10 przykazań. Powoływano się na wersety z księgi Wyjścia 34 rozdział. W tym rozdziale nigdzie nie jest napisane aby słowa wypowiedziane przez Boga miały znaleźć się na tablicach, natomiast zwróćcie uwagę na wersety 27 i 28.
Taka argumentacja nie przekonała mnie. Szperając w biblii znalazłem taki fragment Powt 5:1-22. Co o tym myślicie?

Nie wiem czy dobrze rozumiem...
Chodzi o to czy w ogóle zostały te przykazania spisane na tych tablicach czy o to czy było ich na pewno dziesięć?
Przypomniałem sobie akurat taki tekst:

2 Moj. 31:18
18. A gdy dokończył rozmowy z Mojżeszem na górze Synaj, dał mu dwie tablice Świadectwa, tablice kamienne, zapisane palcem Bożym.
(BW)

szymon74

Postautor: szymon74 » ndz mar 12, 2017 8:28 pm

Witaj. Chodzi o to CO było na nich napisane. Jestem przekonany, że 10 przykazań ale są tacy co twierdzą inaczej.

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » ndz mar 12, 2017 11:46 pm

szymon74 pisze:Witaj. Chodzi o to CO było na nich napisane. Jestem przekonany, że 10 przykazań ale są tacy co twierdzą inaczej.

2 Kor. 3 rozdział...

(7) Jeśli tedy służba śmierci, wyryta literami na tablicach kamiennych taką miała chwałę, że synowie izraelscy nie mogli patrzeć na oblicze Mojżesza z powodu przemijającej wszak jasności oblicza jego, (8) czy nie daleko więcej chwały mieć będzie służba ducha? (9) Jeśli bowiem służba potępienia ma chwałę, daleko więcej obfituje w chwałę służba sprawiedliwości. (10) Albowiem to, co niegdyś miało chwałę, teraz nie ma chwały z powodu chwały, która tamtą przewyższa. (11) Jeśli bowiem chwałę miało to, co przemija, daleko więcej jaśnieje w chwale to, co trwa.

Ze słów tych wynika,że na tablicach kamiennych wyryta była " służba śmierci,która " niegdyś" miała chwałę,a teraz już jej nie ma...
Czym jest (była) owa 'służba śmierci' ?

Ponadto:

Pwt 4:13 bw "I oznajmił wam swoje przymierze, które nakazał wam zachowywać: dziesięć słów, które wypisał na dwóch kamiennych tablicach."
Pwt 10:4 bw "I napisał Pan na tablicach takim pismem, jak poprzednio, dziesięć słów, które wypowiedział do was na górze spośród ognia w dniu zgromadzenia, i wręczył mi je Pan."

Liczba 10 wskazywałaby na 10 przykazań.
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

szymon74

Postautor: szymon74 » pn mar 13, 2017 6:55 pm

Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Ja oczywiście uważam, że na tablicach było 10 Przykazań. Oglądałem filmik na Youtube z kanału jezusbezreligii i tam twierdzili inaczej. Pomimo moich sugestii pozostali głusi na argumenty.
Zbadałem temat osobiście, jestem przekonany. Jeszcze raz dzięki!

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » wt mar 14, 2017 6:17 am

szymon74 pisze:Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Ja oczywiście uważam, że na tablicach było 10 Przykazań. Oglądałem filmik na Youtube z kanału jezusbezreligii i tam twierdzili inaczej. Pomimo moich sugestii pozostali głusi na argumenty.
Zbadałem temat osobiście, jestem przekonany. Jeszcze raz dzięki!

Jeśli nie dziesięć przykazań to według nich co tam było?

Iskierka

Postautor: Iskierka » wt mar 14, 2017 6:40 am

szymon74 pisze:Witajcie. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie to pytanie. Jest z tym związana taka historia: oglądając materiały na YT natknąłem się na film, w którym przekonywano o tym, że na owych tablicach NIE były spisane 10 przykazań. Powoływano się na wersety z księgi Wyjścia 34 rozdział. W tym rozdziale nigdzie nie jest napisane aby słowa wypowiedziane przez Boga miały znaleźć się na tablicach, natomiast zwróćcie uwagę na wersety 27 i 28.

Datsun pisze:Jeśli nie dziesięć przykazań to według nich co tam było?

Może myśleli, że wszystko o czym rozmawiał Mojżesz (w.27), ale w. 28 ".. spisał słowa przymierza ,10 słów". Według mnie te "10 słów" to kwintesencja tego co Mojżesz usłyszał od Boga, co konkretnie miał zapamiętać On i naród izraelski.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob wrz 09, 2017 3:05 pm

Poszperalam trochę w sieci i chyba wiem o który film chodzi.
Ja z pewnością jeszcze sama będę analizować...... i absolutnie nie jestem sceptycznie nastawiona do autora gdyż uważam, że niektóre czy to filmy czy artykuły mogą pobudzać odbiorców do głębszych rozważań , bo dlaczego mielibyśmy wierzyć bezgranicznie tylko temu co powiedzą na kazaniach księża , pastorzy , czy inni wszelakiej maści przywódcy.
https://youtu.be/i20nnBrr-dI
https://youtu.be/VfPcVGKDEFI
https://youtu.be/tzimVNVrPuQ

2 Mojżeszowa 34 : 1 - 4
Pan rzekł do Mojżesza: «Wyciosaj sobie dwie tablice z kamienia podobne do pierwszych, a na tych tablicach wypisz znów słowa, jakie były na pierwszych tablicach, które potłukłeś.
Czy były to takie same słowa jakie były na pierwszych tablicach? NIE!

Hmmm...... , z zaciekawieniem też obejrzałam i ten film :
https://youtu.be/ys0CeWrgjbo
Na pewno w wolnym czasie jeszcze raz przestudiuje Tanach.

Tutaj odnośnie słowa קרן - keren to tłumaczenia są takie :
róg , kąt , narożnik ale również promień , promyk.
Potrzebuje to wszystko na spokojnie przeanalizować , bo faktycznie w Psalmie 69 : 32 czytamy :
 A będzie to milsze Panu niż wół, Niż byk z rogami i racicami.
וְתִיטַב לַיהוָה מִשּׁוֹר פָּר מַקְרִן מַפְרִיס׃

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » pn paź 30, 2017 7:37 pm

Pamiętam jak natknęłem się na ten kanał, kiedy postanowiłem zakończyć swoją przygodę z organizacją śj
Wtedy jeszcze nie było na tym kanale aż tyle materiałów co dziś :) znowu coś przespałem :D
Tradycja, popkultura, stereotypy i inne podobne stadne zachowania wpędzają "ludzi" w pułapkę :)
Kwestii "prawa" warto się przyjrzeć, nie tylko pod względem religijnym ale i społecznym na przestrzeni dziejów.
Można przyjrzeć się podobnym zjawiskom , choćby na podstawie prawa i dziejów starożytnego Rzymu, od zniesienia niewolnictwa zaczynając przykładowo i obserwując dalszy proces funkcjonowania rzekomo wyzwolonej jednostki, w społeczeństwie. Próbując ustalić na ile stali się wolnymi ludźmi i na ile dzisiaj my jesteśmy wolni, oraz jak kreśliły się podstawy moralności.
Skoro jesteśmy zdolni "badać duchy"...
A nie litery...
Miarą wszystkich rzeczy jest człowiek.

Wróć do „Potrzeby duchowe”